Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
09 червня 2025 р. №520/224/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.3, під.2, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01 вересня 2024 року щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 року з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01 вересня 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, а з 01.12.2019 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення із врахуванням усіх складових, зазначених в довідці 100/18117 про розмір грошового забезпечення від 17.11.2023 №33/41-9030, яка видана ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській виплатити ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.01.2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі №520/10332/24, відповідач припинив виплачувати щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, передбачену постановою КМУ від 14 липня 2021р. №713 "Про додатковий соціальним захист окремих категорій осіб. Також позивач зазначив, що відповідачем безпідставно під час перерахунку його пенсії з 01.01.2016 зменшено відсоткове значення пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення. Також представник позивача вказує, що Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області видано оновлену довідку від 17.11.2023 №100/18117 (вх.№33/41-9030), яку направлено до відповідача для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії осіб. Однак, відповідач перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від від 17.11.2023 №100/18117 (вх.№№33/41-9030) не здійснив. Вказане, на думку позивача, свідчить про протиправність дій відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з огляду на надходження у встановленому законодавством порядку довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, а також не встановлення щомісячної доплати, чим порушено права позивача.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.
Представником відповідача надіслано до суду пояснення на позов, в яких він заперечував проти задоволення позовних вимог зазначивши, що з 01.07.2021 позивачу виплачувалась доплата згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн. На виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки. Оскільки основний розмір пенсії позивача при перерахунку збільшився більш ніж на 2000 грн., тому відсутні підстави для виплати щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року. Також представник відповідача повідомив у 2018 році позивачу перераховано з 01.01.2016 на підставі довідки. Також відповідач посилається на ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», максимальний розмір пенсії, обчислених відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Розмір пенсії позивача після проведених перерахунків збільшився. У зв'язку з чим просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.
Щодо вимог встановити щомісячну доплату 2000 грн.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Відповідно до положень, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", позивачу з 01.07.2021 року (далі Постанова КМУ №713) встановлено щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн., що підтверджується листом ГУ ПФУ в Харківській області від 26.11.2024 № 33677-34766/Б-03/8-2000/24 та протоколом перерахунку пенсії позивача станом на 01.07.2021.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 520/10332/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, з урахуванням довідки 100/18117 про розмір грошового забезпечення від 17.11.2023 №33/41-9030, яка видана ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», врахувавши такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2400,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50,00%) - 3600,00 грн, премія (42,04%) - 4540,32 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 , заборгованість з виплати пенсії за період з 01 грудня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Судове рішення набрало законної сили.
Згідно ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 26.11.2024 № 33677-34766/Б-03/8-2000/24 позивачу повідомлено, що з 01.07.2021 встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 520/10332/24 проведено перерахунок пенсії. Оскільки основний розмір пенсії позивача при перерахунку збільшився більш ніж на 2000 грн., тому відсутні підстави для встановлення щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року.
Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до положень ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як встановлено судом, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 520/10332/24 позивачу проведено перерахунок пенсії із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії позивача та витягом з ПВП ДКГ та з цього моменту (з 01.09.2024) ГУ ПФУ в Харківській області припинено виплату ОСОБА_1 доплати у сумі 2000 грн., яка призначена позивачу з 01.07.2021.
Вирішуючи спір по суті суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21,36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною також в постановах від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21 та від 01.05.2023 року по справі №300/2963/22, яка враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо ненарахування та невиплати з 01.09.2024 року позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та здійснити виплату позивачці щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб, починаючи з 01.09.2024 року.
Щодо вимог в частині зменшення відсоткового значення з 90% до 70% з 01.01.2016.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розмір призначеної вперше пенсії позивача складав 90% грошового забезпечення, що підтверджується листом ГУПФУ від 22.11.2024 №33339-34767/Б-02/8-2000/24 та протоколом розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 21.04.2008.
ГУ ПФ України у Харківській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, на підставі довідки уповноваженого органу, одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з 90% грошового забезпечення на 70%.
Після цього, розмір пенсії позивача обраховувався виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016, що підтверджується листом ГУ ПФ України в Харківській області від 22.11.2024 №33339-34767/Б-02/8-2000/24.
Надаючи правову оцінку обставинам зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 74% до 70% грошового забезпечення з 01.01.2016, суд зазначає наступне.
Заявлені позовні вимоги у частині визнання протиправними дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії позивача з 01.01.2016 з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2016 у розмірі 90% грошового забезпечення, відповідають ознакам типової справи щодо справи №240/5401/18, яка розглядалась Верховним Судом як зразкова.
Відповідно до вимог частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).
Відповідно до положень статті 13 Закону України №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно вимог статті 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі по тексту Постанова Кабінету Міністрів України №704) встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України №2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 зазначила, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України №2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсія була обчислена у розмірі 90% грошового забезпечення. У подальшому стаття 13 Закону неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення, а на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі №240/5401/18 висловила позицію, що застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, тому що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, а також з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України №2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанов Кабінету Міністрів України №704 та №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи те, що відповідачем протиправно було змінено розмір пенсії позивача у частині її граничного розміру у відсотковому співвідношенні до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016, позовні вимоги слід задовольнити, зобов'язавши ГУ ПФ України в Харківській області нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2016 у повному обсязі, з урахуванням основного розміру пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено йому до проведення перерахунку пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» від 17.11.2023 №100/18117 (вх.№№33/41-9030), виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 90% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 520/10332/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, з урахуванням довідки 100/18117 про розмір грошового забезпечення від 17.11.2023 №33/41-9030, яка видана ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», врахувавши такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2600,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2400,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (50,00%) - 3600,00 грн, премія (42,04%) - 4540,32 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, однак розмір грошового забезпечення позивача склав 70 % грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що аналогічно наведеним вище обставинам зменшення відсоткового значення пенсії позивача з 01.01.2016, при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним і становить 90%.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено протиправні дії, які полягають в перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019 виходячи з 70% грошового забезпечення, оскільки відсотковий розмір грошового забезпечення позивача 90 % підтверджено протоколом станом 21.04.2008.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію за оновленою довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» від 17.11.2023 №100/18117 (вх.№33/41-9030) з 01.12.2019, суд зазначає, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.06.2024 у справі № 520/10332/24 уже надано оцінку вказаним обставинам, тому підстави для повторного зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії на підставі вказаної оновленої довідки відсутні.
Відтак, з огляду на протиправність дій відповідача та для ефективного захисту прав позивача, з метою уникнення повторного звернення позивача до суду, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити позивачу з 01.12.2019 пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення із збереженням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» від 17.11.2023 №100/18117 (вх.№33/41-9030).
За приписами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.3, під.2, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( РНКОПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 року щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн згідно Постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення з 01.01.2016 та з 01.12.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), призначеної пенсії у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення з 01.01.2016, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення із збереженням складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» 17.11.2023 №100/18117 (вх.№33/41-9030)., з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн. 92 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.С.Мороко