11 червня 2025 року Справа № 480/3889/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та скасування наказу,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , у якій просить:
- визнати протиправними дії командира Військової частини НОМЕР_1 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 та накладення на нього п. 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1585 від 30.03.2024 «Про накладення дисциплінарного стягнення на військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 » дисциплінарного стягнення - догани;
- визнати протиправними дії командира Військової частини НОМЕР_1 щодо позбавлення ОСОБА_1 10% премії за березень 2023 року на підставі п. 65 Додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1669 від 05.04.2024 «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року»;
- скасувати п. 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) №1585 від 30.03.2024 «Про накладення дисциплінарного стягнення на військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 » про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 - оголошення йому дисциплінарного стягнення - догани;
- скасувати п. 65 Додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1669 від 05.04.2024 «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року» про позбавлення ОСОБА_1 10% премії за березень 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач протиправно наклав на нього дисциплінарне стягнення та позбавив частини премії за помилку в одну цифру в наказі, в той час, коли позивача не було в військовій частині і він знаходився на стаціонарному лікуванні, без пояснень підстав притягнення до відповідальності позивача та врахування будь-яких негативних наслідків від технічної помилки в одну цифру в наказі.
Ухвалою суду від 20.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідача, зокрема, зобов'язано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали подати до суду копії усіх документів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного наказу.
Ухвалою суду від 14.10.2024 клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про продовження процесуального строку було задоволено, а саме продовжено Військовій частині НОМЕР_1 строк для подання витребуваних ухвалою суду від 20.05.2024 доказів на 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що оскільки згідно рапорту №13008 від 21.03.2024, встановлено, що причиною накладення на позивача дисциплінарного стягнення, є невірно зазначені відомості у наказах по особовому складу, позивач в свою чергу, як начальник відділення персоналу військової частини НОМЕР_1 , безпосередньо є відповідальним за даним напрямком службової діяльності, а відтак зазначені в рапорті обставини не передбачають додаткове встановлення обставин у зв'язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На вказаний відзив представник позивача надав відповідь у якій вказує про безпідставність доводів відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є військовослужбовцем Збройних Сил України і проходить військову службу в Військовій частині НОМЕР_1 .
21.04.2024 заступник начальника штабу з мобілізаційної роботи військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 подав рапорт начальнику штаба - заступнику командира військової частини НОМЕР_1 , у якому зазначив наступне:
"Дійсним доповідаю, що при перевірці інформації згідно рапорту тимчасове виконуючого обов'язки начальника відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 і запиту із ІНФОРМАЦІЯ_1 №595 віл 12.03.2024, що до неточностей в наданих документах на молодшого сержанта ОСОБА_3 було встановлено, що дата народження військовослужбовця ІНФОРМАЦІЯ_2 , в наказі командира військової частини НОМЕР_1 (по стройової частині) №3 66 від 15.12.2023, та наказі (по особовому складу) від 15.12.2023 № 277-РС вказано 02.11.2001, та дата призову військовослужбовця 08.03.2022, тоді як у наказі командира військової частини (по стройовій частини ) від 15.12.2023 № 366 та наказі (по особовому складу ) вказано 12.03.2022, було внесено помилково. Помилка була виявлена при надходженні запита із ІНФОРМАЦІЯ_1 № 595 від 12.03.2024. Пропоную внести зміни до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частиш) від 15.12.2023 № 366 та наказі (по особовому складу) від 15.12.2023 № 277-РС на 02.10.2001 та дата призову військовослужбовця 08.03.2022 замість 12.03.2022, та надати виправленні витяги в ІНФОРМАЦІЯ_3 .".
На вказаному рапорт командир відповідача наклав резолюцію «НВП оголосити підполковнику ОСОБА_4 «Догану».
30.03.2024 відповідач прийняв наказ № 1585 (з адміністративно - господарської діяльності) «Про накладення дисциплінарного стягнення на військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 ».
У мотивувальній частині вказаного наказу відповідач зазначив, що на підставі резолюції командира військової частини НОМЕР_1 , підполковника ОСОБА_5 на рапорті начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 , полковника ОСОБА_6 від 21.03.2024 №13008, за низьку виконавчу дисципліну підготувати проект наказу на дисциплінарне стягнення підполковнику ОСОБА_7 , начальник відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 . Своїми діями підполковник ОСОБА_8 , які полягають у низькій виконавчій дисципліні, порушив вимоги статі 1, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та статті 11, Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України.
У зв'язку з викладеним відповідач п.7 вказаного наказу визначив, що за порушення вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 11, 14, 16 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, яке виявилось у не додержанні законодавства України, підполковника ОСОБА_1 , начальник відділення персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , по поверненню до місця служби, притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення, передбачене пунктом «б» статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого законом України від 24.03.1999 № 551 -XIV, «ДОГАНА».
У подальшому 05.04.2024 відповідачем був прийнятий наказ №1669 (з адміністративно-господарської діяльності) «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року» у якому командир відповідача, окрім іншого наказав відповідно до вимог розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», окремого доручення Міністра Оборони України від 16.01.2024 № 183/уд:
2. Виплатити в зменшеному розмірі щомісячну премію за березень 2024 року, на підставі пункту 4 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, військовослужбовцям рядового, сержантського та офіцерського складу військової частини НОМЕР_1 за відповідними тарифними розрядами, окремого доручення Міністра Оборони України від 16.01.2024 № 183/уд, згідно з Додатком 2 до цього наказу.
Пунктом 65 Додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1669 від 05.04.2024 «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року», визначено список військовослужбовців відповідача, яким встановлено виплатити премію в зменшеному розмірі за березень 2024 року на підставі дисциплінарного стягнення, а саме: підполковнику ОСОБА_1 90% від мінімальної суми премії, підстава - догана відповідно до наказу відповідача №1585 від 30.03.2024.
Не погоджуючись з вказаними наказами та діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232 XII (далі Закон України № 2232 XII) визначено правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (частина 4 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").
Законом України від 24.03.1999 №551-XIV «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» затверджено Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі - Дисциплінарний статут Збройних Сил України), який визначає сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.
Відповідно до вимог статей 1, 2 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна ґрунтується на усвідомленні військовослужбовцями свого військового обов'язку, відповідальності за захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, на їх вірності Військовій присязі.
Статтею 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил визначено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
За приписами статті 7 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення можуть тільки прямі командири та командири, визначені в розділі 3 цього Статуту.
Відповідно статті 83 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Відповідно статті 84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Відповідно до вказаних норм рішення про призначення службового розслідування не є обов'язком командира, а є виключно правом, що не містить обов'язкового порядку.
Також відповідно до абзацу 3 пункту 2 розділу ІІ наказу Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608, службове розслідування не призначається, якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення) або їх встановлено під час проведення інспектування, інвентаризації, аудиту, за рішенням суду.
У зв'язку з викладеним, суд зазначає, що відповідач мав підстави приймати оскаржувані накази без проведення службового розслідування.
Як встановлено судом підставами для прийняття оскаржуваних наказів (у оскаржуваній частині) стали помилки у наказі №366 від 15.12.2023 та наказі №277-РС від 15.12.2023, за які, як вважав відповідач мав відповідати позивач.
Разом з тим, відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого №9108, позивач у період з 10.12.2023 по 29.12.2023 перебував на стаціонарному лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону.
Тобто, як встановлено судом позивач у період виготовлення двох вище вказаних наказів перебував на стаціонарному лікування, а тому не мав фактичної можливості допустити вказані помилки.
Вказані доводи зазначались позивачем і в позовній заяві, однак відповідач не надав суду жодних доводів з урахуванням вказаних обставин для підтвердження правомірності оскаржуваних наказів.
У зв'язку з викладеним суду зазначає, що оскаржувані накази (у частині оскарження) не відповідають вимогам п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому оскаржувані накази в частині оскарження є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо вимог позивача визнати протиправними дії командира відповідача, суд зазначає, що вказані дії полягали виключно у прийнятті оскаржуваних наказів (в частині оскарження), а тому належним та достатнім способом відновлення порушеного права є визнання протиправними та скасування вказаних наказів (у відповідних частинах).
Також суд зазначає, що скасування п. 65 Додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1669 від 05.04.2024 «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року» не відновить порушеного права позивача на отримання належного розміру премії, а тому суд з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивача премію за березень 2023 року у розмірі 100% з урахуванням виплачених раніше сум.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та скасування наказу - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п. 7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) №1585 від 30.03.2024 «Про накладення дисциплінарного стягнення на військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 » про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 - оголошення йому дисциплінарного стягнення - догани.
Визнати протиправним та скасувати п. 65 Додатку №2 до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №1669 від 05.04.2024 «Про преміювання військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 за березень 2024 року» про визначення ОСОБА_1 премії за березень 2023 року у розмірі 90%.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) премію за березень 2023 року у розмірі 100% з урахуванням виплачених раніше сум.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько