Справа № 635/4476/25
Провадження 3/635/2135/2025
12 червня 2025 року с-ще Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Базов О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Лісне, Кіровоградського району, Кіровоградської області, громадянина України, не одруженого, має середню освіту, солдата військової частина НОМЕР_1 , стрільця-снайпера, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 17220 КУпАП
Відповідно до протоколу серії ДНХ-2/2785 від 29 травня 2025 року, 29.05.2025
о 07 год. 50 хв. солдат ОСОБА_2 був виявлений за адресою: АДРЕСА_2 , представниками військової частини НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, під час виконання службових обов'язків. В подальшому солдата ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 та проведено огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу АЛКОНТ-М (00253). Результат огляду 2,16 проміле. Відповідно акту медичного обстеження солдат ОСОБА_2 знаходився під час виконання обов'язків військової служби
в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 17220 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі
та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні,
а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, 27 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці», яким Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 2661 «Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів,
а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції».
Відповідно до ч.2 ст.2661 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Отже, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, проводиться виключно посадовою особою, яку на це уповноважив начальник органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення не додано жодного розпорядчого документу (наказу, витягу з наказу) начальника військової частини НОМЕР_1 , яким уповноважується відповідальна особа на проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
З матеріалів доданих до протоколу не вбачається чи дійсно солдат ОСОБА_2
є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та перебуває на посаді стрільця-снайпера.
Крім того, до протоколу не долучено витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування солдата ОСОБА_2 до списків особового складу частини, не долучено витяг
з наказу про перебування 29.05.2025 солдата ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 та виконання службових обов'язків, відсутній наказ про призначення посадових осіб, уповноважених складати протокол про військові адміністративні правопорушення
Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням викладеного, приходжу до висновку про необхідність направлення справи про притягнення солдата ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 17220 КУпАП для дооформлення та усунення вищевказаних недоліків.
На підставі викладено, керуючись ст. 256, 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення ДНХ-2/2785 від 29 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 , за ч.3 ст.17220 КУпАП та додані до нього матеріали повернути начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 - для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олександр БАЗОВ