Постанова від 10.06.2025 по справі 420/33498/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33498/24

Перша інстанція: суддя Вовченко О.А.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г.В., Федусика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 420/33498/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 23.11.2020 року по 22.11.2021 року включно відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 23.11.2020 року по 22.11.2021 року включно у загальній сумі 53 557 гривень 80 копійок відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.03.2022 року по 15.10.2024 року включно відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 07.03.2022 року по 15.10.2024 року включно у загальній сумі 139 653 гривні 40 копійок відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

В обґрунтування позовних вимог у позові вказано, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Міністерстві оборони України, а саме: - 16.09.2016 року по 16.09.2020 року у військовій частині НОМЕР_2 , - 23.11.2020 року по 22.11.2021 року у військовій частині НОМЕР_1 , - 07.03.2022 року по 15.10.2024 року у ІНФОРМАЦІЯ_3 та був зарахований на грошове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до наказу від 15.10.2024 року №269 позивача 15.10.2024 року звільнено з військової служби за станом здоров'я. Проте, як вказано у позові, позивачу у період проходження військової служби не у повному обсязі було виплачено індексацію грошового забезпечення. У зв'язку з цим позивач 28.01.2022 року звернувся із заявою до військової частини НОМЕР_2 із проханням виплатити індексацію грошового забезпечення. Військовою частиною НОМЕР_2 не надано відповідь на заяву позивача. На виконання постанови Верховного Суду від 15.08.2023 року у справі №400/3784/22 Миколаївським окружним адміністративним судом прийнято рішення від 30.07.2024 року у справі №400/3784/22 яким зобов'язано військову частину НОМЕР_2 : - нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.09.2016 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум - нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 року по 16.09.2020 року включно відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум. При виключенні позивача зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 військовою частиною НОМЕР_2 було виписано грошовий атестат відповідно до пункту 11.1 наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року №280 “Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України».

Як стверджує позивач, в результаті протиправної бездіяльності військової частини НОМЕР_2 , яка полягала у невиплаті йому у період проходження служби індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць в момент зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , першою не було записано в грошовий атестат щомісячну фіксовану індексацію-різницю, яка виплачується до наступного підвищення посадових окладів згідно рішення Уряду, внаслідок чого останньою не здійснювалась така виплата у період з 23.11.2020 року по 22.11.2021 року. З аналогічних мотивів виплата індексації-різниці грошового забезпечення не здійснювалась ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У позові вказано, що військовою частиною НОМЕР_1 в порушення абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 не виплачено на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 23.11.2020 року по 22.11.2021 року у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць у загальній сумі: 1190,17 грн. (за 8 днів листопада 2020 року) + (11 місяців х 4463,15 грн.) + 3272,98 (за 22 дні листопада 2021 року) = 53 557,80 грн ІНФОРМАЦІЯ_2 в порушення абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 не виплачено на користь позивача індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 07.03.2022 року по 15.10.2024 року у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць у загальній сумі: 3599,31 грн. (за 25 днів березня 2022 року) + (30 місяців х 4463,15 грн.) + 2159,59 (за 15 дні жовтня 2024 року) = 139 653,40 грн.

Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що індекс споживчих цін, з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації. Тому позивачем не доведено наявність права на індексацію. Щодо «фіксованої» суми індексації, то у відзиві зазначено, що Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII і Порядок №1078 такого поняття не містять. Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте постановою Кабінету Міністрів України №1013 цей Додаток був викладений у новій редакції і з 01.12.2015 у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується. З 01.12.2015 в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Також представник відповідача зазначає, що позивач проходив військову службу в ТЦК та СП з березня 2022 року по жовтень 2024 року, а оскільки підвищення посадових окладів в цей період не відбувалось, то і нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення за період з 07.03.2022 по 15.10.2024 неможливо.

Представник відповідача - Військової частини НОМЕР_1 надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти його задоволення. В обґрунтування відзиву зазначено, що відповідач не погоджується з наведеними у позовній заяві доводами щодо порядку та підстав здійснення індексації грошового забезпечення починаючи з 01.03.2018, оскільки: по-перше, постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 24.02.2018, яка набрала чинності з 01.03.2018), змінено систему виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та розміри тарифних ставок, а тому відповідно до п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення; по-друге, відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка; по-третє, враховуючи, що в березні 2018 року у військовослужбовців посадові оклади збільшились, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації розраховувалось з квітня 2018 року, який обчислювався наростаючим підсумком відповідно до Додатку 1 до Постанови № 1078 та перевищив поріг індексації і в грудні 2018 року становив 3,7%. Таким чином, індексація грошового забезпечення почала виплачуватись з грудня 2018 року та склала 71,08 грн. (Роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України). В подальшому індекс споживчих цін розраховувався наростаючим підсумком, та у випадку перевищення його 103% нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення.

Отже, як стверджує відповідач, березень 2018 року став базовим місяцем при розрахунку індексації грошового забезпечення військовослужбовців, а тому позивачу індексація грошового забезпечення виплачувалась відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідач вказує, що оскільки позивач як військовослужбовець не міг бути виключений зі списків особового складу без його згоди з проведеними з ним розрахунками, то слід вважати позивача таким, що у момент виключення зі списків погодився з повнотою здійснених з ним розрахунків або знехтував можливістю перевірити їх повноту.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 06.03.2025 у справі № 420/33498/24 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовив.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду представник ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не врахував, що позивач набув права на індексацію-різницю у сумі 4463,15, що встановлено рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі № 400/3784/22, та зберігає таке право до чергового підвищення Урядом тарифних ставок (окладів) військовослужбовців.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Міністерстві оборони України, а саме:

- з 16.09.2016 по 16.09.2020 у військовій частині НОМЕР_2 ;

- з 23.11.2020 по 22.11.2021 у військовій частині НОМЕР_1 ;

- з 07.03.2022 по 15.10.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_3 та був зарахований на грошове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так, відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №236 від 22.11.2021 року старшого солдата ОСОБА_1 , водія-заправника автомобільного відділення підвозу пального та мастильних матеріалів взводу матеріального забезпечення танкового батальйону військової частини НОМЕР_3 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 22 листопада 2021 року №248-PC з військової служби у запас відповідно до підпункту "a" (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" вважати, що справи та посаду здав, зарахувати до оперативного резерву першої черги та направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 3 "25" листопада 2021 року виключено із списків особового складу.

Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15.10.2024 № 269 старшого солдата ОСОБА_1 , кухаря відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_6 , звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) від 11 жовтня 2024 року № 88-РС відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнено з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров'я за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати службу) без права носіння військової форми одягу, наказано вважати таким, що з 15 жовтня 2024 року справи та посаду здав.

Згідно даного наказу з 15.10.2024 позивача виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 та всіх видів забезпечення, а з котлового забезпечення відповідно каталогу продуктів харчування зі сніданку 16.10.2024, та направлено для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Також, судом встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі № 400/3784/22 визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 16.09.2016 по 28.02.2018, зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.09.2016 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не виплати ОСОБА_1 у повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 16.09.2020 включно із застосуванням щомісячної індексації різниці в розмірі 4463,15 грн. відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 16.09.2020 включно відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

На думку позивача, в результаті протиправної бездіяльності військової частини НОМЕР_2 , яка полягала у невиплаті позивачу у період проходження служби індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині 4463,15 гривень в місяць в момент зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , першою не було записано в грошовий атестат щомісячну фіксовану індексацію-різницю, яка виплачується до наступного підвищення посадових окладів згідно рішення Уряду, внаслідок чого останньою не здійснювалась така виплата у період з 23.11.2020 по 22.11.2021. З аналогічних мотивів, на думку ОСОБА_1 , виплата індексації-різниці грошового забезпечення не здійснювалась ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вважаючи протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 23.11.2020 року по 22.11.2021 року включно відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 та вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.03.2022 по 15.10.2024 включно відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі № 420/10961/22, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 23.11.2020 по 22.11.2021 без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок його грошового забезпечення з 23.11.2020 по 22.11.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, відмовлено в задоволенні іншої частини позовних вимог.

Отже, суд вказав, що урахуванням даного рішення суду розмір грошового забезпечення позивача, зокрема, посадового окладу з 23.11.2020 зріс.

За наведеного, суд першої інстанції виснував, що оскільки рішенням суду від 26.04.2023 року по справі № 420/10961/22, яке набрало законної сили, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 з 23.11.2020 по 22.11.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, суд вважає, що підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 23.11.2020 відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 немає.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Статтею 2 Закону № 1282-XII, зокрема, визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно із частиною другою статті 5 цього Закону підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

На підставі частини першої статті 9 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

За змістом частини другої статті 6 указаного Закону Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

У пункті 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.

За правилами пункту 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

У разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзаци 1-6 пункту 5 Порядку № 1078).

Таким чином, з 01 грудня 2015 року нормами Порядку №1078 було запроваджено два види індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці», при цьому суми цих індексацій можуть нараховуватися як одночасно, так й окремо одна від одної.

У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.

Колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі № 400/3784/22 визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо застосування січня 2016 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з 16.09.2016 по 28.02.2018, зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.09.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не виплати ОСОБА_1 у повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 16.09.2020 включно із застосуванням щомісячної індексації різниці в розмірі 4463,15 грн. відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, зобов'язано військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щомісячну індексацію-різницю грошового забезпечення в сумі 4463,15 грн. за період з 01.03.2018 по 16.09.2020 включно відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

Також, апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Міністерстві оборони України, а саме:

- з 23.11.2020 по 22.11.2021 у військовій частині НОМЕР_1 ;

- з 07.03.2022 по 15.10.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_3 та був зарахований на грошове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За вказані періоди індексація-різниці позивачу не нараховувалася і не виплачувалася.

Верховний Суд у своїй постанові від 10.04.2024 у справі № 200/564/23 указав, що за змістом абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

За висновком Верховного Суду в справі № 200/564/23, якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указував, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Крім того Верховний Суд зауважив, що необхідність і умови продовження виплати такої індексації у разі продовження військової служби визначаються нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для нарахування й виплати позивачу цієї індексації.

Повертаючись до цієї справи колегія суддів звертає увагу, що відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.04.2023 по справі № 420/10961/22, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 23.11.2020 по 22.11.2021 без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок його грошового забезпечення з 23.11.2020 по 22.11.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, відмовлено в задоволенні іншої частини позовних вимог.

Отже, суд вказав, що урахуванням даного рішення суду розмір грошового забезпечення позивача, зокрема, посадового окладу з 23.11.2020 зріс.

За наведеного, суд першої інстанції виснував, що оскільки рішенням суду від 26.04.2023 року по справі № 420/10961/22, яке набрало законної сили, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 з 23.11.2020 по 22.11.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум, суд вважає, що підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації-різниці грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 23.11.2020 відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 немає.

Проте, Верховний Суд у постановах від 10.04.2024 у справі № 200/564/23, від 19.02.2025 у справі № 420/2653/24 виснував, що за змістом абзацу 6 пункту 5 Порядку № 1078 індексація-різниця виплачується до наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини.

Аналогічна правова позиція неодноразово була наведена в постановах Верховного Суду, зокрема, у справах №№ 160/15411/23, 420/616/23, 520/6243/22, № 200/564/23.

За змістом абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.

Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указував, що ця сума індексації-різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.

Отже, оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі № 400/3784/22 визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не виплати ОСОБА_1 у повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 16.09.2020 включно із застосуванням щомісячної індексації різниці в розмірі 4463,15 грн. відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, і Уряд не здійснював чергового підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, то відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку №1078 позивач має право на отримання індексації-різниці у фіксованому розмірі: 4463,15 грн в місяць за період з 23.11.2020 по 22.11.2021 та з 07.03.2022 по 15.10.2024 під час служби у Військовій частині НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_8 відповідно.

Необхідність і умови продовження виплати такої індексації у разі продовження військової служби визначаються нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для нарахування й виплати позивачу цієї індексації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.04.2024 у справі № 200/564/23, від 19.02.2025.

Факт невиплати позивачу цієї індексації грошового забезпечення свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності та обґрунтованість заявленого позову.

Щодо способу захисту права позивача на отримання невиплачених сум індексації грошового забезпечення, колегія суддів звертає увагу на таке.

Верховний Суд у пункті 62 постанови від 31 травня 2021 року у справі № 420/7110/19 зазначав, що обраний позивачем спосіб захисту повинен: а) відповідати змісту порушеного права (вимога повинна співвідноситися із обставинами порушення права чи законного інтересу); б) забезпечувати реальне поновлення прав у випадку задоволення позову (у результаті виконання рішення суду особа фактично повернеться в той стан, у якому перебувала до моменту порушення її права чи законного інтересу).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово, зокрема у постановах від 22 вересня 2020 року у справі №910/3009/18, від 21 серпня 2019 року у справі №911/3681/17, зазначала, що застосування конкретного способу захисту права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Як встановлено з матеріалів справи, у позовній заяві ОСОБА_1 просив суд зобов'язати відповідача нарахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 23.11.2020 по 22.11.2021 та з 07.03.2022 по 15.10.2024 у конкретних, розрахованих ним, сумах.

Враховуючи характер спірних правовідносин, такий спонукаючий спосіб захисту є належним та ефективним, адже здатний забезпечити реальне поновлення прав особи у випадку задоволення позову.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом, зокрема, у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.

Вирішуючи питання щодо належних позивачу до виплати сум індексації-різниці колегія суддів зазначає таке.

Так, встановлена рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі № 400/3784/22 сума індексації-різниці ОСОБА_1 становить 4463,15 грн. в місяць.

Позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 з 23.11.2020 по 22.11.2021, тобто 12 місяців.

Відтак, загальна сума індексації-різниці позивача за вказаний період складає 53 557,80 грн. (4463,15 грн х 12 місяців).

Також, позивач з 07.03.2022 по 15.10.2024 проходив службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 та був зарахований на грошове забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не заперечується відповідачем.

Поміж тим, апеляційний суд зауважує, що оскільки дію Закону №1282-XII зупинено на 2023 рік, то підзаконний нормативно - правовий акт - Порядок проведення індексації грошових доходів населення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, який прийнятий на виконання вимог частини 2 статті 6 вказаного Закону, також не діяв протягом 2023 року.

Таким чином, позовні вимоги щодо нарахування та виплати позивачу індексації-різниці за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 не підлягають задоволенню, оскільки у вказаний період законодавцем взагалі зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та, відповідно, індексація грошового доходу як військовослужбовців так й інших працівників не проводилась, що виключає протиправну бездіяльність відповідача в цій частині щодо виконання ним своїх обов'язків.

Тобто період служби позивача, за який має бути виплачена індексація різниці складає 19 місяців 7 днів (з 07.03.2022 по 31.12.2022 - 9 місяців 24 дні, та з 01.01.2024 по 15.10.2024 - 9 місяців 14 днів).

Відтак, загальна сума індексації-різниці позивача за вказаний період складає 85 807,66 грн. (4463,15 грн х 19 місяців 7 днів)

Проте, вищевказані обставини суд першої інстанції залишив поза увагою, у зв'язку з чим суд помилково дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У силу п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи те, що при постановлені оскаржуваного рішення судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до її неправильного вирішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову постанову якою позовні вимоги задовольнити частково.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у справі № 420/33498/24 - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 23.11.2020 по 22.11.2021 включно, відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у сумі 4463 (чотири тисячі чотириста шістдесят три) гривні 15 копійок в місяць за період з 23.11.2020 по 22.11.2021 включно, у загальній сумі 53 557 (п'ятдесят три тисячі п'ятсот п'ятдесят сім) гривень 80 копійок, відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.03.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по15.10.2024 включно, відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) індексацію-різницю грошового забезпечення у сумі 4463 (чотири тисячі чотириста шістдесят три) гривні 15 копійок в місяць за період з 07.03.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 15.10.2024 включно, у загальній сумі 85 807,66 (вісімдесят п'ять тисяч вісімсот сім) гривень 66 копійок, відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді Г.В. Семенюк А.Г. Федусик