Справа № 727/6870/25
Провадження № 2-о/727/255/25
про залишення заяви без руху
11 червня 2025 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівців Дубець О.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради, про встановлення опіки та піклування,
06 червня 2025 року представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Іліє П.М. звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівців із заявою, в якій просить встановити над ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 опіку, призначивши ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 його опікуном.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вивчивши матеріали заяви з доданими до неї документами суд вважає, що вона не може бути прийнята до розгляду, як така що містить ряд недоліків, зокрема.
Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та на дату подання даної заяви становить 605,60 грн.
З поданої заяви вбачається, що заявником не додано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку і розмірі. З урахуванням наведеного заявнику слід доплати судовий збір в розмірі 605,60 грн або надати пояснення та документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Судовий збір слід сплатити за такими реквізитами:
Отримувач коштів: Чернів. ГУК / Чернів. ТГ (Шевч.c.) / 22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37836095
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача: UA828999980313141206000024405
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Шевченківський районний суд м. Чернівців (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. Частина 5 статті 177 ЦПК України зобов'язує позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Вважаю, що подана заява не відповідає наведеним вимогам.
Відповідно до частини 1 статті 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
На виконання вказаної норми закону до заяви про призначення опікуна над недієздатною особою додана копія подання органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради від 28 травня 2025 року «Про доцільність призначення ОСОБА_3 опікуном». Як вбачається із наведеного подання, орган опіки та піклування при його винесені досліджував та встановив ряд фактів, посилання на які наведене в поданні органу опіки та піклування. Разом з тим, до матеріалів заяви про встановлення опіки та піклування додані не всі документи, які покладені в основу висновку орану опіки та піклування.
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі № 753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Разом з тим в постанові від 04 липня 2018 року в справі № 496/4271/16-а (провадження № 11-606апп18) Велика Палата Верховного Суду сформулювала правовий висновок про те, що рішення виконавчого комітету як органу опіки та піклування є дорадчим документом та не тягне за собою виникнення будь-яких прав чи обов'язків у осіб, яких рекомендовано призначити опікунами, таке рішення не порушує прав та обов'язків інших опікунів та підопічного. Правові наслідки для інших опікунів, підопічного виникають виключно в результаті постановлення рішення судом, в процесі чого саме і відбувається оцінка усіх доказів у сукупності, зокрема й оскаржуваного рішення органу опіки та піклування, яке не має наперед встановленої сили для суду, який розглядає справу і вирішує правове питання призначення опікуна недієздатній особі.
Відповідно до вимог статей 263-264 ЦПК України суд ухвалює рішення, виходячи з встановлених у справі фактичних обставин, які підтверджені доказами та належним чином оцінені судом. Рішення повинно бути мотивованим, тобто містити належні та достатні підстави для його ухвалення. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами.
З урахуванням наведеного, вважаю, що вказані документи повинні бути дослідженні судом під час розгляду справи про призначення опікуна над недієздатною особою, оскільки на підставі них, в тому числі, органом опіки та піклування внесено подання про доцільність призначення заявника опікуном недієздатної особи.
За таких обставин уважаю за необхідне заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради, про встановлення опіки та піклування, залишити без руху та надати заявнику строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись статтями 175, 177, 184, 185, 293, 294, 258-260, 300 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чернівецької міської ради, про встановлення опіки та піклування - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити заявнику, що у разі не усунення ним недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Дубець О.С.