ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
04.06.2025Справа № 910/242/25
За позовом Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальний транспортний сервіс" м. Києва
третя особа Державне агентство лісових ресурсів України
про визнання договору недійсним,
Суддя Паламар П.І.
Секретар судового засідання Григоряк М.С.
Представники:
від позивача: Пустовіт Ю.Ю.,
від відповідача: Лук'яненко В.О.,
від третьої особи: Чернишенко А.М.
у січні 2025 року Державне підприємство "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" звернулося в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що Державне підприємство "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" засноване на державній власності, створене відповідно до наказу Державного комітету лісового господарства України № 52 від 19 травня 1998 р., належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України.
20 травня 2024 р. між ним (покупець) та відповідачем (продавець) було укладено договір поставки № 19/06-4, згідно з яким відповідач зобов'язався поставити йому GPS/GSM обладнання з необхідним монтажним комплектом (код згідно ДК 021%2015: 38110000-9 Навігаційні прилади), загальною вартістю 15840000 грн., а він - прийняти та оплатити товар на умовах договору.
19 червня 2024 р. з метою забезпечення виконання вищевказаного договору між ними було укладено договір забезпечення виконання договору про закупівлю товару № 19-06-7, за умовами якого учасник вносить забезпечення виконання договору поставки у сумі 792000 грн.
Згідно ст.10.3. Статуту Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" рішення про надання згоди на вчинення значного господарського зобов'язання (погодження) приймається органом управління майном.
Посилаючись на те, що вказаний договір для його підприємства є значним господарським зобов'язанням, від його імені укладений без погодження з органом управління майном, позивач на підставі ст.ст. 203, 215 ЦК України просив задовольнити позов та визнати договір поставки № 19/06-4 від 20 травня 2024 р. недійсним.
Також просив покласти на відповідача понесені ним по справі судові витрати, у т.ч. по оплаті послуг адвоката.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на необґрунтованість заявлених вимог. Вказував, що визнання договору недійсним через внутрішні недоліки замовника, про які він не міг знати, порушує його законні права. Зазначав, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальний транспортний сервіс" вжило активних заходів для виконання своїх зобов'язань за договором. Натомість позивач ухиляється від свого обов'язку щодо направлення заявки та намагається уникнути виконання такого обов'язку.
У процесі розгляду до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Державне агентство лісових ресурсів України (далі-третя особа).
Третя особа 1. у письмових поясненнях на позовну заяву, її представник у судовому засіданні підтримала заявлений позивачем позов. Вказувала, що Державне агентство лісових ресурсів України діє на підставі Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 8 жовтня 2014 р., є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства. Зазначала, що погодження на вчинення значного господарського зобов'язання за договором поставки № 19/06-8 від 19 червня 2024 р. Державне агентство лісових ресурсів України не давало.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, розглянувши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 20 травня 2024 року позивачем було оголошено тендер на державну закупівлю (ідентифікатор закупівлі: UA-2024-05-20-012112-а) на GPS/GSM обладнання з необхідним монтажним комплектом (код згідно ДК 021%2015: 38110000-9 Навігаційні прилади).
На участь у торгах було подано одну пропозицію відповідача, тому аукціон не проводився. Остаточний розмір пропозиції відповідача становив 15840000 грн.
20 травня 2024 р. між позивачем (покупець) та відповідачем (продавець) було укладено договір поставки № 19/06-4, згідно з яким відповідач зобов'язався поставити позивачу GPS/GSM обладнання з необхідним монтажним комплектом (код згідно ДК 021%2015: 38110000-9 Навігаційні прилади), а позивач - прийняти та оплатити товар на умовах договору.
Згідно п. 2.1. договору загальна вартість товару, що поставляється за договором складає 15840000 грн.
Строк дії договору відповідно до умов п. 12.1. договору встановлений з моменту його укладення та діє до 31 грудня 2024 року включно.
19 червня 2024 р. між позивачем та відповідачем з метою забезпечення виконання вищевказаного договору було укладено договір забезпечення виконання договору про закупівлю товару № 19-06-7, за умовами якого учасник вносить забезпечення виконання договору поставки у сумі 792000 грн.
Вказані обставини підтверджуються поясненнями сторін, наявними у матеріалах справи копіями згаданих договорів.
Як на підставу своїх вимог позивач посилається на укладення спірного договору поставки № 19/06-4 від 20 травня 2024 р. як значного господарського зобов'язання від його імені без погодження із органом управління майном Державного агентства лісових ресурсів України (орган управління майном).
Державне підприємство "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" засноване на державній власності, створене відповідно до наказу Державного комітету лісового господарства України № 52 від 19 травня 1998 р., належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України.
Згідно п. 5.1. Статуту позивача статутний капітал підприємства утворюється Органом управління майном та становить 1418366,56 грн. Статутний капітал підприємства може бути збільшено або зменшено за рішенням Органу управління майном.
Відповідно до ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у т.ч. боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у т.ч. кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Значним господарським зобов'язанням державного унітарного підприємства визнається господарське зобов'язання, що вчиняється державним унітарним підприємством, якщо ринкова вартість майна, робіт, послуг, що є його предметом, становить 10 і більше відсотків вартості державного унітарного підприємства, за даними останньої річної фінансової звітності.
Статутом державного унітарного підприємства можуть бути визначені додаткові критерії для віднесення господарського зобов'язання до значного господарського зобов'язання.
Значне господарське зобов'язання підлягає погодженню наглядовою радою державного унітарного підприємства або, у випадках, передбачених законом, органом, до сфери управління якого відноситься державне унітарне підприємство, в порядку, передбаченому цією статтею (ст. 73-2 ГК України).
Аналогічне положення міститься в пункті 10 Статуту Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр".
Згідно наявного у матеріалах справи балансу (звіту про фінансовий стан) станом на 31 грудня 2023 року актив Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" на початок звітного періоду 2023 року становив 52561 грн., на кінець звітного періоду - 52631 грн.
Враховуючи, що ціна договору поставки № 19/06-4 від 20 травня 2024 р. складає 15840000 грн., що становить більше 10% вартості активів позивача за даними останньої річної фінансової звітності, то такий договір відповідно до вимог чинного законодавства та статуту позивача відноситься до значного господарського зобов'язання.
Таким чином, вчиненню указаного спірного договору повинно було передувати погодження (згода) вищого Органу управління майном Державного агентства лісових ресурсів України.
Доказів погодження (згоди) Державним агентством лісових ресурсів України на вчинення значного господарського зобов'язання укладення договору поставки № 19/06-4 від 20 травня 2024 р. суду не надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Оскільки договір поставки № 19/06-4 від 20 травня 2024 р. укладено з порушенням вимог чинного законодавства без погодження (згоди) Органу управління майном Державним агентством лісових ресурсів України, то його слід визнати недійсним.
Правове регулювання діяльності державних унітарних підприємств носить відкритий публічний характер. Тому у питаннях цивільної дієздатності такого суб'єкта господарювання під час укладення правочинів відповідач був обізнаний до часу вчинення спірного договору та мав можливість, виявляючи звичайну обачливість, вимагати його схвалення органом управління позивача.
За таких обставин посилання відповідача на положення ч. 3 ст. 92 ЦК України щодо відсутності юридичної сили обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи позивача є необгрунтованими, оскільки за всіма обставинами про них відповідач не міг не знати.
Питання відшкодування витрат по оплаті правової допомоги адвоката підлягає вирішенню в порядку ч. 8 ст. 129 ГПК України.
Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
позов Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" м. Києва задовольнити.
Визнати недійсним договір поставки № 19/06-4 від 19 червня 2024 р. між Державним підприємством "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" (01013, м. Київ, вул. Деревообробна, 1, код 00994207) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальний транспортний сервіс" (01014, м. Київ, вул. Звіринецька, 63, код 41469218).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелектуальний транспортний сервіс" (01014, м. Київ, вул. Звіринецька, 63, код 41469218) на користь Державного підприємства "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр" (01013, м. Київ, вул. Деревообробна, 1, код 00994207) 2422,40 грн. витрат по оплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Повне судове рішення складене 12 червня 2025 р.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар