Ухвала від 11.06.2025 по справі 380/9822/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9822/24

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

11 червня 2025 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А. Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження питання про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, скасування рішення, зобов'язання провести поновлення виплати пенсії.

Заява обґрунтована тим, що відповідно до чинного законодавства право виникає з моменту набрання законної сили правовою нормою. Правова норма статті 58 Пільги по обчисленню стажу роботи реабілітованим громадянам вступила в дію 05.05.2018, судова практика адміністративних судів першої та апеляційної інстанції (справи №38014092/20, №380/14580/21, ухвала від 28.09.2022, додаткове рішення від 06.08.2020, ухвала від 16.07.2024, рішення ЛОАС від 15.07.2024 справа №380/9822/24) підтверджує правомірність та необхідність здійснення перерахунку стажу з 05.05.2018. В позивача відібрали доплату до пенсії за стаж за 6 років. В грудні місяці позивач отримала пенсію більшу на 363 грн, згідно з поясненням відповідача у листі про те, що рішенням від 09.10.2024 №913290137879 проведено перерахунок в частині підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом "г" ст.77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як особі, що необгрунтовано зазнала політичних репресій і згодом реабілітованій, починаючи з 05.05.2018. 3 01.12.2024 виплата пенсії проводиться з врахуванням підвищення пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком в грудні 2024 року становить 4794,41 грн ( 4794 х 25% = 1198,60 грн), але аж ніяк не 363грн. Нарахування підвищення пенсії в розмірі 25% мін, пенсії за період 05.05.2018 по 30.11.24 (перша виплата 01.12.2024) здійснено, проте сума заборгованості по виплаті не відома, а нарахування підвищення пенсії за стаж за період 05.05.2018 по 01.12.2024 взагалі не здійснювалося. З таких підстав позивач вважає, що такі дії відповідача не можна вважати належним виконанням судового рішення.

16.12.2024 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на клопотання про встановлення судового контролю. Вказані заперечення обґрунтовані тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24 відповідач згідно з рішенням від 24.10.2024 № 913290137879 ОСОБА_1 провів перерахунок в частині підвищення пенсії в 25 % від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій і згодом реабілітованій, починаючи з 05 травня 2018року. З 01.12.2024 виплата ОСОБА_1 пенсії проводиться з врахуванням підвищення пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, (станом на 01.12.2024 - 2 361,00 грн). З 05.05.2018 підвищення пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, яка становила на травень 2018року - 1452,00 грн. Виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 в частині обчислення стажу, переглянуто. Рішенням від 09.10.2024 № 913290137879 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у встановленому законом порядку за час перебування на засланні (спецпоселенні) за період з 10.01.1951 по 28.06.1958 у потрійному розмірі з 26.09.2024 (дата набрання законної сили 26.09.2024). Виплату пенсії з врахуванням стажу у потрійному розмірі проведено в основних списках за листопад 2024року в сумі 4837,53грн та в додаткових списках за листопад 2024року - 692,38 грн ( доплата за вересень- жовтень 2024року). Враховуючи викладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9822/24 виконано у добровільному порядку. Виплата суми заборгованості за період з 05.05.2018 по 30.11.2024 в частині підвищення пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

02.12.2024 від позивача до суду надійшла відповідь на заперечення. Вказана відповідь обґрунтована тим, що ні в резолютивній, ні навіть в мотивувальній частині рішення суду така дата не згадується і судом така умова не ставиться. Багаторічна судова практика судів першої та апеляційної інстанцій підтверджує обов'язок ПФ здійснювати перерахунок підвищення пенсії за стаж з 05.05.2018. Позивачу незаконно не донараховано підвищення пенсії за 7 років та 7 місяців.

27.12.2024 та 06.01.2025 від представника відповідача до суду повторно надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю.

Ухвалою від 27.01.2025 суддя заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнив повністю, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24.

13.02.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.02.2025 про виконання рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24.

27.02.2025 до суду від позивача надійшли заперечення на звіт. У них позивач вказав, що відповідач підтвердив, що здійснив нарахування підвищення пенсії внаслідок перерахунку стажу роботи з 26.09.2024, що не відповідає рішенню суду, проте жодних доказів правомірності такої дії не назвав. Внаслідок чого, позбавив позивача доплати за 7 років і 7 місяців. Як і допускав позивач, в основу нарахування підвищення пенсії в розмірі 25% мін. пенсії покладено розмір мінімальної пенсії станом на 05.05.2018 (25% -363 грн), що суперечить твердженню самого відповідача: «... Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачуються на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією...» мінімальна пенсія за віком за цей період змінювалася аж 11 разів... Відповідач назвав розмір боргу з виплати пенсії згідно з пунктом "г" статті 77 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" (25132,22 грн), проте розрахунок відсутній. Відповідач стверджує, що Пенсійний фонд України профінансував погашення заборгованості з пенсійних виплат за судовими рішеннями, які надійшли до боржника по 19.11.2020 включно. Позивачу відомі лише 6 випадків погашення боргу відповідно пункту "г" статті 77 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" в його випадку це вказана сума 25132,22грн, і це дійсно рішення судів до 19.11.2020, тому позивач не настоює на виплаті такого боргу і готова чекати своєї черги, але нарахування заборгованості має бути здійснене згідно з чинним законодавством.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд дійшов таких висновків.

Стаття 129-1 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 14.05.2020 у справі № 800/320/17.

Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій, у проведенні перерахунку стажу роботи у відповідності до статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII за період з 10.01.1951 по 28.06.1958;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII за період з 10.01.1951 по 28.06.1958;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій, у проведенні розрахунку підвищення пенсії та виплати їй підвищення пенсії у розмірі, передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII із розрахунку 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 05.05.2018 перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі №380/9822/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 року у справі №380/9822/24- без змін.

Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24, відповідач рішенням від 24.10.2024 №913290137879 ОСОБА_1 проведено перерахунок в частині підвищення пенсії в 25% від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій і згодом реабілітованій, починаючи з 05 травня 2018.

На виконання судового рішення в частині перерахунку підвищення до пенсії відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком за пенсійною справою 913290137879 ОСОБА_1 нарахована доплата за період з 05.05.2018 по 30.11.2024 в сумі 25132,22 грн. Зазначена сума обліковується в автоматизованій системі обробки пенсійної документації (електронній пенсійній справі).

З 01.12.2024 виплата ОСОБА_1 пенсії проводиться з врахуванням підвищення пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, (станом на 01.12.2024 - 1452,00 грн). З 05.05.2018 підвищення пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, яка становила на травень 2018- 1452,00грн.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 переглянуто обчислення стажу позивача.

Рішенням від 09.10.2024 № 913290137879 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у встановленому законом порядку за час перебування на засланні (спецпоселенні) за період з 10.01.1951 по 28.06.1958 у потрійному розмірі з 26.09.2024 (дата набрання законної сили- 26.09.2024).

Виплату пенсії з врахуванням стажу у потрійному розмірі проведено в основних списках за листопад 2024року в сумі 4 837,53 грн та 692,38грн в додаткових списках за листопад 2024року ( доплата за вересень- жовтень 2024року).

Виплата суми заборгованості за період з 05.05.2018 по 30.11.2024 в частині підвищення пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд наголошує на тому, що відповідач зобов'язаний виконати судове рішення з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

Позивач зазначає, що відповідач підтвердив, що здійснив нарахування підвищення пенсії внаслідок перерахунку стажу роботи з 26.09.2024, що не відповідає рішенню суду.

Суд звертає увагу на те, що в рішенні суду зазначено про те, що суд встановив, що ОСОБА_1 примусово переміщена з обов'язковим переселенням в спецпоселення, тобто відповідно до статті 1 Закону №962-XII перебувала у засланні до моменту звільнення - 29.06.1958.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови у перерахунку стажу роботи ОСОБА_1 періоду з 10.01.1951 по 28.06.1958.

Враховуючи викладене, для забезпечення ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок стажу роботи позивача згідно з статтею 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Водночас суд зазначає, що в рішенні суду не вказано дату, із якої відповідач повинен здійснити перерахунок стажу позивача, а саме з 05.05.2018.

Така обставина не входила до предмета доказування під час розгляду і вирішення справи по суті, тому не може вирішуватися на стадії судового контролю за виконанням рішення суду від 15.07.2024 у справі № 380/9822/24.

Отже, перерахунок стажу роботи позивача з моменту набрання рішення суду законної сили є правомірними діями відповідача на виконання судового рішення.

Окрім цього, позивач зазначає, що в основу нарахування підвищення пенсії в розмірі 25% мінімальної пенсії покладено розмір мінімальної пенсії станом на 05.05.2018 (25% -363грн), що суперечить твердженню відповідача, що: "Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачуються на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією...» мінімальна пенсія за віком за цей період змінювалася аж 11 разів.

Суд наголошує на тому, що рішенням суду від 15.07.2025 відповідача зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Суд звертає увагу на те, що з 01.12.2024 виплата ОСОБА_1 пенсії проводиться з врахуванням підвищення пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком (станом на 01.12.2024 - 1452,00 грн.). З 05.05.2018 підвищення пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, яка становила на травень 2018року- 1452,00 грн.

Отже, суд висновує про те, що відповідач виконав судове рішення відповідно до норм, чинних на момент виникнення правовідносин.

Суд роз'яснює позивачу, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9822/24 на відповідача не покладено жодних зобов'язань щодо перерахунку підвищення пенсії ОСОБА_1 у конкретному розмірі.

Тому, у випадку незгоди позивача із розміром підвищення пенсії, такий не позбавлений права на звернення до суду із позовом щодо порушень, допущених відповідачем під час розрахунку розміру пенсійної виплати.

Окрім цього, до звіту про виконання судового рішення відповідач долучив розрахунок перерахунку стажу позивача, перерахунок підвищення пенсії та розрахунок заборгованості.

Щодо виплати нарахованих сум, суд погоджується з аргументами відповідача про те, що виплата коштів на виконання рішення суду здійснюється після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Тому невиконання судового рішення через відсутність відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд у цьому контексті враховує позицію Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладену у постановах від 13.06.2018 справа №757/29541/14-а, від 20.05.2021 справа №42/5468/18

З огляду на вказане, суд вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.02.2025 свідчить про повне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9822/24, а тому такий необхідно прийняти.

Керуючись статтями 243, 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.02.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9822/24.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович