Справа № 420/34881/24
11 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.06.2024 року № 951060862831 про відмову в поновленні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити пенсію ОСОБА_1 з дати подання заяви про поновлення пенсії, а саме з 21.05.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебувала на обліку в органах пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим та отримувала пенсію за віком. У зв'язку з окупацією Автономної Республіки Крим була змушена переїхати з окупованої території. 10.06.2021 позивач остаточно виїхала до Одеси на постійне місце проживання. З цього часу пенсійні виплати не проводились.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» позивач відмовилась від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєструвала місце проживання та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
21.05.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про забезпечення виплати пенсії за місцем фактичного проживання. Рішенням № 951060862831 від 05.06.2024 відповідач повідомив, що в перерахунку пенсії «Подовження виплати» відмовлено. У своїй відмові Пенсійний фонд України в Одеській області посилається на те, що згідно матеріалів електронної пенсійної справи було встановлено, що виплату пенсії припинено з 01.06.2020 у зв'язку з переїздом, проте жодного переїду на той момент не відбулось. Також у рішенні зазначається, що відсутня належним чином сформована пенсійна справа та документи про дату припинення виплати за попереднім місцем проживання, а тому право на поновлення пенсійних виплат відсутнє.
Попереднім місцем проживання позивача є місце її реєстрації, а саме: м. Армянськ, мкр-н ім. ген. Корявко. Оскільки на даний час Автономна Республіка Крим належить до тимчасово окупованої території та триває повномасштабна війна росії проти України, доставка поштових відправлень, в тому числі запити на пенсійні справи, через АТ «Укрпошта» до росії припинені. З огляду на що надіслати запит на витребування пенсійної справи наразі немає можливості.
Відмову у поновленні пенсії, викладену в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951060862831 від 05.06.2024, позивач вважає протиправною, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 14.11.2024 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.11.2024 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.
Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що згідно пункту 2.8 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави - окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення російської федерації.
Пунктом 4 Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234, яким регламентовано надіслання запиту щодо витребування пенсійної справи до органів рф.
Підпунктом 9 п. 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 покладено на орган, який призначає пенсію громадянам України, які проживають на території АРК та м. Севастополя, обов'язок додати до пенсійної справи відповідь на запит про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення рф як одержувач пенсії
Відповідач не є тим територіальним органом Пенсійного фонду України, який призначав позивачу пенсію при досягненні 55 років. Згідно матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що виплату пенсії позивачу припинено з 01.06.2020 у зв'язку з переїздом - запит російської федерації від 15.04.2020 №10.4-6094 про направлення пенсійної справи.
Оскільки відсутня належним чином сформована пенсійна справа та документи про дату припинення виплати за попереднім місцем проживання, право на поновлення виплати пенсії у позивача відсутнє.
Крім того, у період дії правового режиму воєнного стану в органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження щодо отримання документів, необхідних для поновлення виплати пенсій особам, які проживали на території АР Крим.
Порядком від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами та доповненнями) передбачено, що пенсіонери зобов'язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про вступ на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи-підприємця, зміни персональних даних, зміни адреси проживання.
Положеннями частини 2 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», пункту 144 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 234 «Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя» як умову для призначення, поновлення, виплати пенсії визначено встановлення факту не отримання громадянства російської федерації та не одержання пенсії та соціальних послуг від органів пенсійного забезпечення російської федерації.
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, роз'яснювальних листах органів Пенсійного фонду, а відтак позовна заява ОСОБА_1 є безпідставною.
З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
З 26.11.2003 ОСОБА_2 перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Армянську АРК та отримувала пенсію за віком, в подальшому перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області.
05.05.2020 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов запит Відділення пенсійного фонду російської федерації по Краснодарському краю про направлення пенсійної справи ОСОБА_1 .
08.05.2020 ГУ ПФУ в Одеській області відправило пенсійну справу позивача в Головне управління Пенсійного фонду рф по Краснодарському краю.
З 01.06.2020 виплату пенсії відповідачем припинено у зв'язку з переїздом.
21.05.2024 позивач звернулася до відповідач із заявою про продовження виплати пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.05.2024 № 951060862831 відмовлено у поновленні виплати пенсії ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення від 05.05.2024 № 951060862831 право на поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 відсутнє, оскільки відсутня належним чином сформована пенсійна справа та документи про дату припинення виплати за попереднім місцем проживання. У період дії правового режиму воєнного стану органів Пенсійного фонду відсутні повноваження щодо отримання документів, необхідних для поновлення виплати особам, які проживали на території Ар Крим.
Вказане рішення позивач вважає протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 22-1).
За змістом пункту 1 Розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно із п.2.8 Розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення Російської Федерації.
Відповідно до пункту 4 Розділу IV Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Тобто, за результатом розгляду заяви пенсійний орган приймає рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, у своїй заяві позивач просив поновити їй виплату пенсію.
При цьому, до заяви позивач надала наступні копії документів: довідка про відкритий рахунок в банку, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт.
Пенсійним органом за результатами розгляду прийнято рішення про відмову у поновленні пенсії у зв'язку з відсутністю належним чином оформленої пенсійної справи та документів про дату припинення виплати за попереднім місцем проживання.
Надаючи оцінку вказаному, суд зазначає, що право позивача на поновлення пенсії не пов'язується з такими чинниками, як, зокрема, можливість чи неможливість витребування пенсійної справи.
Суд зауважує, що витребування пенсійної справи позивача з органу Пенсійного фонду за попереднім місцем проживання (реєстрації) покладається саме на орган, що призначає (поновлює) пенсію, тобто у даному випадку на відповідача.
Дана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.09.2021 у справі № 308/3864/17, в якій зазначено, що відсутність паперової пенсійної справи не є підставою для відмови у відновленні виплати пенсії, оскільки позивач не може нести негативних наслідків у зв'язку із відсутністю його пенсійної справи, а протилежне позбавляє його права на її відновлення.
Судом встановлено, що у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що для прийняття рішення про поновлення пенсії відповідачем направлялися запити щодо отримання пенсійної справи позивача, а також вживалися заходи щодо отримання її електронної пенсійної справи та відомостей з відповідних інформаційних систем, іншої інформації.
Право на поновлення пенсії не пов'язується з такими чинниками, як відсутність чи неможливість витребування пенсійної справи й інформації про припинення виплати пенсії за попереднім місцем проживання.
Доводи відповідача не визначені законодавством як підстава для відмови у поновленні виплати пенсії та не можуть бути такою підставою за змістом, оскільки негативні наслідки (фактично, позбавлення права) від стану правового врегулювання конкретних правовідносин не можуть покладатися на особу, яка згідно положень законодавства має відповідний обсяг прав.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 №3674-IX пункт 14-4 Прикінцевих положень Закону №1058 викладено в такій редакції «Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації територій виїхали на підконтрольну Україні територію, виплата пенсії згідно з цим Законом проводиться за умови неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації. У разі відсутності обміну інформацією між органами пенсійного забезпечення України та Російської Федерації неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації підтверджується повідомленням про це органу Пенсійного фонду в заяві особи про призначення, поновлення та продовження виплати пенсії».
При цьому, вказаний закон набрав чинності 23.06.2024.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про поновлення виплати пенсії 21.05.2025, тобто до набрання чинності п.14-4 Прикінцевих положень Закону №1058.
Таким чином, доводи відповідача про те, що умовою для призначення, поновлення, виплати пенсії є встановлення факту неотримання громадянства російської федерації та не одержання пенсії та соціальних послуг від пенсійного забезпечення російської федерації позивач був зобов'язаний вказати інформацію щодо неодержання ним пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації є помилковими.
У контексті оцінки спірних правовідносин суд виходить із того, що за ч. 3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Хоча й витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу, однак перекладання обов'язку доказування, а саме надання відомостей, на позивача є неприйнятним. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку зазначених ним відомостей не може слугувати підставою для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Отже, тягар доказування, в даному випадку, не може бути перекладаний на особу, яка звернулась за відновленням виплати пенсії.
З огляду на викладені обставини, відповідач, повинен був поновити виплату позивачу пенсії з 21.05.2024, однак протиправно відмовив у цьому шляхом прийняття оскаржуваного рішення.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.06.2024 № 951060862831 про відмову в поновленні пенсії ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
З метою ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з дати подання заяви про поновлення пенсії, а саме з 21.05.2024.
Згідно ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 06.06.2024 № 951060862831 про відмову в поновленні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з дати подання заяви про поновлення пенсії, а саме з 21.05.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний