11 червня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/15771/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) (24.11.2024 відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області, відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції йому премії останньої, установленої наказом на день звільнення у розмірі 24302,08 грн., та індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції з урахуванням останньої премії, установленої наказом на день звільнення у розмірі 24302,08 грн., та індексації грошового забезпечення на момент звільнення, та виплатити йому різницю недоотриманої грошової допомоги з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що оскільки індексація грошового забезпечення має постійний характер та виплачується у складі місячного грошового забезпечення, вона має включатись до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні. Також просить включити до розрахунку останню, на його думку, премію за грудень 2019 року у розмірі 24 302,29 грн.
Ухвалою судді від 05.12.2024 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу 10-денний термін з дня вручення копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвалою судді від 18.12.2024 позовну заяву було повернуто позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.03.2025 ухвалу Чернігівського ОАС від 15.12.2024 скасовано та направлено справу для продовження розгляду.
Ухвалою судді від 16.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення йому даної ухвали на подання відзиву на позов.
Відповідач подав відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнав та зазначив, що оскільки індексація грошового забезпечення має одноразовий характер, вона не є складовою грошового забезпечення і не включається при обрахунку спірної допомоги, також зазначає, що позивач помилково вказує в позовній вимозі суму 24 302,08 грн, оскільки зазначена сума премії була нарахована в грудні 2019.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Відповідно до матеріалів справи позивач по 14.01.2020 проходив службу в ГУНП в Чернігівській області. Наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 14.01.2020 №12о/с ОСОБА_1 було звільнено в запас відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 91).
Відповідно до вимог чинного законодавства відповідачем нараховано та виплачено позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію, установлені наказами на день звільнення, а саме: посадовий оклад - 3400 грн; оклад за спеціальне звання - 2400 грн; надбавка за стаж служби (40%) - 2320 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%) 0 510 грн; премія щомісячна (119,62%) - 10323,21 грн (3400+2400+2320+510+10323,21)*50%/21 рік=199008,71 грн - 2985,13 грн (військовий збір) =196023,58 (а.с. 110).
Протягом служби позивачу виплачувалась індексація грошового забезпечення (а.с. 93). А також, позивач отримував премії, які відображені у довідці №57/124/11 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії (а.с.92).
На думку позивача, індексація грошового забезпечення та премія за грудень 2019 має включатись до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та доплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням розміру отриманої індексації грошового забезпечення та премії у розмірі 24 302,08 грн (а.с. 87-88).
Відповідач повідомив, що відсутні законні підстави для проведення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні в більшій сумі (а.с. 89-90).
Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктом 4 частини десятої статті 62 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 3 Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Щодо включення індексації грошового забезпечення до розрахунку одноразової грошової допомоги суд зазначає таке.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» установлено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Згідно з статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Суд зауважує, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому є невід'ємною складовою частиною грошового забезпечення.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейських для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні.
Такий висновок не суперечить позиції, що викладена в постановах Верховного Суду від 11.12.2019 у справі №638/5794/17, від 27.12.2019 у справі №643/11749/17.
При цьому, суд враховує позицію Верховного Суду, яку викладено у постанові від 24.10.2018 по справі №820/3211/17, у якій суд касаційної інстанції за наслідками дослідження аналогічних обставин дійшов висновку, що чинним законодавством передбачено єдине поняття грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до якого вираховуються і пенсійні виплати, і розмір одноразової грошової допомоги при звільненні.
Також, суд зазначає, що питання складу грошового забезпечення військовослужбовців було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі №522/2738/17. Приймаючи постанову від 06.02.2019 у вказаній справі, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновків, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Як встановлено під час судового розгляду та не заперечується сторонами, спірна індексація грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась позивачу щомісяця. З огляду на викладене, остання не може вважатись одноразовою і повинна бути включена до обрахункової величини при визначенні розміру грошового забезпечення.
Таким чином, відповідач повинен був розраховувати одноразову грошову допомогу при звільненні з поліції з урахуванням індексації грошового забезпечення, яка мала постійний характер.
Щодо включення до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні премії за грудень 2019 року суд зазначає.
Згідно пункту 6 розділу VIII наказу Міністерства внутрішніх справ від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» при звільненні зі служби, ОСОБА_1 було здійснено нарахування одноразової грошової допомоги з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою та спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та останню премію встановлену за січень 2020, в розмірі 119,62% в сумі 10323,21 грн (наказ ГУНП в Чернігівській області №1о/с від 28.01.2020) (а.с.89-91).
На підставі вищевикладеного, суд зауважує, шо позивач помилково просить включити до розрахунку суму премії у розмірі 24 302,08 грн, оскільки остання сума премії була нарахована у місяці звільнення, у січні 2020 року, а не в грудні 2019 року, що підтверджується розрахунковим листом, а тому підстави для зобов'язання відповідача виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, з урахуванням премії за грудень 2019 року, відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо розрахунку ОСОБА_1 розміру одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби з урахуванням індексації грошового забезпечення на момент звільнення, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 11 червня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 40108651, просп. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна