Рішення від 12.06.2025 по справі 520/8396/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 р. № 520/8396/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 06.12.2024 та щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення його з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити передбачені законодавством дії щодо актуалізації відомостей про ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку на підставі п. З ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову служби» на підставі ст. 22А графи II Розкладу хвороб згідно довідки військово-лікарської комісії від 22.03.2022 № 37-39, шляхом внесення інформації та відміток, а саме в графу «Категорія, обліку»: не військовозобов'язаний; в графу «Облік»: виключено; в графу «Постанова ВЛК»: не придатний з виключенням з військового обліку; в графу «Дата ВЛК»: 22.03.2022; іншої інформації (за необхідності), яка буде підтверджувати виключення з військового обліку та статус невійськовозобов'язаного.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.03.2022 він пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , за результатом якого його було визнано непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку. Позивач 06.12.2024 направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому він перебуває на обліку, заяву з проханням актуалізувати його данні та внести відомості про проходження ним ВЛК у 2022 році, а також про виключення його з військового обліку. Однак, жодної відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_4 позивач не отримав. Станом на день подання позову в застосунку "Резерв+" відображаються відомості про позивача як про військовозобов'язаного. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 14.04.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 дані щодо розгляду заяви позивача.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана позивачу за електронною адресою, зазначеною в позовній заяві, та доставлена позивачу 15.04.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідачу копія ухвали про відкриття провадження надіслана засобами поштового зв'язку та копія такої ухвали отримана відповідачем 18.04.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що згідно облікової картки позивача, останній знятий з військового обліку 21.03.2013 за рішенням комісії з приписки, як непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних. За доводами відповідача, 03.05.2025 позивачу поштовим відправленням була надіслана повістка про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак така повістка була повернута відправнику у зв'язку з відсутністю громадянина ОСОБА_1 за вказаною адресою. Також, відповідач зазначив, що позивач у 2022 році пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами якої визнаний непридатним до військової служби, однак позивачу необхідно було повторно пройти ВЛК за місцем проживання після обов'язкового обстеження в спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах, чого позивачем зроблено не було. Відповідач зазначив про відсутність підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про непридатність ОСОБА_1 до військової служби. Просить відмовити в задоволенні позову.

Витребуваних судом документів щодо розгляду заяви позивача відповідач до суду не подав.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, згідно якої фактично підтримав свою позицію, викладену в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив наступне.

Позивач є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з копії паспорту громадянина України, наявного в матеріалах справи. (а.с. 12-13)

Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до відомостей військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 18.07.2013, 21.03.2013 за рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. У військовому квитку міститься відмітка про зняття позивача з військового обліку від 18.07.2013. (а.с. 15-16)

Відповідні відомості містяться в облікових картках позивача, наданих відповідачем до матеріалів справи.

Із відомостей, наявних в електронному військово-обліковому документі в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (РЕЗЕРВ+), роздруківка якого наявна в матеріалах справи, встановлено, що позивач на підставі постанови ВЛК від 21.03.2013 визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час. (а.с. 17)

Відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.03.2022 № 4247, позивач 22.03.2022 пройшов медичний огляд та визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 22А графи ІІ Розкладу хвороб згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". (а.с. 20)

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою від 06.12.2024, яку направив засобами поштового зв'язку, згідно якої просив актуалізувати його дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внести зміни про проходження ним ВЛК 22.03.2022 та відомості щодо виключення його з військового обліку на підставі ст. 22А графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ № 402 від 14.08.2008. (21-22)

ІНФОРМАЦІЯ_8 у Харківській області отримав заяву позивача 09.12.2024, що вбачається з копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, наявної в матеріалах справи. (а.с. 24)

Відомостей щодо надання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 на заяву позивача матеріали справи не містять.

Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 06.12.2024 та щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо виключення його з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

У ст.65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" (затвердженим Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ).

У ст.1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч.8 ст.4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Згідно з абз.2 ч.1 ст.22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ч.5 ст.22 Закону №3543-ХІІ).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч.1, 3 ст.1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону № 2232-XII).

Згідно з ч.9 ст.1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

У відповідності до ч.10 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Відповідно до приписів вищевказаної ч.10 ст.1 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на час проходження позивачем медичного огляду ВЛК 22.03.2022).

Згідно із п.1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п.1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402, Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Відносини, що стосуються медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період врегульовані главою 3 розділу II Положення №402.

Відповідно до п. 3.3 глави 3 розділу II Положення № 402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Згідно п. 3.8. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Повертаючись до матеріалів справи, суд зазначає, що позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.

21.03.2013 за рішенням комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, про що внесено відомості до військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 18.07.2013. У військовому квитку також міститься відмітка про зняття позивача з військового обліку від 18.07.2013. (а.с. 15-16)

Відповідні відомості містяться в облікових картках позивача, наявних у матеріалах справи.

Відповідно до довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 від 22.03.2022 № 4247, позивач 22.03.2022 пройшов медичний огляд та визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 22А графи ІІ Розкладу хвороб згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". (а.с. 20)

Тобто, позивач, будучи зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 , та перебуваючи на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 , 22.03.2022 пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Разом з тим, як вже було зазначено судом, відповідно до п. 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Тобто, зважаючи на приписи п. 3.3 глави 3 розділу II Положення № 402 суд зазначає, що позивач, пройшовши медичний огляд ВЛК 22.03.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_5 , за результатами якого він був визнаний непридатним до військової служби, мав повторно пройти медичний огляд ВЛК за місцем свого проживання (при ІНФОРМАЦІЯ_7 ) після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах.

Матеріали справи не містять відомостей проходження позивачем ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 після проходження ВЛК 22.03.2022 при ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Зважаючи на викладене, суд зазначає, що позивач фактично не завершив процедуру медичного огляду та визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, після проходження ВЛК 22.03.2022, відповідно до встановленого законодавством порядку, чинного на момент проходження позивачем ВЛК, оскільки матеріали справи не містять відомостей про проходження позивачем повторного медичного огляду ВЛК за місцем свого проживання.

Більш того, зважаючи на положення п. 3.8. глави 3 розділу II Положення № 402 (чинні на час проходження позивачем ВЛК 22.03.2022), довідка ВЛК, оформлена відносно позивача 22.03.2022, була дійсна протягом шести місяців та на момент звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою від 16.12.2024 про актуалізацію данних, така довідка втратила свою чинність.

Також, суд зазначає, що в подальшому до Положення № 402 вносилися зміни, зокрема, щодо порядку підтвердження непридатності до військової служби.

Відповідно до пункту 3.8. Положення № 402 (у редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача з заявою від 06.12.2024 про актуалізацію данних) під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_11 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Тобто, згідно чинної на час звернення позивача до відповідача з заявою про актуалізацію данних редакції Положення № 402, для підтвердження непридатності до військової служби необхідно надати, зокрема, свідоцтво про хворобу відповідно до додатку № 11 до цього Положення.

Разом з тим, з матеріалів справи судом встановлено, що позивач 06.12.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою, яку направив засобами поштового зв'язку, згідно якої просив актуалізувати його дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внести зміни про проходження ним ВЛК 22.03.2022 та відомості щодо виключення його з військового обліку на підставі ст. 22А графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ № 402 від 14.08.2008, надавши до заяви довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 . (21-22)

Відомостей щодо отримання позивачем та надання до відповідача свідоцтва про хворобу про непридатність до військової служби, оформленого відповідно до Положення № 402, матеріали справи не містять.

Тобто, позивач уже під час дії нової редакції Положення № 402 та, відповідно, нового порядку щодо підтвердження непридатності до військової служби, звернувся до відповідача з метою актуалізації даних про нього у відповідному реєстрі та завершення процедури визнання його непридатним до військової служби, однак не надав документів, передбачених чинним законодавством, необхідних для визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, зокрема, свідоцтва про хворобу, що передбачено Положенням № 402, чинним на момент звернення позивача до відповідача з заявою від 06.12.2024.

Отже, судом встановлено, що позивач, звертаючись до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою про внесення відомостей про нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку від 06.12.2024, не надав усіх необхідних документів для можливості завершення процедури визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням із військового обліку та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більш того, суд звертає увагу на той факт, що позивач був саме знятий з військового обліку, відомості про що містяться у військовому квитку позивача, а не виключений з нього. Зазначені поняття не є тотожними.

Водночас зняття з військового обліку може передбачати поновлення в певних випадках.

Отже, за викладених обставин, судом не приймаються до уваги доводи позивача щодо того, що зняття з військового обліку в 2013 році є підставою для внесення відносно нього даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку.

Разом з тим, надаючи оцінку діям ІНФОРМАЦІЯ_7 в спірних правовідносинах, судом встановлено, що заявою про актуалізацію даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та внесення змін про проходження позивачем ВЛК 22.03.2022 та відомостей щодо виключення його з військового обліку на підставі ст. 22А графи ІІ Розкладу хвороб наказу МОУ № 402 від 14.08.2008, надавши до заяви довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлялася позивачу засобами поштового зв'язку 06.12.2024, що підтверджується матеріалами справи.

ІНФОРМАЦІЯ_7 отримав заяву позивача 09.12.2024, що вбачається з копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, наявної в матеріалах справи. (а.с. 24)

Разом з тим, відомостей щодо надання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 на заяву позивача від 06.12.2024 матеріали справи не містять.

Ухвалою від 14.04.2025 було витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 дані щодо розгляду заяви позивача.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якої виклав свої заперечення проти позову, однак відомостей про розгляду заяви позивача від 06.12.2024 відповідач не повідомив. Відповідних доказів розгляду заяви позивача від 06.12.2024 відповідач також не надав.

Отже, суд, враховуючи наявні в матеріалах справи документи та повідомлені сторонами відомості, встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_8 у Харківській області не розглянув належним чином заяву ОСОБА_1 від 06.12.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

За викладених обставин, суд приймає до уваги доводи позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинити передбачені законодавством дії щодо актуалізації відомостей про ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність ОСОБА_1 до військової служби та виключення його з військового обліку, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом встановлено, що саме відповідач наділений відповідними повноваженнями щодо розгляду заяви позивача та прийняття відповідного рішення щодо перевірки відомостей та внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Діючим законодавством не визначено чіткі умови для прийняття відповідного рішення відповідачем за наслідками розгляду відповідної заяви позивача, а тому суд не може підміняти територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, уповноважений на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру та військово-облікового документу або відмовити у внесенні таких змін.

За вказаних обставин, оскільки судом встановлено, що відповідачем не було належним чином розглянуто заяву позивача від 16.12.2024, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов'язання відповідача розглянути по суті заяву позивача від 16.12.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку, з урахуванням висновків суду.

Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу в судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши обставини справи та подані сторонами документи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір за подання позивачем даного позову до суду підлягав сплаті в розмірі 968,96 грн, оскільки позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру та позивачем подано до суду позов через систему "Електронний суд". Проте позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.

Суми судового збору, зайво сплачені позивачем при поданні позовної заяви, можуть бути повернуті за заявою позивача.

Отже, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 484,48 грн з огляду на часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.12.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.12.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН