Рішення від 11.06.2025 по справі 500/2566/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2566/25

11 червня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі, відповідач -1), Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі, відповідач - 2), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач - 3), в якому просить визнати протиправними і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025 № 191950028096 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.02.2025 №191950028096 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 28.12.2022, з 01.01.2023 по 31.01.2023, з 22.03.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 23.06.2023, з 04.07.2023 по 31.07.2023, з 01.08.2023 по 31.08.2023, з 01.09.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 31.10.2023, з 01.11.2023 по 30.11.2023, з 01.12.2023 по 31.12.2023, з 01.01.2024 по 18.01.2024, з 25.02.2024 по 29.02.2024 та період військової служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 з розрахунку один місяць служби за три, призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 31.12.2024 дострокову пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позов обґрунтовано тим, що позивач має право на призначення дострокової пенсії на підставі п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, органом Пенсійного фонду України протиправно відмовлено у призначенні дострокової пенсії позивачу, чим порушено гарантоване державою право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 07.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачам встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справ для подання відзиву на позовну заяву.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, просить врахувати, що до посвідчення учасника бойових дій не додано документ, що підтверджує проходження заявником військової служби в складі діючої армії в період бойових дій, що підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Також, вказує, що доданий до заяви Витяг із послужного списку заявника із зазначенням інформації про проходження служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 не містить даної інформації.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№5529/25 від 22.05.2025). Вказує, що з прийняттям рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу функції Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , щодо розгляду заяви про призначення пенсії позивачу вичерпано. Крім того, зазначає, що 18.02.2025 позивач повторно звертався з заявою про призначення пенсії та за наслідком розгляду якої Головним управління пенсійного фонду України у Запорізькій області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 25.02.2025 № 191950028096. Також, зазначає, що в Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні повноваження щодо здійснення виплати пенсій пенсіонерам, які перебувають на обліку, як одержувачі пенсій, в інших областях України.

Також, представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву (вх.№5532/25 від 23.05.2025), в якому заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 26.05.2025 постановлено залучити до участі у справі №500/2566/25 в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову повністю. Вказує, що до посвідчення учасника бойових дій не надано документ, що підтверджує проходження заявником військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час інтернаціонального обов'язку), що підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці. Доданий до заяви про призначення пенсії Витяг із послужного списку заявника з зазначенням інформації про проходження служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 рік не містить даної інформації. Відтак, вважає, що у пенсійного органу відсутні правові підстави для призначення позивачу пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.

Судом встановлено, що згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 30.03.1999, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

31.12.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025 № 191950028096 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки для призначення пенсії необхідно мати не менше 25 років страхового стажу, а стаж ОСОБА_1 за підрахунком органу пенсійного фонду становив 21 рік 10 місяців 11 днів.

В подальшому, 18.02.2025 ОСОБА_1 вдруге звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, подавши її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Окрім документів, поданих разом із заявою від 31.12.2024, ОСОБА_1 додав до заяви про призначення дострокової пенсії ще витяг із послужного списку.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.02.2025 № 191950028096 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. За підрахунком органу пенсійного фонду страховий стаж ОСОБА_1 становив 20 років 07 місяців 19 днів. До страхового стажу не зараховано такі періоди: - період роботи згідно з записами трудової книжки №7-8, оскільки відсутній запис про звільнення; - періоди роботи з 12.10.2000 по 29.06.2001 та з 02.04.2022 по 01.09.2002, оскільки відсутні дані в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; - період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування з 23.12.2003 по 31.12.2003, оскільки відсутні документи про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Окрім цього, орган пенсійного фонду зазначив, що до посвідчення учасника бойових дій не додано документ, що підтверджує проходження заявником військової служби в складі діючої армії в період бойових дій, що підлягає зарахуванню до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Доданий до заяви Витяг із послужного списку заявника із зазначенням інформації про проходження служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 не містить даної інформації.

Вважаючи протиправними вказані рішення відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону №1058-IV встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Пунктом 4 частини першої ст.115 Закону №1058-ІУ передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Водночас, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 Закону №2011-XII, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно із ст.4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII), ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

За приписами ст.6 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій визнаються, зокрема, учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 р. за № 1294/26071) передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17 та від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17), від 16.06.2020 у справі №185/7049/20 та від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі № 160/6146/19.

Як вбачається зі змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025, до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано усі періоди.

Утім, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 28.12.2022, з 01.01.2023 по 31.01.2023, з 22.03.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 23.06.2023, з 04.07.2023 по 31.07.2023, з 01.08.2023 по 31.08.2023, з 01.09.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 31.10.2023, з 01.11.2023 по 30.11.2023, з 01.12.2023 по 31.12.2023, з 01.01.2024 по 18.01.2024, з 25.02.2024 по 29.02.2024 ОСОБА_1 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Запорізькій області та н.п. Оріхів, Новопавлівка, Новоандріївка, Новоданилівка, Мала Токмачка Запорізької області, що підтверджується довідкою від 18.04.2024 № 1251, а тому суд вважає, що вказані періоди мають бути зараховані до страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Таким чином, суд вважає, що зарахування органом Пенсійного фонду України у Львівській області періодів військової служби, зазначених у довідці від 18.04.2024 № 1251, в одинарному розмірі є протиправним.

Вирішуючи спір по суті, суд також враховує, що позивач скористався правом, передбаченим абзацом 4 п. 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846), та 18.02.2025 (протягом трьох місяців з дня первинного звернення за призначенням пенсії) подав додатково до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області витяг із послужного списку, що підтверджує його службу у Республіці Афганістан.

Так, статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII особам з числа військовослужбовців рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» і «з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема дійсна військова служба у Радянській Армії.

Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393). Пункт 3 вказаної постанови передбачає зарахування на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, періоду участі у бойових діях у воєнний час як один місяць служби за три місяці.

Постанова Міністрів СРСР від 17 січня 1983 року № 59-27 «Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, які знаходяться у складі обмеженого контингенту радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їх сім'ям» було передбачено зараховувати до вислуги років для призначення пенсії один місяць служби на три місяці служби на території Демократичної Республіки Афганістан військовослужбовцям, які прослужили встановлений ряд служби в цій країні, а тим, хто отримав поранення, контузії, каліцтво або захворювання, - незалежно від строку служби, і час безперервного перебування у зв'язку з цим на лікуванні в лікувальних закладах.

За змістом пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 08 лютого 1994 року №63 та затвердженого нею Переліку держав і періодів бойових дій на їх території, бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, проходили в період із квітня 1978 року по грудень 1989 року.

Відповідно до витягу із послужного списку ОСОБА_1 з 04.02.1986 по 10.11.1987 проходив службу в Республіці Афганістан.

Крім цього, як вже було зазначено вище, згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 30.03.1999, ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

Таким чином, ОСОБА_1 подано до органу пенсійного фонду посвідчення учасника бойових дій та витяг із послужного списку, в якому зазначено конкретний період перебування позивача на військовій службі в Республіці Афганістан, а тому органом пенсійного фонду безпідставно не було зараховано період проходження військової служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 на пільгових умовах - як один місяць служби за три.

Окрім цього, як слідує з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області протиправно зменшило тривалість страхового стажу ОСОБА_1 , обчисленого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

Вирішуючи спір по суті, суд також зазначає, що спірним у даній справі рішенням про відмову у призначенні пільгової пенсії від 25.02.2025 за №191950028096 позивачу також відмовлено у зарахуванні й інших періодів трудової діяльності, однак у межах даної справи предметом спірних правовідносин є зарахування до страхового стажу позивача періодів безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та період військової служби в Республіці Афганістан.

Таким чином, на переконання суду, станом на 31.12.2024 ОСОБА_1 , який є учасником бойових дій, досяг 55 років та мав не менше 25 років страхового стажу, а тому мав право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З огляду на це, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025 №191950028096 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.02.2025 № 191950028096 є протиправними та підлягають скасуванню, а Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області слід зобов'язати зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та період військової служби в Республіці Афганістан з розрахунку один місяць служби за три, а також призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком з 31.12.2024.

Крім цього, з метою ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виплачувати пенсію позивачу, починаючи з дня її призначення, 31.12.2024.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі як суб'єкти владних повноважень у ході розгляду справи не довели правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.

Натомість, доводи та аргументи позивача, якими вона обґрунтовувала позовні вимоги, знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовні вимоги належить задовольнити.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025 № 191950028096 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25.02.2025 №191950028096 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 28.12.2022, з 01.01.2023 по 31.01.2023, з 22.03.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 30.04.2023, з 01.05.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 23.06.2023, з 04.07.2023 по 31.07.2023, з 01.08.2023 по 31.08.2023, з 01.09.2023 по 30.09.2023, з 01.10.2023 по 31.10.2023, з 01.11.2023 по 30.11.2023, з 01.12.2023 по 31.12.2023, з 01.01.2024 по 18.01.2024, з 25.02.2024 по 29.02.2024 та період військової служби в Республіці Афганістан з 04.02.1986 по 10.11.1987 з розрахунку один місяць служби за три.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 з 31.12.2024 дострокову пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , починаючи з дня її призначення, 31.12.2024.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 11 червня 2025 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл.,79016 код ЄДРПОУ:13814885),

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: просп. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, Запорізький р-н, Запорізька обл.,69005 код ЄДРПОУ:20490012),

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ:14035769).

Головуюча суддя Дерех Н.В.