Справа № 645/3746/25
Провадження № 4-с/645/20/25
12 червня 2025 року м. Харків
Суддя Немишлянського районного суду м. Харкова Шевченко Г.С., ознайомившись зі скаргою ОСОБА_1 на постанови про адміністративні правопорушення,
11.06.2025 р. ОСОБА_1 звернулась до Немишлянського районного суду м. Харкова зі скаргою, в якій просила суд: скасувати постанови про адміністративне правопорушення ВП №78285215 від 06.06.2025р., ВП №78286083 від 06.06.2025р, ВП №78286313 від 06.06.2025р., ВП №78286483 від 06.06.2025р., ВП №78287446 від 06.06.2025p, ВП №78283386 від 09.06.2025р, що були відкриті державним виконавцем Немишлянського відділу державної виконавчою служби міста Харкова Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Масловим Денисом Борисовичем, закрити провадження у справі, виправити описки з місцем її реєстрації.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року. Відтак, в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульований Цивільним процесуальним кодексом України. Подання скарги має відбуватись з дотриманням певних умов.
Згідно ст. 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом.
Вивчивши скаргу, приходжу до висновку, що її слід повернути заявнику, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції. Про подання скарги суд повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного дня після її надходження до суду (ст. 448 ЦПК).
Згідно п. 2 ч. 4 ст. 447 ЦПК України до скарги додаються докази направлення копій скарги та доданих до неї матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 183 ЦПК України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Всупереч вимогам Закону, до своєї скарги заявником не додано доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій доданих до суду документів, зокрема копії скарги з додатками.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, скарги визначені ст. 183 ЦПК України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 183 ЦПК України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В порушення наведеного, скарга не містить відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 450 ЦПК України скарга розглядається у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Як роз'яснено у п. 13 Постанови ВССУ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» від 07.02.2014 року №6, скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК, та містити відомості, зазначені в пунктах 3 - 5 частини сьомої статті 82 Закону про виконавче провадження, зокрема зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби та норму закону, яку порушено, а також обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги. Якщо скарга за формою і змістом не відповідає таким вимогам, то застосовуються положення статті 121 ЦПК.
Таким чином, при оскарженні дій державного виконавця учасниками справи є державний виконавець, стягувач і боржник.
В порушення наведених норм, ОСОБА_1 не зазначений суб'єктний склад учасників справи, не зазначено в чому полягає неправомірність дій державного виконавця та які саме положення ЗУ «Про виконавче провадження» останнім було порушено.
Частина 2 ст. 451 ЦПК України передбачає, що у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
У контексті наведеного суд наголошує, що скарга повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформульовані вимоги. Однак, прохальна частина скарги не містить чіткого визначення способу судового захисту.
Крім того, зі змісту скарги вбачається, що ОСОБА_1 по суті не згодна з постановами у справах про адміністративні правопорушення 645/1805/25 від 16.05.2025, №645/1804/25 від 16.05.2025, №645/1806/25 від 15.05.2025, проте остання не позбавлена права звернутись до Харківського апеляційного суду з апеляційними скаргами на вказані постанови та за необхідності ставити питання про поновлення строку на апеляційне оскарження вказаних постанов.
Також, суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що порядок виправлення описок у постановах у справах про адміністративні правопорушення врегульований КУпАП, ч. 1 ст. 379 КПК України.
Згідно ч. 4 ст. 183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183, 433 ЦПК України, суддя
Скаргу ОСОБА_1 на постанови про адміністративні правопорушення - повернути заявнику без розгляду.
Роз'яснити заявнику, що повернення скарги без розгляду не перешкоджає повторному зверненню із скаргою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Харківського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Г. С. Шевченко