61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
12.06.2025 Справа №905/1538/24
Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши матеріали справи
За позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Техпринтцентр»
простягнення 80 136,35 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпринтцентр» про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 69275,62 грн та пені у розмірі 10860,73 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди №5960/2014 від 17.01.2014 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за період січень 2023 року - листопад 2024 року.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 12.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1538/24, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників сторін.
19.12.2024 від відповідача через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки відповідно положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разу до 31.12.2022, відповідач є звільненим від орендної плати. Відповідач зазначає, що детальний аналіз положень вказує на те, що орендна плата не нараховується в 2023 році, оскільки незалежно від того, закінчиться чи буде скасовано воєнний стан до 31.12.2022 орендарі на цих територіях звільнені від орендної плати. Якщо воєнний стан не закінчується до 31.12.2022, то звільнення від орендної плати продовжується на період воєнного стану. Крім того, відповідач зазначає, що орендоване майно знаходиться на балансі Донбаського державного педагогічного університету, який було тимчасово переміщено на базу Дніпровського національного університету до завершення дії воєнного стану. У зв'язку з призупиненням діяльності Донбаського державного педагогічного університету доступ до орендованого майна обмежений, діяльність відповідача призупинена. Оскільки використання об'єкту оренди є неможливим через обставини, на які відповідач не має можливості вплинути, тому останній є таким, що звільняється від плати за оренду.
25.12.2024 до суду від відповідача через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення до відзиву, в якому відповідач зазначив, що у відповідь на лист відповідача про дострокове припинення Договору, 17.12.2024 від позивача надійшов лист «Щодо припинення договору оренди та наказ «Про дострокове припинення договору». 23.12.2024 на електронну пошту надійшов Акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуального визначеного майна, що належить до державної власності від 23.12.2024. Договір є достроково припиненим та майно повернуто із оренди. Відповідач зазначає, що ним був на виконання умов договору 23.06.2021 був перерахований забезпечувальний депозит у розмірі 2 місячні орендні плати - 10400,00 грн. Відповідно до п.4.8 Договору орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання від балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень Орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря в черговості, визначеній договором. У зв'язку з цим, позивач повинен вирахувати суму забезпечувального депозиту в рахунок погашення заборгованості за орендну плату, якщо припустити, що відповідач повинен був сплачувати орендну плату в період з 08.05.2024 по 30.11.2024.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач можливістю подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України не скористався.
За приписами ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд Донецької області
17.01.2014 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Техпринтцентр» (орендар, відповідач) було укладено договір оренди №5960/2014 нерухомого майна, що належить до державної власності (договір оренди), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - - нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 116,4 кв.м., у тому числі: частину нежитлового вбудованого приміщення площею 6,0 кв.м та нежитлове вбудоване приміщення площею 17,4 кв.м на першому поверсі будівлі аудиторного корпусу (реєстровий №38177113.1. РЛФФИУ021 1263.2), нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 15,4 кв.м. на другому поверсі та загальною площею 77,6 кв.м. на третьому поверсі будівлі актового залу (реєстровий №38177113.1 РЛФФИУО020 1263.2), які розташовані за адресою : м. Слов'янськ, вул Г. Батюка,19, що знаходиться на балансі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», вартість якого визначена згідно з висновком про вартість на 30.09.2013 і становить за незалежною оцінкою 139716,24 грн.
Відповідно до акту приймання-передачі майна від 17.01.2014 орендодавець передав, а орендар прийняв державне майно, відповідно до договору оренди №5960/2014 від 17.01.2014.
Між сторонами було укладено ряд договорів, якими сторони внесли зміни до Договору оренди №5960/2014 від 17.01.2014.
28.01.2016 сторони уклали Договір №1 про внесення змін до Договору оренди №5960/2014 від 17.01.2014, яким внесли зміни до п.3.3, п.10.1, п.10.2, п.10.4 та п.10.10 договору.
12.03.2016 Договором №2 про внесення змін сторони внесли зміни до Договору оренди №5960/2014, до розділу «предмет договору», «орендна плата» та «обов'язки орендаря».
10.04.2017 договором №3 про внесення змін до Договору оренди сторони виклали в новій редакції п.1.1 розділу 1 «Предмет договору», п.3.1 «Орендна плата», п.10.1 «Строк чинності, умови зміни та припинення договору» та до розділу 11 «Платіжні та поштові реквізити сторін».
Договором №4 від 11.02.2020 сторони внесли зміни до Договору оренди, яким внесли зміни до найменування орендодавця на «Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях та виклали розділ 1-12 договору в новій редакції.
25.06.2021 сторони уклали Договір №5 оренди нерухомого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 17.01.2014 №5960/2014, відповідно до п.1.1 Розділу ІІ «Незмінювані умови договору», орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
Об'єктом оренди є нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 110,4 кв.м у тому числі: нежитлове вбудоване приміщення площею 17,4 кв.м на першому поверсі будівлі аудиторного корпусу (реєстровий номер 38177113:1 РЛФФИУ 021 1263.2). нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 15.4 кв.м. на другому поверсі та загальною площею 77,6 кв.м на третьому поверсі будівлі актового залу (реєстровий номер 38177113.1 РЛФФИУ020 1263.2), яке розташоване за адресою Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Батюка, 19. (п.4.1 Договору розділу І «Змінювані умови договору»).
Згідно з п. 2.1 розділу І «Незмінювані умови договору» орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі від 17.01.2014 б/н. Акт приймання-передачі майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.
Відповідно п. 3.1 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» та п. 9 Розділу І «Змінювані умови Договору» встановлено, що орендна плата становить 5200,00 грн без ПДВ. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3.2 Незмінюваних умов договору).
Сторони погодили, що припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.10 Незмінюваних умови Договору).
Відповідно до п.4.1. Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» у разі припинення договору орендар зобов'язаний: звільнити протягом трьох робочих днів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу; сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди; відшкодувати балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого майна) або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід'ємних поліпшень/капітального ремонту.
Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна (п. 4.3 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору).
Відповідно до п. 12.1 Змінюваних умов Договору цей договір продовжено на 5 років, тобто до 11.01.2026.
Цей Договір набирає чинності в день його підписання сторонами. Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору (п. 12.1 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору»).
Умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку дії Договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань (п.12.2 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору»).
Згідно з умовами п. 12.6.7 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» - договір припиняється на вимогу будь-якої із сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством.
Сторони узгодили в п. 12.7.1 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору», що договір може бути достроково припинений на вимогу орендодавця, якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці.
Про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи
орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, орендодавець або балансоутримувач повідомляє орендареві та іншій стороні листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати реєстрації листа (у строк п'яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні орендодавцем або балансоутримувачем контролю за використання майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також за адресою орендованого майна.
Якщо протягом встановленого у приписі часу орендар не усунув порушення, орендодавець надсилає орендарю лист, у якому повідомляє орендареві про дострокове припинення договору на вимогу орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.
Договір вважається припиненим на п'ятий робочий день після надіслання орендодавцем або балнсоутримувачем орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження орендаря, а також на адресою орендованого майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні орендодавця. (п. 12.8 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору»).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до акта приймання-передачі від 17.01.2014 орендодавець передав, а орендар прийняв державне майно - нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 116,4 кв.м, у тому числі: частину нежитлового вбудованого приміщення площею 6,0 кв.м та нежитлове вбудоване приміщення площею 17,4 кв.м на першому поверсі будівлі аудиторного корпусу (реєстровий №38177113.1 РЛФФИУ021 1263.2), нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 15,4 кв.м на другому поверсі та загальною площею 77,6 кв.м на третьому поверсі будівлі актового залу (реєстровий №38177113.1. РЛФФИУ020 1263.2), які розташовані за адресою: м. Слов'янськ, , вул. Г. Батюка, 19, що знаходяться на балансі ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет», з метою розміщення торговельного об'єкта з продажу книг, виданих українською та іноземними мовами (площа 6,0 кв.м); ксерокопіювальної техніки для надання населенню послуг із ксерокопіювання документів та продажу канцелярських товарів (площа 17,4 кв.м); ремонту та обслуговування оргтехніки (площа 15,4 кв.м); виробництва друкованої продукції, що друкується іноземними та українською мовами (площа 40,6 кв.м); продажу оргтехніки та книг (площа 26,8 кв.м); ремонту та обслуговування оргтехніки (площа 10,2 кв.м), відповідно до договору оренди №5960/2014 від 17 січні 2014.
Суд зазначає, що Договір та акт приймання-передавання підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулося до ТОВ «Техпринтцентр» з вимогою №11-03-1919ВС від 21.11.2024 про вжиття заходів щодо погашення заборгованості із сплати орендної плати перед бюджетом в сумі 69275,62 грн та нарахованої пені в сумі 10860,73 грн.
У зв'язку з тим, що відповідач не виконав умови укладеного між ним та позивачем договору оренди в частині своєчасної та в повному обсязі оплати орендних платежів за період з 01.01.2023 по 30.11.2024, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 80136,35 грн, з яких, заборгованість з орендної плати у розмірі 69275,62 грн та пеня у розмірі 10860,73 грн.
Досліджуючи суб'єктний склад учасників справи судом встановлено, що відповідно до наказу Фонду державного майна України від 16.05.2019 №467 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» вирішено утворити Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях як юридичну особу публічного права, що розташоване у місті Харків, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області.
Згідно з п.2 вказаного наказу Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області.
Відповідно до наказу Фонду державного майна України від 13.05.2021 №796 «Про внесення змін до назви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях» змінено назву Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях; встановлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях є правонаступником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях за розподільчим балансом.
Наказом Фонду державного майна України №1241 від 07.07.2023 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» реорганізовано регіональні відділення Фонду державного майна України шляхом приєднання до Фонду державного майна України, згідно з переліком; утворено регіональні відділення як відокремлені структурні підрозділи Фонду державного майна України без статусу юридичної особи; встановлено, що Фонд державного майна України є правонаступником майна, прав та обов'язків регіональних відділень.
При цьому, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях з 14.07.2023 перебуває у стані припинення.
Таким чином, враховуючи, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, як правонаступник Регіонального відділення Фонду державного майна по Донецькій області, не припинено в якості юридичної особи, він є належним позивачем у справі.
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, за приписами ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, є договір.
Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір є договором оренди.
Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а також Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як встановлено судом, між сторонами 17.01.2014 укладено Договір оренди 5960/2014 (в редакції Договору №5 від 25.06.2021 оренди нерухомого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 17.01.2014), який підписаний уповноваженими особами та скріплений печатками.
На виконання п.1.1 Договору орендодавець і балансоутримувач передав, а орендар прийняв у платне користування майно, відповідно до Акту приймання-передавання від 17.01.2014.
За приписами частини першої статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до частини 5 статті 762 Цивільного кодексу України плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України також визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Відповідно до п.9.1. Розділу І «Змінювані умови договору» Договору оренди місячна орендна плата, визначена за результатами проведення аукціону становить 5200,00 без ПДВ.
Сторони погодили, якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Річний індекс інфляції за 2021 рік становить 110,0 %, за 2022 рік - 126,6 %, за 2023 рік - 105,1 %, за 2024 рік - 112,0 %, таким чином місячна орендна плата у 2022 році складає 5720,00 грн, у 2023 році - 7241,52 грн, у 2024 році - 7610,84 грн.
Згідно з пунктом 3.3 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» сторони погодили, що орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов (до державного бюджету - 50 відсотків, балансоутримувачу - 50 відсотків) до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону.
Таким чином, до державного бюджету повинно бути сплачено місячну орендну плату, яка становить у 2022 році - 2860,00, у 2023- 3620,76 грн, у 2024 - 3805,42 грн.
Пунктом 3.3 Розділу ІІ «Незмінюваних умов договору» сторони погодили, що орендарі, які отримали майно в оренду за результатами аукціону, сплачують орендну плату до 15 числа поточного місяця оренди.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що він був звільнений від нарахування орендної плати в період з 01.01.2023 по 07.05.2024 з огляду на наступне.
Підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» передбачено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану; які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Водночас, підпунктом 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови № 634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Суд зазначає, що підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 (в редакції чинній станом на час прийняття постанови) було передбачено звільнення певних категорій орендарів, державного і комунального майна, від орендної плати у період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.
Наявність у Постанові № 634 правової конструкції «але у будь-якому разі до 31.12.2022» свідчить, що така дата буде застосована, як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Суд звертає увагу, що до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 (який був чинним в період прийняття Постанови №634) включено Краматорський район (крім міст Костянтинівка, Краматорськ, Слов'янськ, смт Олександрівка).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України про «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 року №209 протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції «припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (який був чинним та діяв в період до 20.03.2025) Слов'янська міська територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.
Таким чином, оскільки орендоване майно знаходиться у місті Слов'янськ, в межах якого не припинявся доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України та яке є територією можливих бойових дій, то до орендаря не застосовується положення стосовно звільнення від орендної плати на період воєнного стану, які передбачені підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 4 пункту 1 постанови №634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
07.05.2024 Постановою Кабінету міністрів України №512 були внесені зміни до Постанови № 634.
Згідно з підп.11 п.1Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 (з урахуванням змін після 07.05.2024) орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
Відповідно до п.4 ч.1 Постанови (із змінами) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Отже, враховуючи те, що відповідач (орендар) не відноситься до орендарів, визначених підпунктами 1-3 пункту 1 Постанови №634, суд дійшов висновку, що відповідач підпадає під пп. 4 п. 1 Постанови №634, тому у спірних правовідносинах наявні підстави для нарахування орендної плати в розмірі 50%.
Позивач не нараховував відповідачу орендну плату в період з 24.02.2022 до 31.12.2022.
В період з 01.01.2023 по 08.05.2024 позивачем нараховано оренду плату у розмірі 100%, що суперечить вимогам постанови.
Одночасно, суд не погоджується з позицією позивача про можливість запровадження нарахування орендної плати в розмірі 50% для орендарів державного майна, розташованого на інших територіях Донецької області тільки з 08.05.2024, у зв'язку зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №512 від 08.05.2024, оскільки при встановленні нерозповсюдження дії пп. 1 п. 1 на орендаря, який знаходиться на території Донецької області (зокрема, як у спірному випадку, коли орендар знаходиться на території можливих бойових дій), нарахування 100% розміру орендної плати є вочевидь несправедливим у порівнянні з іншими орендарями, які розташовані в інших регіонах України, однак до яких протягом 2023 року застосовується відповідна пільга.
Суд встановив, що місячна орендна плата до державного бюджету (50%) за 2023 рік становить 3620,76 грн, за 2024 рік - 3805,42 грн.
Здійснивши перерахунок частки орендної плати, що підлягає сплаті до державного бюджету, враховуючи застосування пільги у розмірі 50%, місячна орендна плата до державного бюджету за 2023 рік становить 1810,38 грн, за 2024 рік - 1902,71 грн.
Станом на 01.01.2023 у відповідача наявна переплата у розмірі 3143,80 грн. Таким чином, з урахуванням переплати, за січень 2023 року перед державним бюджетом відсутня заборгованість, за лютий 2023 року її розмір становить 476,96 грн, за березень-грудень 2023 року - 18103,80 грн. Загальна сума заборгованості з орендної плати перед державним бюджетом за 2023 рік становить 18580,76 грн. Заборгованість за січень - листопад 2024 року - 20929,81 грн. Загальна сума заборгованості з орендної плати за спірний період становить 39510,57 грн.
Позивач також заявляє до стягнення пеню у розмірі 10860,73 грн.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Так, стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими, зокрема, є сплата неустойки.
У відповідності до ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
За змістом положень частин четвертої і шостої статті 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. Розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до п.3.8. розділу ІІ «Незмінювані умови договору» на суму заборгованості орендаря зі сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення перерахування орендної плати.
Суд зазначає, що розрахунок є арифметично невірним, оскільки позивач здійснено нарахування на орендну плату в період з 01.01.2023 по 07.05.2024, яка була нарахована у розмірі 100%, у той час як вище суд дійшов висновку про неправомірність нарахування 100% орендної плати. Крім того, за січень 2023 року відсутня заборгованість з урахуванням переплати. Здійснивши перерахунок пені суд встановив, що її розмір становить:
за період 16.02.2023 - 16.08.2023 на суму 476,96 грн - 117,35 грн;
за період 16.03.2023 - 15.09.2023 на суму 1810,38 грн - 443,22 грн;
за період 18.04.2023 - 17.10.2023 на суму 1810,38 грн - 422, 88 грн;
за період 16.05.2023 - 15.11.2023 на суму 1810,38 грн - 403,05 грн;
за період 16.06.2023 - 15.12.2023 на суму 1810,38 грн - 373,68 грн;
за період 18.07.2023 - 17.01.2024 на суму 1810,38 грн - 343,36 грн;
за період 16.08.2023 - 15.02.2024 на суму 1810,38 грн - 320,13 грн;
за період 16.09.2023 - 15.03.2024 на суму 1810,38 грн - 295,66 грн;
за період 17.10.2023 - 16.04.2024 на суму 1810,38 грн - 280,05 грн;
за період 16.11.2023 - 15.05.2024 на суму 1810,38 грн - 268,09 грн;
за період 16.12.2023 - 15.06.2024 на суму 1810,38 грн - 261,88 грн;
за період 16.01.2024 - 15.07.2024 на суму 1902, 71 грн - 267,37 грн;
за період 16.02.2024 - 15.08.2024 на суму 1902,71 грн - 260,92 грн;
за період 16.03.2024 - 15.09.2024 на суму 1902,71 грн - 257,65 грн;
за період 16.04.2024 - 15.10.2024 на суму 1902,71 грн - 251,46 грн;
за період 16.05.2024 - 15.11.2024 на суму 1902,71 грн - 250,21 грн;
за період 18.06.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 209,51 грн;
за період 16.07.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 171,66 грн;
за період 16.08.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 129,76 грн;
за період 17.09.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 86,51 грн;
за період 16.10.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 47,31 грн;
за період 16.11.2024 - 19.11.2024 на суму 1902,71 грн - 5,41 грн.
Таким чином, обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню є вимога про стягнення з відповідача пені за несвоєчасне погашення орендної плати у загальному розмірі 5467,12 грн.
Як встановлено судом, до матеріалів справи відповідачем долучено акт повернення з оренди нерухомого/іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності від 23.12.2024, який підписаний балансоутримувачем та орендарем та скріплений печатками, відповідно до якого орендар передав, а балансоутримувач прийняв із строкового платного користування нерухоме/інше окреме індивідуально визначене майно, що належить до державної власності, а саме: нежитлові вбудовані приміщення загальною площею 110,4 кв.м., місцезнаходженням якого є Донецька область, м. Слов'янськ, вулиця Батюка, 19. Додатком до акту є інформація про стан майна та розрахунків за Договором оренди, відповідно до якого заборгованість з орендної плати, яка підлягає сплаті балансоутримувачу у розмірі 101387,09 грн. Директор зауважив на акті, що із заборгованістю не згоден. Заборгованість із пені перед балансоутримувачем відсутня.
Постановою №634 Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» передбачено, що Договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди.
Орендарем було подано заяву щодо припинення договору оренди відповідно до п.5 Постанови КМУ №634 (вих.№1 від 13.12.2024), яка була відправлена на електронні пошти позивача та балансоутримувача. Відповідно до Наказу Фонду державного майна України договір є достроково припинений з отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення, а саме з 13.12.2024.
Таким чином, договір є припиненим, а майно повернутим відповідно до Акту від 23.12.2024.
Відповідачем платіжною інструкцією №368 від 23.06.2021 було перераховано забезпечувальний депозит у сумі 10400, 00грн.
Відповідно до п.11 розділу І «Змінювані умови договору» сума забезпечувального депозиту встановлена у розмірі 2 місячних орендних плат, але в будь-якому разу у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітною плати станом на перше сило місяця, в якому укладається цей договір; сума, гривень, без ПДВ 10400,00.
Згідно з п.4.8 Договору орендодавець не пізніше ніж протягом п'ятого робочого дня з моменту отримання Балансоутримувачем примірника акта повернення з оренди орендованого майна із зауваженнями (або за наявності зауважень орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов'язань орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов'язань орендаря у такій черговості:
- у першу чергу погашаються зобов?язання орендаря із сплати пені (пункт 3.8. цього договору) (у такому разі відповідна суму забезпечувального депозиту розподіляється між державним бюджетом і балансоутримувачем);
- у другу чергу погашаються зобов?язання орендаря із сплати неустойки (пункт 4.4 цього договору):
- у третю чергу погашаються зобов?язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті до державного бюджету:
-у четверту чергу погашаються зобов?язання орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті балансоутримувачу:
- у п'яту чергу погашаються зобов'явання орендаря із сплати балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг орендарю:
- у шосту чергу погашаються зобов?язання орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому майну;
- у сьому чергу погашаються зобов?язання орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших не виконаних орендарем зобов'язань за цим договором.
Орендодавець повертає Орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилася після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.
Враховуючи вищевикладене, що договір є припиненим, а майно повернутим, суд дійшов висновку, що суму забезпечувального депозиту у розмірі 10400,00 грн, сплачена згідно платіжної інструкції №368 від 23.06.2021 підлягає зарахуванню в рахунок невиконаних зобов'язань відповідача.
В першу чергу перерахування слід здійснювати в рахунок погашення пені. Відповідно до Акту повернення у відповідача відсутня заборгованість з пені перед балансоутримувачем, тому суд не здійснює розподіл між державним бюджетом та балансоутримувачем та зараховує в рахунок погашення пені, яка нарахована позивачем. Суд встановив, що обґрунтованим розміром пені, який підлягає стягненню з відповідача є 5467,12 грн.
За рахунок забезпечувального депозиту вказаний розмір пені є погашеним та залишок забезпечувального депозиту становить 4932,88 грн. Вказаний залишок відповідно до третьої черги суд зараховує в рахунок погашення заборгованості за зобов'язання орендаря зі сплати орендної плати до державного бюджету.
Таким чином, залишок заборгованості за орендну плату становить 34577,69 та підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що відповідно до ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Згідно зі ст.ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Однак, відповідачем належними та допустимими доказами не доведено, що у спірний період наймач не міг використовувати об'єкт оренди; сам по собі факт дії воєнного стану та призупинення діяльності балансоутримувачем не свідчить про неможливість використання об'єкту оренди орендарем та відповідно не звільняє від сплати орендної плати.
У відповідності до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73-74, 76-77, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпринтцентр» (84116, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Батюка, буд. 19, ідентифікаційний код 37467335) на користь Державного бюджету України (номер рахунку (IBAN) UA688999980313010093000005658, код класифікації доходів бюджету 22080200, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/22080200, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785) заборгованості з орендної плати у розмірі 34577 (тридцять чотири тисячі п'ятсот сімдесят сім) грн 69 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Техпринтцентр» (84116, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Батюка, буд. 19, ідентифікаційний код 37467335) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (61057, м. Харків, майдан Театральний, б. 1, код 43023403; р/р UA188201720343160001000122001, МФО 820172, ДКС України) витрати зі сплати судового збору в сумі 1306 (одна тисяча триста шість) грн 59 коп.
4. В іншій частині позову відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Хабарова