Рішення від 11.06.2025 по справі 620/3282/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/3282/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оксамит Смаку" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оксамит Смаку" (далі також - ТОВ "Оксамит Смаку", позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області (далі також - ДС Укртрансбезпеки, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 19.03.2025 № 139119 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що положення Інструкції № 385 передбачають, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, повинен мати при собі: протокол про перевірку та адаптацію до транспортного засобу; заповнені тахографи у кількості , що передбачені ЄУТР, або карту водія чи роздруківку даних роботи тахографа. У свою чергу, при перевезенні вантажу, водій ОСОБА_1 мав при собі і картку водія і роздруківку даних роботи тахографа, а отже, порушень законодавства про автомобільний транспорт позивач не допускав, а тому спірну постанову вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

07.04.2025 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві просить відмовити у задоволенні позову, оскільки під час перевірки транспортного засобу позивача, посадові особи встановили, що такий обладнаний повіреним цифровим тахографом, однак водієм не надано інформацію про режим праці та відпочинку водія за попередні 28 календарних днів на роздруківці даних роботи тахографу; відсутній бланк підтвердження діяльності водія за період з 00 год 28 хв. 02.02.2025 по 05 год. 36 хв. 04.02.2025, що свідчить про порушення статті 48 Закону № 2344-ІІІ, та є підставою для відповідальності за абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій наголошує на протиправності спірної постанови та зазначає, що відсутність документу ( роздруківки даних роботи тахографа) і відсутність тієї чи іншої інформації у документі ( про роботу водія за певний період) не є тотожними поняттями, а відтак підстави для застосування до позивача положень статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відсутні.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив наполягає на тій позиції, що водії зобов'язані надавати інспекторам для контролю реєстраційні листи за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахокарт, а факт нездійснення діяльності водієм може бути підтверджений лише бланком підтвердження діяльності.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Оксамит Смаку" (код ЄДРПОУ 42136963) зареєстровано як юридична особа 15.05.2018. Основним видом економічної діяльності Товариства є виробництво олії та тваринних жирів (10.41), що підтверджується даними ЄДРПОУ.

ТОВ "Оксамит Смаку" належить на праві власності транспортний засіб DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричеп-автоцистерна Magyar, реєстраційний номер НОМЕР_2 (далі - ТЗ), що підтверджується копіями свідоцтв про реєстрацію НОМЕР_3 та НОМЕР_4 .

У ТОВ "Оксамит Смаку" прийнятий на посаду водія ОСОБА_1 (наказ від 20.07.2023 № 11-К).

04.02.2025 водієм ОСОБА_1 вказаним ТЗ згідно товарно-транспортної накладної № 04/02-2 здійснювалось перевезення олії соняшникової нерафінованої у кількості 24480 кг.

04.02.2025 о 13 год. 08 хв. на автомобільній дорозі «Київ-Чернігів Н. Яриловичі», 97 км, вказаний ТЗ був зупинений старшим державним інспектором Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області Ващенко І.П. для перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт.

На вимогу інспектора Ващенка І.П., водій ОСОБА_2 надав наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_3 та СТХ 871587; посвідчення водія; ТТН на перевезення № 04/02-2; протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу від 08.05.2024; карту водія НОМЕР_5 ; роздруківку даних роботи тахографа, в якій була відсутня інформація щодо роботи водія за період з 00 год 28 хв. 02.02.2025 по 05 год. 36 хв. 04.02.2025 та бланк підтвердження діяльності на зазначений період.

За результатами перевірки посадовими особами відповідача складено акт від 13.10.2024 №062861, в якому зафіксовано порушення позивачем статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

27.02.2025 позивачу направлено повідомлення №19221/45/24-25 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням часу (19.03.2025 року з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв.) і місця розгляду справи.

19.03.2024 на розгляд справи з'явився представник позивача, надав свої усні пояснення з приводу, зазначених в акті перевірки від 13.10.2024 №062861, порушень.

Враховуючи встановлені в ході перевірки порушення, керуючись положеннями абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», посадовою особа відповідача винесено постанову про застосування до позивача адміністративно - господарського штрафу від 19.03.2025 року №138119 в сумі 17000,00 грн.

Не погодившись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року № 2344-III ( далі Закон №2344-ІІІ).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону №2344-ІІІ державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі також - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі також - Порядок № 1567).

За приписами пункту 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

За змістом статті 34 Закону автомобільний перевізник повинен серед іншого, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.

Згідно з частиною першою статті 39 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Згідно з частинами першою-другою статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону №2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів відповідно до частини другої статті 18 Закону №2344-ІІІ має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.

На підставі частини третьої наведеної статті положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно з пунктом 1.2 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 01.06.2010 №340 (далі Положення №340) це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку.

Пунктом 6.1 Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі Інструкція №385) встановлено, що ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №385 адаптація тахографа до транспортного засобу - оновлення або підтвердження параметрів автомобільного транспортного засобу, що зберігаються у памяті тахографа, до яких залежно від типу тахографа належать: ідентифікаційний номер (VIN-код) та номерний знак (цифри та літери, нанесені на номерному знаку, - VRN) автомобільного транспортного засобу, розмір застосованих пневматичних шин, результати визначення константи тахографа, характеристичного коефіцієнта автомобільного транспортного засобу, ефективного кола шини, а також показники часу, пробігу, граничного значення швидкості, на яке налаштований обмежувач швидкості транспортного засобу (за наявності). Термін адаптація тахографа до транспортного засобу, за визначенням ЄУТР, - калібрування; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Згідно із пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом зокрема: своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа. Відповідно п.6.3 Положення №340 водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Аналіз наведених норм вказує на те, що перевізник, який здійснює перевезення вантажним автомобілем з повною масою понад 3,5 тонн, повинен обладнати автомобіль діючим та повіреним тахографом, у разі використання аналогового тахографа, водій транспортного засобу використовує тахокарти, своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; має при собі: заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР.

20.12.2010 набула чинності Поправка №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів (ЄУТР), підписаної в Женеві 01.07.1970, в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт надання бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Відповідно до пункту 6.4 Положення №340 у разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4).

Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.

Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців.

Із наведених вище положень слідує, що водії зобов'язані надавати інспекторам для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 тахокарт. При цьому, факт нездійснення водієм перевезень може бути підтверджений лише бланком підтвердження діяльності.

Суд встановив, що позивач у спірних правовідносинах транспортним засобом DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 та напівпричепом-автоцистерна Magyar, реєстраційний номер НОМЕР_2 здійснювалось перевезення олії соняшникової нерафінованої у кількості 24480 кг (ТН № 04/02-2).

Разом з тим, як видно з акту перевірки, у водія були відсутні інформація про режим праці та відпочинку водія за попередні 28 календарних днів на роздруківці даних роботи тахографу та бланк підтвердження діяльності водія за період з 00 год 28 хв. 02.02.2025 по 05 год. 36 хв. 04.02.2025.

Позивач у позові зазначає, що бланк підтвердження діяльності не є обов'язковим в автомобілі, який обладнаний цифровим повіреним тахографом.

У спірних правовідносинах ТЗ дійсно обладнаний діючим та повіреним цифровим тахографом, що не є спірним.

Однак суд вкотре вказує, що при здійсненні перевезення має бути надано такокарти за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт бланк підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Відтак враховуючи, що матеріалами перевірки підтверджено відсутність у водія на момент проведення перевірки тахокарт за період з 00 год 28 хв. 02.02.2025 по 05 год. 36 хв. 04.02.2025 (водій пояснив, що у вказаний період не працював), або бланку підтвердження діяльності водія, суд вважає доведеним належними доказами зміст правопорушення, за яке до позивача застосовано штрафні санкції.

Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи, що санкція в абзаці 3 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачає застосування штрафу за відсутність оформлення документів, передбачених законодавством, суд дійшов висновку, що встановлена відсутність у водія позивача тахокарт за період з 00 год 28 хв. 02.02.2025 по 05 год. 36 хв. 04.02.2025 або бланку підтвердження діяльності водія під час здійснення вантажних перевезень є наслідком застосування до нього санкції, передбаченої вказаною нормою.

Відтак, штраф до позивача застосовано правомірно, а отже оскаржувана постанова не підлягає скасуванню.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваних рішень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовуються.

На підставі викладеного, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оксамит Смаку" вул. Липіврізька, 53,м. Ніжин, Ніжинський р-н, Чернігівська обл.,16608 код ЄДРПОУ 42136963.

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернігівській області вул. П'ятницька, 39, 610,м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14000 код ЄДРПОУ 39816845

Повний текст рішення виготовлено 11 червня 2025 року.

Суддя І.І. Соломко