12 червня 2025 рокусправа № 380/7189/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 34814670) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради з врахуванням клопотання щодо зміни предмету позову від 12.05.2025, у якій просить суд:
- визнати порушення відповідачем права на звернення від ОСОБА_1 , а саме: - неправомірне та протизаконне продовження розгляду звернення від 20.11.2024 на строк понад 4 місяці, порушення ст. 40 Конституції України та ст. 20 Закону України «Про звернення громадян»; - непроведення своєчасної перевірки заяви від 20.11.2024, що є невиконанням зобов'язань покладених ст. 19. Закону України «Про звернення громадян», не об'єктивність та не всебічність перевірки заяви від 20.11.2024, необгрунтованість результатів такої перевірки у відповіді №2501-вих-67911 від 08.05.2025;
- зобов'язати Відповідача провести повторний розгляд заяви від 20.11.2024 та надати обгрунтовану відповідь.
Позовні вимоги позивач аргументує тим, що 20.11.2024 у встановленому законом порядку звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації. Зазначає, що відповідач надав відповідь №2501-вих-67911 від 08.05.2025 на звернення від 20.11.2024. Однак, розгляд звернення проводився понад 5 місяців, що порушує ст. 40 Конституції України та ст. 20 Закону України «Про звернення громадян». Також вважає, що непроведення своєчасної перевірки заяви від 20.11.2024 є невиконанням зобов'язань покладених ст. 19. Закону України «Про звернення громадян». Відтак звернувся до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
Ухвалою судді від 22 квітня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що заява від 20.11.2024 в системі СЕД Львівської міської ради зареєстрована за №3-М-65673-25 від 20.11.2024 та надійшла на виконання відділу поводження з відходами Департаменту житлового господарства та інфраструктури. Вказує, що інформація стосується запиту від 15.07.2024, який на розгляд відділу не надходив. Зазначає, що при вивченні матеріалів адміністративної справи стало відомо про наявність рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №380/26190/24. З метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду 08.05.2025 Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради надано відповідь №2501-вих-67912 на запит від 15.07.2024. Також 08.05.2025 Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради надано відповідь №2501-вих-67911 на запит від 20.11.2024. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради із запитом від 15.07.2024 про надання інформації.
Вказаний запит позивач надіслав на адресу електронної пошти dzhi@lvivcity.gov.ua та доставлено 15.07.2024 згідно витягу надавачем послуг електронного зв'язку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року у справі №380/26190/24 визнано протиправною бездіяльність Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо ненадання відповіді на запит від 15.07.2024 ОСОБА_1 та зобов'язано Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради надати відповідь на запит від 15.07.2024 ОСОБА_1 .
Позивач 20.11.2024 звернувся із заявою до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо результатів розгляду запиту на отримання публічної інформації від 15.07.2024.
Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської, на звернення від 20.11.2024, листом від 8.05.2025 №2501-вих-67911 повідомив, що запитувана інформація стосувалася запиту від 15.07.2024, який на розгляд до відділу поводження з відходами департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не надходив і відповідно проводити перевірку заяви та встановлювати посадових осіб причетних до порушення прав на інформацію не надавалося можливим.
Позивач вважає, що така бездіяльність відповідача щодо не своєчасного розгляду та не розгляду заяви по суті порушує його права, відтак звернувся із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР.
Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення регулює Закон України «Про звернення громадян».
Згідно з ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 5 Закону України «Про інформацію» встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Положеннями статті 9 Закону України «Про інформацію» обумовлено, що всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом ст. 3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Згідно з ст. 18 Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Суд встановив, що позивач 20.11.2024 звернувся із заявою до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо результатів розгляду запиту на отримання публічної інформації від 15.07.2024, однак відповідач надав відповідь на зазначену заяву лише 08.05.2025. Тобто звернення розглянуто з пропущенням строку встановленого частиною першою статті 20 Закону України «Про звернення громадян».
Статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку надається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Суд встановив, що позивач 20.11.2024 звернувся із заявою до відповідача щодо результатів розгляду запиту на отримання публічної інформації від 15.07.2024.
Також суд зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року у справі №380/26190/24 визнано протиправною бездіяльність Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо ненадання відповіді на запит від 15.07.2024 ОСОБА_1 та зобов'язано Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради надати відповідь на запит від 15.07.2024 ОСОБА_1 .
Відповідач 8.05.2025 №2501-вих-67911 повідомив, що запитувана інформація стосувалася запиту від 15.07.2024, який на розгляд до відділу поводження з відходами департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не надходив і відповідно проводити перевірку заяви та встановлювати посадових осіб причетних до порушення прав на інформацію не надавалося можливим.
Суб'єктом владних повноважень не було дотримано Закону України «Про звернення громадян». Відповідач не забезпечив належного розгляду заяви позивача, а тільки повідомив що запит від 15.07.2024 на розгляд до відділу не надходив і відповідно проводити перевірку заяви та встановлювати посадових осіб причетних до порушення прав на інформацію не надавалося можливим.
Отже, заяву позивача належним чином не було розглянуто.
Враховуючи наведене, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дії відповідача щодо несвоєчасного розгляду звернення ОСОБА_1 та надання відповіді на запит поза строками, що визначені Законом України «Про звернення громадян» та неналежного і неповного розгляду заяви від 20.11.2024 та зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2024.
Згідно з ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому відповідно до ст.139 КАС України, такий розподілу не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 34814670) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовільнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо несвоєчасного розгляду звернення ОСОБА_1 та надання відповіді на запит поза строками, що визначені Законом України «Про звернення громадян» та неналежного і неповного розгляду заяви від 20.11.2024.
Зобов'язати Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2024 та надати обгрунтовану відповідь.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович