Рішення від 12.06.2025 по справі 640/7137/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 р. № 640/7137/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасечнік О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Санлайт НК" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог.

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Санлайт НК" з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову НКРЕП № 2663 від 23.12.2020 р. про накладення штрафу на ТОВ "САНЛАЙТ НК".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, на підставі проведеної перевірки Відповідач встановив, що позивачем не подано до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4-НКРЕКП за III квартал 2020 року та не подано до НКРЕКП на паперових носіях та подано в електронному вигляді з порушенням встановленого терміну на 24 дні, та не подало до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4а-НКРЕКП за вересень 2020 року. У результаті розгляду Акта на засіданні НКРЕКП 23.12.2020, яке проводилось у формі відкритого слухання, прийнято постанову № 2663 від 23.12.2020 про накладення штрафу (далі - Постанова № 2663), на ТОВ «САНЛАЙТ НК» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 85 000,00 (вісімдесят п'ять тисяч гривень). Копія постанови отримана Позивачем 04 січня 2021 року. Отже, позивач вважає постанову такою, що порушує його права, свободи та інтереси в частині виду та розміру призначеної санкції.

Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову НКРЕКП від 23.12.2020 №2653.

ІІ. Виклад позицій інших учасників справи та документів

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 12.05.2021, представник відповідача позов не визнав та просить залишити його без задоволення з підстав правомірності оскаржуваної постанови. При цьому, вказує, що позивач був проінформований заздалегідь про дату та час проведення засідання НКРЕКП, проте не виявив бажання прийняти участь у засіданні Регулятора, не надав свої заперечення та зауваження до проекту рішення про накладення штрафу. Крім того, оскаржувана постанова прийнята з дотриманням принципів пропорційності порушення та покарання, прозорості та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, та застосовано нижню граничну межу санкції відповідно до законодавства, та враховано, що позивачем не було усунуто порушення до моменту прийняття рішення НКРЕКП.

18.05.2021 до суду м. Києва надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вважає за необхідне наголосити на тому, що позовною заявою не оскаржуються результати проведеноъ перевірки, викладені в Акті № 617, а оспорюється саме рішення відповідача в частині призначеної санкції, а саме штрафу за виявлені під час перевірки порушення із неподання звітності. Тому позивач не погоджується із доводами відповідача та просить задовольнити позов в повному обсязі.

24.05.2021 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у якій відповідач зазначає, що НКРЕКП не визнає відповідь на відзив повністю, вважає викладені в ній підстави такими, що не спростовують позицію, зазначену у відзиві, та не ґрунтуються на вимогах матеріального права та переконана, що з огляду на вимоги статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для прийняття рішення про задоволення позовних вимог, у суду відсутні.

01.06.2021 до суду надійшли пояснення на заперечення відповідача на відповідь на відзив позивача, у яких позивач зазначає, що штраф застосовується за порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку єлектричної енергїї, але не передбачає застосування штрафу за правопорушення яке було допущене позивачем, а саме за не подання або несвоєчасного подання звітності, передбаченої цим Законом, а також надання недостовірної інформації у такій звітності. Просить задовольнити позов в повному обсязі.

07.06.2021 до суду надійшли пояснення відповідача, у яких він вказує, що подання форми звітності №4-НКРЕКП та форм звітності № 4а-НКРЕКП -моніторинг передбачено нормативно-правовими актами, а саме, постановами НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 та від 20.12.2019 №2897, якими, зокрема встановлено процедуру подання та терміни подання зазначених форм звітності. Та саме порушення вимог вищезазначених нормативно-правових актів, в частині неподання звітності, є підставою для прийняття рішення про застосування санкції у вигляді штрафу в розмірі передбаченому Законом.

Від представника позивача 14.07.2021 до суду надійшла заява у якій він зазначає, що відповідачем не було вказано звітній період, квартал та рік, в якому не подано форму звітності №4-НКРЕКП- виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) та період- місяць та рік, в якому не подано форму звітності № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна). Вважає, що постанова відповідача є необгрунтованою та просить суд задовольнити вимоги позовної заяви у повному обсязі.

19.07.2021 до суду надійшли пояснення відповідача, у яких на спростування тверджень позивача про те, що в оскаржуваній Постанові не зазначено звітного періоду, в якому не подано форму звітності №4-НКРЕКП та №4а-НКРЕКП, зазначає, що позаплановою невиїзною перевіркою встановлено: - ТОВ «Санлайт НК» не подало до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності № 4-НКРЕКП за III квартал 2020 року. - ТОВ «Санлайт НК» не подало на паперових носіях та подало в електронному вигляді з порушенням встановленого терміну на 24 дні до НКРЕКП, та не подало до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4а-НКРЕКП за вересень 2020 року. Крім того вказує, що Постановою №2663 також передбачено зобов?язання Позивача у строк до 25 січня 2021 року надати: 1. до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді та до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про фінансові результати та виконання структури тарифів (цін) за видами діяльності» за III квартал 2020 року; 2. до НКРЕКІ на паперових носіях та до Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» за вересень 2020 року.

20.03.2025 до Харківського окружного адміністративного суду надійшли додаткові пояснення представника відповідача, в яких він повідомляє, що не погоджується з усіма обставинами на яких ґрунтуються позовні вимоги. Зазначає, що Постанова № 2663 прийнята Комісією з дотриманням вимог законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Просить суд врахувати надані пояснення та залишити без задоволення адміністративний позов.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025, зокрема адміністративну справу №640/7137/21.Відповідно до статті 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.

Вказана адміністративна справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято до розгляду адміністративну справу №640/7137/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Санлайт НК" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Судом встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови від 18.11.2020 №2133 « Про проведення позапланових невиїздних перевірок дотримання вимог норматівно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, суб'єктами господарювання» було проведено позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «САНЛАЙТ НК» за період діяльності товариства з 1.07.2020 по 30.10.2020, за результатами якої складено Акт позапланової невиїзної перевірки від 27.11.2020 р №617. Актом встановлено та зафіксовано факти недотримання Позивачем вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме Інструкції щодо заповнення форм звітності №4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків» та №4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) «Звіт про використання палива/енергії та стан розрахунків», затверджений постановою НКРЕКП від 28.02.2019 № 282 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП для учасників ринку електричної енергії та інструкцій щодо їх заповнення».

На підставі проведеної перевірки відповідач встановив, що позивачем не подано до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді, та до Управління НКРЕКП у м.Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4-НКРЕКП за III квартал 2020 року та не подано до НКРЕКП на паперових носіях та подано в електронному вигляді з порушенням встановленого терміну на 24 дні, та не подало до Управління НКРЕКП у м.Києві та Київській області на паперових носіях форму звітності №4а-НКРЕКП з вересень 2020 року. У результаті розгляду Акта на засіданні НКРЕКП 23.12.2020, яке проводилось у формі відкритого слухання, прийнято постанову № 2663 від 23.12.2020 про накладення штрафу на ТОВ «САНЛАЙТ НК» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання у розмірі 85 000,00 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень.

Перевіркою, зокрема, встановлено порушення ТОВ «САНЛАЙТ НК» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, а саме вимог:

пункту 2.2 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП у частині подання форми звітності №4-НКРЕКП до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата щоквартально до 30 числа місяця, наступного за звітним періодом;

пункту 2.3 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП у частині направлення форми звітності №4-НКРЕКП ліцензіатом до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді електронною поштою, а також на паперових носіях до територіального органу НКРЕКП у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата або через онлайн-сервіс подання звітності НКРЕКП на Єдиному державному порталі адміністративних послуг;

пункту 2.2 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП у частині подання форми звітності №4а-НКРЕКП до НКРЕКП та її територіального органу у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата щоквартально до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом;

пункту 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП у частині направлення форми звітності №4-НКРЕКП ліцензіатом до НКРЕКП на паперових носіях та в електронному вигляді електронною поштою, а також на паперових носіях до територіального органу НКРЕКП у відповідному регіоні за місцезнаходженням ліцензіата або через онлайн-сервіс подання звітності НКРЕКП на Єдиному державному порталі адміністративних послуг.

Пунктом 1 постанови НКРЕКП від 23.12.2020 № 2663 «Про накладення штрафу на ТОВ «САНЛАЙТ НК» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» на позивача накладено штраф у розмірі 85000,00грн. за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП, пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП.

Позивач, вважаючи постанову НКРЕП № 2663 від 23.12.2020 протиправною, звернувся до суду з цим позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.

Згідно із частиною другою статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:

1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;

2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;

3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;

4) державного контролю та застосування заходів впливу;

5) використання інших засобів, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 3, 11, 12 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема порядки (правила) організації обліку та звітності за видами ліцензованої діяльності; контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

За приписами частин першої - третьої, п'ятої статті 19 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора. За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Пунктом 2 частини восьмої статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, є: неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах.

Відповідно до частини другої статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За приписами частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Згідно із частиною четвертою статті 22 Закону №1540-VIII Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «;Про природні монополії», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про ринок природного газу», «;Про теплопостачання», «;Про енергетичну ефективність».

Відповідно до частини першої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 №2019-VIII (далі - Закон №2019-VIII) учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 частини другої статті 77 Закону №2019-VIII передбачено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

За приписами частини третьої статті 77 Закону №2019-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Відповідно до підпункту «в» пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону №2019-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно із частиною п'ятою статті 77 Закону №2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами.

За правилами частин шостої - восьмої статті 77 Закону №2019-VIII рішення Регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки. Застосування санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо правопорушення було виявлено через п'ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків. За одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Рішення про застосування санкцій Регулятором та штрафних санкцій центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, може бути оскаржено в судовому порядку.

Відповідно до пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП форма звітності № 4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) складається станом на останнє число звітного періоду наростаючим підсумком з початку звітного року і подається до НКРЕКП за I квартал, I півріччя, 9 місяців не пізніше 30 числа місяця, наступного за звітним періодом, за рік - до 01 березня року, наступного за звітним, крім додатка 3 «Інформація про обсяг чистого доходу від діяльності на ринку електричної енергії в рамках ліцензованої діяльності (з виробництва електричної енергії, надання допоміжних послуг на ринку електричної енергії, трейдерської діяльності тощо) та про обсяг чистого доходу від діяльності з виробництва теплової енергії, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках», який подається до НКРЕКП окремим листом в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата за I, II, III квартали до 26 числа місяця, наступного за звітним кварталом, за IV квартал - до 01 лютого року, наступного за звітним періодом. Форма звітності №4-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (квартальна) подається до НКРЕКП виключно в електронному вигляді (файл Excel згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: zvit4v@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) ліцензіата (або іншої уповноваженої особи) та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та " Про електронні довірчі послуги". Датою подання форми звітності вважається день надходження форми звітності до НКРЕКП. Якщо останній день подання форми звітності припадає на неробочий (вихідний або святковий) день, то останнім днем її подання є наступний за вихідним або святковим робочий день.

За приписами пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП форма звітності № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) складається станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП щомісячно до 25 числа місяця, наступного за звітним періодом. Форма звітності № 4а-НКРЕКП-виробництво електричної та теплової енергії (місячна) та додатки до неї подається до НКРЕКП виключно в електронному вигляді (файл Excel згідно з формою, розробленою НКРЕКП) на адресу: zvit4m@nerc.gov.ua з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника (власника) (або іншої уповноваженої особи) ліцензіата та/або кваліфікованої електронної печатки ліцензіата з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг та "" Про електронні довірчі послуги". Датою подання форми звітності вважається день надходження звітності до НКРЕКП. Якщо останній день подання форми звітності припадає на неробочий (вихідний або святковий) день, то останнім днем її подання є наступний за вихідним або святковим робочий день.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивачем не дотримано вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП, пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП, у частині подання форм звітності №4-НКРЕКП, №4а-НКРЕКП, що підтверджується актом позапланової невиїзної перевірки від 27.11.2020 №617 та не спростовано позивачем під час судового розгляду справи, тому у відповідача були наявні фактичні та правові підстави для застосування до позивача санкцій у вигляді штрафу на підставі статті 22 Закону №1540-VIII, статті 77 Закону №2019-VIII.

Суд відхиляє доводи про те, що позивач був позбавлений можливості взяти участь у процесі прийняття рішення, йому не було надано можливості надати пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та виявлених порушень з огляду на неотримання запрошення на засідання НКРЕПК у формі відкритого слухання, яке відбулося 23.12.2020, оскільки листом від 18.12.2020 №1062/26.1/6-20 було повідомлено керівників підприємств за списком ТОВ «САНЛАЙТ НК» про проведення засідання НКРЕКП 23.12.2020, вказаний лист своєчасно було скеровано на електронну пошту позивача. Проте, як вбачається із матеріалів справи, представник позивача у засіданні НКРЕКП 23.12.2020 участі не брав, письмових пояснень та обґрунтувань щодо проведеної перевірки, заперечень чи зауважень до проекту рішення не подав.

Стосовно доводів позивача про недотримання відповідачем принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, суд зазначає таке.

За приписами частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Крім того, згідно із частиною п'ятою статті 77 Закону №2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами

Суд враховує, що оскаржуваною постановою від 23.12.2020 №2663 на позивача накладено штраф в сумі 85000,00грн., тоді як підпунктом «в» пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону №2019-VIII передбачено, що Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Тобто, до позивача застосовано штраф у мінімальному розмірі. При цьому, позивач не спростував доводи відповідача, що ТОВ «САНЛАЙТ НК» не були усунуті порушення до прийняття оскаржуваної постанови.

Вказані обставини свідчать як про дотримання відповідачем вимог частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII, частини п'ятої статті 77 Закону №2019-VIII (тобто, принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій), так і про обґрунтованість застосованого відповідачем розміру штрафу.

Суд також відхиляє доводи позивача про відсутність правових підстав, передбачених підпунктом «в» пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону №2019-VIII, для накладення на позивача штрафу за порушення пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП, пунктів 2.2, 2.3 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП, оскільки згідно із підпунктом «в» пункту 4 частини четвертої статті 77 Закону №2019-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, тоді як Інструкції №4-НКРЕКП, №4а-НКРЕКП в розумінні пункту 3 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII є нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та поширюються на суб'єктів господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії.

На думку суду, доводи позивача про те, що у ІІІ кварталі 2020 року ТОВ «САНЛАЙТ НК» взагалі не здійснював господарської діяльності з виробництва електричної енергії не впливають на правомірність оскаржуваної постанови. Суд звертає увагу, що за приписами пункту 2.5 глави 2 Інструкції №4-НКРЕКП, пункту 2.5 глави 2 Інструкції №4а-НКРЕКП у разі відсутності ліцензованої діяльності у звітному періоді ліцензіат надає форму звітності № 4-НКРЕКП, №4а-НКРЕКП за встановленою формою, при цьому проставляє значення « 0» у відповідних графах звітного періоду. Тобто, вказані форми звітності «з нульовими показниками» повинні подаватися ліцензіатами (яким є позивач з огляду на наявність ліцензії, дію якої не зупинено та не анульовано) навіть у випадку відсутності ліцензованої діяльності у звітному періоді, проте такі нормативні приписи позивачем не були дотримані.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржувана у цій справі постанова НКРЕКП від 23.12.2020 №2663 «Про накладення штрафу на ТОВ «САНЛАЙТ НК» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та здійснення заходів державного регулювання» є правомірною та такою, що прийнята відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, доводи позивача про порушення його права на участь у процесі прийняття рішення, про відсутність у його діях порушень законодавства та про порушення відповідачем принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

VII. Розподіл судових витрат.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Санлайт НК" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повне найменування сторін:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "САНЛАЙТ НК", місце знаходження: вул. Сагайдачного Петра, буд. 25Б, оф. 208,м. Київ,04070, ЄДРПОУ 41128244.

Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, місце знаходження: вул. Сім'ї Бродських, буд. 19,м. Київ,03057, код ЄДРПОУ 39369133.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 12.06.2025 року.

Суддя Пасечнік О.В.