30 травня 2025 року справа №640/16751/22
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» ро стягнення штрафу,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», в якому просить суд стягнути з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» в дохід державного бюджету штраф у загальній сумі 68 000 грн. отримувач ГУК обл/МТГ Харків, номер рахунку (IBAN) UA558999980313030106000020649, код отримувача 37874947, код класифікації доходів бюджету 21081100, символ звітності 106.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про несплату відповідачем адміністративно-господарських санкцій в загальному розмірі 68000 грн, які застосовані до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» рішеннями Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 06.07.2022 №8.0-27 та №8.0-28, що були складені на підставі Актів проведення позапланових перевірок за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 30.06.2022 №561 та №562.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/16751/22 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
19 жовтня 2023 року від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа №640/16751/22 на виконання Закону України № 2825-1X від 13 грудня 2022 р. «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
19 жовтня 2023 року протоколом автоматизованого розподілу судових справ між суддями цю справу передано на розгляд судді Лиска І.Г.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду дану справу прийнято до провадження за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877- V (надалі - Закон №877-V).
Абзацом третім статті 1 Закону №877-V визначено, що заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Відповідно до ст. 7 цього Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області від 16.06.2022 № 667 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (АЗС), направлення від 16.06.2022 №561 на проведення перевірки, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про ціни та ціноутворення», на підставі доручення Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами), на підставі наказу Міністерства економіки України від 02.04.2022 № 679-22 «Про рішення щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану», керуючись підпунктом 11 пункту 11 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164, у період з 17.06 до 30.06.2022 спеціалістами Головного управління було проведено позапланову перевірку ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (АЗС) за адресою здійснення господарської діяльності: м. Харків, просп. Московський, буд. 195-А.
На місці з'ясовано, що начальник АЗС ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» за адресою: м. Харків, просп. Московський, буд. 195-А Сергєєв Олександр Володимирович (який діє на підставі наказу ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» №0052- ЄСП/ОД від 27.03.2020) не допускає до перевірки фахівців Головного управління, про що свідчить відмітка у направленні від 16.06.2022 №561 на проведення перевірки.
Відповідно до Акту від 30.06.2022 №561, складеного за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» встановлено порушення вимог абз. З статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». А саме, недопущення ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» посадових осіб Головного управління до здійснення заходів державного нагляду (контролю), з підстав, не передбачених законом. №Акт від 30.06.2022 Nє561 підписано та отримано 30.06.2022 начальником АЗС ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» за адресою: м.Харків, просп. Московський, буд. 195-А Сергєєвим Олександром Володимировичем.
За результатами проведеного позапланового заходу керівником Головного управління прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 06.07.2022 №8.0-27. Згідно вищевказаного рішення, до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» застосовано штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 34 000 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок).
Рішення направлено на адресу ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» листом Головного управління від 11.07.2022 №8.0-057/2/3594-22 рекомендованим листом з повідомленням (трек номер: 6117125107938). Відповідно до повідомлення про вручення, вказаний лист отримано 20.07.2022.
На підставі наказу Головного управління від 16.06.2022 № 668 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (АЗС), направлення від 16.06.2022 №562 на проведення перевірки, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про ціни та ціноутворення», на підставі доручення Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля від 08.05.2022 № 11381/0/1-22 щодо невідкладного проведення перевірок дотримання суб'єктами господарювання на роздрібному ринку пального вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» та від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами), на підставі наказу Міністерства економіки України від 02.04.2022 № 679-22 «Про рішення щодо проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану», керуючись підпунктом 11 пункту 11 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164, у період з 17.06.2022 до 30.06.2022 спеціалістами Головного управління було проведено позапланову перевірку ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (АЗС) за адресою здійснення господарської діяльності: м. Харків ,вул. Клочківська, б. 67.
На місці з'ясовано, що начальник АЗС ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» за адресою: м. Харків ,вул. Клочківська, б. 67, Куплевацький Артем Миколайович (який діє на підставі наказу ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» №0078-ЄСП/ ОД від 17.06.2020) не допускає до перевірки фахівців Головного управління, про що свідчить відмітка у направленні від 16.06.2022 №562 на проведення перевірки.
Відповідно до Акту від 30.06.2022 №562, складеного за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» встановлено порушення вимог абз. З статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». А саме, недопущення ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» посадових осіб Головного управління до здійснення заходів державного нагляду (контролю), з підстав, не передбачених законом.
Акт від 30.06.2022 №562 підписано та отримано 30.06.2022 начальником АЗС ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» за адресою: м. Харків ,вул. Клочківська, б. 67, Куплевацьким Артемом Миколайовичем.
За результатами проведеного позапланового заходу керівником Головного управління прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 06.07.2022 №8.0-28. Згідно вищевказаного рішення, до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» застосовано штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 34 000 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 копійок). Вищезазначене рішення направлено на адресу ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» листом Головного управління від 11.07.2022 №8.0-057/2/3594-22 рекомендованим листом з повідомленням (трек номер: 6117125107938). Відповідно до повідомлення про вручення, вказаний лист отримано 20.07.2022.
На момент звернення Позивачем до суду з даним позовом адміністративно-господарські санкції у розмірі 68 000,00 грн не сплачені, у зв'язку з чим Позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Закон України "Про ціни і ціноутворення" 21 червня 2012 року №5007-VI визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про ціни і ціноутворення" 21 червня 2012 року №5007-VI (надалі-Закон №5007-VI) встановлено, що органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Згідно з частиною2 статті 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 5 квітня 2007 року № 877-V.
Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина 1 статті 4 Закону №877-V).
Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (надалі - Положення), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Пунктом 7 цього Положення передбачено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Права уповноважених органів встановлені статтею 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення", відповідно до якої уповноважені органи мають право:
1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;
4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (статті 239 Господарського кодексу України).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами розгляду результатів позапланової перевірки (акти від 30.06.2022 №561 та №562) ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 06.07.2022 №8.0-27 та №8.0-28, якими застосовано до ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 грн. на підставі пункту 4 частини першої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення".
Суд також зазначає, що відповідно до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення штрафу, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення штрафу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Питання правомірності застосування адміністративно-господарських санкцій не може бути предметом доказування у цій справі, оскільки рішення суб'єкта владних повноважень, яким такі санкції застосовані, не є предметом спору у даній справі.
ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не сплачено штраф в сумі 68000 грн., накладений на відповідача рішеннями №8.0-27 та №8.0-28 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 06.07.2022. Доказів сплати відповідачем штрафу в сумі 68000 грн. до Державного бюджету України до суду не надано.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до Державного бюджету України штрафу у розмірі 68000 грн.
Отже, адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не було понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат у даній справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 9, 77, 78, 139, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» в дохід державного бюджету штраф у загальній сумі 68 000 грн. отримувач ГУК обл/МТГ Харків, номер рахунку (IBAN) UA558999980313030106000020649, код отримувача 37874947, код класифікації доходів бюджету 21081100, символ звітності 106.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.