11 червня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/12304/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом,
Позивач Головне управління ДПС у Сумській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в розмірі 834,30 грн, з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 5280,47 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 зобов'язано виконавчий комітет Зіньківської міської ради Полтавського району Полтавської області надати суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (останнє місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 повторно зобов'язано виконавчий комітет Зіньківської міської ради Полтавського району Полтавської області надати суду інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (останнє місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ).
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшов лист Виконавчого комітету Зіньківської міської ради в якому повідомлено, що відповідно до даних Реєстру територіальної громади, інформація на гр. ОСОБА_1 , в Зіньківській міській раді відсутня.
Ухвалою суду від 28.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання на 10:40 год. 11 червня 2025 року.
Згідно із частиною сьомою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється у порядку, визначеному статтею 130 цього Кодексу.
За змістом статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання.
Так, про дату, час та місце розгляду справи було оголошено на офіційному веб-порталі судової влади України.
Крім того, копія ухвали про відкриття провадження у справі разом із повісткою направлялися за адресою позивача, зазначеною в позовній заяві, однак, повернулися до суду із відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою".
Тож, суд вжив залежних від нього та необхідних заходів з метою повідомлення відповідача про розгляд судової справи.
Відзив на позов у строк, визначений частиною першою статті 261 КАС України, відповідач не надав.
За змістом частини четвертої статті 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
А відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати учасників справи, свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ГУ ДПС у Сумській області винесло податкові повідомлення-рішення форми «Ф»:
- №0048995-2403-1611 від 21.03.2022, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власникам об'єктів житлової нерухомості, у розмірі 306,00 грн (податковий період 2021);
- №0048994-2403-1611 від 21.03.2022, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власникам об'єктів житлової нерухомості, у розмірі 147,60 грн (податковий період 2021);
- №0495639-2407-1611 від 26.04.2021, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власникам об'єктів житлової нерухомості, у розмірі 220,80 грн (податковий період 2020);
- №0076100-2410-1611 від 21.03.2023, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власникам об'єктів житлової нерухомості, у розмірі 159,90 грн (податковий період 2022).
Також, ГУ ДПС у Сумській області винесло податкові повідомлення-рішення форми «Ф»:
- №436083-2407-1811 від 07.10.2022, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, у розмірі 3085,79 грн (податковий період 2022). Сума несплаченого податкового зобов'язання по вказаному податковому повідомленню-рішенню, з урахуванням переплати у розмірі 1353,98 грн, становить 1731,81 грн;
- №126684-2407-1811 від 19.04.2023, яким визначило відповідачу до сплати податкове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб, у розмірі 3548,66 грн (податковий період 2023).
Означені податкові повідомлення-рішення направлені ГУ ДПС у Сумській області на податкову адресу відповідача та повернуті адресату з відміткою пошти "за закінченям терміну зберігання".
Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження вказаного вище податкового повідомлення-рішення, а також його оскарження до суду судом не виявлено.
Таким чином, податкові зобов'язання, визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, суми зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості в розмірі 834.30 грн.; з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 5280,47 грн. правомірно віднесено контролюючим органом до складу податкового боргу відповідача з цих видів податків.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Абзацом 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу встановлено, що в разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так податковим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ф" від 22.08.2023 №003372-1303-1828, яка направлена на адресу відповідача, однак не отримана з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".
Доказів оскарження вказаної вимоги чи переривання заборгованості по ній сторонами не надано, а судом не встановлено.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючі органи здійснюють за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Також підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно з пунктом 87.11 статті 88 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що суми податкового боргу відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості в розмірі 834,30 грн.; з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 5280,47 грн, ним не сплачено.
Податковий борг відповідача підтверджується, зокрема, розрахунком податкового боргу, податковою вимогою та витягами з облікових карток відповідача.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості відповідачем суду не надано.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Сумській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, буд. 13, Суми, Сумська область,40009) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення коштів з рахунків платника податків за податковим боргом задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) кошти на погашення податкового боргу:
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками житлової нерухомості в розмірі 834,30 грн. на рахунок UA428999980314010512000018510, ГУК у Сум. обл/Комишанська СТГ/18010300, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
- з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 5280,47 грн. на рахунок UA288999980334179815000018510, ГУК у Сум. обл/Комишанська СТГ/18010900, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва