Рішення від 12.06.2025 по справі 420/6576/25

Справа № 420/6576/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді - Завальнюка І.В.,

при секретарі - Гоменюк Р.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, Херсонської міської ради Херсонської області в особі начальника Херсонської міської військової адміністрації, третя особа - начальник Херсонської міської військової адміністрація Херсонського району Херсонської області Мрочко Роман Миколайович, про визнання протиправними та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 № 97р. «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ».

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що у 2020 р. її було обрано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання. У березні 2022 року територія правобережної Херсонщини та саме місто Херсон було окуповане державою-агресором. Фактично з цього моменту, депутатська діяльність у м. Херсоні була під загрозою з боку окупаційної влади, котра проводила ряд репресій відносно населення міста, яке постійно проводило мітинги на підтримку державності України та недоторканності її територіальної цілісності. Позивачка також постійно брала участь у мітингах на підтримку української влади та цілісності України. 11 листопада 2022 року правобережна частина Херсонщини та місто Херсон було звільнено Збройними силами України від військ держави-агресора. Розпорядженням Президента України №30/2023-рп від 02 березня 2023 начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області було призначено ОСОБА_2 . Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06 лютого 2025 року № 97р було безпідставно та незаконно припинено повноваження позивачки на підставі її власної заяви. Скан-копію цього розпорядження начальника ХМВА позивачкою, як депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання, було отримано на персональну електронну пошту 07 лютого 2025 року. Тобто, підставою для припинення повноважень, як депутата Херсонської міської ради, в розпорядженні начальника ХМВА від 06.02.2025 № 97р. зазначено особисту заяву, зареєстровану виконавчим органом Херсонської міської ради від 05 лютого 2025 року за № Д/з 3-4-51 про складання депутатських повноважень. Однак, така особиста заява не могла бути зареєстрована, так як позивачкою, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» вона не подавалася ні усно, ні письмово. 07 лютого 2025 року позивачкою була направлена на ім'я начальника Херсонської міської військової адміністрації заява щодо безпідставного дострокового припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 та поновлення діючого депутата на вказані на офіційному сайті Херсонської міської ради офіційні електроні пошти та вручена поштовим листом посадовій особі секретаріату Херсонської міської ради 13.02.2025. Листом виконавчого комітету Херсонської міської ради від 25.02.2025 № С-816, С-816/1 за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради було відмовлено у задоволенні її заяви та зазначено, що повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складання ним депутатських повноважень. І начебто така заява, датована 17 березня 2022 року, була виявлена серед інших документів у адміністративній будівлі міської ради. А також, у зв'язку з тим, що станом на 06.02.2025 року заяв та/або інших повідомлень від позивачки щодо нерозгляду вказаної заяви не надходило, було прийнято розпорядження начальника ХМВА від 06.02.2025 № 97р. «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ». Враховуючи вищевикладене позивачка вважає, що зазначене розпорядження начальника ХМВА від 06.02.2025 № 97р. прийнято з порушенням чинного законодавства України і підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 10.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

26.03.2025 до суду від Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що повноваження позивача, як депутата Херсонської міської ради були достроково припинені, у зв'язку із її особистою заявою. Дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради ОСОБА_1 , як депутата місцевої ради, керуючись вимогами нормативно-правових актів належить до компетенції Херсонської міської ради. Начальник Херсонської міської військової адміністрації, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану та 30 днів після його припинення або скасування здійснює повноваження Херсонської міської ради, а не безпосередньо Херсонська міська військова адміністрація, яка є тимчасовим державним органом та діє в межах повноважень, визначених статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Таким чином, спірне розпряження було прийнято начальником Херсонської міської військової адміністрації, який керуючись вимогами статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 № 2706-IX, здійснює повноваження Херсонської міської ради. Тому доводи позивача щодо прийняття розпорядження від 06.02.2025 № 97р Херсонською міською військовою адміністрацією є помилковими, оскільки військова адміністрація населеного пункту на має компетенції щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, а спірне розпорядження було прийнято начальником Херсонської міської військової адміністрації, який керуючись вимогами статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану та постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 № 2706-IX здійснює повноваження Херсонської міської ради Херсонської області. Згідно з копією заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 вбачається, що така заява була складена на ім'я Херсонського міського голови та секретаря Херсонської міської ради. Станом на дату написання ОСОБА_1 заяви про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради Херсонська міська військова адміністрація не була створена, а посадові особи, на ім'я яких була складена вказана заява виконували свої повноваження, що не заперечується позивачем. На момент складення особистої заяви ОСОБА_1 населені пункти Херсонської міської територіальної громади були тимчасово окуповані. Згідно зі службовою запискою начальника відділу діловодства та контролю секретаріату Херсонської міської ради від 08.10.2025 № 7-32-5/26 (копія наявна у матеріалах справи) вбачається, що вказана посадова особа 06.01.2025, перебуваючи у адміністративній будівлі виконавчого комітету Херсонської міської ради виявила копію заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 щодо складення депутатських повноважень, у зв'язку із чим було надано доручення департаменту правової політики та якості надати юридичний висновок щодо, зокрема, можливості реєстрації такої заяви. Оскільки Позивачем не заперечується факт волевиявлення 17.03.2022 щодо дострокового припинення повноважень депутата Херсонської міської ради жодних порушень вимог чинного законодавства України щодо реєстрації такої заяви після її виявлення допущено не було. З урахуванням наведених обставин, реєстрація копії заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 протягом місяця після виявлення відповідної копії не порушує жодної вимоги нормативно-правових актів, що регулюють порядок дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, а тому, жодних порушень при прийнятті розпорядження від 06.02.2025 № 97р допущено не було, що є достатньою підставою для відмови у задоволенні позовних вимог. Позивачем, як депутатом Херсонської міської ради, не було направлено жодних заяв про відкликання або не розгляду заяви від 17.03.2022, або жодним іншим чином не було виражено волевиявлення щодо відмови від дострокового припинення повноважень депутата Херсонської міської ради до дати прийняття розпорядження від 06.02.2025 № 97р.

27.03.2025 до суду від третьої особи - Начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області Мрочка Романа Миколайовича надійшли пояснення щодо адміністративного позову, які є аналогічними відзиву Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області.

Ухвалою суду від 10.04.2025 Херсонську міську раду Херсонської області в особі начальника Херсонської міської військової адміністрація було залучено до участі у справі в якості другого відповідача.

10.04.2025 до суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, згідно з якою дійсно, виключною підставою для дострокового припинення повноваження депутата місцевої ради є його особиста заява, відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Тобто, Закон прямо передбачає, що для припинення повноважень потрібна особиста заява, і вона має бути підставою для рішення відповідної ради. Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про звернення громадян» «Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).». Заява депутата про складення повноважень має бути подана у встановленому порядку, а саме: офіційно, належним чином зареєстрована та розглянута відповідною радою. Без дотримання цих умов волевиявлення не є юридично значимим." Заява, яку не було подано офіційно, не є юридичним документом, а тим більше - роздруківка з месенджера, яку легко сфальсифікувати або вирвати з контексту. Фактична реєстрація заяви майже 3 роки по тому, без участі та підтвердження її актуальності з боку Позивача, є самочинною, не відповідає дійсній волі заявника та порушує засади належного адміністративного процесу. Так, 17.03.2022 позивач справді написала чорновий варіант заяви про складання повноважень у зв'язку із захопленням міста Херсона військами держави-агресора і її фото направила Херсонському міському голові в повідомленні через WhatsApp. Проте не подала цю заяву в секретаріат міської ради, не зареєструвала, не направила поштою, не підписала повторно. На наступний день позивач передумала і знищила чорнову заяву, не передаючи її до жодного офіційного органу. Можливо саме тому у матеріалах справи відсутня будь-яка заява з вхідним номером, реєстрацією, офіційним підтвердженням подачі. Бо це волевиявлення вирвано з контексту і не має головного - самої заяви про складання повноважень. А роздруківка з месенджеру не є належним доказом згідно зі статтею 94 ЦПК України; не відповідає формі письмового звернення; не підтверджує факту волевиявлення або подання заяви. Факт існування неофіційної, неприйнятої та незареєстрованої заяви не підтверджує юридично значиме волевиявлення. Відсутність письмового документу з підписом і реєстрацією унеможливлює припинення повноважень згідно зі Законом. Навіть якщо припустити існування заяви від 17.03.2022 року, її нереєстрація, відсутність офіційного надходження до секретаріату ради та відсутність будь-яких дій з боку органу протягом понад двох років суперечить принципу "розумного строку" розгляду заяв (ст. 20 ЗУ "Про звернення громадян", ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 12 ЦПК України) та не відповідає критеріям ефективного адміністративного управління. Таким чином, навіть за формальною наявністю "виявленої" заяви, дії відповідача з ініціювання дострокового припинення повноважень є правовим зловживанням і не відповідають принципам належного врядування. Копія скріншоту заяви від 17.03.2022 з месенджеру WhatsApp надана в позовній заяві для роз'яснення суті справи не містить ані ознак автентичності, ані процесуальної достовірності, а тому, відповідно до ст. 94 ЦПК України, має бути оцінена як неналежний, недопустимий та недостовірний доказ, що не підтверджує жодного юридично значущого факту. Крім того, з боку відповідача - Херсонської міської ради (її виконавчих органів) в дату нібито реєстрації, а саме 05.02.2025 (або раніш) не було ініційовано процес оновлено підтвердження, що суперечить принципу неперервності адміністративного процесу і достовірності волевиявлення. Зазначає, що мобільний номер позивачка жодного разу не змінювала, знаходиться на території України і завжди в «доступному» режимі. Більше того Секретаріат міської ради має згоду позивачки приступити до виконання своїх повноважень у разу потреби, відповідно до Закону, а також є систематична переписка по матеріалам для ознайомлення депутатів і подачі щорічної декларації.

29.04.2025 до суду від Херсонської міської ради надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким Херсонська міська рада не визнає його в повному обсязі, оскільки вважає його безпідставним, невмотивованим, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково за рішенням відповідної ради у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень. Така заява, що написана позивачем власноруч, містить особистий підпис, датована 17 березня 2022 року була виявлена серед інших документів у адміністративній будівлі міської ради. Враховуючи виключність обставин, які впливали на організацію роботи виконавчих органів Херсонської міської ради у даний період часу, введення в Україні воєнного стану, відсутності чіткого унормування та детальних роз'яснень щодо порядку подання депутатом місцевої ради заяви про складання повноважень, строків та порядку її розгляду, наявність на заяві особистого підпису депутата Херсонської міської ради Ольги Співакіної від 17.03.2022 (копія в матеріалах справи є) стали підставою для прийняття розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 06.02.2025 №97р. «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ». Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено лише, що заява має бути особистою, тобто за її змістом можна підтвердити особисте волевиявлення особи. Оскільки Позивачем не заперечується факт волевиявлення 17.03.2022 щодо дострокового припинення повноважень депутата Херсонської міської ради, жодних порушень вимог чинного законодавства України щодо реєстрації такої заяви після її виявлення допущено не було. Таким чином, розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації від 06.02.2025 №97р було прийнято у повній відповідності вимогам чинного законодавства України на підставі особистої заяви (волевиявлення) ОСОБА_1 та в межах компетенції начальника Херсонської міської військової адміністрації, який керуючись вимогам частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 № 2706-ІХ здійснював повноваження Херсонської міської ради.

08.05.2025 до суду від позивачки надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 20.05.2025 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги із викладених у адміністративному позові підстав підтримала у повному обсязі та просила задовольнити позов.

Представники відповідачів в судовому засіданні в режимі відеоконференції позовні вимоги не визнали у повному обсязі, в задоволенні позову просили відмовити з підстав, викладених у відзивах на адміністративний позов.

Ухвалою суду від 03.06.2025 відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на 12.06.2025 о 11:50 год.

Вислухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у 2020 році було обрано депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання.

Відповідно до пункту 10 розділу 2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Херсонська міська територіальна громади належала до територій України, тимчасово окупованих російською федерацією із датою початку тимчасової окупації - 01.03.2022 та датою завершення - 11.11.2022.

Після окупації міста Херсона, 17.03.2022 позивачкою було сформовано заяву про складання депутатських повноважень і її фото (а.с. 15) направлено Херсонському міському голові в повідомленні через WhatsApp для обговорень проблеми міста і захисту свого життя.

Поряд із тим, 22.03.2023 від секретаріату Херсонської міської ради позивачці було направлено повідомлення про бажання та готовність депутатів Херсонської міської ради повернутися до м. Херсона для виконання своїх функцій з моменту відновлення роботи органів місцевого самоврядування.

На цю пропозицію позивачкою надано відповідь про готовність виконувати обов'язки депутата.

07.02.2025 позивачкою на свою електронну адресу було отриманою скан-копію розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Одеській області від 06.02.2025 № 97р «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 », яким:

1. Достроково припинити повноваження депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 на підставі її особистої заяви про складення депутатських повноважень.

2. Вивести депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 зі складу постійної комісії міської ради з питань фінансів, планування бюджету, інвестицій, регуляторної політики та соціально-економічного розвитку.

3. Секретаріату Херсонської міської ради:

3.1. Направити копію цього розпорядження до відповідної виборчої комісії.

3.2. Не пізніше наступного дня після набуття чинності даного розпорядження інформувати Адміністрацію Державної прикордонної служби України про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 .

4. Департаменту інформаційних технологій Херсонської міської ради ( ОСОБА_3 ) опублікувати розпорядження на офіційному сайті Херсонської міської ради та й виконавчих органів.

07 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області Романа Мрочка із заявою (зареєстрована відділом звернень Херсонської міської ради 11.02.2025 та 13.02.2025 за вх. №№ С-816 та С-816/1), в якій просила:

« 1. Скасувати Розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області № 97р від 06.02.2025 про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликания ОСОБА_1 .

2. Поновити мене, як діючого депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання, у складі постійної комісії міської ради з питань фінансів, планування бюджету, інвестицій, регуляторної політики та соціально-економічного розвитку.

3. Дати доручення секретаріату Херсонської міської ради направити копію розпорядження про скасування розпорядження про дострокове припинення повноважень до відповідної виборчої комісії та мені особисто.

4. Дати доручення департаменту інформаційних технологій Херсонської міської ради внести відповідні зміни в офіційному сайті Херсонської міської ради та її виконавчих органів.».

У відповідь листом від 25.02.2025 № С-816, С-816/1 Виконавчий комітет Херсонської міської ради повідомив ОСОБА_1 :

«…Так відповідно до пункту 2 частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень. Така заява написана Вами власноруч, містить Ваш особистий підпис, датована 17 березня 2022 року була виявлена серед інших документів у адміністративній будівлі міської ради, яка наразі не використовується із міркувань безпеки.

На підставі цієї заяви, відповідно до наведеного вище пункту 2 частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», зважаючи на те, що станом на 06.02.2025 року дату розпорядження, заяв та/або інших повідомлень від Вас щодо нерозгляду Ващої заяви від 17.03.2022 про складання повноважень, не надходило, прийнято розпорядження «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 .

Наведеними нормативно-правовими актами не визначено ані порядку, ані повноважень відповідної ради, ані права (можливості) депутата поновити депутатську діяльність. Таке поняття, як «поновлення» депутатської діяльності та/або механізм (порядок) його реалізації, в чинному законодавстві відсутні…».

Позивач у адміністративному позові зазначає, що заяву від 17.03.2022 нею було сформовано у зв'язку із захопленням міста Херсона військами держави-агресора і її фото направлено Херсонському міському голові в повідомленні через WhatsApp для обговорень проблеми міста і захисту свого життя. Заява адресована на ім'я Херсонського міського голови І.В. Колихаєва і фактично її документально через канцелярію міської ради або їх виконавчих органів позивачка не подавала. Більше того, на наступний день в телефонній розмові з заступником Херсонського міського голови з питань діяльності органів виконавчої влади ОСОБА_4 при обговоренні цього питання, позивачкою ця ініціатива була відкликана і паперова заява датована 17.03.2022 була нею порвана.

Крім того, у 2023 році посадові особи секретаріату Херсонської міської ради зв'язувавсь із позивачкою та уточнювали її тимчасове місцезнаходження як внутрішньо переміщеної особи. Жодної розмови про складання повноважень нею озвучено не було.

06 січня 2025 року, тобто до винесення розпорядження начальника ХМВА №97 р. від 06.02.2025, позивачкою було підписано і відправлено на офіційну електрону пошту лист (депутатське звернення) на ім'я заступника міністра Міністерства розвитку громад та територій України О. Рябикіна, з копією на ім'я начальника ХМВА Р. Мрочка, щодо актуального складу представницьких органів місцевого самоврядування та можливість подальшого прийняття ними рішень щодо виконання повноважень місцевого самоврядування в умовах воєнного стану, де, зокрема, зазначено склад Херсонської міської ради VIII скликання (кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установлений законом порядку на даний момент) в кількості 29 осіб, де вказано прізвище « ОСОБА_5 », тим самим підтвердивши свої повноваження і бажання працювати депутатом місцевої ради.

Зважаючи на те, що фактично начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області прийнято розпорядження від 06.02.2025 № 97р, яким розглянуто інтернет-скрін (фотокопія, відповідність оригіналу та правовий статус якої не засвідчена) заяви, адресованої діючій станом на 17.03.2022 року Херсонській міській раді, без відповідної наявності документа (паперового документа / електронної копії оригіналу), котрий не було подано до такого органу як Херсонська міська військова адміністрація Херсонського району Херсонської області, позивачка звернулася до суду із даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Заперечуючи проти адміністративного позову, відповідачі зазначають, адміністративна будівля Херсонської міської ради (виконавчого комітету Херсонської міської ради) була захоплена збройними формуваннями рф, в результаті чого доступ до великої кількості службових документів та системи електронного документообігу, відповідних серверів було втрачено, у зв'язку із чим Херсонською обласною прокуратурою відкрито кримінальне провадження № 42022232010000088 за попередньою правовою кваліфікацією, передбаченою частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України. Вказані обставини підтверджуються інформацією, наданою у відповіді департаментом правової політики та якості Херсонської міської ради від 19.03.2025 № 03-01-20/331.

Згідно зі службовою запискою начальника відділу діловодства та контролю секретаріату Херсонської міської ради від 08.10.2025 № 7-32-5/26 (копія наявна у матеріалах справи) вбачається, що вказана посадова особа 06.01.2025, перебуваючи у адміністративній будівлі виконавчого комітету Херсонської міської ради виявила копію заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 щодо складення депутатських повноважень, у зв'язку із чим було надано доручення департаменту правової політики та якості надати юридичний висновок щодо, зокрема, можливості реєстрації такої заяви.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до п. 14 ч. 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.

Законом, що відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради є Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV (далі Закон № 93-IV).

Відповідно до ст. ст. 2, 3 Закону № 93-IV депутат місцевої ради - представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, а також повноважний і рівноправний член відповідної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Згідно ч. 2 ст. 4 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:

1) його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку;

3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;

4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;

5) обрання його депутатом іншої місцевої ради;

6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;

7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

7-1) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;

8) його смерті.

2. Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку:

1) з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;

2) з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень;

3) з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Аналіз ч. 2 ст. 5 Закону № 93-IV свідчить про те, що в ній визначено вичерпний перелік підстав для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, який розширенню не підлягає.

За обставин розглядуваною спору, підставою для припинення повноважень позивачки, як депутата Херсонської міської ради, в розпорядженні начальника ХМВА від 06.02.2025 № 97р. зазначено особисту заяву, зареєстровану виконавчим органом Херсонської міської ради від 05 лютого 2025 року за № Д/з 3-4-51 про складання депутатських повноважень.

У свою чергу, ця заява про складання депутатських повноважень була 17.03.2022 сформована позивачкою через окупацію міста Херсону, тобто через фактичну неможливість виконання депутатських повноважень, що одночасно поєднана із ризиком для життя та здоров'я внаслідок бойових дій. Засобами месенджера WhatsApp фото цієї заяви позивачкою було направлено Херсонському міському голові.

При цьому позивачка наголошує, що заяву документально через канцелярію міської ради або їх виконавчих органів вона не подавала, а на наступний день (18.03.2022) в телефонній розмові з заступником Херсонського міського голови з питань діяльності органів виконавчої влади Циганком С.В. при обговоренні цього питання, нею ця ініціатива була відкликана і паперова заява датована 17.03.2022 була порвана.

Відповідно до пункту 14 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 24.02.2022 на території України введено воєнний стан, термін дії якого продовжено.

Указом Президента України від 19.09.2022 № 658/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.

Керуючись вимогами частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», 03.11.2022 Верховною Радою України була винесена постанова № 2706-IX, якою визначено, що на період воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник Херсонської міської військової адміністрації здійснює повноваження, зокрема, Херсонської міської ради.

Відповідно до пункту 8 частини сьомої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Таким чином, розпорядження від 06.02.2025 № 97р було прийнято тимчасовим державним органом, а саме начальником Херсонської міської військової адміністрації, який на період дії воєнного стану виконує повноваження Херсонської міської ради, та приймає розпорядження, що мають таку ж юридичну силу, що і рішення Херсонської міської ради на підставі вимог частини другої статті 10, пункту 8 частини сьомої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 № 2706-IX, що підтверджується преамбулою спірного розпорядження.

Відповідно до пункту 14 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова, зокрема, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.

Указом Президента України від 19.09.2022 № 658/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.

Таким чином, станом на дату написання ОСОБА_1 заяви про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради Херсонська міська військова адміністрація не була створена, а посадові особи, на ім'я яких була складена вказана заява виконували свої повноваження, що не заперечується позивачкою.

Відповідно до пункту 10 розділу 2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Херсонська міська територіальна громади належала до територій України, тимчасово окупованих російською федерацією із датою початку тимчасової окупації - 01.03.2022 та датою завершення - 11.11.2022.

Таким чином на момент складення особистої заяви ОСОБА_1 населені пункти Херсонської міської територіальної громади були тимчасово окуповані.

Відповідачі зазначають, що позивачкою, як депутатом Херсонської міської ради, не було направлено жодних заяв про відкликання або не розгляду заяви від 17.03.2022, або жодним іншим чином не було виражено волевиявлення щодо відмови від дострокового припинення повноважень депутата Херсонської міської ради до дати прийняття розпорядження від 06.02.2025 № 97р.

Однак позивачка на противагу цьому вказує, що 06 січня 2025 року, тобто до винесення Розпорядження начальника ХМВА №97 р. від 06.02.2025, нею було підписано і відправлено на офіційну електрону пошту лист (депутатське звернення) на ім'я заступника міністра Міністерства розвитку громад та територій України О. Рябикіна, з копією на ім'я начальника ХМВА Р. Мрочка, щодо актуального складу представницьких органів місцевого самоврядування та можливість подальшого прийняття ними рішень щодо виконання повноважень місцевого самоврядування в умовах воєнного стану, де, зокрема, зазначено склад Херсонської міської ради VIII скликання (кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установлений законом порядку на даний момент) в кількості 29 осіб, де вказано моє прізвище, ОСОБА_1 , тим самим підтвердивши свої повноваження і бажання працювати депутатом місцевої ради.

Суд зазначає, що така підстава дострокового припинення депутатських повноважень, як «особиста заява депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень» безпосередньо пов'язана як із безпосереднім суб'єктом подання такої заяви, так і з його волевиявленням.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково у разі його особистої заяви про складання депутатських повноважень. При цьому така заява повинна відповідати вимогам Закону України «Про звернення громадян», зокрема, мати ознаки добровільного волевиявлення особи, бути власноручно підписаною та поданою безпосередньо заявником або його уповноваженим представником.

Суд також бере до уваги, що жодних підтверджень належного повідомлення позивачки про намір припинити її повноваження не надано. Навпаки, з її боку 07.02.2025 року була направлена офіційна заява про незаконність дій посадових осіб щодо дострокового припинення її повноважень, яка також була зареєстрована 13.02.2025 року у секретаріаті міської ради.

Отже, суд приходить до висновку, що розпорядження начальника ХМВА від 06.02.2025 №97р прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, без належного встановлення факту добровільного подання депутатом особистої заяви про складання повноважень, що є обов'язковою умовою згідно з чинним законодавством України.

Тим більше, що копія заяви, датованої 17.03.2022, не може вважатися належним доказом добровільного складання депутатських повноважень. Вона не містить підтвердження особистого подання або реєстрації такої заяви в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», та не має доказів того, що вона була достовірно подана від імені позивачки в часі, коли діяли відповідні посадові особи органу місцевого самоврядування. Більше того, ХМВА посилається на її «виявлення» через майже три роки після дати, зазначеної у документі, що саме по собі викликає сумнів у його достовірності та порушує принцип юридичної визначеності.

Факт тимчасової окупації міста Херсона на момент, коли була складена заява, додатково ставить під сумнів можливість її подання та реєстрації у звичайному порядку. Враховуючи, що позивачка весь цей час перебувала в місті, брала участь у проукраїнських мітингах, не виїжджала з території, не була позбавлена статусу депутата, а також не вчиняла жодних дій щодо підтвердження або підтримки поданої заяви, відсутність її подальшого волевиявлення щодо складання повноважень є логічною та узгодженою з її активною громадською позицією.

Аргументи відповідачів щодо здійснення повноважень Херсонської міської ради начальником ХМВА не змінюють суті справи: навіть за умов воєнного стану рішення про дострокове припинення повноважень депутата має прийматися за наявності законних підстав і з дотриманням процедури, передбаченої Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Рішення не може ґрунтуватися на припущеннях, виявлених «копіях», або спірних документальних доказах, справжність яких не підтверджена.

Сам факт, що позивачка не надсилала заяву про відкликання нібито наданої заяви, не може бути розцінений як підтвердження її волевиявлення на складання повноважень. Наявність або відсутність такого звернення не є юридичним підтвердженням первинної подачі заяви, якої, як доведено в суді, фактично не існувало.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що наведені у відзиві відповідачів доводи є необґрунтованими, не спростовують аргументи позивачки та не свідчать про дотримання вимог законодавства при виданні спірного розпорядження, а тому не приймаються судом до уваги як такі, що не впливають на правову оцінку спірних правовідносин.

При цьому в судовому засіданні представник Херсонської міської ради Херсонської області підтвердив як факт відсутності оригіналу заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022, так і те, що з огляду на відсутність оригіналу заяви уповноважені представники міської ради перед прийняттям оскаржуваного розпорядження не пересвідчувалися в дійсному волевиявленні позивачки щодо складання нею депутатських повноважень, та жодним чином з цих питань з нею не комунікували.

Таким чином, за умов відсутності оригіналу заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 та її дійсного волевиявлення щодо дострокового припинення депутатських повноважень на день прийняття оскаржуваного розпорядження, останнє не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст. 6 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Суд акцентує увагу на приписах ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (проспект Незалежності, 37, м. Херсон, 73000; ЄДРПОУ 44732846), Херсонської міської ради Херсонської області в особі начальника Херсонської міської військової адміністрації (73003, Херсонська обл., місто Херсон, проспект Незалежності, будинок 37; ЄДРПОУ 26347681), тертя особа - начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області Мрочко Роман Миколайович (проспект Незалежності, 37, м. Херсон, 73000) про визнання протиправними та скасування розпорядження задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 № 97р. «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ».

Стягнути з бюджетних асигнувань Херсонської міської ради Херсонської області в особі начальника Херсонської міської військової адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одну тисячу двісті одинадцять грн. 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк