Справа № 758/7974/25
3/758/3589/25
10 червня 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,
встановила:
30.11.2024 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 335 солдата ОСОБА_1 призначено на посаду водія-санітара відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановлено, що солдат ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Частиною 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з вимогами ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення
Приписами ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 9 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-ХІУ (далі Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України), військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України на військовослужбовців покладаються загальні обов'язки, зокрема, свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідним посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно зі ст. 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України внутрішній порядок досягається, зокрема глибоким розумінням, свідомим і неухильним виконанням військовослужбовцями обов'язків, визначених законами України та військовими статутами Збройних Сил України.
Згідно із приміткою до ст. 172-13 КУпАП, під військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноваженого командування.
Відповідно до посадових обов'язків водія санітара відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 25.12.2024 водій санітар відділення забезпечення відповідає за формування, облік та зберігання справ про адміністративні правопорушення, а також зобов'язаний виконувати інші накази, розпорядження та доручення по вказівці начальника відділення та начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_1 відповідальний за складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Таким чином, на солдата ОСОБА_1 під час виконання обов'язків водія-санітара відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 покладалися організаційно - розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже в розумінні положення примітки 172-13 КУпАП та ст. 425 КК України він являється військовою службовою особою - суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-15 КУпАП.
Водночас, в порушення наведених вище вимог законодавства, чітке знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов'язків з військової служби, проте діючи всупереч зазначеним обов'язкам, солдат ОСОБА_1 будучи військовою службовою особою, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, при наступних обставинах:
Київською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону під час перевірки додержання вимог законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 при провадженнях у справах про адміністративне правопорушення виявлений факт доставки працівниками Національної поліції України відповідно до абз. 2 п. 56 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1487, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_2 31.03.2025 року громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП.
Окрім того, Київською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону під час перевірки додержання вимог законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 при провадженнях у справах про адміністративне правопорушення виявлений факт доставки працівниками Національної поліції України відповідно до абз. 2 п. 56 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1487, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_2 03.03.2025 року громадянина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП.
Окрім того, Київською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону під час перевірки додержання вимог законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 при провадженнях у справах про адміністративне правопорушення виявлений факт доставки працівниками Національної поліції України відповідно до абз. 2 п. 56 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1487, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_2 31.03.2025 року громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП.
Окрім того, Київською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Центрального регіону під час перевірки додержання вимог законодавства посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 при провадженнях у справах про адміністративне правопорушення виявлений факт доставки працівниками Національної поліції України відповідно до абз. 2 п. 56 Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1487, які вчинили правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_2 31.03.2025 року громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП.
Встановлено, що єдиною законною метою доставления зазначених громадян до ІНФОРМАЦІЯ_2 було саме складання протоколу про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою собою. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
25.12.2024 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №413 солдата ОСОБА_1 призначено відповідальним за складання адміністративних протоколів за статтями 210, 210-1, 211 КУпАП.
Водночас, аналізом журналу обліку протоколів та постанов про адміністративні правопорушення та документів до них, встановлено, що після доставления зазначених громадян органами Національної поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 заходи адміністративного реагування щодо порушників відповідальними посадовими особами не було вжито.
Так, всупереч вимогам ст. 254, 259, 260, КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністра оборони України №3 від 01.01.2024, протоколи відносно зазначених громадян складені не були.
В своїх поясненнях водій санітар відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_1 повідомив, що 25.12.2024 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 225 (з адміністративно господарської діяльності) весь особовий склад ІНФОРМАЦІЯ_2 призначено відповідальними за складання протоколів про адміністративні правопорушення.
У зв'язку з чим, солдат ОСОБА_1 здійснював складання адміністративних протоколів за статтями 210, 210-1 КУпАП.
Проте, внаслідок власної необережності, а також через неналежну уважність при виконанні посадових обов'язків, були не складені адміністративні протоколи, що входило до переліку завдань, які ОСОБА_1 мав виконати в межах службової діяльності.
Усвідомлює допущені порушення та визнає факт неналежного виконання своїх службових обов'язків.
Встановлені факти свідчать про те, що солдат ОСОБА_1 внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності порушив вимоги ст. 254, 259, 260 КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністра Оборони України № 3 від 01.01.2024, що виразилось у не складанні адміністративних протоколів відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які були доставлені органами Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання адміністративного протоколу, передбачених ст. 210, 210-1 КУпАП.
Отже, в діях солдата ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до обов'язків військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Водночас законодавець надає визначення поняття демобілізації як комплексу заходів, спрямованих, серед іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати мирного часу (оголошення якої дає підстави для закінчення особливого періоду).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України. На цей час відповідних рішень Президентом України не приймалось.
Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних лій.
Особливий період розпочався з моменту набрання чинності Указом Президента України від 17.03.2014 № 303 та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення Президента України про демобілізацію.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжується.
Таким чином, військовослужбовець Збройних Сил України водій - санітар відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_1 , у порушення вимог ст. 11, 16, 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, ст. 254, 259, 260 КУпАП, пункту 1 розділу 2 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністра Оборони України № 3 від 01.01.2024, недбало поставився до військової служби, що виразилось у не складанні адміністративних протоколів відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які були доставлені органами Національної поліції України до ІНФОРМАЦІЯ_2 для складання адміністративного протоколу, передбаченого ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст.172-15 КУпАП визнав, просив врахувати, що вчинено правопорушення через неуважність, до адміністративної відповідальності притягується вперше, просить суворо не карати, обмежитись усним зауваженням.
Прокурор просив накласти стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією вказаної статті.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 , окрім визнання ним вини, підтверджена дослідженими матеріалами справ, зокрема даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення №40 від 28.05.2025 року, №41 від 28.05.2025 року, №39 від 28.05.2025 року, №42 від 28.05.2025 року, витягом з Наказу від 30.11.2024 року №335, витягом з Наказу від 25.12.2024 року №225, посадовими обов'язками водія-санітара відділення забезпечення, Довідками про доставку вказаних громадян до ТЦК та СП.
При вирішенні питання про відповідальність особи, суд враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Разом з тим, згідно із ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності й обмежитись усним зауваженням.
При цьому, зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких вказувала на малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, вчинення правопорушення вперше, визнання вини, тому вважає можливим застосувати до ОСОБА_1 положення ст. 22 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, що буде достатнім для його виправлення та попередження скоєння нових правопорушень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22, 283, 284 КУпАП, суддя
постановила:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 172-15 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 172-15 КУпАП закрити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Л. В. Казмиренко