Рішення від 09.06.2025 по справі 400/11632/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 р. № 400/11632/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенко В. В., за участю секретаря судового засідання Дидіної А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 з вимогами: визнати дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови в прийнятті до розгляду рапорту позивачу від 14.11.2024 у звільненні з військової служби протиправним: зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 14.11.2024 щодо звільнення з військової служби відповідно до п.п. «г» п.2 ч.4, п.3 ч.12 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 14.11.2024 надав своєму безпосередньому командиру рапорт про звільнення відповідно до п.п. «г» п.2 ч.4, п.3 ч.12 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається ч.12 цієї статті. Натомість, безпосередній командир відмовився приймати рапорт позивача, аргументуючи це тим, що відсутні підстави приймати даний рапорт до розгляду та повернув його позивачу.

Відповідач відзиву на позов не надав. Судом здійснювалися повідомлення військової частини за адресами, вказаними позивачем, а також яку надали за телефоном представник Міністерства оборони України. Крім того, судом здійснено виклик відповідача в порядку, передбаченому ст.130 КАС України, через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. Відтак, судом було вжито вичерпних заходів для належного повідомлення відповідача по цій справі.

Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження 09.06.2025 у відкритому судовому засіданні за участі представника позивача.

Дослідив матеріали справи, вислухав представника позивача, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходить військову службу за мобілізацією у військовій частини НОМЕР_1 .

14.11.2024 ОСОБА_1 подав командуванню військової частини рапорт про звільнення з військової служби з підстав «г» п.2 ч.4, п.3 ч.12 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається ч.12 цієї статті: у зв'язку необхідністю здійснювати постійний догляд за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.

Рішення по суті рапорту відповідачем не прийнято, відповідь не надано.

Вирішуючи зазначену справу, суд приймає уваги, що окрім копії самого рапорту та твердження позивача у позовній заяві, будь-яких інших доказів його подання позивачем та отримання відповідачем, до суду не надано. В позовної заяві лише зазначається, що відповідач відмовився приймати рапорт. З іншого боку, суд також враховує, що зазначений факт (подання рапорту) об'єктивно може і не створити матеріальних свідчень, а тому окрім пояснення сторін у цьому випадку спиратися і не буде нащо. Принаймні, Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, який затверджений наказом Міністерства оборони України № 531 від 06.08.2024, не покладає на військовослужбовця обов'язку якимось чином фіксувати факт подання рапорту та зберігати докази його подання. Враховуючи, що відповідач не з'явився до участі у справі та не спростував факт подання позивачем рапорту, суд, враховуючи вимоги ст.77 КАС України, вважає факт подання позивачем рапорту доведеним.

Відповідно до розділу І. Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, який затверджений наказом Міністерства оборони України № 531 від 06.08.2024, з питань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання,- до наступного прямого командира (начальника).

Військовослужбовці звертаються до органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове розслідування, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, із пропозиціями, заявами та скаргами, які не є рапортами, у порядку, визначеному Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, Законом України «Про звернення громадян» та іншими нормативно-правовими актами Міноборони.

Відповідно до розділу ІІ. Порядку, рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації. Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше ніж у строки, для розгляду рапортів у паперовій формі, визначені пунктом 9 розділу III цього Порядку.

Відповідно до п.9 Порядку розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється: 1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин; 2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.

Таким чином, оскільки у рапорті позивача не ставиться питання про щодо дотримання військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин, строк його складає 14 днів.

Враховуючи, що рапорт поданий 14.11.2024 (відповідно до дати зазначеної в самому рапорті та так заявлено у позові), та станом на час подання позовної заяви (10.12.2024), відповідач вже повинен був прийняти рішення по суті рапорту.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити у повному обсязі та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 14.11.2024 по суті та прийняти по ньому необхідне рішення. При цьому, суд не надає оцінку наявності підстав для звільнення позивача з військової служби, оскільки без попереднього розгляду цього питання командуванням військової частини, суд позбавлений можливості висловлюватися з цього приводу.

Позов задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 ) до Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 НОМЕР_3 ) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови в прийнятті до розгляду рапорту ОСОБА_1 від 14.11.2024 про звільнення з військової служби.

3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_3 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) розглянути рапорт ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 14.11.2024, щодо звільнення з військової служби відповідно до підпункту "г" пункту 2 частини четвертої, пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 12.06.2025