Ухвала від 11.06.2025 по справі 380/9824/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9824/24

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

11 червня 2025 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А. Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження питання про прийняття звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі за позовом позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Заява обґрунтована тим, що підвищення пенсії має здійснюватися на підставі розміру мінімальної пенсії за віком, яка неодноразово змінювалася, починаючи з 05.05.2018 (1452 грн х 25%=363 грн) та на сьогоднішній день становить 4794,41 грн х 25% = 1198,60 грн), для позивача ж відповідач застосував розмір мінімальної пенсії за віком, який був станом на 05.05.2018, тобто нарахування підвищення пенсії здійснено без врахування індексації, чим завдано суттєвих матеріальних втрат і що є неналежним виконанням рішення суду. Перерахунок стажу роботи за період з 02.02.1948 по 29.06.1958 здійснено з 12.09.2024. Вказана дата взагалі відсутня в рішенні суду і жодним чином не обґрунтована відповідачем. Згідно з чинним законодавством право виникає з моменту вступу у закону силу правової норми, тобто з 05.05.2018, що підтверджено судовою практикою. Позивач вважає, що такі дії відповідача не можна вважати належним виконанням судового рішення, а тому просив суд зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

09.12.2024 та 11.12.2024 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на клопотання про встановлення судового контролю. Вказані заперечення обґрунтовані тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24, Головним управлінням рішенням від 24.09.2024, здійснено з 05.05.2018 перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII. Таким чином, з 05.05.2018 до пенсійної виплати ОСОБА_1 встановлено підвищення в сумі 363,00грн (1452,00 грн - мінімальна пенсія за віком визначена законом станом на 05.05.2018 х 25 %). З листопада 2024року ОСОБА_1 виплата пенсії проводиться з врахуванням підвищення. За період з 05.05.2018 по 31.10.2024 нарахована доплата в сумі 24878,23 грн. Суми пенсії, донараховані на виконання судового рішення, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованій системі обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24, Головним управлінням рішенням від 04.10.2024, здійснено з 12.09.2024 (дата набрання законної сили рішенням) перерахунок стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до статті 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII за період з 02.02.1948 по 29.06.1958. Розмір пенсії з 12.09.2024 обчислено з урахуванням страхового стажу 70 років 02 місяці 01 день, (коефіцієнт страхового стажу - 0,70167, понаднормовий стаж - 50 років). Розмір пенсії з 12.09.2024 становить 7828,84 грн, в тому числі: 363,00 грн підвищення встановлене згідно із рішенням суду. Доплата за період з 12.09.2024 по 30.09.2024 в сумі 1921,81 грн виплачена в листопаді 2024 року. В листопаді 2024року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24 виплачено перерахований розмір пенсії в сумі 7828,84 грн.

Ухвалою від 27.01.2025 суддя заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнив повністю, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9824/24.

12.02.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.02.2025 про виконання рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24.

27.02.2025 до суду від позивача надійшли заперечення на звіт. У них позивач вказав, що відповідач підтвердив, що здійснив нарахування підвищення пенсії внаслідок перерахунку стажу роботи з 26.09.24, що не відповідає рішенню суду, проте жодних доказів правомірності такої дії не назвав. Внаслідок чого, позбавив позивача доплати за 7 років і 7 місяців. Як і допускав позивач в основу нарахування підвищення пенсії в розмірі 25% мін. пенсії покладено розмір мінімальної пенсії станом на 05.05.2018 (25% -363 грн), що суперечить твердженню самого Відповідача: «... Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачуються на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією...» мінімальна пенсія за віком за цей період змінювалася аж 11 разів... Відповідач назвав розмір боргу з виплати пенсії згідно з пунктом "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (25132,22 грн), проте розрахунок відсутній. Відповідач стверджує, що: «... Станом на сьогодні, Пенсійним фондом України профінансовано погашення заборгованості з пенсійних виплат за судовими рішеннями, які надійшли до боржника по 19.11.20 включно». Позивачу відомі лише 6 випадків погашення боргу відповідно до пункту "г" статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в його випадку це вказана сума 25132,22 грн, і це дійсно рішення судів до 19.11.2020, тому позивач не настоює на виплаті такого боргу і готова чекати своєї черги, але нарахування заборгованості має бути здійснене згідно з чинним законодавством.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд дійшов таких висновків.

Стаття 129-1 Конституції України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 14.05.2020 у справі № 800/320/17.

Суд встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій, у проведенні перерахунку стажу роботи відповідно до статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII за період з 02.02.1948 по 29.06.1958;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до статті 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII за період з 02.02.1948 по 29.06.1958;

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 як особі, що необґрунтовано зазнала політичних репресій, у проведенні розрахунку підвищення пенсії та невиплати їй підвищення пенсії у розмірі, передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII із розрахунку 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 05.05.2018 перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №380/9824/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року у справі №380/9824/24 без змін.

Суд встановив, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24 відповідач рішенням від 24.09.2024 здійснив з 05.05.2018 перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом “г» статті 77 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Отже, з 05.05.2018 до пенсійної виплати ОСОБА_1 встановлено підвищення в сумі 363,00 грн (1452,00 грн- мінімальна пенсія за віком визначена законом станом на 05.05.2018 х 25 %).

Після проведеного перерахунку з 05.05.2018 розмір пенсії позивача становив 2179,99грн, з них: 363,00 грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.12.2018 розмір пенсії становив 2191,98грн, з них: 363,00грн - підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.03.2019 розмір пенсії становив 2464,18грн, з них: 363,00грн - підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.05.2020 розмір пенсії становив 3213,47грн, з них: 363,00грн - підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.12.2020 розмір пенсії становив 3247,85грн, з них: 363,00грн -підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.03.2021 розмір пенсії становив 3647,85грн, з них: 363,00грн -ідвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.07.2021 розмір пенсії становив 3663,15грн., з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.12.2021 розмір пенсії становив 3877,55грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.03.2022 розмір пенсії становив 3947,55грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.07.2022 розмір пенсії становив 3964,29грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.12.2022 розмір пенсії становив 4056,17грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.03.2023 розмір пенсії становив 4496,17грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду;

з 01.03.2024 розмір пенсії становив 4794,41грн, з них: 363,00грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду.

З листопада 2024року ОСОБА_1 виплата пенсії проводиться з врахуванням підвищення. За період з 05.05.2018 по 31.10.2024 нарахована доплата в сумі 24878,23 грн.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24 відповідач рішенням від 04.10.2024 здійснив з 12.09.2024 (дата набрання законної сили рішенням) перерахунок стажу роботи ОСОБА_1 відповідно до статті 58 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII за період з 02.02.1948 по 29.06.1958.

Розмір пенсії з 12.09.2024 обчислено з урахуванням страхового стажу 70 років 02 місяці 01 день, (коефіцієнт страхового стажу - 0,70167, понаднормовий стаж- 50 років).

Розмір пенсії з 12.09.2024 становить 7828,84 грн, в тому числі: 363,00 грн- підвищення встановлене згідно із рішенням суду.

Доплата за період з 12.09.2024 по 30.09.2024 в сумі 1921,81 грн виплачена в листопаді 2024 року.

В листопаді 2024 року на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24 виплачено перерахований розмір пенсії в сумі 7828,84 грн.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9824/24 набрало законної сили 12.09.2024.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Виплата нарахованої суми за період з 05.05.2018 по 31.10.2024 на виконання рішення суду, підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, виплата сум, нарахованих на виконання рішення суду за період з 05.05.2018 по 31.10.2024 буде здійснена ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України.

Суд наголошує на тому, що відповідач зобов'язаний виконати судове рішення з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

Позивач зазначає, що відповідач підтвердив, що здійснив нарахування підвищення пенсії внаслідок перерахунку стажу роботи з 26.09.2024, що не відповідає рішенню суду.

Суд звертає увагу на те, що в рішенні суду зазначено, що ОСОБА_1 примусово перемістили з обов'язковим переселенням в спецпоселення, тобто відповідно до статті 1 Закону №962-XII перебувала у засланні. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови у перерахунку стажу роботи ОСОБА_1 періоду з 02.02.1948 по 29.06.1958. У зв'язку з цим для забезпечення ефективного поновлення порушеного права позивача, суд вважав за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок стажу роботи згідно з статтею 58 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 02.02.1948 по 29.06.1958.

Водночас суд зазначає, що у рішенні суду не вказано дату, із якої відповідач повинен здійснити перерахунок стажу позивача, а саме з 05.05.2018.

Така обставина не входила до предмета доказування під час розгляду і вирішення справи по суті, тому не може вирішуватися на стадії судового контролю за виконанням рішення суду від 15.07.2024 у справі № 380/9824/24.

Отже, перерахунок стажу роботи позивача з моменту набрання рішення суду законної сили є правомірними діями відповідача на його виконання.

Окрім цього, позивач зазначає, що в основу нарахування підвищення пенсії в розмірі 25% мін. пенсії покладено розмір мінімальної пенсії станом на 05.05.2018 (25% -363 грн), що суперечить твердженню самого Відповідача: «... Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачуються на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією...» мінімальна пенсія за віком за цей період змінювалася аж 11 разів.

Суд наголошує на тому, що рішенням суду від 15.07.2025 відповідача зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 05.05.2018 перерахунок підвищення пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25 відсотків від мінімальної пенсії за віком згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII.

Суд звертає увагу на те, що з 05.05.2018 до пенсійної виплати ОСОБА_1 встановлено підвищення в сумі 363,00 грн (1452,00 грн - мінімальна пенсія за віком визначена законом станом на 05.05.2018 х 25 %).

Отже, суд висновує про те, що відповідач виконав судове рішення відповідно до норм, чинних на момент виникнення правовідносин.

Суд роз'яснює позивачу, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9824/24 на відповідача не покладено жодних зобов'язань щодо перерахунку підвищення пенсії ОСОБА_1 у конкретному розмірі.

Тому, у випадку незгоди позивача із розміром підвищення пенсії, такий не позбавлений права на звернення до суду із позовом щодо оскарження можливих порушень, допущених відповідачем під час розрахунку розміру пенсійної виплати.

Окрім цього, до звіту про виконання судового рішення відповідач долучив розрахунок перерахунку стажу позивача.

Щодо виплати нарахованих сум, суд погоджується з аргументами відповідача про те, що виплата коштів на виконання рішення суду здійснюється після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України. Тому невиконання судового рішення через відсутність відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Суд у цьому контексті враховує позицію Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладену у постановах від 13.06.2018 справа №757/29541/14-а, від 20.05.2021 справа №42/5468/18.

З огляду на вказане, суд вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11.02.2025 свідчить про повне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9824/24, а тому такий необхідно прийняти.

Керуючись статтями 243, 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.02.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у справі №380/9824/24.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович