Ухвала від 09.06.2025 по справі 520/2513/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про затвердження звіту про виконання судового рішення

09 червня 2025 р. Справа № 520/2513/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Бідонько А.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач із заявою про встановлення судового контролю в якій просить суд:

1. Встановити судовий контроль за виконанням Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24 при виконанні відповідачем Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 №520/29445/24.

2. Притягнути посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до відповідальності передбаченої законом.

В обґрунтування заяви вказує на протиправність дій відповідача при виконанні рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 №520/2944/24, у результаті якого було припинено нарахування і виплату щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», яка виплачувалась на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24. Наголошує, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 року заяву позивача поданої в порядку ст.382 КАСУ про встановлення судового контролю за виконанням про встановлення судового контролю за виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24 - задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у місячний термін звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24.

На виконання ухвали суду Головним управлінням ПФУ в Харківській області подано звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24.

Дослідивши матеріали справи, звіт про виконання та докази, додані до нього, а також заяву позивача про визнання звіту неприйнятним та накладення штрафу, суд виходить з наступного.

Так, Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24, яке набрало законної сили 25.05.2024, позовні вимоги задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області нарахувати та виплати з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії.

На виконання рішення суду відповідач відновив позивачу виплату спірної доплати.

Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24, яке набрало законної сили 25.05.2024, позовні вимоги задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області нарахувати та виплати з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії.

3 25.05.2024 ( з дати набрання законної сили) виконано перерахунок пенсії. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 складає: 3 01.07.2021- 24829,56 грн. з 25.05.2024 - 29525,70грн.

За період з 01.07.2021 по 31.10.2024 нараховано різницю у розмірі 16500083 та 4799,89 на загальну суму 169800,72 грн

Надалі рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/29445/24 від 31.01.2025, яке набрало законної сили 04.03.2025 р., зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2024 № ФХ-116601 з урахуванням виплачених сум та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

3 01.02.2023 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/29445/24 від 31 січня 2025 проведено перерахунок пенсії згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.08.2024 № ФX-116601. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 складає з 01.02.2023р 24829,56 грн.

3 01.03.2024 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/29445/24 від 31 січня 2025 проведено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром. Після проведеного перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 складає з 01.03.2024 р 31244,75 грн.

За період з 01.03.2024 по 31.03.2025 нараховано різницю пенсії у розмірі 32115,85 грн.

Отже, з урахуванням зазначеного, рішення суду Головним управлінням виконано у межах наданих повноважень.

Відповідачем зазначається, що виплату пенсії позивачу, нараховану буде проведено за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України.

У звіті зазначено, що з метою повного виконання рішення суду Головне управління зверталося до Пенсійного фонду України 22.05.2025 №2000-0408-5/78026 до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату ОСОБА_1 різниці у сумі 169800,72 грн.

Також враховано судом, що відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 (далі по тексту Порядок №21-2), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу II Порядку.

Отже, виплата коштів ОСОБА_1 на виконання рішення суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №21-2 видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 №4901- VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Зазначені кошти входять до складу запланованих асигнувань з державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".

Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за зазначеною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

ГУ ПФУ в Харківській області звертає увагу, що виплата коштів на виконання вищезазначеного рішення суду позивачу буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат, виділених на цю мету.

Зазначені доводи відповідача узгоджуються з приписами пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, яке передбачає, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 та підпункту 4 пункту 4 Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Отже, у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій. Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.

Суд вважає, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про результати виконання виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24 містить наведення обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення (відсутність фінансування) та заходи, які вжиті відповідачем для виконання судового рішення (обліковано заборгованість в Пенсійному фонді, подано звернення до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості пенсії, нарахованої на виконання рішення суду).

Суд вважає, що вчинені відповідачем дії, спрямовані на фактичне виконання виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24.

При цьому, суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості з пенсії, які належать позивачу, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналогічного висновку, а саме про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, дійшов Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 у справі №757/29541/14-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19.

Щодо припинення доплати у розмірі 2000 грн. при виконанні відповідачем Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 №520/29445/24, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 по справі №520/2513/24, яке набрало законної сили 25.05.2024, позовні вимоги задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області нарахувати та виплати з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимальним розміром пенсії.

На виконання рішення суду відповідач відновив позивачу виплату спірної доплати.

Надалі рішенням Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/29445/24 від 31.01.2025, яке набрало законної сили 04.03.2025 р., зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2024 № ФХ-116601 з урахуванням виплачених сум та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідач виконав рішення суду по справі №520/29445/24, однак припинив виплату позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Наведене стало підставою для звернення до суду з відповідною заявою.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Суд, в рішенні №520/29445/24 від 31.01.2025 зобов'язуючи здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.08.2024 № ФХ-116601 з урахуванням виплачених сум та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум не обтяжував відповідача обов'язком виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Вказане свідчить, що між сторонами виник новий спір, який стосується припинення щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.02.2023.

Суд зазначає, що у випадку незгоди позивача із припинення щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.02.2023, останній не позбавлений права на звернення до суду із відповідним позовом у встановленому законодавством порядку. Разом із тим, суд вважає за можливе зазначити, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13.03.2025 в зразковій справі №400/6254/24 зробила такий узагальнений висновок: перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Судом установлено, що перерахунок пенсії позивача у справі №520/29445/24 проведений на виконання рішення суду на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Суд зазначає, що вказаний перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду в справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону № 2262-XII.

Отже, оскільки в цій справі перерахунок пенсії позивача проведений саме у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік (незалежно від того, на виконання рішення суду чи на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу). Тому відсутні підстави для виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої Постановою № 713, адже пенсія позивача при її перерахунку збільшилася за рахунок зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний рік.

Аналогічний висновок висловлено Верховним Судом у постанові від 10.04.2025 в справі 620/5314/24.

Таким чином, оскільки невиконання відповідачем рішення суду у цій справі обумовлюється об'єктивними причинами, а належних доказів, які б свідчили про намір суб'єкта владних повноважень ухилитися від виконання судового рішення, не отримано, рішення суду в іншій частині виконано то суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області про результати виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2025 у справі № 440/2788/22.

Враховуючи вищевикладене, звіт про виконання підлягає затвердженню, що виключає можливість застосування до відповідача відповідальності у вигляді штрафу.

Керуючись ст.ст. 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі №520/2513/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили негайно після підписання, проте, може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Суддя Бідонько А.В.