Провадження № 11-сс/821/285/25 Справа № 712/7234/25 Категорія: ст. 309 КПК УкраїниГоловуючий у І інстанції ОСОБА_1 Доповідач в апеляційній інстанції ОСОБА_2
11 червня 2025 року
м. Черкаси
Черкаський апеляційний суд у складі колегії суддів:
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4
за участю:
секретаря - ОСОБА_5 ,
прокурора - ОСОБА_6 ,
підозрюваного - ОСОБА_7 ,
захисника - ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_9 , захисника ОСОБА_8 , яка діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , на ухвалу слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2025 року, якою до підозрюваного
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, уродженця м. Шпола, Черкаської області, громадянина України, з неповною вищою освітою, розлученого, працюючого начальником відділу матеріально-технічного посачання комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міскої ради, має на утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_10 2014 року народженн, ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС, учасником бойових дій не являється, інвалід другої групи, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий
застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 90 840 грн, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України,
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернувся слідчий слідчого відділу Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області майор поліції ОСОБА_11 з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання мотивоване тим, що на досудовому розслідуванні в Черкаському РУП ГУНП в Черкаській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42024252010000100 від 03.09.2024, за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України.
27.05.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України - зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам юридичної особи та ч. 1 ст. 364 КК України - у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам юридичної особи.
Мотивуючи наявністю обґрунтованої підозри та ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, неможливістю застосування до підозрюваного більш м'яких запобіжних заходів, слідчий просив застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави, з урахуванням положень абз. 2 ч.5 ст. 182 КПК України, в розмірі 635113,76 грн, оскільки застава в меншому розмірі не здатна забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків.
Ухвалою слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2025 року клопотання задоволено частково.
Вирішено застосувати до підозрюваного ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 (тридцяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 90 840 грн.
Покладено на підозрюваного наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;
- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Установлено строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного відповідно до ч. 6 ст.194 КПК України два місяці, в межах строку досудового розслідування.
Слідчий суддя мотивував своє рішення наявністю обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, існуючими у кримінальному провадженні ризиками, тяжкістю злочинів, в яких підозрюється ОСОБА_7 , а також неможливістю застосування «пільгових» інститутів кримінального права у відповідній категорії справ.
Визначаючи розмір застави в 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, слідчий суддя врахував особу підозрюваного та виснував, що такий розмір застави буде достатнім для того, щоб стримувати підозрюваного від втечі.
Не погоджуючись з ухвалою слідчого судді, прокурор у кримінальному провадженні ОСОБА_9 , захисник ОСОБА_8 , яка діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , подали апеляційні скарги.
Прокурор, посилаючись на невідповідність висновків слідчого судді фактичним обставинам кримінального провадження, просить скасувати ухвалу та постановити нову, якою клопотання слідчого задовольнити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги прокурор вказує, що метою застосування стосовно ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді застави є запобігання існуючим у кримінальному провадженні ризикам, зокрема незаконному впливу, тиску на свідків, переховуванню від правоохоронних органів і суду.
Апелянт вважає, що слідчий суддя залишив поза увагою тяжкість вчиненого підозрюваним корупційного злочину та санкцію відповідної частини ст. 364 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_7 , які дають підстави для існування ризику його переховування від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Крім того, окремо прокурор звертає увагу на розмір збитків, заподіяних злочином в сумі 635 113 грн 76 коп.
Тому, на переконання прокурора, розмір визначеної слідчим суддею застави в сумі 90 840 грн, є недостатнім та не зможе забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.
Захисник просить ухвалу слідчого судді скасувати та застосувати стосовно підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, мотивуючи свої вимоги тим, що ризики, вказані слідчим в клопотанні та встановлені оскаржуваною ухвалою, не доведені.
Натомість ОСОБА_7 з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР сприяв його розслідуванню, оскільки заінтересований у повному з'ясуванні всіх обставин кримінального правопорушення.
Також захисник вважає безпідставною пред'явлену ОСОБА_7 підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.ч. 1, 2 ст. 364 КК України, оскільки відсутній склад злочину, зокрема його суб'єктивна сторона.
З огляду на законодавчо встановлені строки для оскарження повідомлення про підозру, яке буде можливим лише з 27.07.2025, захисник вважає, що ступінь обґрунтованості підозри, яка фактично базується на висновку експерту про вартість товару та розмір збитків, мала бути предметом оцінки слідчого судді при обранні запобіжного заходу.
На підтвердження вимог апеляційної скарги, захисник наводить характеризуючі дані на особу підозрюваного, вдповідно до яких останній має сталі соціальні зв'язки, має постійне місце проживання, працевлаштований має подяки та заохочення, позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, до кримінальної відповідальності раніше не притягувався, є інвалідом 2 групи, має на утриманні батьків похилого віку, яким надає матеріальну допомогу, утримує неповнолітнього сина, шляхом сплати аліментів та витрат на лікування, в силу особливостей його розвитку.
Крім того, апелянт зазначає, що підозрюваний отримує дохід у вигляді заробітної плати близько 25 тис. грн та пенсію в розмірі 3 тис. грн, з яких сплачує оренду плату за житло в розмірі 7 тис. грн.
Захисник наголошує, що визначений слідчим суддею запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 90 840 грн, є непомірним тягарем для підозрюваного, оскільки його майновий стан не дозволяє внести кошти в такому розмірі, з чим, під час судового розгляду клопотання, погодився прокурор, який підтвердив неможливість внесення застави ОСОБА_7 .
На думку апелянта, слідчий суддя не надала вмотивованого висновку щодо неможливості застосування до підозрюваного більш м'якого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, на якому наполягала сторона захисту.
Заслухавши доповідь судді, позицію захисника, яка підтримала вимоги апеляційної скарги за наведених у ній мотивів, просила обрати стосовно підозрюваного менш суворий запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, заперечувала проти задоволення апеляційної скарги прокурора, думку підозрюваного, який погодився з доводами захисника, міркування прокурора, який підтримав свою апеляційну скаргу, заперечував проти апеляційної скарги захисника, перевіривши матеріали справи та вивчивши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення, за наступних підстав.
Згідно з положенням п. 1 ч. 3 ст. 407 КПК України за наслідками апеляційного розгляду за скаргою на ухвали слідчого судді суд апеляційної інстанції має право залишити ухвалу без змін.
Відповідно до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
При вирішенні питання про застосування запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, передбачені ст. 178 КПК України, а також вагомість наявних доказів, якими вони обґрунтовуються.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 28.10.2004 р. у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства», для вирішення питання про обрання запобіжного заходу факти, що викликають підозру, необов'язково мають бути встановлені до ступеню, необхідного для засудження або навіть пред'явлення обвинувачення, а згідно рішення Європейського суду з прав людини від 30.08.1998 р. у справі «Кемпбелл та Хартлі проти Сполученого Королівства» наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або відомостей, на підставі яких об'єктивний спостерігач зробив би висновок, що дана особа могла б скоїти злочин.
За матеріалами досудового розслідування ОСОБА_7 підозрюється в тому, що відповідно до наказу комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради від 01.11.2021 № 118-А переведений на посаду начальника відділу матеріально-технічного постачання з 01.11.2021.
Відповідно до п. 1.1. посадової інструкції начальника відділу матеріально-технічного постачання комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, затвердженої 01.02.2023 директором комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_12 , начальник відділу матеріально-технічного постачання належить до професійної групи «Керівники».
Відповідно до п.п. 1.5, 1.6 Посадової інструкції начальнику відділу матеріально-технічного постачання підпорядковуються інженер відділу матеріально технічного постачання та службовець на складі. Розпорядження начальника відділу матеріально-технічного постачання є обов?язковими для виконання персоналом відділу.
Згідно п.п. 2.1, 2.2 Посадової інструкції начальник відділу матеріально-технічного постачання здійснює безпосереднє керівництво відділом, розподіляє обов'язки між працівниками відділу, координує їх роботу, забезпечуючи виконання покладених на відділ функцій і завдань.
Розробляє посадові інструкції на працівників відділу.
Відповідно до п. 2.4. Посадової інструкції начальник відділу матеріально-технічного постачання організовує забезпечення підприємства всіма необхідними для його діяльності матеріальними ресурсами відповідної якості та їх раціональне використання з метою скорочення витрат на виконання робіт, надання послуг і одержання максимального прибутку.
Також, відповідно до п.п. 2.15, 2.16 та 2.18 Посадової інструкції начальник відділу матеріально-технічного постачання організовує роботу складського господарства, вживає заходів із забезпечення необхідних умов зберігання. Організовує облік руху матеріальних ресурсів на складі підприємства. Розподіляє обов?язки, ступінь відповідальності між працівниками відділу, спрямовує, координує та контролює їх роботу.
Відповідно до п. 2.20 Посадової інструкції начальник відділу матеріально-технічного постачання виконує окремі службові доручення безпосереднього керівника та директора підприємства.
Крім того, відповідно до п.п. 2.7, 2.8. Посадової інструкції начальник відділу матеріально-технічного постачання постійно порівнює ціни на ринку з метою виявлення оптимального варіанту за якістю і ціною, отримує комерційні пропозиції та визначає і розраховує середньо-арифметичну очікувану вартість предмета закупівлі.
Приміткою до статті 364 КК України, встановлено, що службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово здійснюють функції представників влади, а також обіймають постійно чи тимчасово на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним повноваженням.
Таким чином, ОСОБА_7 в період часу з 01.11.2021 по теперішній час, перебуваючи на посаді начальника відділу матеріально-технічного постачання комунального підприємства «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, був наділений організаційно-розпорядчими функціями, тобто в розумінні примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Так, 02.03.2023 начальником гаража КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_13 направлено головному інженеру КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_14 службову записку щодо необхідності здійснити закупівлю шин для колісних ТЗ та спеціальних машин, а саме: 8 шин 9.00-16 Ф277 (або еквівалент); 4 шини с/г 15,0/70-18 IMB 160 16PR 151A8 (Ascenso) (або еквівалент); 20 шин с/г 15,5R38 TR-07 134А8 (або еквівалент); 4 шини с/г 11.5/80-15 (300/80-15.3) РК-303 139А8 (або еквівалент); 4 шини с/г 11.2-20 ФБЦ-35 (або еквівалент); 12 шин 12-16,5 Monster L5 135A2 Tubeless (або еквівалент); 4 шини 315/80 R 22.5 156К Pirelli TG 88 (або еквівалент); 18 шин ROSAVA BC-57,У-2 8.25R20 130/128K (універсальна) (або еквівалент); 4 шини ROSAVA 9.00R20 ИН-142Б (універсальна) (або еквівалент); 10 шин ROSAVA БЦ-20 175/70R13 82Т (всесезонна) (або еквівалент); 4 шини ROSAVA 195/65R15 91Н (літня) (або еквівалент); 6 шин 17.5-25 E3/L3 CL 729 (всесезонна) (або еквівалент); 2 шини 315/80R22.5 (всесезонна) (або еквівалент); 4 шини 195/70R15С (всесезонна) (або еквівалент).
10.03.2023 головним інженером КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_15 направлено службову записку директору КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_16 щодо необхідності заміни автомобільних шин та враховуючи службову записку начальника гаража від 02.03.2023 для технічного обслуговування автотранспортної техніки підприємства потрібно надати вказівку начальнику відділу матеріально-технічного постачання на проведення моніторингу цін та розрахунок очікуваної вартості для подальшого здійснення закупівлі товару, а саме шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності зазначені у службовій записці начальника гаража від 02.03.2023.
Так, згідно з резолюцією директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_17 від 13.03.2023 на службовій записці від 10.03.2023 ОСОБА_7 , як начальнику відділу матеріально-технічного постачання КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, доручено провести моніторинг цін та розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі, відповідно до п.п. 2.7, 2.8 Посадової інструкції від 01.02.2023.
Надалі, на виконання вказаної вище резолюції директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, ОСОБА_7 07.04.2023, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Бидгощська, 13, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Агровім Трейд» використав своє службове становище всупереч інтересам КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, а саме достовірно знаючи ринкову вартість шин, надав директору КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради складену ним службову записку щодо аналізу ринку для визначення середньої комерційної ціни для закупівлі автошин великої та малої тоннажності від 07.04.2023 із завищеною очікуваною вартістю предметів закупівлі (шин).
Так, відповідно до службової записки начальника відділу матеріально-технічного постачання КП «ЧЕЛУАШ» Черкаської міської ради ОСОБА_7 від 07.04.2023 встановлено очікувану вартість предмета закупівлі (шин) 1 488 746,64 грн. з ПДВ, зокрема: 8 штук шин 9.00-16 Ф277 - 77 531,16 грн.; 4 штуки шин с/г 15,0/70-18 IMB 160 16PR 151A8 (Ascenso) (або еквівалент) - 68 568,72 грн.; 20 штук шин с/г 15,5R38 TR-07 134А8 (або еквівалент)- 502 480,40 грн.; 4 штуки шин с/г 11.5/80-15 (300/80-15.3) РК-303 139А8 (або еквівалент) - 25 312,46 грн.; 4 штуки шин с/г 11.2-20 ФБЦ-35 (або еквівалент) - 54 237,40 грн.; 12 штук шин 12-16,5 Monster L5 135A2 Tubeless (або еквівалент) - 169 825,86 грн.; 4 штуки шин 315/80 R22.5 156К Pirelli TG 88 (або еквівалент)- 54 485,52 грн.; 18 штук шин ROSAVA BC-57,У-2 8.25R20 130/128K (універсальна) (або еквівалент) - 220 909,23 грн.; 4 штуки шин ROSAVA 9.00R20 ИН-142Б (універсальна) (або еквівалент) - 52 314,90 грн.; 10 штук шин ROSAVA БЦ-20 175/70R13 82Т (всесезонна) (або еквівалент) - 18 074,60 грн.; 4 штуки шин ROSAVA 195/65R15 91Н (літня) (або еквівалент) - 8 387, 38 грн.; 6 штук шин 17.5-25 E3/L3 CL 729 (всесезонна) (або еквівалент) - 199 389,93 грн.; 2 штуки шин 315/80R22.5 (всесезонна) (або еквівалент) - 25 318,23 грн.; 4 штуки шини 195/70R15С (всесезонна) (або еквівалент)-11 910,88 грн.
На підставі вказаної службової записки від 07.04.2023 та резолюції директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради 07.04.2023 КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради на веб-порталі Уповноваженого органу www.prozorro.gov.ua, опубліковано оголошення щодо проведення відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «ДК 021:2015 34350000-5 - Шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності (Шини для транспортних засобів)», очікувана вартість 1 488 746,64 грн з ПДВ (ID: UA-2023-04-07-001702-a).
Надалі, за результатами проведених відкритих торгів з особливостями №UA-2023-04-07-001702-a між комунальним підприємством «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ - 05445296) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агровім Трейд» (код ЄДРПОУ - 42598278) укладено договір № 81 від 02.05.2023 на закупівлю шин для транспортних засобів великої та малої вантажності загальною вартістю 1 402 766,76 грн.
Так, згідно з Специфікацією додатку № 1 до Договору № 81 встановлена наступна вартість товару (шин), зокрема: Автошина 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 з кам. 8 штук- 72 720 грн.; Автошина 15.0/70-18 151A8 PR16 Advance I-1А з кам. 4 штуки - 64 946,88 грн.; Автошина 15.5R38 134A8 PR8 Росава TR-07 з кам. 20 штук - 473 859,60 грн.; Автошина 11.5/80-15.3 139A8 PR14 ВКТ AW 909 з кам. 4 штуки - 23 767,92; Автошина 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 з кам. 4 штуки - 51 379, 92 грн.; Автошина 12-R16.5 PR14 ADDO AIOT-27 (skt 05) б/к 12 штук - 160 099, 20 грн.; Автошина 315/80 R22,5 156/150K Aplus D268 б/к 4 штуки - 51 120,00 грн.; Автошина 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 з кам. 18 штук - 208 278,00 грн.; Автошина 9.00R20 136/133J PR 12 Росава ИН-142БМ з кам. 4 штуки - 49 560,00; Автошина 175/70R13 82T Росава Бц-20 б/к 10 штук - 16 981,80 грн.; Автошина 195/65R15 91Н Росава Itegro б/к 4 штуки - 7 915,92 грн.; Автошина 17.5-25 181A2/164B PR20 Marcher E3/L3 W1 з кам. та/ос 6 штук - 187 085,88 грн.; Автошина 315/80R22.5 156/150М Tramax GRT800 б/к 2 штуки - 23 870, 04 грн.; Автошина 195/70R15C 104/102R Premiorri Vimero-Van б/к 4 штуки - 11 181,60 грн.
Так, відповідно до п.п. 4.1, 4.2, 4.3 Договору № 81 оплата за товари, які надані Постачальником, проводиться за фактом поставки протягом 60 (шестидесяти) календарних днів з моменту отримання Товару. Оплата Покупцем здійснюється повністю. Оплата вважається здійсненою з дати зарахування відповідної суми грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.
Пунктами 4.5, 4.6, 4.7 Договору № 81 передбачено, що Бюджетні зобов'язання за даним Договором виникають у разі наявності та межах відповідних бюджетних асигнувань на 2023 рік. Джерело фінансування - кошти місцевого бюджету. У разі затримки бюджетного фінансування та/або затримки здійснення платежів не з вини Покупця, розрахунок за поставлений Товар здійснюється протягом 3 (трьох) банківських днів з дати отримання Покупцем бюджетного фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок та/або можливості здійснити платежі.
Згідно з п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 Договору № 81 строк поставки Товару: Товар повинен бути поставлений Покупцю протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання заявки від Покупця. Місце поставки товарів за адресою Покупця: 18003, Україна, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Бидгощська, буд. 13 (згідно заявок Покупця). Строк поставки Товару може бути змінений за згодою Сторін, про що укладається відповідна додаткова угода до цього Договору. Зобов'язання Постачальника щодо поставки Товару вважаються виконаними у повному обсязі з моменту передачі Товару у власність Покупця за адресою, визначеною у його заявці. В момент передачі Товару, Постачальник передає Покупцю видаткову накладну, акт приймання - передачі Товару, копію сертифікату відповідності, настанову з експлуатації.
Відповідно до видаткової накладної № 179 від 12.05.2023 КП «ЧЕЛУАШ» Черкаської міської ради з розрахункового рахунку НОМЕР_1 КП «ЧЕЛУАШ» Черкаської міської ради 26.05.2023 перераховано на банківський рахунок ТОВ «Агровім Трейд» відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_2 грошові кошти в сумі 1 402 766,76 грн.
Разом з тим, відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи №5/25-23 від 31.01.2025 встановлено, що ринкова вартість автошин станом на дату оголошення про проведення відкритих торгів 07.04.2023 та на момент укладення договору №81 - 02.05.2023 складала, зокрема: 8 автошин 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 з кам. - 57 380,0 грн.; 4 автошини 15.0/70-18 151A8 PR16 Advance I-1А з кам. - 44 264,00 грн.; 20 автошини 15.5R38 134A8 PR8 Росава TR-07 з кам. - 364 814,0 грн.; 4 автошини 11.5/80-15.3 139A8 PR14 ВКТ AW 909 з кам. - 17 081,32; 4 автошини 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 з кам. - 38 297,80 грн.; 12 автошин 12-R16.5 PR14 ADDO AIOT-27 (skt 05) б/к - 126 992,04 грн.; 4 автошин 315/80 R22,5 156/150K Aplus D268 б/к - 32 004,00 грн.; 18 автошин 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 з кам.- 151 107,30 грн.; 4 автошин 9.00R20 136/133J PR 12 Росава ИН-142БМ з кам.- 32 223,00; 10 автошин 175/70R13 82T Росава Бц-20 б/к - 12 863,00 грн.; 4 автошин 195/65R15 91Н Росава Itegro б/к - 6 475,00 грн.; 6 автошин 17.5-25 181A2/164B PR20 Marcher E3/L3 W1 з кам. та/ос - 124 237,98 грн.; 2 автошини 315/80R22.5 156/150М Tramax GRT800 б/к - 15 019,34 грн.; 4 автошини 195/70R15C 104/102R Premiorri Vimero-Van б/к - 8 782,60 грн.
Враховуючи викладене та відповідно до висновку судової економічної експертизи № 117/25-23 від 12.03.2025 встановлено, що з урахуванням висновку судової товарознавчої експертизи № 5/25-23 від 31.01.2025 підтверджується документально сума спричиненого збитку КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, на оплату вартості закупівлі автомобільних шин, закуплених відповідно до умов договору № 81 від 02.05.2023 КП «ЧЕЛУАШ» у постачальника ТОВ «Агровім Трейд» за цінами вище ринкових на загальну суму 373 049,38 грн.
Таким чином, ОСОБА_7 , будучи начальником відділу матеріально-технічного постачання, 07.04.2023, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Бидгощська, 13, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Агровім Трейд», використав своє службове становище всупереч інтересам КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради та резолюції директора, чим порушив вимоги п. п. 2.7, 2.8 та п. 2.20 Посадової інструкції, оскільки маючий обов'язок постійного порівняння цін на ринку з метою виявлення оптимального варіанту та достовірно знаючи ринкову вартість шин надав 07.04.2023 службову записку із завищеною очікуваною вартістю предметів закупівлі (шин), яка була використана для оголошення та проведення відкритих торгів №UA-2023-04-07-001702-a, що призвело у подальшому до перерахування з розрахункового рахунку КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради 26.05.2023 за договором № 81 від 02.05.2023 на банківський рахунок ТОВ «Агровім Трейд», відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_2 , грошових коштів в сумі 1 402 766,76 грн, чим фактично заподіяно збитки КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради на загальну суму 373 049,38 (триста сімдесят три тисячі сорок дев'ять гривень 38 копійок), що більш ніж у 277 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Крім того, 04.03.2024 начальником гаража КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_13 направлено головному інженеру КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_18 службову записку щодо необхідності здійснити закупівлю шин для колісних ТЗ та спеціальних машин, а саме: 4 шини 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 (або еквівалент); 4 шини 4.00-8 59A4 PR6 Kabat IMP-01 (або еквівалент); 8 шин 15.50R38 134A8 PR8 Росава TR-07 (або еквівалент); 2 шини 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 (або еквівалент); 4 шини 400/80-24 162A8 PR20 Michelin Power CL ind (або еквівалент); 2 шини 16.9-34 141А8 PR10 Armour R-1 (або еквівалент); 2 шини 13.6-24 123А8 PR8 SpeedWays GripKing (або еквівалент); 4 шини 11.5/80-15.3 145A6/139A8 PR14 BKT AW 909 (або еквівалент); 8 шин 12-16.5 148A3 PR14 GTK BC80 L-5 (або еквівалент); 8 шин 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 (або еквівалент); 2 шини 9.00R20 140/137K PR14 Росава ИН-142БМ (або еквівалент); 8 шин 175/70R13 82T Росава Бц-20 (або еквівалент); 4 шини 155/70R13 75Q Росава Бц-10 (або еквівалент); 4 шини 185/75R16C 104/102N Росава Бц-24 (або еквівалент); 8 шин 215/75R16C 116/114R Continental VanContact Ultra (або еквівалент); 4 шини 215/65R16 102T XL Michelin X-Ice Snow (або еквівалент); 4 шини Michelin Latitude Tour HP 215/65 R16 98H (або еквівалент); 2 шини Michelin Power CL ind 340/80 18 (12.5/80-18) 143A8 (або еквівалент).
08.03.2023 головним інженером КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_19 направлено службову записку директору КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_16 щодо необхідності заміни автомобільних шин та враховуючи службову записку начальника гаража від 04.03.2023 року для технічного обслуговування автотранспортної техніки підприємства потрібно надати вказівку начальнику відділу матеріально-технічного постачання на проведення моніторингу цін та розрахунок очікуваної вартості для подальшого здійснення закупівлі товару, а саме шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності зазначені у службовій записці начальника гаража від 04.03.2024.
Так, згідно з резолюцією директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_17 від 08.03.2024 на службовій записці від 08.03.2024 ОСОБА_7 , як начальнику відділу матеріально-технічного постачання КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради доручено провести моніторинг цін та розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі.
Надалі, на виконання вказаної вище резолюції директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради ОСОБА_7 25.03.2024, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Бидгощська, 13, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна» повторно використав своє службове становище всупереч інтересам КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, а саме достовірно знаючи ринкову вартість шин надав директору КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради складену ним службову записку від 25.03.2024 із завищеною очікуваною вартістю предметів закупівлі (шин).
Так, відповідно до службової записки начальника відділу матеріально-технічного постачання КП «ЧЕЛУАШ» Черкаської міської ради ОСОБА_7 від 25.03.2024 встановлено очікувану вартість предмета закупівлі (шин) 1 073 103, 00 грн. з ПДВ, зокрема: 4 шини 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 - 42 735,01 грн.; 4 шини 4.00-8 59A4 PR6 Kabat IMP-01 - 5 183,28 грн.; 8 шин 15.50R38 134A8 PR8 Росава TR-07 - 213 507,57 грн.; 2 шини 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 - 28 086,49 грн.; 4 шини 400/80-24 162A8 PR20 Michelin Power CL ind - 199 419,31 грн.; 2 шини 16.9-34 141А8 PR10 Armour R-1 - 60 221,20 грн.; 2 шини 13.6-24 123А8 PR8 SpeedWays GripKing - 29 325,97 грн.; 4 шини 11.5/80-15.3 145A6/139A8 PR14 BKT AW 909 - 23 781,24 грн.; 8 шин 12-16.5 148A3 PR14 GTK BC80 L-5 - 119 173,87 грн.; 8 шин 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 - 83 833,92 грн.; 2 шини 9.00R20 140/137K PR14 Росава ИН-142БМ - 23 412,40 грн.; 8 шин 175/70R13 82T Росава Бц-20 - 17 804,93 грн.; 4 шини 155/70R13 75Q Росава Бц-10 - 7 459,41 грн.; 4 шини 185/75R16C 104/102N Росава Бц-24 -15 189,27 грн.; 8 шин 215/75R16C 116/114R Continental VanContact Ultra - 84 434,88 грн.; 4 шини 215/65R16 102T XL Michelin X-Ice Snow - 24 666,64 грн.; 4 шини Michelin Latitude Tour HP 215/65 R16 98H - 26 654,69 грн.; 2 шини Michelin Power CL ind 340/80 18 (12.5/80-18) 143A8 - 68 213,35 грн.
На підставі вказаної службової записки від 25.03.2024 та резолюції директора КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради 25.03.2024 КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради на веб-порталі Уповноваженого органу www.prozorro.gov.ua, опубліковано оголошення щодо проведення відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі «Шини для транспортних засобів за кодом ДК 021:2015 34350000-5 - Шини для транспортних засобів великої та малої тоннажності», очікувана вартість 1 073 103,00 грн. з ПДВ (ID: UA-2024-03-25-010878-a).
Надалі, за результатами проведених відкритих торгів з особливостями №UA-2024-03-25-010878-a між Комунальним підприємством «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ - 05445296) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна» (код ЄДРПОУ - 37976553) укладено договір № 54 від 22.04.2024 (далі - Договір № 54) на закупівлю шин для транспортних засобів великої та малої вантажності загальною вартістю 920 624,52 грн.
Так, згідно зі Специфікацією додатку № 1 до Договору № 54 встановлена наступна вартість товару (шин), зокрема: 4 автошини 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 - 40 931,52 грн.; 4 автошини 4.00-8 39A4 PR6 Kabat IMP-01- 4 964, 88 грн.; 8 автошин 15.50R38 134A8 SPR Росава TR-07 - 204 498,24 грн.; 2 автошини 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 - 26 901,24 грн.; 4 автошини 400/80-24 162A8 PR20 BKT CON STAR IND - 122 484,48 грн.; 2 автошини 16.9-34 141A8 PR10 Armour R-1 - 57 680,16 грн.; 2 автошини 13.6-24 123A8 PR8 SpeedWays GripKing - 28 088,76 грн.; 4 автошини 11.5/80-15.3 145A6/139A8 PR14 ВКТ AW-909 - 22 778,16 грн.; 8 автошин 12-16.5 148A3 PR14 GTK BC80 L-5 - 114 144,00 грн.; 8 автошин 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 -80 296, 32 грн.; 2 автошини 9.00R20 140/137K PR14 Росава ИН-142БМ- 22 424,40 грн.; 8 автошин 175/70R13 82T Росава Бц-20 - 17 053,92 грн.; 4 автошини 185/75R16С 104/102N Росава Бц-24 - 14 548,32 грн.; 8 автошин 215/75R16C 116/114R Continental VanContact Ultra - 80 870,88грн.; 4 автошини 215/65R16 102T XL Michelin X-Ice Snow - 23 983,20 грн.; 4 автошини 215/65R16 98H Michelin Latitude Tour HP - 26 221,68 грн.; 2 автошини 340/80-18 143A8 Advanee IND - 25 609,56 грн.
Так, відповідно до п.п. 1.4, 1.5 та 2.3 Договору № 54 бюджетні зобов'язання за даним договором виникають у разі наявності та межах відповідних бюджетних асигнувань на 2024 рік. Джерело фінансування - кошти місцевого бюджету. Платіжні зобов'язання Замовника, перед Постачальником за Договором виникають при наявності у Замовника відповідного бюджетного призначення (бюджетних асигнувань).
Згідно з п.п 4.1, 4.3, 4.5, 4.6 Договору № 54 товар постачається партіями згідно заявок Замовника транспортом і за рахунок Постачальника на умовах DDР - 18003, Україна, Черкаська область, місто Черкаси, вулиця Бидгощська, 13 («Інкотермс», у редакції 2020 року). Товар, що постачається, є новим. Поставка Товару здійснюється до 31.12.2024.
Датою поставки вважається дата, зазначена представником Замовника на відповідних товаросупровідних документах, наданих Постачальником, про приймання Товару.
Право власності на Товар, купівля-продаж якого здійснюється відповідно до цього Договору, переходить від Постачальника до Замовника після повної оплати Товару.
Разом з Товаром Постачальник повинен передати Замовнику документи, які мають відношення до Товару і належать до передачі разом з ним. В іншому випадку Замовник має право відмовитися від прийняття Товару.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 Договору № 54 встановлено, що розрахунки за поставлений Товар здійснюються на підставі п. 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України. За наявності відповідного бюджетного фінансування, оплата Товару здійснюється по факту його поставки. Оплата за поставлений Товар здійснюється за цим Договором та видатковими накладними на Товар, на умовах відстрочки платежу на термін 30 (тридцять) календарних днів з дати отримання Товару.
У разі затримки бюджетного фінансування та/або затримки здійснення платежів не з вини Замовника, розрахунок за поставлений Товар здійснюється протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок та/або можливості здійснити платежі.
Усі платіжні документи за Договором оформлюються з дотриманням вимог законодавства. Постачальник зобов'язаний вчасно надавати замовникові видаткову накладну. Сторони домовились, що датою платежу є дата списання грошових коштів з рахунку Замовника на банківський рахунок Постачальника.
Відповідно до видаткової накладної № 1344 від 01.05.2024 з розрахункового рахунку НОМЕР_1 КП «ЧЕЛУАШ» Черкаської міської ради 16.05.2024 було перераховано на банківський рахунок ТОВ «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна» відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_3 грошові кошти у сумі 920 624,52 грн.
Разом з тим, відповідно до висновку судової товарознавчої експертизи № 5/25-23 від 31.01.2025 встановлено, що ринкова вартість автошин станом на дату оголошення про проведення відкритих торгів 25.03.2024 та на момент укладення договору № 54 - 22.04.2024 складала, зокрема: 4 автошини 9.00-16 125A6 PR10 Росава Ф-277 - 28 311,0 грн.; 4 автошини 4.00-8 39A4 PR6 Kabat IMP-01- 4 048,00 грн.; 8 автошин 15.50R38 134A8 SPR Росава TR-07 - 142 538,00 грн.; 2 автошини 11.20-20 117A6 PR8 Росава ФБЦ-35 - 19 519,40 грн.; 4 автошини 400/80-24 162A8 PR20 BKT CON STAR IND - 92 545,32 грн.; 2 автошини 16.9-34 141A8 PR10 Armour R-1 - 42 290,66 грн.; 2 автошини 13.6-24 123A8 PR8 SpeedWays GripKing - 19 208,66 грн.; 4 автошини 11.5/80-15.3 145A6/139A8 PR14 ВКТ AW-909 - 17 188,00 грн.; 8 автошин 12-16.5 148A3 PR14 GTK BC80 L-5 - 85 376,00 грн.; 8 автошин 8.25R20 130/128K PR12 Росава ВС-57 У-2 - 56 820,00 грн.; 2 автошини 9.00R20 140/137K PR14 Росава ИН-142БМ- 15 792,60 грн.; 8 автошин 175/70R13 82T Росава Бц-20 - 10 592,00 грн.; 4 автошини 185/75R16С 104/102N Росава Бц-24 - 9 346,40 грн.; 8 автошин 215/75R16C 116/114R Continental VanContact Ultra - 54 602,54 грн.; 4 автошини 215/65R16 102T XL Michelin X-Ice Snow - 16 278,68 грн.; 4 автошини 215/65R16 98H Michelin Latitude Tour HP - 18 853,32 грн.; 2 автошини 340/80-18 143A8 Advanee IND - 18 104,66 грн.
Враховуючи викладене та відповідно до висновку судової економічної експертизи № 117/25-23 від 12.03.2025 встановлено, що з урахуванням висновку судової товарознавчої експертизи від 31.01.2025 №5/25-23 підтверджується документально сума спричиненого збитку КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, на оплату вартості закупівлі автомобільних шин, закуплених відповідно до умов договору № 54 від 22.04.2024 КП «ЧЕЛУАШ» у постачальника ТОВ «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна» за цінами вище ринкових на суму 262 064,38 гривень.
Таким чином, ОСОБА_7 , будучи начальником відділу матеріально-технічного постачання, 25.03.2024, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради, що знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Бидгощська, 13, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, повторно, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна», використав своє службове становище всупереч інтересам КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради та резолюції директора, чим порушив Посадової інструкції, оскільки достовірно знаючи ринкову вартість шин, надав 25.03.2024 службову записку із завищеною очікуваною вартістю предметів закупівлі (шин), яка була використана для оголошення та проведення відкритих торгів №UA-2024-03-25-010878-a, що призвело у подальшому до перерахування з розрахункового рахунку КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради 16.05.2024 за договором № 54 від 22.04.2024 на банківський рахунок ТОВ «Торгова компанія «Вікінг Ойл Україна», відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» НОМЕР_3 , грошових коштів у сумі 920 624,52 грн, чим фактично заподіяно збитки КП «Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів» Черкаської міської ради на суму 262 064,38 гривень (двісті шістдесят дві тисячі шістдесят чотири гривні 38 копійок), що більш ніж у 173 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є істотною шкодою.
27.05.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України - зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам юридичної особи та ч. 1 ст. 364 КК України - у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам юридичної особи.
Колегія суддів вважає, що за матеріалами досудового розслідування наявна достатня сукупність об'єктивних даних, які свідчать про причетність ОСОБА_7 до вчинення ікримінованого йому злочину.
Як обґрунтовано зазначено в оскаржуваній ухвалі, на даній стадії кримінального провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, а тому з огляду на наведені у клопотанні слідчого докази, у слідчого судді було достатньо підстав для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 інкримінованого йому кримінального правопорушення.
За наведених підстав доводи апеляційної скарги захисника про необгрунтованість підозри колегія суддів оцінює критично.
Щодо наявності у кримінальному провадженні ризиків, вказаних у клопотанні слідчим та встановлених в ухвалі слідчим суддею, колегія суддів приходить до переконань, що ризики, передбачені пунктами 1, 3 ч.1 ст. 177 КПК України, доведені органом досудового розслідування, що спростовує протилежний висновок апеляційної скарги захисника. Так, ризик переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та/або суду є вірогідним з огляду на тяжкість інкримінованого йому злочину та покарання, передбачене санкцією відповідної частини ст. 364 КК України, притягнення до кримінальної відповідальності вперше, розмір збитків, завданих злочином.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 176, ч. 1 ст. 182 КПК України, застава є одним із запобіжних заходів і полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Застава може бути внесена як самим підозрюваним, обвинуваченим, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем).
Обираючи запобіжний захід, слідчий суддя повинен врахувати фактичні обставини інкримінованого кримінального правопорушення, його тяжкість, обґрунтованість підозри, наявність ризиків, а також особу підозрюваного.
Колегія суддів вважає, що обраний слідчим суддею запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 90 840 грн здатен забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, виконання покладених на нього обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та запобігти ризикам, які наявні у кримінальному провадженні.
Водночас, слідчим суддею при обранні запобіжного заходу, враховано тяжкість вчиненого злочину, який інкримінується підозрюваному, та розмір завданих збитків, дані, які характеризують його особу, зокрема сталі соціальні зв'язки, перебування на утриманні неповнолітньої дитини, батьків пенсійного віку.
Однак, тяжкість злочину, який інкримінується підозрюваному не є визначальним фактором для застосування положень абз. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України, та визначення застави в розмірі 635 113,76 гривень, на якому в клопотанні наполягав слідчий, та прокурор в апеляційній скарзі, оскільки судом, слідчим суддею при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу оцінюються всі обставини, передбачені ч.1 ст. 194 КПК України.
Доводи скарги прокурора є аналогічними доводам клопотання слідчого, яким слідчим суддею надано належну оцінку.
Тому підстав для задоволення апеляційної скарги прокурора, яка зводиться до необхідності застосування стосовно ОСОБА_7 запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі 635 113,76 гривень, колегія суддів не вбачає.
Крім того, органом досудового розслідування не надано доказів можливості внесення підозрюваним такого розміру застави, що робить його виконання завідомо неможливим.
Стосовно доводів апеляційної скарги захисника, щодо непомірного розміру застави, який визначено слідчим суддею в межах п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України в розмірі 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, колегія суддів важає даний розмір необхідним та достатнім для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 КПК України. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Внесення грошових коштів є невід'ємною складовою запобіжного заходу у вигляді застави. Саме цією сумою грошових коштів забезпечується належна процесуальна поведінка підозрюваного. Без фактичного внесення грошових коштів застава по суті зводиться до особистого зобов'язання, адже не забезпечується можливість застосування кримінально-процесуальної відповідальності в вигляді можливості звернення застави в дохід держави при порушенні її умов. За таких обставин застава втрачає дієвість в розумінні частини 1 статті 182 КПК.
У той же час слід не допускати встановлення такого розміру застави, що є завідомо непомірним для цієї особи та призводить до неможливості виконання застави (абзац 4 пункту 16 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до КПК» № 511-550/0/4-13 від 04.04.2013).
Таким чином, з одного боку, розмір застави повинен бути таким, щоб загроза її втрати утримувала б підозрюваного від намірів та спроб порушити покладені на нього обов'язки, а з іншого не має бути таким, щоб через очевидну неможливість виконання умов цього запобіжного заходу це фактично призвело б до подальшого його невиконання.
Колегія суддів вважає, що за матеріалами клопотання є достатньо підстав для застосування відносно ОСОБА_7 застави в розмірі, визначеному слідчим суддею з урахуванням тяжкості вчиненого злочину, розміру збитків, даних, характеризуючих особу підозрюваного та його майнового стану.
Доводи сторони захисту щодо неможливості внесення підозрюваним застави в розмірі 90 840 грн та застосування більш м'якого запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, колегія суддів оцінює критично, оскільки за обставин кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_7 , який є тяжким корупційним злочином та розміру завданих злочином збитків у сумі 635 113,76 грн, застосування найбільш м'якого запобіжного заходу, як особистого зобов'язання, було б завідомо недостатнім для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що обрання запобіжного заходу не має карального характеру, а його метою є саме забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, з тим щоб орган досудового розслідування зміг виконати завдання, передбачені ст. 2 КПК України.
Відтак, колегія суддів вважає, що слідчий суддя дійшов вірного висновку про визначення застави у розмірі 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який здатен забезпечити досягнення дієвості даного кримінального провадження та не є непомірним для підозрюваного.
Враховуючи викладене, ухвала слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2025 року, яка є законною та обгрунтованою, постановленою з дотриманням норм кримінального процесуального закону залишається без змін, а апеляційні скарги - без задоволення.
Керуючись статтями 405, 407, 419, 422 КПК України, суд,
Апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_9 , захисника ОСОБА_8 , яка діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 , залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 травня 2025 року, якою стосовно підозрюваного ОСОБА_7 застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення іоскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді