Справа № 500/1994/25
12 червня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Рікое Україна" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
До Тернопільського окружного адміністративного суду, через адвоката - Гриба О.В., надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Рікое Україна" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови №127542 від 18.03.2025 про накладення адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.01.2025 при проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHMITZ н.з. НОМЕР_3 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_4 , власником якого є ТОВ «Рікое Україна».
За результатами перевірки інспектором Відділу державного нагляду (контролю) у Івано-Франківській області складений акт №077931 від 24.01.2025 «Проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом», у якому виявлено порушення вимог статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», під час перевезення вантажів перевізник не забезпечив водія бланком підтвердження діяльності водія. А також вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відсутня роздруківка даних на паперовому носію інформації за 13.12.24 по 09.01.2025 та відсутній протокол перевірки та адаптації тахографу.
18.03.2025 Відділом державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті було проведено розгляд справи про порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» по акту № 077931 від 24.01.2025. За результатами перевірки прийнято постанову №127542 від 18.03.2025 про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача на суму 17000,00 грн.
Позивач не погоджується прийнятою постановою, вважає її протиправною посилаючись на те, що інспектором в акті вказано про відсутність бланку підтвердження діяльності водія за 13.12.24 по 09.01.2025 та роздруківки на паперовому носію інформації за 13.12.24 по 09.01.2025. Проте, на автомобіль SCANIA SCHMITZ д.н.з. НОМЕР_1 обладнаний цифровим тахографом, що дозволяє здійснювати повну фіксацію та перевірку роботи автомобіля у цифровому форматі. отримавши видрук з чіп-карти водія для цифрового тахографа, а тому немає необхідності возити її на паперових бланках. Крім того водій транспортного засобу надавав інспектору пояснення, що автомобіль яким він керував, з 13.12.2024 по 15.01.2025 перебував на ремонті у м. Городок, Хмельницького району, Хмельницької області, а тому водієм не здійснювалась жодна діяльність у цей період. Така інформація могла бути перевірена інспектором у спосіб електронної перевірки - отримання видруку з чіп-карти водія. Однак, інспектор не проводив електронної перевірки по карті водія, не взяв до уваги пояснень наданих водієм автомобіля натомість вказав у акті неіснуюче правопорушення.
Під час розгляду справи позивачем було надано уповноваженій особі Відділу державного нагляду (контролю) в Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті наступні документи: звіт про роботу автомобіля НОМЕР_1 з 10.12.2024 по 15.01.2025, з якого вбачається що у період з 10.12.2024 по 15.01.2025 транспортний засіб не працював, а діяльність водія полягала в тому, що він завіз автомобіль на автосервіс для проведення ремонтних робіт, а опісля ремонту забрав машину; акт про надання послуг №5 від 15.01.2025, ФОП ОСОБА_1 , ремонт транспортного засобу; рахунок на оплату № 5 від 14.01.2025 ФОП ОСОБА_1 , ремонт транспортного засобу; платіжна інструкція № 36 від 15.01.2025, про оплату за ремонт по рахунку № 5 від 14.01.2025; довідка №8/25 від 31.03.2025 про здійснення ремонту двигуна транспортного засобу; протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повний видрук з тахографа автомобіля, щодо усіх перевірок адаптації тахографа з якого видно, що остання перевірка адаптації тахографа проводилась 10.11.2023.
Відповідач погодився із доводом позивача про те, що перевірка адаптації тахографа є дійсною та проводилась вчасно та у строк відповідно до вимог закону. Разом з тим, інші доводи позивача та докази що надавались, не були взяті до уваги відповідачем при вирішенні спірної постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 127542 від 18.03.2025.
Ухвалою суду від 08.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
23.04.2025 до суду найшов відзив на позовну заяву від Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому відповідач зазначив, що заперечує проти позовних вимог та вказав, що посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №001968 від 20.01.2025 проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) на а/д Н-10-02, Івано-Франківська обл.
24.01.2025 при проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHMITZ н.з. НОМЕР_3 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_2 , посвідчення водія НОМЕР_5 . Власником вище згаданого транспортного засобу є ТОВ «Рікое Україна».
Під час перевірки встановлено:
- транспортний засіб марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 , відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу становить 18600 кг, обладнаний цифровим тахографом;
- у водія відсутня роздруківка даних роботи та відпочинку водія за період з 13.12.2024 по 09.01.2025 або бланк підтвердження діяльності водія за вказаний період, чим порушено вимоги статей 34, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
- відсутній дійсний протокол перевірки та адаптації тахографу.
В акті зафіксовано порушення вимог статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме перевезення вантажів за відсутності на момент перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій ознайомився з актом та підписав його, надав пояснення: «ознайомлений», будь-яких зауважень чи заперечень щодо встановлених порушень не надав.
За відсутності документів, зокрема, в даному випадку, чинного протоколу перевірки та адаптації тахографу та інформації про робочий час та час відпочинку водія (роздруківки з 13.12.2024 по 09.01.2025) або бланку підтвердження діяльності, до осіб які здійснюють перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Представник відповідача звертає увагу на те, що виявлення факту порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт та встановлення наявності підстав для притягнення особи до відповідальності за виявлене порушення відбувається саме на момент проведення рейдової перевірки на основі пред'явлених водієм документів. Надання бланків підтвердження діяльності водія в подальшому на розгляд справи чи до позовної заяви жодним чином не спростовує та не змінює встановлених на місці події фактичних обставин, зафіксованих в акті проведення перевірки, не створює для цього акта наслідків юридично дефектного документу та не нівелює зафіксованих в акті обставин.
Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №АР077931 від 24.01.2025 було призначено на 18.03.2025, повідомлення про розгляд направлено автомобільному перевізнику листом. Враховуючи зафіксовані порушення законодавства, 24.01.2025 було винесено оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн, відповідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність на момент проведення перевірки документів визначених статтею 48 цього Закону.
06.05.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача просить позовні вимоги задовольнити, вказує, що твердження відповідача про те, що позивач не надав доказу режиму роботи та відпочинку водія, а саме не забезпечив бланку підтвердження діяльності водія не відповідає дійсності. Оскільки. бланк підтвердження діяльності від 15.01.2025 надавався представником позивача для розгляду справи у Відділі державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті, під час розгляду справи 18.03.2025.
08.05.2025 до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому представник відповідача вказує, що виявлення факту порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт та встановлення наявності підстав для притягнення особи до відповідальності за виявлене порушення відбувається саме на момент проведення рейдової перевірки на основі пред'явлених водієм документів. Так, формування та збір документів для перевезення завершується на початку руху та всі документи щодо перевезення мають бути наявні у водія, саме на місці зупинки (події) мають бути надані первинні документи, інші документи, на підставі яких здійснюється перевезення, та саме на підставі цих, а не складених в інший час документів та наявних поза місцем події, встановлюються фактичні обставини. Надання бланків підтвердження діяльності водія в подальшому на розгляд справи чи до позовної заяви жодним чином не спростовує та не змінює встановлених на місці події фактичних обставин, зафіксованих в акті проведення перевірки, не створює для цього акта наслідків юридично дефектного документу та не нівелює зафіксованих в акті обставин.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок та направлення на рейдову перевірку №001968 від 20.01.2025 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області проведено рейдову перевірку (перевірку на дорозі) на а/д Н-10-02, Івано-Франківська обл.
24.01.2025 при проведенні рейдової перевірки (перевірки на дорозі), перевірено транспортний засіб марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHMITZ н.з. НОМЕР_3 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_2 , посвідчення водія НОМЕР_5 .
Водієм для перевірки надано товарно-транспортну накладну від 23.01.2025, відповідно до якої автомобільним перевізником є ТОВ «Рікое Україна»
Власником транспортного засобу марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 є позивач - ТОВ «Рікое Україна».
Під час перевірки встановлено порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», які зафіксовано в акті перевірки №АР077931 від 24.01.2025, а саме:
транспортний засіб марки SKANІA н.з. НОМЕР_1 , свідоцтво реєстрації т/з НОМЕР_2 , відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу повна маса транспортного засобу становить 18600 кг, обладнаний цифровим тахографом;
у водія відсутня роздруківка даних роботи та відпочинку водія за період з 13.12.2024 по 09.01.2025 або бланк підтвердження діяльності водія за вказаний період, що є порушенням п. 6.1 Положення №340, п. 3.3 Інструкція №385, чим порушено вимоги статті 48, 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»;
відсутній дійсний протокол перевірки та адаптації тахографу.
Водій ознайомився з актом та підписав його, надав пояснення: «ознайомлений», зауважень чи заперечень щодо встановлених порушень не надав.
Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту №АР077931 від 24.01.2025 було призначено на 18.03.2025, повідомлення про розгляд направлено автомобільному перевізнику листом.
Під час розгляду справи позивачем було надано уповноваженій особі Відділу державного нагляду (контролю) в Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті наступні документи:
звіт про роботу автомобіля НОМЕР_1 з 10.12.2024 по 15.01.2025; акт про надання послуг №5 від 15.01.2025, ФОП ОСОБА_1 , ремонт транспортного засобу; рахунок на оплату № 5 від 14.01.2025 ФОП ОСОБА_1 , ремонт транспортного засобу; платіжна інструкція № 36 від 15.01.2025, про оплату за ремонт по рахунку № 5 від 14.01.2025; довідка №8/25 від 31.03.2025 про здійснення ремонту двигуна транспортного засобу, протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та видрук з тахографа автомобіля, з якого видно, що остання перевірка адаптації тахографа проводилась 10.11.2023.
За результатами розгляду акта №АР077931 від 24.01.2025 в.о. начальника відділу Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті 24.01.2025 винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн, відповідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за відсутність на момент проведення перевірки документів визначених статтею 48 цього Закону.
Не погоджуючись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Так, статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 року №2344-III (далі - Закон №2344-III) передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедуру проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт визначено Порядком проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок №1567).
Пунктами 2, абзацом 1 пункту 4 Розділу «Загальна частина» Порядку №1567 визначено, що рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
В силу пункту 1 Положення про державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 (далі - Положення №103 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Підпунктами 2, 54, 57 пункту 5 Положення №103 визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За змістом абзацу 1 пункту 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до абзацу 1, 10 пункту 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку.
Абзацом 1 пункту 16 Порядку №1567 встановлено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
У відповідності до пунктів 20, 21 Розділу «Оформлення результатів рейдової перевірки (перевірки на дорозі) та застосування адміністративно-господарських штрафів» Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Згідно з абзацом 1 пункту 25 Розділу «Оформлення результатів рейдової перевірки (перевірки на дорозі) та застосування адміністративно-господарських штрафів» Порядку №1567 справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26, 27 Розділу «Оформлення результатів рейдової перевірки (перевірки на дорозі) та застосування адміністративно-господарських штрафів» Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Статтею 1 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно зі статтею 18 Закону №2344-ІІІ з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;
здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;
здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Частиною четвертої статті 20 Закону №2344-ІІІ визначено, що до перевезень пасажирів автобусами у нічний час (з двадцять другої до шостої години), крім тих, що використовуються на маршрутах загального користування в режимі регулярних пасажирських перевезень, допускаються автобуси, обладнані контрольними приладами (тахографами) реєстрації режимів праці та відпочинку водіїв.
У главі 6 (статті 29-34) Закону №2344-III наведені положення про автомобільного перевізника. Так, згідно частини першої статті 33 Закону №2344-III автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.
Положеннями частини першої статті 34 Закону №2344-ІІІ передбачено, що автомобільний перевізник повинен, зокрема, забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.
Частинами першою, другою статті 48 Закону №2344-ІІІ встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до частини другої статті 49 Закону №2344-III водій транспортного засобу зобов'язаний, зокрема, мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
В силу частини восьмої статті 53 Закону №2344-ІІІ водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Тобто, до переліку документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, визначених статтею 48 Закону №2344-ІІІ віднесено також інші документи, що передбачені законодавством. Зокрема, Закон №2344-ІІІ (частина восьма статті 53) передбачає обов'язок водія належного автомобільному перевізнику транспортного засобу надавати посадовій особі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті (Укртрансбезпеки), під час здійснення перевірки реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв тахокарти.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у постанові від 10 травня 2019 року у справі №816/124/17, в якій наголошено, що норми Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344-III зобов'язують автомобільних перевізників та водіїв мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення, до яких відносяться, зокрема, реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти.
Як встановлено судом, під час проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт належного позивачу транспортного засобу уповноваженою особою відповідача виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: під час здійснення перевезень вантажів водія у водія була відсутня роздруківка даних роботи та відпочинку водія за період з 13.12.2024 по 09.01.2025 та бланк підтвердження діяльності водія за вказаний період
Згідно з пунктом 1.3 Розділу І Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 14 вересня 2010 року за №811/18106 (далі - Положення №340) вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Пунктом 6.3 Розділу VI Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв (пункт 6.3 Розділу VI Положення №340).
За приписами абзаців 2, 3, 4 пункту 6.4 Розділу VI Положення №340 у разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, Перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4). Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців.
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 24 червня 2010 року №385, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року №946/18241, затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція №385).
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР).
Пунктом 3.3 розділу ІІІ цієї Інструкції передбачено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до пункту 3.5 розділу ІІІ зазначеної Інструкції перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з пунктом 3.6 Інструкції перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами, а також, наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, зокрема:
- дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;
- наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
Так, відповідно до зазначених правових приписів Інструкції № 385 законодавець прямо визначає обов'язок водія транспортного засобу, обладнаного цифровим тахографом, мати при собі картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції № 385 картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі; контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР).
Крім того, 11.10.2005 набув чинності Закон України № 2819-IV від 07.09.2005 «Про приєднання України до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)».
20.12.2010 набрала чинності Поправка № 6 до ЄУТР у частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт - надання Бланка підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Тобто, норми ЄУТР розмежовують такі документи як реєстраційний листок та роздруківка.
Таким чином, частиною восьмою статті 53 Закону №2344-ІІІ визначено, що водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов'язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія це тахокарти, які використовуються в аналоговому тахографі. У свою чергу, для цифрових тахографів не використовуються щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія; для цього приладу необхідно використовувати карту водія, роздруківку на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водія.
З фактичних обставин справи видно, що на автомобіль позивача облаштовано цифровий тахограф.
Суд зазначає, що роздруківка на паперовому носії інформації про роботу та відпочинок водіїв є документом, який передбачений статтею 53 Закону №2344-ІІІ, необхідним для виконання міжнародних перевезень для усіх перевізників (резидентів та нерезидентів) та видів перевезень (пасажирських, вантажних), які використовують у своїх транспортних засобах цифровий тахограф.
Отже, у водія транспортного засобу, обладнаного цифровим тахографом, на момент перевірки має бути в наявності чинна особиста картка водія, він повинен використовувати її у відповідному слоті цифрового тахографа кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом та надавати уповноваженим посадовим особам роздруківку даних роботи тахографа з метою перевірки встановленого режиму праці та відпочинку водіїв відповідно до законодавства України.
Крім того, як слідує зі змісту пункту 2 розділу ІІ Інструкції № 385 ПСТ (пункти сервісу тахографів) установлюють тахографи на транспортні засоби, що перебувають в експлуатації та виконують роботи з технічного обслуговування тахографів згідно із замовленнями перевізників відповідно до вимог ЄУТР, а також виробників тахографів та транспортних засобів.
Суд звертає увагу на те, що протокол перевірки та адаптації тахографа є документом, який відповідно до статті 48 Закону №2344-ІІІ, повинен знаходитись у водія під час здійснення перевезення. Ці вимоги є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі) на договірних умовах із замовником послуги за плату незалежно від виду перевезення: внутрішнього чи міжнародного.
Статтею 60 Закону №2344-III передбачена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Непред'явлення або відсутність під час проведення перевірки визначених Законом №2344-ІІІ документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, свідчить про порушення автомобільним перевізником законодавства про автомобільний транспорт, що, відповідно, має наслідком застосування адміністративно-господарських штрафів, визначених статтею 60 Закону №2344-ІІІ.
З матеріалів справи встановлено, що на момент проведення відповідачем перевірки транспортного засобу позивача у водія були відсутні: протоколу перевірки та адаптації тахографа; роздруківка даних роботи та відпочинку водія за період з 13.12.2024 по 09.01.2025; бланк підтвердження діяльності водія за вказаний період.
Стосовно покликань позивача на ту обставину, що автомобіль перебував на ремонті та водій не здійснював перевезення на спірному транспортному засобі, суд враховує, що Положенням № 340 та нормами ЄУТР чітко передбачено алгоритм дій перевізника та водія щодо підтвердження режиму роботи та відпочинку, коли ним не здійснювались рейси.
Такі обставини, на думку суду, можуть засвідчуватися бланками підтвердження встановленої форми, які повинні бути заповнені перед рейсом, підписані перевізником та водієм, та надані уповноваженій особі під час перевірки.
Суд зазначає, що до матеріалів справи позивачем надано протокол перевірки та адаптації тахографа, роздруківку даних роботи та відпочинку водія за період з 13.12.2024 по 09.01.2025 та бланк підтвердження діяльності водія за вказаний період, при цьому доказів того, що такі документи надавалися водієм під час перевірки до суду не надано. Таким чином, не пред'явлення позивачем (його уповноваженою особою) під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) вказаних документів свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком застосування адміністративно-господарського штрафу, визначеного статтею 60 Закону №2344-ІІІ.
Наведені обставини в своїй сукупності мають визначальне значення для вирішення питання щодо правомірності притягнення позивача до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, при цьому решта доводів позивача не носить принципового характеру та не впливає на зміст встановленого порушення.
Відтак, за встановлених обставин, оскаржувана постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу є такою, що прийнята обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та в спосіб, передбачені чинним законодавством.
Відповідно до положень статей 9, 90 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши ключові доводи сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, відсутні підстави для відшкодування позивачу понесених у цій справі судових витрат.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Рікое Україна" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Відділу державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 12 червня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Рікое Україна" (місцезнаходження: вул. Степана Бандери, с-ще Велика Березовиця, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 47724, код ЄДРПОУ 33768257);
відповідачі:
- Державна служба України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845);
Відділ державного нагляду (контролю) у Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: вул. Тролейбусна, 12, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 39816845).
Головуючий суддя Мірінович У.А.