Постанова від 11.06.2025 по справі 440/6986/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 р. Справа № 440/6986/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.02.2025, головуючий суддя І інстанції: С.С. Сич, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 25.02.25 по справі № 440/6986/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №254050002246 від 03.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 27.03.2024.

Позов обґрунтований тим, що позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 27 березня 2024 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". За результатами розгляду такої заяви, рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 03.04.2024 №254050002246 ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 у зв'язку з відсутністю права, оскільки станом на 01.05.2016 заявниця не обіймала посади державного службовця, що визначені статтею 37 Закону України "Про державну службу", та відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. З вказаним рішенням позивач не погоджується, вважає, що має право на переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993, адже з 14.11.1995 по 07.05.2019 ОСОБА_1 працювала на посадах державної податкової служби, віднесених до посад державної служби.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03 квітня 2024 року №254050002246 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 березня 2024 року про призначення/перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 заяву ОСОБА_1 про виправлення описки в рішенні Полтавського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №440/6986/24 задоволено.

Внесено виправлення в абзаци мотивувальної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №440/6986/24 шляхом заміни абзаців: "Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що до стажу державної служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню робота (служба) на посадах в Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області з 12.12.2014 по 05.09.2019 та на посадах в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області з 06.09.2019 по 07.05.2019, які підтверджені трудовою книжкою ОСОБА_1 /а.с. 32-47/.

Однак, у порушення наведених вище норм права, відповідачем не зараховано до стажу державної служби роботу (службу) ОСОБА_1 на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області з 12.12.2014 по 05.09.2019 та на посадах в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області з 06.09.2019 по 07.05.2019"

на абзаци:"Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що до стажу державної служби ОСОБА_1 підлягає зарахуванню робота (служба) на посадах в Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області з 12.12.2014 по 05.09.2018 та на посадах в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області з 06.09.2018 по 07.05.2019, які підтверджені трудовою книжкою ОСОБА_1 /а.с. 32-47/.

Однак, у порушення наведених вище норм права, відповідачем не зараховано до стажу державної служби роботу (службу) ОСОБА_1 на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області з 12.12.2014 по 05.09.2018 та на посадах в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області з 06.09.2018 по 07.05.2019".

Внесено виправлення в абзац мотивувальної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №440/6986/24 "Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 березня 2024 року про призначення/перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду." шляхом його заміни на абзац "Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівх державної податкової служби, віднесених до посад державної служби.

Внесено виправлення в третій абзац резолютивної частини рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2025 року у справі №440/6986/24 "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області, в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 березня 2024 року про призначення/перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду" шляхом його заміни на абзац "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 березня 2024 року про призначення/перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду".

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що однією з умов призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу" є наявність відповідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, основною умовою зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Отже, період роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Окрім того, як вбачається із записів трудової книжки, позивач з 03.08.1981 працювала в Державній податковій інспекції, з 01.03.1996 присвоєно спеціальне звання - інспектор податкової служби III рангу, з 01.03.2003 присвоєно спеціальне званя- інспектор податкової служби I рангу, з 12.01.2007 присвоєно спеціальне звання - радник податкової служби III рангу, з 01.01.2014 присвоєно спеціальне звання - радник податкової служби та митної справи III рангу. Відтак оскільки станом на 01.05.2016 позивач не займала посаду державної служби та відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Головним управлінням винесено рішення про відмову у перерахунку пенсії "перехід на пенсію за віком" відповідно до Закону України "Про державну службу".

Позивач надала до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін.

Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та з 08.05.2019 одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

27 березня 2024 року позивач звернулася до Кременчуцького об'єднаного управління ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, в якій просила здійснити вид перерахунку: перехід на інший вид пенсії - на пенсію державного службовця.

Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З урахуванням принципу екстериторіальності заяву та документи ОСОБА_1 в електронному вигляді передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

За результатами розгляду вказаної заяви ОСОБА_1 від 27.03.2024 ГУ ПФУ у Львівській області прийнято рішення №254050002246 від 03.04.2024 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не обіймала посаду державної служби та відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вказане рішення вмотивовано тим, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України №889 "Про державну службу". З огляду на положення пунктів 10, 12 розділу XI Закону №889 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ мають особи, які на день набрання чинності Законом №889 (на 01.05.2016) обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України. Відповідно до статті 25 Закону №3723-ХІІ визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких, встановлюються ранги державних службовців. Основними критеріями, який визначає підстави для зарахування періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Згідно статті 3 Закону №889-VIII його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом. Відповідно до статті 343.1 Податкового Кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ. За даними трудової книжки ОСОБА_1 працювала в Державній податковій інспекції з 03.08.1981. Згідно записів трудової книжки з 01.03.1996 заявниці було присвоєно спеціальне звання "інспектора податкової служби ІІІ рангу", з 01.03.1999 - присвоєно "інспектора податкової служби ІІІ рангу", з 04.04.2003 - присвоєно "інспектора податкової служби І рангу", з 12.01.2007 присвоєно чергове спеціальне звання "радник податкової служби III рангу державної податкової служби, віднесених до посад державної служби.

Позивач не погодилася з рішенням відповідача, звернулася до суду.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.

Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності в осіб, які мають 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку, встановленого статтею 37 Закону №3723-ХІІ.

Після 01.05.2016 відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які станом на 01.05.2016 займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вищевказаний висновок узгоджується із позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 03.07.2018 у справі №586/965/16-а, від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а, від 01.04.2020 у справі № 607/9429/17.

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону № 3723-XII основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.

Таким чином, підставами для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ є досягнення встановленого віку та наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Із матеріалів справи встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивач працювала:

14.11.1995 позивач прийнята на посаду держподатінспектора управління обслуговування платників в Державній податковій інспекції по м. Прилуки /запис №8/;

20.02.1996 переведена на посаду держподатінспектора відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів /запис №9/;

21.11.1995 прийняла присягу державного службовця /запис №10/;

01.03.1996 присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби 3 рангу /запис №11/;

26.11.1996 у зв'язку з ліквідацією Державної податкової інспекції по м. Прилуки і утворення Прилуцької державної податкової адміністрації переведена на посаду державного податкового інспектора відділу справляння податків з фізичних осіб Прилуцької державної податкової адміністрації /запис №12/;

10.03.1998 Прилуцька державна податкова адміністрація перейменована в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області /запис №13/;

01.04.1998 у зв'язку із змінами структури ДПІ переведена на посаду держподатінспектора відділу податків з фізичних осіб Управління оподаткування фізичних осіб (з функцією документальних перевірок) /запис №14/;

01.03.1999 присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби 2-го рангу /запис №15/;

20.09.2002 переведена на посаду старшого держподатінспектора відділу справляння податків з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб за рішенням конкурсної комісії /запис №16/;

03.04.2003 присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби 2 рангу /запис №17/;

16.08.2005 у зв'язку зі зміною структури Прилуцької ОДПІ переведена на посаду старшого держподатінспектора відділу оподаткування фізичних осіб /запис №18/;

15.12.2006 в зв'язку зі зміною організаційної структури Прилуцької ОДПІ призначена на посаду завідувача сектору адміністрування майнових податків управління оподаткування фізичних осіб як така, що успішно пройшла стажування /запис №19/;

12.01.2007 присвоєно чергове спеціальне звання - радник податкової служби III рангу /запис №20/;

29.02.2012 звільнена з посади у зв'язку з реорганізацією Прилуцької ОДПІ відповідно до постанови КМУ від 21.09.2011 №981 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" в порядку переведення до Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, п. 5 ч. 1, ч. 3 ст. 36 КЗпП України /запис №21/;

01.03.2012 призначена на посаду головного державного податкового інспектора відділу адміністрування податків з фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб за переведенням з Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області, ч. 3 ст. 36 КЗпП України /запис №22/;

20.06.2013 у зв'язку з реорганізацією Прилуцької ОДПІ Чернігівської області переведена на посаду завідувача сектору адміністрування майнових податків управління доходів і зборів з фізичних осіб Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, за підсумками стажування ч. 4 ст. 36 КЗпП України /запис №23/;

20.06.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця /запис №24/;

01.01.2014 присвоєно спеціальне звання радника податкової та митної справи III рангу /запис №25/;

12.12.2014 у зв'язку з реорганізацією Прилуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області переведена на посаду головного державного ревізора - інспектора сектору адміністрування майнових податків управління доходів і зборів з фізичних осіб Прилуцької ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області, ч.4 ст. 36 КЗпП України /запис №26/;

15.02.2016 переведена на посаду головного державного інспектора відділу адміністрування податків із самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб на період відсутності основного працівника ОСОБА_2 /запис №27/;

25.04.2016 переведена на посаду головного державного інспектора відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків із самозайнятих осіб та громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб і єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб, на період відсутності основного працівника ОСОБА_2 /запис №28/;

01.12.2016 переведена на посаду старшого державного ревізора - інспектора відділу податків і зборів з фізичних осіб на період відсутності основного працівника ОСОБА_3 /запис №29/;

01.06.2017 призначена на посаду завідувача сектору податків і зборів з фізичних осіб Прилуцької ОДПІ як переможця конкурсу /запис №30/;

05.09.2018 звільнена з посади завідувача сектору податків і зборів з фізичних осіб Прилуцької ОДПІ в порядку переведення для подальшої роботи до Головного управління ДФС у Чернігівській області, п. 5 ст. 36 КЗпПУ /запис №31/;

06.09.2018 призначена в порядку переведення на посаду головного державного ревізора - інспектора відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб /запис №32/;

07.05.2019 позивачем припинено державну службу та звільнено з посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за віком, ст. 38 КЗпП України, відповідно до частини третьої статі 86 Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу".

Так, зі змісту оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області встановлено, що підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" є відсутність у позивача необхідного стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 у зв'язку з не зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи позивача з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року.

Однак, з такими доводами колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу".

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, у даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.

Так, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XII.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Частиною 7 статті 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII передбачено, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.

Згідно з ч. 8 ст. 15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

На підставі наведених норм слід дійти висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 №5083-VI, який набрав чинності 12.08.2012, доповнено Податковий кодекс України розділами XVIII-1 та XVIII-2, у тому числі "Статтею 344. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби 344.1. Пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".".

Відповідно до п. 343.1 - 343.2 ст. 343 Податкового кодексу України, посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи I рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи I рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи.

Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Таким чином, посадові особи контролюючих органів, в даному випадку податкового органу, віднесені до державних службовців з певними особливостями, а саме: присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців, тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що до стажу державної служби Шаповал Г.С. підлягає зарахуванню робота (служба) на посадах в Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області з 12.12.2014 по 05.09.2018 та на посадах в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області з 06.09.2018 по 07.05.2019, які підтверджені трудовою книжкою ОСОБА_1 /а.с. 32-47/.

Однак, відповідачем безпідставно не зараховано до стажу державної служби роботу (службу) ОСОБА_1 на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки з 14.11.1995 по 25.11.1996, на посадах в Прилуцькій державній податковій адміністрації, з 10.03.1998 перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, з 26.11.1996 по 29.02.2012, на посадах в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби з 01.03.2012 по 19.06.2013, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області з 20.06.2013 по 11.12.2014, на посадах у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області з 12.12.2014 по 05.09.2018 та на посадах в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області з 06.09.2018 по 07.05.2019.

Таким чином, доводи відповідача, що займані посади у вказаний період роботи в органах податкової служби не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених Законом України "Про державну службу", з огляду на присвоєння позивачу як посадовій особі контролюючого органу спеціальних звань, висновків суду не спростовують з підстав викладених вище.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03 квітня 2024 року №254050002246, яким відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Разом з тим, стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 27.03.2024, колегія суддів зазначає, що пенсійний орган, приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу, фактично не надав оцінки обставинам, з якими норми Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ пов'язують збереження в особи права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-XII, зокрема щодо наявності в позивача станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років, якщо на зазначену дату вона займала посаду державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала вона станом на 01.05.2016 на державній службі), а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні вказаної частини вимог.

Вказаний висновок відповідає позиції Верховного Суду, зокрема, викладеній у постанові від 25.06.2024 у справі № 620/11015/23.

Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України, суд першої інстанцї дійшов вірного висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 14 листопада 1995 року по 07 травня 2019 року на посадах у Державній податковій інспекції по м. Прилуки, в Прилуцькій державній податковій адміністрації, перейменованої в Прилуцьку державну податкову інспекцію Чернігівської області, в Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Чернігівської області Державної податкової служби, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області, у Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27 березня 2024 року про призначення/перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду. ".

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.

Стосовно доводів апелянта про заборону використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені Законом №1058-IV, відповідно безпідставне стягнення з відповідача судових витрат, колегія суддів вважає помилковими, оскільки в силу приписів ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.02.2025 по справі № 440/6986/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді В.Б. Русанова О.В. Присяжнюк