Рішення від 11.06.2025 по справі 620/3485/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/3485/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Приватного сільськогосподарського підприємства ''ПРОГРЕС'' про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління ДПС у Чернігівській області відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі також - Головне управління ДПС у Чернігівській області, позивач) до Приватного сільськогосподарського підприємства ''ПРОГРЕС'' (далі також - ПСП ''ПРОГРЕС'', відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 1351592,24 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відповідно до актів опису активів, на які поширюється право податкової застави.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідач має податковий борг, який у добровільному порядку не сплачений. За результатами вжитих заходів податковий борг залишився непогашеним, у зв'язку з чим здійснено опис майна відповідача, про що складено акт. Відтак контролюючий орган звертається до суду з адміністративним позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі

10.04.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвала суду направлялась відповідачу через систему Електронний суд та отримана відповідачем 11.04.2025, що підтверджується відповідною довідкою.

Відповідачем відзив на позов не подано.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( частина шоста статті 162 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встанови таке.

ПСП ''ПРОГРЕС'' зареєстровано як юридична особа 10.08.1992, що підтверджується витягом з ЄДР.

Станом на дату звернення до суду з даним позовом за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 1351592,24 грн:

- з єдиного податку з с/г товаровиробників, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий рік дорівнює або перевищує 75% в сумі 291081,09 грн.;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками житлової нерухомості в сумі 6136,66 грн;

- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості в сумі 8486,51 грн;

- з орендної плати з юридичних осіб в сумі 1 045 887,98 грн.

24.09.2024 податковим керуючим складено Акт опису майна №122/25-01-13-05-06 від 24.09.2024.

Відтак за отриманням дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок активів відповідача, що перебуває у податковій заставі, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

В силу вимог ст. 67 Конституції України, пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України відповідач, як платник податків, зобов'язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.

За змістом п. 41.2 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Відповідно до п. 41.1 зазначеної статті контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 87.1, 87.2 ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 88.1, п. 88.2 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Підпунктом 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податкова застава це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 89.2 ст. 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Пунктом 89.3 ст. 89 ПК України визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби.

Відповідно до положень пунктів 95.1-95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Таким чином, продаж майна, яке перебуває у податковій заставі, здійснюється у разі недостатності або відсутності коштів за результатами заходів, здійснених з метою стягнення податкового боргу шляхом списання грошових коштів, які перебувають у власності божника, зокрема на його банківських рахунках.

При зверненні до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, податковий орган повинен обґрунтувати недостатність у такого платника грошових коштів готівкових чи на рахунках у банку, необхідних для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи були вжиті для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі № П/821/203/16.

Судом встановлено, що станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується податковий борг в сумі 1351592,24 грн.

Вказана заборгованість є узгодженою та підтверджується документально.

Разом з тим, як зазначає позивач, за результатами вжитих заходів податковий борг відповідача залишився непогашеним.

Суд враховує, що право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п. 89.5 ст. 89 ПК України, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Також за змістом ст. 95 ПК України достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.

У разі ж недостатності коштів на рахунках платника податків, контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.

З матеріалів справи видно, що податковим керуючим складено Акт опису майна відповідача від 24.09.2024 №122/25-01-13-05-06.

Водночас платіжні інструкції:

- АБ "Південний" від 24.02.2025 №2317 на суму 170918,47 грн.; від 05.02.2025. №1464 на суму 170918,47 грн.; від 05.02.2025 №1463 на суму 170918,47 грн.; від 24.02.2025 №2321 на суму 875379,73 грн.; від 24.02.2025 №2320 на суму 875379,73 грн.; від 24.02.2025 №2325 на суму 6136,66 грн.; від 24.02.2025 №2326 на суму 6136,66 грн.; від 24.02.2025 №2329 на суму 8486,51 грн.; від 24.02.2025 №2330 на суму 8486,51 грн.; № від 24.02.2025 №2332 на суму 291081,09 грн.

- АБ "Укргазбанк" від 05.02.2025 №1465 на суму 170918,47 грн.; від 24.02.2025 №2318 на суму 170918,47 грн.; від 24.02.2025 №2322 на суму 875379,73 грн.; від 24.02.2025 №2324 на суму 6136,66 грн.; від 24.02.2025 №2328 на суму 8486,51 грн.

- AT "Укрексімбанк" від 05.02.2025 №1462 на суму 170918,47 грн.; від 24.02.2025 №2319 на суму 875379,73 грн.; від 24.02.2025 №2323 на суму 6136,66 грн.; від 24.02.2025 №2327 на суму 8486,51 грн.; від 24.02.2025 №2331 на суму 291081,09 грн повернуті, оскільки кошти на рахунках відповідача відсутні.

Отже, суд вважає можливим надати ГУ ДПС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі відповідно до вказаного акту опису.

Перевіривши обґрунтованість заявлених позовних вимог та оцінивши наявні у справі докази, суд доходить висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Частиною другою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Надати Головному управлінню ДПС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу Приватного сільськогосподарського підприємства ''ПРОГРЕС'' в сумі 1351592,24 грн за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відповідно до акту опису майна від 24.09.2024 №122/25-01-13-05-06, на які поширюється право податкової застави.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області відокремлений підрозділ Державної податкової служби України. вул. Реміснича, 11,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 44094124.

Відповідач: Приватне сільськогосподарське підприємство ''ПРОГРЕС'' вул. Шевченка, 42,с. Хотуничі,Чернігівська обл., Корюківський р-н,15220 код ЄДРПОУ 00132144.

Повний текст рішення виготовлено 11 червня 2025 року.

Суддя І.І. Соломко