16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/799/25
Провадження № 3/730/348/2025
"12" червня 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
прокурора - Богуславської М.А.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни об'єднану справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця та проживаючого в АДРЕСА_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_2 , громадянина України, освіта вища, одруженого, пенсіонера, непрацюючого, за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста з економічного розвитку та інвестицій загального відділу Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, маючи 5 ранг посадової особи даного органу місцевого самоврядування, тобто у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається НАЗК, подавши вказану декларацію лише 23 січня 2025 року, хоча повинен був це зробити не пізніше 31 січня 2024 року, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Також ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста з економічного розвитку та інвестицій загального відділу Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, маючи 5 ранг посадової особи даного органу місцевого самоврядування, тобто у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) щорічну за 2023 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається НАЗК, подавши вказану декларацію лише 10 червня 2024 року, хоча повинен був це зробити не пізніше 31 березня 2024 року, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Також ОСОБА_1 , перебуваючи до 09 грудня 2024 року на посаді головного спеціаліста з кадрового забезпечення Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, маючи 5 ранг посадової особи даного органу місцевого самоврядування, тобто у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за період, не охоплений раніше поданими деклараціями) за формою, що визначається НАЗК, подавши вказану декларацію лише 03 квітня 2025 року, хоча повинен був це зробити не пізніше 09 січня 2025 року, чим порушив вимоги абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Прокурор у судовому засіданні підтримав обвинувачення, викладене в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 90 (дев'яносто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
ОСОБА_1 у судовому засіданні винним себе у вчиненні даного правопорушення визнав частково і пояснив, що був обізнаний з положеннями Закону України «Про запобігання корупції», але несвоєчасно щорічні декларації за 2022-2023 роки з технічних причин - відсутність інтернет-зв'язку із сайтом НАЗК, несправність ноутбука та втрата флешки-пароля, а декларацію при звільненні - помилково проставив не ту відмітку в графі «Тип декларації» ( замість «При звільненні» - «Щорічна»). Також вважає, що за несвоєчасне подання щорічних декларацій за 2022-2023 роки могли спливти строки накладення адміністративного стягнення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приписами ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Аналогічні за змістом вимоги містяться й у ч.3 ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», згідно яких на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
За змістом положень ст.2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023р. №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
У абз.1 п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Приписами п.2 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021р. №448/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021р. за №986/36608 (далі - Порядок), визначено, що суб'єкти декларування подають до Реєстру Декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
У судовому засіданні встановлено, що згідно з розпорядженням Плисківського сільського голови №94 від 14.07.2022р. ОСОБА_1 було призначено на посаду головного спеціаліста з економічного розвитку та інвестицій загального відділу Плисківської сільської ради на період до скасування воєнного стану, з подальшим проведенням конкурсу на заміщення вакантної посади після скасування воєнного стану, з 15 липня 2022 року; збережено 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Розпорядженням Плисківського сільського голови №27 від 14.03.2024р. ОСОБА_1 переведено з посади головного спеціаліста з економічного розвитку та інвестицій на вакантну посаду головного спеціаліста з кадрового забезпечення на період до скасування воєнного стану, з подальшим проведенням конкурсу на заміщення вакантної посади після скасування воєнного стану, з 15 березня 2024 року; збережено 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування
Розпорядженням Плисківського сільського голови №176 від 06.12.2024р. ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста з кадрового забезпечення відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України (за угодою сторін) з 09 грудня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 у відповідності до пп.«в» п.1 ч.1 ст.3, ч.1, абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, і зобов'язаний був подавати щорічні декларації та декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме повинен подати:
- щорічну декларацію за 2022 рік - не пізніше 31 січня 2024 року;
- щорічну декларацію за 2023 рік - не пізніше 31 березня 2024 року;
- декларацію після звільнення із займаної посади (09 грудня 2024 року) - не пізніше 09 січня 2025 року.
Однак, у ході проведеного аналізу даних, які знаходяться у загальному доступі, а саме в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав зазначені декларації несвоєчасно з порушенням установлених законом строків, а саме:
- щорічну декларацію за 2022 рік - 23 січня 2025 року о 09-57 год;
- щорічну декларацію за 2023 рік - 10 червня 2024 року о 09-53 год;
- декларацію типу «При звільненні» - 03 квітня 2025 року о 11-54 год.
Ті обставини, на які посилається ОСОБА_1 в обгрунтування несвоєчасного подання декларацій, по-перше, є голослівними і нічим не підтверджені; по-друге, беззаперечно не спростовують його винуватості, оскільки згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, а за приписами ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування повинні додержуватися Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування.
Крім того, Єдиний державни й реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не містить відомостей про подачу ОСОБА_1 жодного типу декларацій у період з 09.12.2024р. по 09.01.2025р., що спростовує твердження притягуваного про допущену помилку в зазначенні типу декларації, тоді як щорічна декларація за 2024 рік ним подана за межами цього періоду - 15 січня 2025 року о 10-46 год.
Одночасно суд зважує і на ту обставину, що несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларацій носило системний характер, тоді як у відповідності до положень п.4 розділу ІІ Порядку він мав доступ до персонального електронного кабінету та право отримувати в персональному електронному кабінеті й на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення, що свідчить про відсутність у притягуваного жодних об'єктивних і непереборних перешкод ознайомитися з уже поданими своїми деклараціями, а відтак - своєчасно подати як щорічні декларації за 2022-2023 роки, так і декларацію типу «при звільненні».
Отже, з огляду на приписи ст.251 КУпАП зазначені протоколи про адміністративне правопорушення (які є документами, що офіційно засвідчують факт учинення неправомірних дій), письмові документи та пояснення самого правопорушника є належними й допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 , як посадова особа органу місцевого самоврядування і суб'єкт відповідальності згідно з пп.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», не виконав вимоги ч.1, абз.1 ч.2 ст.45 цього Закону щодо своєчасного подання щорічних декларацій за 2022-2023 роки та декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в зв'язку з чим з огляду на стандарт «доведеності вини поза розумним сумнівом» у його діях встановлено наявність складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,і він підлягає адміністративній відповідальності.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд з огляду на приписи ст.33 КУпАП враховує обставини та характер вчинених правопорушень, їх кількість і системність, ступінь вини порушника, його особу та майновий стан.
Одночасно суд констатує, що не спливли встановлені ч.4 ст.38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією (протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення), оскільки: 1/ датою виявлення правопорушення слід вважати дату складання уповноваженою особою адмінпротоколів, який є процесуальним документом, що містить узагальнюючі результати проведеної перевірки (в даному випадку 26.05.2025р); 2/ датою вчинення правопорушення є день, наступний за днем установленого законом кінцевого строку подання відповідної декларації (в даному випадку 01.02.2024р., 01.04.2024р., 10.01.2025р).
Тому, з урахуванням окреслених обставин справи, позиції прокурора, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень у подальшому, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в його максимальному розмірі, встановленому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути 605,60 грн судового збору.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.7, 9, 23, 33, 38, 40-1, 172-6, 245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 90 (дев'яносто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1530 (одна тисяча п'ятсот тридцять) грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. В разі несплати правопорушником штрафу в зазначений строк в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення штраф стягується в подвійному розмірі - 3060 (три тисячі шістдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець