Рішення від 09.06.2025 по справі 520/1792/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року № 520/1792/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС", третя особа Навчально-науковий інститут міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, третя особа Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС", третя особа Навчально-науковий інститут міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, які відображені у довідці №532733 від 25.11.2024 року щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти;

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо невнесення до системи ЄДЕБО щодо ОСОБА_1 в частині послідовності здобуття освіти;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту» а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 ЗУ "Про освіту» - вказати "Так, не порушує".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, які відображені у довідці №532733 від 25.11.2024 року щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти.

Міністерство освіти і науки України подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідачі у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" правом на подання пояснень не скористалось.

Навчально-науковий інститут міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна подав до суду пояснення, в яких зазначив, що є структурним підрозділом університету та не має статусу юридичної особи.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач зарахований на перший курс Навчально-наукового інституту міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна за спеціальністю 015 Професійна освіта/015.39 цифрові технології, освітня програма "Професійна освіта (цифрові технології)" Навчально- наукового інституту міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна, денна форма навчання за кошти фізичних та/або юридичних осіб, рівень вищої освіти другий (магістерський), навчання дистанційно (в режимі on-line) з 09.09.2024 року по 28.12.2025 року, термін навчання 2 роки з 09.09.2024 р. по 31.05.2025 р.

Позивачу сформовано довідку про здобування освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №532733 від 25.11.2024 про поточне здобуття освіти.

У вказаній довідці №532733 від 25.11.2024 в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобутгя освіти поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначено - «Ні, порушує».

Також, у вказаній довідці в графі «Інформація про документи про освіту» вказано;

- диплом бакалавра серії НОМЕР_1 виданий Харківським національним університетом внутрішніх справ;

- атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_2 виданий Харківською спеціалізованою школою І-ІІІ ступенів №80 Харківської міської рад ті Харківської області;

- свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_3 виданий Харківською спеціалізованою школою І-III ступенів №80 Харківської міської ради Харківської області.

Міністерство освіти і науки України листом №3/9710-24 від 04.12.2024 на звернення представника позивача повідомило, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2021 році здобув вищу освіту освітнього рівня бакалавра в Харківському національному університеті внутрішніх справ. Вказано, що 13.10.2022 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до ПВНЗ «Київський університет культури», відрахований 27.10.2022. Зазначено, що 30.11.2022 втретє зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Харківського національного університету внутрішніх справ, продовжує навчання. Вказано, що 01.09.2017 ОСОБА_1 був зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, відрахований 26.06.2021. Зазначено, що 30.09.2021 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Національного університету «Харківський політехнічний інститут», відрахований 23.12.2022. Вказано, що 06.09.2024 втретє зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, продовжує навчання. Зазначено, що здобуття освіти на тому ж рівні, що й рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Вказано, що ОСОБА_1 здобуває освіту з непослідовному порядку. Вказано, що у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту» рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Згідно із ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Частиною 2 статті 17 Закону України «Про освіту» встановлено, що рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Відповідно до ч.ч. 1-3 статті 40 Закону України «Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності. Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: молодший бакалавр; бакалавр; магістр; доктор філософії/доктор мистецтва.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про вищу освіту» єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.

У 2021 році позивач здобув освіту за рівнем освіти бакалавр у Харківському національному університеті внутрішніх справ, 01.10.2021 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Національного університету «Харківський політехнічний інститут» та відрахований 23.12.2022, у 2024 році позивач зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Навчально-наукового Інституту міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна.

Відповідач посилався на те, що 01.09.2017 ОСОБА_1 був зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, відрахований 26.06.2021. Зазначено, що 30.09.2021 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Національного університету «Харківський політехнічний інститут», відрахований 23.12.2022. Вказано, що 06.09.2024 втретє зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, продовжує навчання. Зазначено, що здобуття освіти на тому ж рівні, що й рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.

Проте, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено того, що 01.09.2017 ОСОБА_1 був зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця та відрахований 26.06.2021.

Суд вважає, що оскільки, позивач не отримав диплом «магістра» у Національному університеті «Харківський політехнічний інститут», то він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем.

Таким чином, оскільки позивач не завершив навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, його повторне зарахування на навчання за цим же освітньо-кваліфікаційним рівнем (прирівняним до нього) не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту».

Суд зазначає, що Законом України «Про освіту» та Законом України «Про вищу освіту» встановлено, що єдиним документом, який підтверджує здобутий особою рівень вищої освіти, є сам документ про вищу освіту, а листи міністерств є службовою кореспонденцією, вони не є нормативно-правовими актами, а носять лише роз'яснювальний та інформаційний характер.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про вищу освіту» засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством. Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Статтею 74 Закону України «Про освіту» встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри».

Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Згідно із п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08.06.2018 р. № 620 (в подальшому Положення № 620) власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

Відповідно до п. 2 розділу III Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із п. 1 розділу IV Положення про ЄДЕБО, розпорядник ЄДЕБО: 1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; 2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством; 3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; 4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової перед вищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством; 5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису; 6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО; 7) визначає: - перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; - вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Аналіз вищевикладених норм законодавства вказує, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - державне підприємство «ІНФОРЕСУРС», що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

Обробка і захист інформації здійснюються в ЄДЕБО відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, що перебуває у власності держави.

Таким чином, Міністерство освіти і науки України має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.

З огляду на викладене, Міністерством освіти і науки України вчинено протиправні дії щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, які відображені у довідці №532733 від 25.11.2024 року щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти.

При цьому, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо невнесення до системи ЄДЕБО щодо ОСОБА_1 в частині послідовності здобуття освіти фактично дублюють вищевказані позовні вимоги, а тому задоволенню не підлягають.

Отже, суд для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту» а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту» - вказати "Так, не порушує".

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти і науки України (проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135), третя особа Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (вул. Олександра Довженка, буд. 3, м. Київ, 03057), третя особа Навчально-науковий інститут міжнародної освіти Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна (майдан Свободи, 4, м.Харків, 61022) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, які відображені у довідці №532733 від 25.11.2024 року щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти.

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту" а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.