12 червня 2025 р. Справа № 440/6640/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Жигилія С.П.,
Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 (суддя: Є.Б. Супрун, м. Полтава) по справі № 440/6640/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 12.03.2024 №916320233668 про переведення ОСОБА_1 на пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», як особу із числа військовослужбовців строкової служби;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 і виплатити недоплачену її частину.
В обґрунтування позовних вимог зазначив про протиправність рішення відповідача, яким ОСОБА_1 з 01.04.2024 переведено з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого розмір пенсії позивача зменшився. Зауважує, що в силу приписів п. 14 Порядку №3-1 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) пенсійний орган має право вчиняти дії щодо переведення з одного виду пенсії на інший лише за умови подання пенсіонером відповідної заяви. Разом з цим, позивач наголошує, що не подавав до ГУ ПФУ в Полтавській області жодних заяв щодо переведення на інший вид пенсії. З урахуванням викладеного, вважає, що вказаними діями відповідач порушив гарантоване позивачу Конституцією України право на пенсію.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 по справі № 440/6640/24 позов ОСОБА_1 у справі №440/6640/24 - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мали значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 по справі № 440/6640/24 та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги наполягає на протиправності рішення відповідача від 12.03.2024 №916320233668 про переведення ОСОБА_1 на пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зауважує, що суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову керувався лише запереченнями відповідача, не враховував при цьому ані доказів, доданих до позовної заяви, ані наведених позивачем аргументів. Інші доводи апеляційної скарги дублюють зміст позовної заяви.
Відповідач, у відзиві на апеляційну скаргу просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, як законне та обґрунтоване.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як вбачається з довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 29.04.2024 №8/5 (а.с. 21) проходив службу в лавах Збройних Силах: з 05.08.1980 по 07.07.1984 (курсант, посади осіб рядового та сержантського складу), з 07.07.1984 по 01.04.1995 (посади осіб офіцерського складу).
Відповідно до довідки Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції від 01.06.2021 №2588/10/04-032 (а.с. 18) ОСОБА_1 станом на 01.06.2021 мав стаж державної служби всього - 25 років 07 місяців 26 днів, а саме:
з 16.08.1980 по 01.04.1995 (14 р. 07 м. 17 д.) служба армії;
з 20.05.1996 по 01.02.1999 (02 р. 08 м. 13 д.) Інспектор ДПІ м. Миргороду;
з 04.02.2003 по 01.06.2011 (08 р. 03 м. 25 д.) заступник начальника, начальник відділу Миргородської ОДПІ.
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії АВ №0559598 від 22.02.2017 ОСОБА_1 повторно встановлено другу групу інвалідності через захворювання, отримане в період проходження військової служби (а.с. 13).
З 29.09.2017 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення пенсії здійснювалося відповідно до статті 21 цього ж Закону у розмірі 60 % заробітної плати згідно з розпорядженням №71963 від 04.10.2017 (а.с. 36). У розпорядженні зазначено, що військове звання ОСОБА_1 "солдат".
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", з 01.03.2024 становив 12761,35 грн. За наслідками роботи по перевірці особових рахунків з числа осіб, які отримують пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було встановлено, що гр. ОСОБА_1 ОСОБА_1 має військове звання "Майор запасу".
У зв'язку з цим з 01.04.2024 гр. ОСОБА_1 рішенням від 12.03.2024 №916320233668 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 38), розмір пенсії зменшився та склав 9347,90 грн, про що повідомлено позивача листом від 14.03.2024 (а.с. 20).
Позивач неодноразово звертався з листами щодо надання роз'яснень про причини та підстави для переведення його з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на такий же вид пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Востаннє, листом від 23.04.2024 ОСОБА_1 повідомлено про те, що він перебував на обліку в ГУПФ як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як особа із числа військовослужбовців строкової служби. Обчислення розміру пенсії здійснювалось відповідно до статті 21 Закону №2262 у розмірі 60 % заробітної плати. Розмір пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.03.2024 становив 12761,35 грн. За наслідками проведеної ГУПФ перевірки правильності встановлення розміру пенсії та виду пенсії було встановлено, що згідно з витягом із акта огляду МСЕК серії 7-66ТЕ №0198188 ОСОБА_1 вперше встановлено 2 групу інвалідності "захворювання отримане в період проходження військової служби" з 05.02.2010. Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач проходив службу у Збройних Силах з 05.08.1980 по 01.04.1995 на офіцерських посадах, має військове звання "майор запасу", яке не відноситься до посад рядового (сержантського) складу. У зв'язку з вищевикладеним ОСОБА_1 з 01.04.2024 переведено на пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розмір якої з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" становить 9347,90 грн. (а.с. 35).
Вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 12.03.2024 №916320233668 про переведення на пенсію по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за відсутності на це волевиявлення позивача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для отримання позивачем пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки пенсійним органом було встановлено, що пенсію ОСОБА_1 , який має офіцерське звання, було призначено з порушенням чинного законодавства, а саме - Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, відповідно до якого лише уповноважений структурний підрозділ (обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) визначає право особи на призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ за наслідками подання до нього необхідних документів, в той час як позивачу пенсію було призначено за його ж заявою.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону № 1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Так, одним із видів державних виплат, пов'язаних з інвалідністю, є пенсія по інвалідності. Цей вид пенсії призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності. При цьому призначення пенсії по інвалідності військовослужбовцям можливо здійснювати як за нормами Закону №1058-ІV, так і за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію нарівні з офіцерським складом, військовослужбовцями надстрокової служби та військової служби за контрактом і членами їх сімей здійснюється відповідно до Закону №2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності).
Відповідно до частини другої статті 1 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ст. 18 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Пунктом "а" частини першої статті 50 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсії відповідно до цього Закону призначаються: військовослужбовцям строкової служби - з наступного дня після виписки з госпіталю, але не раніше ніж з наступного дня після звільнення з військової служби, якщо встановлення інвалідності медико-соціальною експертною комісією і звернення за пенсією відбулися не пізніше ніж через три місяці з наступного дня після виписки з госпіталю або з наступного дня після звільнення з військової служби, а сім'ям військовослужбовців строкової служби та пенсіонерів із числа цих військовослужбовців - з дня смерті годувальника або виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією. Батькам або дружині (чоловікові) зазначених військовослужбовців і пенсіонерів, які набули право на пенсію в разі втрати годувальника, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Питання подання та оформлення документів регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок).
Цей Порядок не стосується військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності за Законом №2262-ХІІ).
Згідно з пунктом 1 Порядку, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 7 Порядку встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону (2262-12); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Отже, заяви про призначення пенсії по інвалідності особами, звільненими із військової служби, подаються до головного управління Пенсійного фонду України в області через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України (зараз обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Ті особи, які були призвані за мобілізацією міністерствами та іншими органами (крім підрозділів Міністерства оборони України) звертаються до уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та інших органів, а не безпосередньо да органів Пенсійного фонду України.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Тобто, з наведеного слідує, що уповноважений структурний підрозділ визначає право особи на призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ за наслідками подання до нього необхідних документів, визначених Порядком №3-1. У разі наявності підстав для призначення такого виду пенсії цей підрозділ оформляє подання про призначення та направляє його до органів Пенсійного фонду.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що призначення ОСОБА_1 у 2017 році пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, як особі з числа військовослужбовців строкової служби - у званні "солдат" було здійснено відповідачем на підставі поданої позивачем до пенсійного органу відповідної заяви (а.с. 39 зворот).
Разом з цим, як зазначалось вище, лише уповноважений структурний підрозділ (обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки), в результаті розгляду поданих до нього необхідних документів та в разі наявності підстав для призначення такого виду пенсії, оформляє відповідне подання про призначення пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ та направляє його до органів Пенсійного фонду.
Таким чином, з наведеного слідує, що позивачу було призначено в 2017 році пенсію з порушенням норм Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, а саме не на підставі подання відповідного структурного підрозділу Міноборони України, а на підставі заяви ОСОБА_1 , поданої безпосередньо до пенсійного органу.
Вказані обставини було встановлено ГУ ПФУ в Полтавській області за результатами проведеної перевірки правильності встановлення розміру та виду пенсії ОСОБА_1 , зокрема, та було переглянуто право позивача на пенсію по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ, та з 01.04.2024 переведено його на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV у зв'язку з виявленням факту наявності у ОСОБА_1 військового звання "майор запасу", про що останнього було повідомлено листами від 14.03.2024 та від 23.04.2024.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у позивача правових підстав на отримання пенсії по інвалідності згідно із Законом №2262-ХІІ.
Відтак, дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є правомірними, що зумовлює відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 по справі № 440/6640/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)С.П. Жигилій
Судді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова Я.М. Макаренко