Рішення від 09.06.2025 по справі 161/4784/25

Справа № 161/4784/25

Провадження № 2/161/2410/25

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд в складі:

головуючого-судді Філюк Т.М.,

за участі секретаря судового засідання Романюк М.М.

розглянувши в судовому засіданні в місті Луцьку в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент соціальної політики Луцької міської ради в особі директора Майбороди В. звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 19.04.2022 року відповідач подав до Департаменту заяву про призначення їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога). На підставі поданої заяви ОСОБА_1 було призначено допомогу на період з 01.03.2022 в розмірі 3000 грн. щомісяця, як особі з інвалідністю 3 групи загального захворювання. Надалі допомога відповідачу продовжувалась автоматично. Листом від 30.11.2023 спеціалістами Департаменту направлено відповідачу повідомлення про необхідність проходження повторного огляду медико-соціальною експертною комісією та подання пакету необхідних документів, який підтверджує інвалідність для продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Проте, відповідач не надав нову довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, не підтвердив право на отримання допомоги як особи з інвалідністю. Таким чином, встановлено, що після закінчення строку дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, відповідач як особа з інвалідністю не мав наміру продовжувати статус особи з інвалідністю, оскільки на переогляд стану здоров'я до лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів не звертався, при цьому відповідач усвідомлював, що строк дії виплат закінчився, однак продовжував отримувати соціальні виплати в період з 01.03.2024 по 31.01.2025. Спеціалістами департаменту прийнято рішення про визначення обсягу надміру виплачених коштів відповідачу в сумі 33 000 грн та строк їх повернення до 05.03.2025. Департаментом було направлено на адресу відповідача вимогу про повернення надміру виплачених коштів допомоги, однак така на даний час не виконана.

Просить суд стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту надміру виплачені кошти державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 33000 грн., а також судові витрати по справі в сумі 3028 грн.

Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24 квітня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін

В судове засідання представник позивача не з'явилася, до його початку подала до суду заяву, в якій просила справу слухати за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, не заперечувала проти заочного розгляду справи .

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про день, час, місце слухання справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи, відзив на позовну заяву від нього на адресу суду не надходили.

Статтею 280 ЦПК України закріплена можливість ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, у разі належним чином повідомленого відповідача про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження та подані докази, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що 19.04.2022 ОСОБА_1 подав до Департаменту заяву про призначення їй допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Факт внутрішнього переміщення відповідача підтверджується довідкою № 764-5000462318 від 23.03.2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 ; зареєстрованим місцем проживання останнього є: АДРЕСА_2 .

Порядок призначення та виплати вказаної допомоги регулюються Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок № 332), в редакції на момент звернення та виплати допомоги, з урахуванням гарантій дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, визначених Законом України від 20.10.2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII).

Частинами 1-4 ст. 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у ст. 1 цього Закону.

Згідно з п. 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 грн.; для інших осіб - 2000 грн.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Згідно рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 21.04.2022 року, ОСОБА_1 було призначено допомогу на період з 01.03.2022 в розмірі 3000 грн. щомісяця, як особі з інвалідністю 3 групи загального захворювання. Надалі, виплата допомоги продовжена автоматично.

Постановою Кабінету міністрів України від 31.07.2023 № 789 внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зокрема пунктом 10 передбачено, що якщо під час отримання допомоги настав строк повторного огляду медико-соціальною експертною комісією особи з інвалідністю, така допомога продовжує надаватись протягом трьох місяців з дня закінчення строку дії довідки зазначеної комісії. Особи. Які проживають на території, зазначеній у переліку терит орій, на яких медико-соціальні експертні комісії тимчасово не виконують свої повноваження, продовжують отримувати допомогу отримувати допомогу в розмірі, встановленому для осіб з інвалідністю незалежно від строку закінчення дії довідки медико-соціальної експертної комісії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 року № 709 внесено зміни до Порядку № 332, зокрема п. п. 22-24 Порядку № 332, відповідно до ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» передбачено здійснення верифікації інформації, наданої уповноваженою особою.

Відповідно до абз. 1-8 п. 22 Порядку № 332, з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.

За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.

Якщо на інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу Мінфіну відсутні відомості щодо осіб, які звертаються за призначенням допомоги, перевірка проводиться автоматично в Єдиній системі на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу/обміну електронними даними між Єдиною системою та системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, зокрема з: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб-підприємців; реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - відомості про трудову діяльність; Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи; Реєстру пошкодженого та знищеного майна - інформація про житло, зруйноване або непридатне для проживання, а також його відновлення.

Листом від 30.11.2023 спеціалістами Департаменту направлено відповідачу повідомлення про необхідність проходження повторного огляду медико-соціальною експертною комісією та подання пакету необхідних документів, який підтверджує інвалідність для продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Проте, відповідач не надав нову довідку до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, не підтвердив право на отримання допомоги як особи з інвалідністю. Таким чином, встановлено, що після закінчення строку дії довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, відповідач як особа з інвалідністю не мав наміру продовжувати статус особи з інвалідністю, оскільки на переогляд стану здоров'я до лікарсько-консультативних комісій лікувально-профілактичних закладів не звертався, при цьому відповідач усвідомлював, що строк дії виплат закінчився, однак продовжував отримувати соціальні виплати в період з 01.03.2024 по 31.01.2025.

Із наведеного слідує, що відповідач ОСОБА_1 знаючи про зміну обставин, які впливають на визначення права допомоги, після закінчення строку дії акту огляду медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності 30.11.2023 не повідомив Департамент про ці нові обставини, що свідчить про його недобросовісність як набувача виплати.

ОСОБА_1 не мав права на отримання грошової допомоги на проживання ВПО за період з 01.03.2024 по 31.01.2025 відповідно до норм чинного законодавства України.

Відповідно до п. 11 Порядку № 332 передбачено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Так, рішенням Департаменту про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 04.02.2025 відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів допомоги в загальному розмірі 33000 грн. та строки їх повернення до 05.03.2025.

Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 25.02.2025 № 33.2.-16/1810/2025 відправлено відповідачу, проте таке ним проігноровано.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів державної соціальної допомоги призначеною встановлено судом, а тому, сума надміру надміру виплачених коштів допомоги в загальному розмірі 33000 грн. має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії є підставними та підлягають до задоволення.

Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн., який на підставі ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача в користь позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 33000 (тридцять три тисячі) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривеньсудового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (місцезнаходження: 43025, м. Луцьк, пр. Волі, 4а; код ЄДРПОУ 03191963);

Відповідач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1

Дата складання повного тексту заочного рішення 12 червня 2025 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Т.М.Філюк