12 червня 2025 рокуСправа №160/6905/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді
Врони О.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку спрощеного провадження з викликом сторін у справі №160/6905/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: 1- Міністерство оборони України; 2- Офіс Президента України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати неправомірними дії та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 щодо притягнення старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах Військової частини НОМЕР_1 до дисциплінарної відповідальності та, відповідно, наказу №95 (з адміністративно-господарської діяльності) від 26.01.2025 дисциплінарного стягнення «сувора догана»;
скасувати наказ №95 (з адміністративно-господарської діяльності) від 26.01.2025 командира Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 щодо притягнення старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення «сувора догана»;
зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 виключити зазначене дисциплінарне стягнення зі службової картки старшого лейтенанту ОСОБА_1 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах Військової частини НОМЕР_1 та видати відповідний наказ про незаконність накладеного дисциплінарного стягнення «сувора догана» від 26.01.2025 року;
зобов'язати командира Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 внести зміни до наказу Про преміювання військовослужбовців в частині виплати старшому лейтенанту ОСОБА_1 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах Військової частини НОМЕР_1 , премії за січень 2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6905/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
09.06.2025 від представника ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом ) сторін.
Представник позивача просить здійснити перехід з розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом сторін).
Подане клопотання обґрунтоване посиланням на обсяг обставин, необхідність дослідження доказів та особисте бажання позивача надати пояснення в судовому засіданні.
При вирішенні клопотання суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 2 і ч. 3 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 4 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
З огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі, а також з огляду на обсяг та характер наданих доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, на даному етапі розгляду справи, суд не вбачає необхідності розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Суд зазначає, що учасники справи не обмежені у своєму праві надавати письмові пояснення по суті спору, заявляти клопотання та заяви, наводити свої доводи, міркування, щодо спірного питання, заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань, подавати докази в підтвердження своєї правової позиції та користуватись усіма наданими процесуальними правами учасників справи.
Крім того, зважаючи на ракетні обстріли території України, задля збереження життя і здоров'я учасників судового процесу , суд вважає недоцільним проведення справи з викликом учасників справи.
Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд наголошує, що розгляд справи по суті в письмовому провадженні жодним чином не порушує основні засади (принципи) адміністративного судочинства та не обмежує сторін в реалізації ними своїх процесуальних прав.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника позивача.
Керуючись статтями 12, 243, 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку спрощеного провадження з викликом сторін у справі №160/6905/25 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: 1- Міністерство оборони України; 2- Офіс Президента України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Врона