12 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13664/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також відповідач/ ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви /а.с. 34 - 38/, просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку, з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914, наданої листом від 23.10.2024 №1/22428 та бездіяльність щодо невжиття з 13.03.2023 дій стосовно виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з військового обліку, з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914, про яку ОСОБА_1 дізнався лише 23.10.2024;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити із військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914, а також виключити дані щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у травні 2023 року за наслідками медичного огляду позивачу видано довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914 та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 12.05.2023 серії НОМЕР_1 . Згідно довідки ВЛК, на підставі статті 64а, 23а графи IІ Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (пункт 1.2 глави 1 розділу II) позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Згідно запису та відмітки у військово-обліковому документі, 10.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивача було виключено (знято) з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII.
Проте, у жовтні 2024 року, працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 позивача повідомили про обов'язок з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження медичного огляду та поновлення військово-облікових даних. На заяву до ІНФОРМАЦІЯ_5 з проханням надати інформацію про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я, листом тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.10.2024 №1/22428, повідомлено, що рішенням суду по справі 757/6346/24-к та 554/7569/23 в ІНФОРМАЦІЯ_6 були вилучені всі документи, щодо роботи ВЛК за період 2022 рік по 29.09.2023 року в рамках відкритого кримінального провадження, тому неможливо підтвердити факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невжиття заходів стосовно виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» позивач вважає такими, що суперечать чинному законодавству.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
У відзиві на позовну заяву /а.с. 72 - 77/ представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вказуючи, що тимчасове посвідчення позивача № НОМЕР_2 (замість військового квитка), містить відмітку: « 10 березня 2023 року виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі ст.37 п.6 пп.3 ЗУ «Про ВОіВС». При цьому, інформація про висновок ВЛК, на підставі якого позивача визнано непридатним для проходження військової служби, відсутня у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується витягом з облікової картки військовозобов'язаного ОСОБА_1 . Як повідомлялось позивачу, станом на 23.10.2024 року, так і на день розгляду справи, ухвалою суду по справі 757/6346/24-к та 554/7569/23 у відповідача були вилучені всі документи, щодо роботи ВЛК за період 2022 року по 29.09.2023 року в рамках кримінальних проваджень, тому відповідач позбавлений можливості внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача на підставі довідки ВЛК від 15.05.2023 року №6/5914, який наразі має статус військовозобов'язаного, призовника, резервіста. Вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку є передчасною та не належить до задоволення, оскільки це питання по суті не розглянуто відповідачем, не надано оцінки достатності та повноті документів з метою внесення відомостей до Реєстру, оскільки всі докази перебувають у розпорядженні Слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 27.11.2024 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви
Ухвалою суду від 05.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/13664/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Відмовлено у залученні до участі до участі у справі в якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_7 . Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії запиту від 09.09.2024 стосовно надання інформації яка стосується виключення з військового обліку ОСОБА_1 , відповіді за результатами розгляду вказаного запиту, особової справи ОСОБА_1 та всіх документів стосовно обліку ОСОБА_1 які наявні в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Ухвалою суду від 24.03.2025 повторно витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії запиту від 09.09.2024 стосовно надання інформації. яка стосується виключення з військового обліку ОСОБА_1 , відповіді за результатами розгляду вказаного запиту, особової справи ОСОБА_1 та всіх документів стосовно обліку ОСОБА_1 , які наявні в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
28.03.2025 до суду надійшла відповідь на відзив /а.с. 83 - 88/, в якій позивач наполягав на задоволенні позовних вимог. Звертав увагу на те, що на адвокатський запит про надання інформації з приводу вилучених документів на ім'я ОСОБА_1 , 1979 р.н. СУ ГУНП в Полтавській області листом № 40452-2024 від 22.11.2024 повідомило, що проведеним аналізом матеріалів, вилучених в ході обшуку ІНФОРМАЦІЯ_5 , установлено, що документи на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , слідчими не вилучалися. Крім того, позивач вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_4 не надав жодних фактичних відомостей (журнали видачі документів, акти приймання-передачі, опис вилучених документів, протоколи тимчасового доступу), на підтвердження того, що саме ухвалою суду по справі 757/6346/24-к та 554/7569/23 у відповідача були вилучені всі документи, щодо роботи ВЛК за період 2022 року по 29.09.2023 року в рамках кримінальних проваджень, зокрема документів на ім'я ОСОБА_1 . Відтак позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 вводить суд в оману, вказуючи, що ухвалою суду по справі 757/6346/24-к та 554/7569/23 у відповідача були вилучені всі документи, щодо роботи ВЛК за період 2022 року по 29.09.2023 року, зокрема, документи на ім'я ОСОБА_1 , що не відповідає дійсності. Окремо зауважував про те, що відзив на позовну заяву подано відповідачем з пропуском встановленого строку, а тому справа має бути вирішена за наявними матеріалами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України № НОМЕР_3 /а.с. 17/.
Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного НОМЕР_1 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 12.05.2023 , ОСОБА_1 прийнятий на військовий облік 13.10.1998 знятий (виключений) з обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 10.03.2023 на підставі статті 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» /а.с. 14 - 15/.
У графі 7 «Придатність до військової служби за станом здоров'я» тимчасового посвідчення зазначено: 10.03.2023 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 Гр. ІІ ст. 64 А, 23А, Наказ МОУ № 402/2008 р., непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15.05.2023 № 6/5914 підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , пройшов медичний огляд 10.03.2023 та на підставі статті 64а, 23а графи ІІ Розкладу хвороб непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку /а.с. 16/.
Водночас із витягу з реєстру "Резерв+" стосовно ОСОБА_2 слідує, що у графі "категорія обліку" позивач значиться як військовозобов'язаний /а.с. 16, зворотній бік/.
На запит позивача про надання інформації, яка стосується виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 23.10.2024 № 1/22428 повідомив, що рішенням суду зі справи № 757/6346/24-к та 554/7569/23 в ІНФОРМАЦІЯ_6 були вилучені усі документи щодо роботи ВЛК за період 2022 рік по 29.09.2023 в рамках відкритого кримінального провадження, тому неможливо підтвердити факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку /а.с. 13/.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у виключенні позивача з військового обліку, з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», наданої листом від 23.10.2024 №1/22428 та бездіяльність щодо невжиття з 13.03.2023 дій стосовно виключення позивача з військового обліку, з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також статтею 65 Основного Закону встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Необхідно врахувати, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який з огляду на продовження, триває і донині.
Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Частинами 1, 3 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
призовники - особи, які взяті на військовий облік;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону № 2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
За приписами частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
В силу вимог пункту 1.1. глави 1 розділу 1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Порядок медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентовано главою 3 розділу ІІ Положення № 402.
Пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 передбачено, що після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку"
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до положень статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень статті 2 Закону № 1951-VIII випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина 8 статті 5 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Згідно з положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно з пунктом 16 розділу ІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року № 94, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 478 від 16.07.2024, було передбачено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.
Також необхідно врахувати, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 55).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За змістом пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
IV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що ведення військового обліку, який передбачає персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, покладається, зокрема, на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки .
З метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, органами ведення якого, є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з вимогами Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін звертається із відповідною заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Як встановлено судом у цій справі, позивач згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15.05.2023 № 6/5914 пройшов медичний огляд 10.03.2023 та на підставі статті 64а, 23а графи ІІ Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку /а.с. 16/.
Суд зазначає, що встановлений факт непридатності до військової служби за приписами пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII є підставою для виключення військовозобов'язаного з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 , виданому ІНФОРМАЦІЯ_2 12.05.2023, зроблено відмітку про те, що ОСОБА_1 знятий (виключений) з обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 10.03.2023 на підставі статті 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» /а.с. 14 - 15/.
У графі 7 «Придатність до військової служби за станом здоров'я» тимчасового посвідчення зазначено: 10.03.2023 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 Гр. ІІ ст. 64 А, 23А, Наказ МОУ № 402/2008 р., непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Разом з тим, із витягу з реєстру "Резерв+" стосовно ОСОБА_2 слідує, що у графі "категорія обліку" позивач значиться як військовозобов'язаний /а.с. 16, зворотній бік/, що свідчить про невідповідність відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який був виключений з військового обліку Збройних Сил, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
На запит позивача про надання інформації, яка стосується виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 23.10.2024 № 1/22428 повідомив, що рішенням суду зі справи № 757/6346/24-к та 554/7569/23 в ІНФОРМАЦІЯ_6 були вилучені усі документи щодо роботи ВЛК за період 2022 рік по 29.09.2023 в рамках відкритого кримінального провадження, тому неможливо підтвердити факт виключення ОСОБА_1 з військового обліку /а.с. 13/.
Оцінюючи такі дії (бездіяльність) відповідача, суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження факту вилучення усіх документів щодо роботи ВЛК за період 2022 рік по 29.09.2023 в рамках відкритого кримінального провадження, в тому числі документів стосовно ОСОБА_1 (протоколу обшуку з описом вилучених документів тощо).
Натомість на адвокатський запит представника позивача про надання інформації з приводу вилучених документів на ім'я ОСОБА_1 , 1979 р.н., СУ ГУНП в Полтавській області листом № 40452-2024 від 22.11.2024 повідомило, що проведеним аналізом матеріалів, вилучених в ході обшуку ІНФОРМАЦІЯ_5 , установлено, що документи на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , слідчими не вилучалися /а.с. 90/.
Відтак обставини, якими відповідач мотивував неможливість підтвердження факту виключення ОСОБА_1 з військового обліку, є не переконливими та не підтверджені доказами, натомість спростовані в ході судового розгляду.
При цьому суд акцентує увагу на тому, що відповідачем не заперечується факт видачі позивачу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 з відміткою про те, що позивач знятий (виключений) з обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 10.03.2023 на підставі статті 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», як і факт проходження позивачем 10.03.2023 медичного огляду, за наслідками якого позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з довідкою Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15.05.2023 № 6/5914.
Доказів визнання недійсною або скасування такої довідки в адміністративному порядку або судовому порядку відповідачем не надано.
Відповідно до частин 1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд бере до уваги, Європейський Суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), заява № 33202/96, пункт 120, «Онер'їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), заява № 48939/99, пункт 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), № 21151/04, пункт 72, «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункту 51).
Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункт 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (там само).
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, пункт 67).
Враховуючи наведене, аналізуючи спірні правовідносини, суд констатує, що відповідач, не забезпечивши внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів достовірних відомостей про військовий облік позивача, в тому числі після надходження запиту позивача, належним чином не обґрунтувавши неможливість актуалізації відповідних відомостей, допустив бездіяльність, яка порушує права та інтереси позивача, а тому підлягає визнанню протиправною.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914, та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914.
Таким чином позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Водночас суд не вбачає підстав для окремого визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у виключенні ОСОБА_1 , з військового обліку, наданої листом від 23.10.2024 №1/22428, оскільки зазначений лист має більш інформаційний характер, який фактично свідчить про бездіяльність відповідача щодо актуалізації відомостей про виключення позивача з військового обліку, та охоплюється задоволеною частиною позовних вимог. Відтак у цій частині вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача виключити із військового обліку ОСОБА_1 та виключити дані щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», суд зауважує, що внесення відповідачем відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( “Оберіг») про виключення позивача з військового обліку забезпечить відновлення порушених прав позивача, оскільки дані військово-облікового документа позивача щодо виключення позивача з військового обліку будуть відповідати відомостям Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у зв'язку з чим відсутня необхідність у додатковому зобов'язанні відповідача виключити позивача із військового обліку та виключити дані щодо ОСОБА_1 , з Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг», а тому у задоволенні відповідних позовних вимог належить відмовити.
Таким чином позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією № 2568-5042-4967-3521 /а.с. 11/.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Водночас за приписами частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у повному обсязі у розмірі 1211,20 грн .
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання дій і бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку відповідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.05.2023 №6/5914.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок)
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол