Рішення від 12.06.2025 по справі 380/14067/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 рокусправа № 380/14067/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними рішення та дій, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФ України у Вінницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФ України у Львівській області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії №134750000252 від 19.03.2024 відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати звернення із заявою, а саме з 12.03.2024 із урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією) №213-Ф від 07.03.2024 та Довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) №212-Ф від 07.03.2024;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, враховуючи посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років установлених на день звернення за призначенням пенсії;

- зобов'язати надати такі довідки та здійснити перерахунок пенсії починаючи з дати звернення із заявою, а саме з 12.03.2024 відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що з метою перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» звернулася до відповідача 2 із заявою та відповідними довідками про складові заробітної плати, однак відповідач 1 прийняв рішення про відмову у здійснення такого перерахунку, оскільки довідки не відповідають вимогам Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622.

Також, підставою позову позивач зазначає, що з метою виготовлення довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби звернулася до відповідача 2, однак отримала відмову.

Ухвалою суду від 05.07.2024 позовну заяву залишено без руху. Позивач у встановлений строк недоліки позовної заяви усунула належним чином.

Ухвалою суду від 24.07.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідач 2 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивач з 22.01.2018 отримує пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заява позивача про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із долученими довідками за принципом екстериторіальності передані для розгляду до ГУ ПФ України у Вінницькій області. За результатами розгляду заяви та долучених до неї документів, відповідач 1 прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки довідки не відповідають вимогам Порядку №622.

Щодо позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФ України у Львівській області видати довідку та здійснити перерахунок пенсії відповідач вказав, що стаж роботи позивача на посаді державного службовця складає 14 років 10 місяців та 29 днів, тому відсутні підстави для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і які на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що довідки №213-Ф від 07.03.2024 та №212-Ф від 07.03.2024 не відповідають вимогам Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, у зв?язку зі змінами з 01.01.2024 оплати праці державних службовців. З огляду на викладене, органом Пенсійного фонду України позивачу відмовлено в перерахунку пенсії - переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв?язку з наданням документів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзивів, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 22.01.2018 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З метою переведення з пенсії по інвалідності, розрахованої відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач звернулася до відповідача із заявою від 12.03.2024. До такої заяви позивач долучила, зокрема, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією) №213-Ф від 07.03.2024 та довідку про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) №212-Ф від 07.03.2024.

За результатами розгляду поданих позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення №134750000252 від 19.03.2024, яким відмовлено в переведенні, оскільки довідки позивача не відповідають вимогам Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, у зв?язку зі змінами з 01.01.2024 оплати праці державних службовців.

Позивач з метою отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, «як особі, яка має не менше як 10 років стажу роботи» на посадах віднесених до категорій посад державної служби відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 із заявою від 25.03.2024.

Відповідач 2 листом від 09.04.2024 повідомив позивача, що посада, з якої позивач звільнена 30.03.2017, відсутня в штатному розписі ГУ ПФ України у Львівській області та відповідно не пройшла класифікацію посад. На даний час питання щодо врахування складових заробітної плати за посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) державного органу, що провів класифікацію посад державної служби, не врегульовано.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулася за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи справу, суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення державних службовців станом до 01.05.2016 регулювалося Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII).

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону №3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 11 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VІІІ перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених вказаним Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 12 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VІІІ визначає, що для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону №889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-XII передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Так, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 вказаного Закону України і «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України №889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII вік і страховий стаж.

Аналогічні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №676/4235/17.

Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється, з позиції відповідача 1 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку із наданням документів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

Отже, спір у цій справі стосується виключно права позивача на перерахунок (переведення) пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією) №213-Ф від 07.03.2024 та про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) №212-Ф від 07.03.2024.

Відповідно до частини 8 статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №622).

Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На виконання вимог Порядку №622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад №750 (далі - Порядок №750).

Відповідно до пункту 7 Порядку №750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.

Згідно з пунктом 8 Порядку №750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до пункту 6 Порядку №622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу», затверджені Постановою від 17.01.2017 №1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Такими довідками є:

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Однак 20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова №823).

Відповідно до пункту 3 Постанови №823 вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Пунктами 5 та Порядку №622, із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Із доказів у справі суд встановив, що ГУ ПФ України у Львівській області 07.03.2024 видав позивачу:

- довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією) №213-Ф від 07.03.2024;

- довідку про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) №212-Ф від 07.03.2024.

Вказані довідки видані відповідно до Постанови Правління пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Позивач з метою перерахунку пенсії - переведення на пенсії за віком відповідно до «Про державну службу» звернулася до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою від 12.03.2024. До заяви позивач долучила, зокрема, вказані довідки про складові заробітної плати.

Однак ГУ ПФ України у Вінницькій області прийняло рішення №134750000252 від 19.03.2024 про відмову в перерахунку пенсії. Рішення обґрунтоване тим, що довідки позивача не відповідаю вимогам Порядку №622, у зв'язку із зміною з 01.01.2024 оплати праці державних службовців. Так вказав, що документи позивача, не відповідають вимогам чинного законодавства.

Такі покликання відповідача 1 суд оцінює критично, оскільки зміни в Порядок №622, зокрема, і щодо форми довідок для призначення пенсії державним службовцям внесені Постановою №823, яка набрала законної сили 20.07.2024.

ГУ ПФ України у Львівській області виготовив позивачу спірні довідки 07.03.2024 відповідно до Постанови Правління пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 та Порядку №622 (до внесення змін). При цьому, із заявою про переведення (перерахунок) пенсії позивач звернулася 12.03.2024, а рішення відповідача 1 датоване 19.03.2024, задовго до внесення змін у Порядок №622.

Таким чином, на день прийняття оскарженого рішення 19.03.2024 приписи Порядку №622 діяли в редакції до внесення змін та не передбачали форми довідки для призначення пенсії державного службовця. Водночас довідки позивача видані відповідно до чинної на той момент Постанови №3-1.

Окрім цього суд зазначає, що надані позивачем довідки складені за формою, затвердженою Постанова №3-1, містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дані про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Водночас пенсійним органом не зазначено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка, зокрема, формі, яка затверджена Постановою №1-3 та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.

Оцінюючи дії ГУ ПФ України у Вінницькій області суд вважає, що відповідач під час прийняття рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії не врахувавши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, діяв протиправно. Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134750000252 від 19.03.2024 про відмову в перерахунку пенсії слід скасувати.

Щодо зобов'язання ГУ ПФ України у Вінницькій області перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, згідно із яким, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається, для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФ України у Вінницькій області, рішеннями якого відмовлено у перерахунку пенсії.

Тому, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФ України у Вінницькій області.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією, що викладена у постанові Верховного Суду від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Щодо відмови ГУ ПФ України у Львівській області у видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, як особі, яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби відповідно до пункту 4 Порядку №622, суд зазначає таке.

Підставою відмови у виготовленні вказаної довідки є те, що посада, з якої позивач звільнена 30.03.2017, відсутня в штатному розписі ГУ ПФ України у Львівській області та відповідно не пройшла класифікацію посад. На даний час питання щодо врахування складових заробітної плати за посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби) державного органу, що провів класифікацію посад державної служби, не врегульовано.

Як вже зазначалося, «Прикінцевими та перехідними положеннями» Закону №889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до матеріалів справи станом на дату звільнення позивача з державної служби (30.03.2017) та вирішення відповідачем питання про відмову у видачі позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, стаж державної служби позивача складає 15 років 03 місяці 20 днів. Вказане підтверджується довідкою №212-Ф від 07.03.2024, виданою ГУ ПФ України у Львівській області.

Таким чином, зважаючи на те, що позивач станом на 01.05.2016 займала посаду державного службовця та мала стаж державної служби 14 років 10 місяців 29 днів, суд вважає протиправною відмову ГУ ПФ України у Львівській області у видачі позивачу, як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за березень 2024 року.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання надати довідку та здійснити перерахунок пенсії починаючи з дати звернення із заявою, а саме з 12.03.2024 відповідно до Закону України «Про державну службу», суд зазначає, що така вимога є передчасною. Суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені, не визнані або оспорювані права; відповідне порушення має мати місце на момент розгляду справи судом, адже судовими актами не можуть регулюватись відносини на майбутнє. Отже, лише після видачі відповідної довідки (з зазначенням у ній номеру та дати видачі), і надання її на розгляд органу Пенсійного фонду України така підлягає врахуванню для перерахунку пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

З огляду на викладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язати ГУ ПФ України у Вінницькій області перевести позивача з 12.03.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII, з урахування довідок про складові заробітної плати державного службовця, а також, зобов'язати ГУ ПФ України у Львівській області видати позивачу, як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за березень 2024 року.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог. Отже, позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, а суд за результатами розгляду справи дійшов висновку про протиправність дій обох відповідачів, судовий збір належить стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Вінницькій області та ГУ ПФ України у Львівській області.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №134750000252 від 19.03.2024 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, 22; ЄДРПОУ 13322403) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 12.03.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням перед пенсією) №213-Ф від 07.03.2024 та довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років) №212-Ф від 07.03.2024, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

4. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у виготовлені ОСОБА_1 , як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за березень 2024 року.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), як особі яка має не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державної служби, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за березень 2024 року.

6. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, м. Вінниця, вул. Зодчих,22; ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

8. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10; ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович