16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/790/25
Провадження № 3/730/339/2025
"12" червня 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
прокурора - Ракути В.М.
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця, зареєстрованого й проживаючого в АДРЕСА_1 , громадянина України, освіта середня, одруженого, непрацюючого, депутата Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, тобто у відповідності до пп.б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, несвоєчасно без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) щорічну за 2024 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається НАЗК, подавши вказану декларацію лише 08 травня 2025 року, хоча повинен був це зробити не пізніше 31 березня 2025 року, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».
Прокурор у судовому засіданні підтримав обвинувачення, викладене в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, та просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 у судовому засіданні винним себе у вчиненні даного правопорушення визнав повністю і пояснив, що був обізнаний з положеннями Закону України «Про запобігання корупції», але несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2024 рік, оскільки вдома мав проблеми з інтернет-зв'язком, а потім у нього сплив термін дії електронного ключа й отримання нового потребувало певного часу.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приписами ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з пп. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023р. №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким передбачено відновлення декларування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Аналогічні за змістом вимоги містяться й у ч.3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», згідно яких на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Приписами п.2 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021р. №448/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021р. за №986/36608 (далі - Порядок), визначено, що суб'єкти декларування подають до Реєстру Декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 11 листопада 2020 року є депутатом 8-го скликання Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області по виборчому округу №8, що підтверджується рішенням 1-ої сесії 8-го скликання Височанської сільської ради №2-1/VIII від 11.11.2020р.
Отже, ОСОБА_1 у відповідності до пп.«б» п.1 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, і зобов'язаний був подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема повинен подати таку Декларацію за 2024 рік не пізніше 31 березня 2025 року.
Однак, у ході проведеного аналізу даних, які знаходяться у загальному доступі, а саме в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав зазначену Декларацію за 2024 рік лише 08 травня 2025 року о 13-39 год.
Водночас за довідкою Височанської сільської ради від 12.05.2025р. усі депутати місцевої ради ознайомлені з вимогами Закону України «Про запобігання корупції»; крім того, секретар ради та головний спеціаліст з питань кадрового забезпечення щороку в усній формі повідомляли депутатів про необхідність подання декларацій.
Тому ті обставини, на які посилається ОСОБА_1 в обгрунтування несвоєчасного подання щорічної декларації за 2024 рік, по-перше, є голослівними і нічим не підтверджені, а по-друге, беззаперечно не спростовують його винуватості, оскільки згідно зі ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, а за приписами ст.18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Одночасно суд зважує і на ту обставину, що ОСОБА_1 був ознайомлений з нормами Закону України «Про запобігання корупції», у відповідності до положень п.4 розділу ІІ Порядку мав доступ до персонального електронного кабінету та право отримувати в персональному електронному кабінеті й на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення, що свідчить про відсутність у притягуваного жодних об'єктивних і непереборних перешкод ознайомитися з уже поданими своїми Деклараціями, а відтак - своєчасно подати Декларацію за 2024 рік.
Отже, з огляду на приписи ст.251 КУпАП зазначені протокол про адміністративне правопорушення (який є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій), письмові документи та пояснення самого правопорушника є належними й допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 , як депутат місцевої ради і суб'єкт відповідальності згідно з пп.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», не виконав вимоги ч.1 ст.45 цього Закону щодо своєчасного подання щорічної за 2024 рік декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в зв'язку з чим з огляду на стандарт «доведеності вини поза розумним сумнівом» у його діях встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,і він підлягає адміністративній відповідальності.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд з огляду на приписи ст.33 КУпАП враховує обставини та характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, його особу та майновий стан.
Одночасно суд констатує, що не спливли встановлені ч.4 ст.38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією (протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення), оскільки: 1/ датою виявлення правопорушення слід вважати дату складання уповноваженою особою адмінпротоколу, який є процесуальним документом, що містить узагальнюючі результати проведеної перевірки (в даному випадку 28.05.2025р); 2/ датою вчинення правопорушення є день, наступний за днем установленого законом кінцевого строку подання відповідної декларації (в даному випадку 01.04.2025р).
Тому, з урахуванням окреслених обставин справи, позиції прокурора, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень у подальшому, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в його мінімальному розмірі, встановленому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути 605,60 грн судового збору.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст.7, 9, 23, 33, 38, 40-1, 172-6, 245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. В разі несплати правопорушником штрафу в зазначений строк в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення штраф стягується в подвійному розмірі - 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець