Справа № 317/2858/25
Провадження № 3/317/1499/2025
09 червня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Каряка Д.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, капітана, військовослужбовця ЗСУ, який проходить військову службу на посаді: начальника логістики-заступника командира батальйону військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
09.06.2025 на розгляд до Запорізького районного суду надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення ДНЗ-2/493 від 08.06.2025 відносно ОСОБА_1 в якому вказано, що 08 червня 2025 р. о 19 год. 45 хв. капітан ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою, проходячи військову службу на посаді начальника логістики-заступника командира батальйону військової частини НОМЕР_1 , виконуючи обов'язки військової служби, в умовах особливого періоду, під час дії воєнного стану, всупереч вимогам статей 11, 13, 120, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, перебував на території тимчасового розташування військової частини в АДРЕСА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах спирту етилового з порожнини рота, хитка хода, поведінка, що не відповідає обстановці, при цьому від проходження у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я відмовився, що підтверджується Висновком КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги та СЗХ» ЗОР № 4040 від 08.06.2025 р., щодо результатів медичного огляду для встановлення факту перебування в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого медичний огляд не проводився у зв'язку з відмовою.
В судове засідання було доставлено особу відносно якої складено протокол про військове адміністративне правопорушення, однак ідентифікувати особу не виявилось можливим, оскільки при особі не було документу, що посвідчує його особу.
Слід також звернути увагу, що до матеріалів справи не долучено документу, що посвідчує особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. З долученої до матеріалів справи копії військового квитка серії НОМЕР_2 особу не надалось можливим ідентифікувати, оскільки вказаний військовий квиток виданий більше 25 років потому - у 1999 році.
Згідно зі ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Статтею 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол про адміністративне правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Так, обставини правопорушення повинні бути викладені в протоколі конкретно, з належним формулюванням складу адміністративного правопорушення у відповідності до змісту диспозиції статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за його вчинення.
Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення - це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення військового правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУПАП за кваліфікуючою ознакою відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.
При цьому, як вбачається зі змісту протоколу ДНЗ-2/493 відносно ОСОБА_1 , відмова ОСОБА_1 від підписання протоколу, проходження огляду на стан сп'яніння, відбулась у присутності свідків: сержанта ОСОБА_2 , сержанта ОСОБА_3 , однак в порушення ст. 251 КУпАП до матеріалів справи не долучено письмових пояснень свідків події та фото-, відео- доказів, якими зафіксована відмова особи від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння та від під підписання протоколу, та надання пояснень.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП розглядаються протягом доби з дня одержання органом, правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Оскільки матеріали справи не містять достатніх та обґрунтованих доказів, необхідних для розгляду справи про адміністративне правопорушення, що перешкоджає об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до обґрунтованого висновку про необхідність повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
Керуючись, ст.ст. 256, 277, 278, 283-285 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О. Каряка