Рішення від 09.06.2025 по справі 520/26141/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 р. № 520/26141/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Державного агентства водних ресурсів України (код ЄДРПОУ 37472104, вул. Велика Васильківська, буд. 8, м. Київ, 01024) до Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКА-1" (код ЄДРПОУ 22656238, вул. Саржинська, буд. 28А, м. Харків, 61166), третя особа: Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування ,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 14.07.2020 №143/ХР/49д-20, виданий Приватному акціонерному товариству "Харківська-1" (код ЄДРПОУ 22656238).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у спірних правовідносинах він діяв згідно чинного законодавства.

Керуючись приписами ст. 171, 257, 262 КАС України, суд зазначає, що розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що Сектором у Харківській області Держводагентства було видано Приватному акціонерному товариству «Харківська-1» (далі- ПрАТ «Харківська-1») дозвіл на спеціальне водокористування від 14.07.2020 № 143/ХР/49д-20 терміном дії по 14.07.2025. (копія дозволу додається).

На підставі зазначеного вище ПрАТ «Харківська-1» здійснюється спеціальне водокористування (питні і санітарно-гігієнічні потреби, передача води вторинним водокористувачам).

В адміністративному позові позивач посилається на те, що Головним управлінням ДПС у Харківській області направлено лист від 11.06.2024 № 11852/5/20-40-04-01-10 на адресу Державного агентства водних ресурсів України із інформацією про несплату рентної плати ПрАТ «Харківська-1» та вжиття заходів відповідно до законодавства. Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням ДПС у Харківській області, станом на 01.06.2024 по ПрАТ «Харківська-1» рахується заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води на загальну суму 3246,29 грн. Також Головним управлінням ДПС у Харківській області повідомлено, що фахівцями ГУ ДПС вживаються певні заходи щодо погашення податкового боргу, сформовано та направлено податкову вимогу.

Крім цього, позивач у позові зазначив, що Держводагентством з метою досудового врегулювання спору направлено лист до ПрАТ «Харківська-1» з проханням сплатити заборгованість із рентної плати. Станом на дату підготовки адміністративного позову інформації про сплату заборгованості від ПрАТ «Харківська-1» до Агентства не надходило.

Разом з тим, позивачем повідомлено, що оскільки Держводагентство звертається до суду на підставі відомостей, поданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, оригінали доказів, що підтверджують несплату суб'єктом господарювання рентної плати, за спеціальне водокористування знаходяться у Головному управлінні ДПС у Харківській області.

З огляду на вищевикладене, позивач звернувся з зазначеним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право на звернення органу, що видав дозвіл на спеціальне водокористування до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу передбачен ост. 55 Водного кодексу України.

Відповідно дост.16 Водного кодексу України та Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 393, органом, який має право звернення до суду є саме Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство), яке є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Таким чином, Державне агентство водних ресурсів України наділено правом звернення до суду з позовом про вжиття заходів реагування у вигляді анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Статтею 42 ВК України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Право на здійснення спеціального водокористування визначено ст. 49 ВК України.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування ( ч.1 ст. 49 ВК України).

Згідно п. 11 ч. 1ст. 44 ВК України, водокористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 30 ВК України, збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

В свою чергу, статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування.

Так, відповідно до ч.3 ст. 55 ВК України орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема, систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:

первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів;

суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п.255.3 ст. 255 ПК України).

Згідно підпункту255.11.1 пункту 255.11 ст. 255 ПК України, водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п.255.12 ст. 255 ПК України).

Відповідно до п.257.1 ст. 257 ПК України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п.257.2 ст. 257 ПК України).

Згідно п.257.5ст.255 ПК України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Пунктом258.1 статті 258 ПК України встановлена відповідальність платників рентної плати.

Так, визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Підпунктом258.2.5 пункту 258.2 ст. 258 ПК України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.

Отже, з аналізу наведених норм слідує, що припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування у разі несплати рентної плати за спеціальне використання води або сплати її не в повному обсязі в установлені законом строки.

При цьому, згідно п. 109.1. ст.109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд вважає, що захід реагування у вигляді анулювання дозволу на спеціальне водокористування може бути вжитий як наслідок саме винних дій водокористувача щодо недотримання встановленого обов'язку щодо сплати рентних платежів.

Як убачається із позовної заяви, існування заборгованості по сплаті рентного платежу встановлено позивачем на підставі листа від 11.06.2024 №11852/5/20-40-04-01-10 Головного управління ДПС у Харківській області. Позивач зазначає, що звертається виключно на підставі відомостей, наданих Головним управлінням ДПС у Харківській області.

Як зазначає позивач в адміністративному позові, оскільки Держводагентство звертається до суду на підставі відомостей, поданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, оригінали доказів, що підтверджують несплату суб'єктом господарювання рентної плати, за спеціальне водокористування знаходяться у Головному управлінні ДПС у Харківській області.

Разом з тим, відповідачем було надано до суду лист Головного управління ДПС у Харківській області, який отримано на запит ПАТ «ХАРКІВСЬКА - 1» п.н. 22656238 від 01.10.2024 вих. № 1 (вх. ГУ ДПС від 04.10.2024 № 273/ЗПI) щодо заборгованості, відповідно до якого згідно даних ІКС «Податковий блок» за рентними платежами за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення податковий борг відсутній.

Таким чином, станом на час розгляду справи судом, належних та допустимих доказів у розумінні положень ст.ст.73, 74 КАС України на підтвердження існування у відповідача заборгованості з розрахунків по рентній платі за спеціальне використання води у розмірі 3246,29 грн., до матеріалів справи не надано.

Суд зауважує, що відповідно до статті 7 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» держава гарантує захист прав споживачів у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення шляхом: забезпечення кожної людини питною водою нормативної якості в межах науково обґрунтованих нормативів питного водопостачання, зобов'язання підприємств питного водопостачання здійснювати заходи щодо забезпечення нормативів питного водопостачання; задоволення потреб населення у питній воді шляхом пріоритетного розвитку систем централізованого питного водопостачання та водовідведення, створення резервних систем питного водопостачання.

Враховуючи викладені норми, та беручи до уваги, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження існування у відповідача заборгованості з розрахунків по рентній платі за спеціальне використання води у розмірі 3246,29 грн., а також враховуючи відомості, які містять у листі Головного управління ДПС у Харківській області на запит відповідача від 01.10.2024 вих. № 1 (вх. ГУ ДПС від 04.10.2024 № 273/ЗПI), відповідно до якого згідно даних ІКС «Податковий блок» за рентними платежами за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення податковий борг відсутній, суд дійшов висновку про відсутність підстав для анулювати дозволу на спеціальне водокористування від 14.07.2020 №143/ХР/49д-20, виданий Приватному акціонерному товариству "Харківська-1" (код ЄДРПОУ 22656238).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного агентства водних ресурсів України (код ЄДРПОУ 37472104, вул. Велика Васильківська, буд. 8, м. Київ, 01024) до Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКА-1" (код ЄДРПОУ 22656238, вул. Саржинська, буд. 28А, м. Харків, 61166), третя особа: Головне управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09 червня 2025 року.

Суддя Н.А. Полях