Рішення від 11.06.2025 по справі 420/2620/25

Справа № 420/2620/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Рона Авто» до Відділу державного нагляду (контролю) у Херсонській області, АРК Крим та місті Севастополі Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Рона Авто» з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Херсонській області, АРК Крим та місті Севастополі Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ029794 від 12.11.2024 року.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов обґрунтований позивачем тим, що він не має нічного спільного з транспортним засобом та з перевезенням, яке здійснювалося на транспортному засобі щодо якого встановлені порушення, позивач не є ані власником, ані користувачем цього транспортного засобу, позивач не повідомлявся про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, посадова особа, яка винесла постанову щодо позивача не мала на це повноважень.

Відзив обґрунтований відповідачем тим, що під час здійснення перевірки додержання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено порушення вимог законодавства, зокрема, здійснення перевезення за відсутності протоколу перевірки та адаптації тахографа на транспортному засобі. Про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт позивач належним чином повідомлявся. Статус позивача як автомобільного перевізника підтверджується товарно-транспортною накладною, наданою під час перевірки.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рона Авто» здійснює основну діяльність: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Відповідно до п. 1, п. п. 1, 3 п. 4, п. п. 2, 15, 54, 57 п. 5, п. 8 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, тощо.

Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до положень п. 2, 4, 14, 15, 16 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), рейдовим перевіркам (перевіркам на дорозі) підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних автомобільних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.

Рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів.

На виконання своїх повноважень, 24.10.2024 року посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті на підставі направлення на рейдову перевірку від 24.10.2024 року №001697 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.

Посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на транспорті 24.10.2024 року зупинено транспортний засіб марки MAN TGX 16.400, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки JANM державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 .

Зазначений транспортний засіб належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 23.02.2017 року, а напівпричіп - ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 від 04.07.2014 року.

Перевіркою встановлено, що перевізником порушено ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»: під час здійснення перевезення вантажів перевізник не забезпечив водія протоколом перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, що передбачено п. 3.3 розділу ІІІ наказу МТЗУ №385 від 24.08.2010 року чим порушені вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Враховуючи зазначені порушення Відділом державного нагляду (контролю) у Миколаївській області складений акт №АР088454 від 24.10.2024 року, який водієм підписаний, ним отриманий, однак будь-які пояснення водій відмовився надавати.

В цьому акті є посилання на товарно-транспортну накладну №699 від 24.10.2024 року, в якій перевізником вантажу значиться ТОВ «Рона Авто».

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 24.10.2024 року №АР088454 в. о. начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Херсонській області, АРК Крим та місті Севастополі Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № ПШ029794 від 12.11.2024 року, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000 грн. за порушення ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач не погодився із правомірністю постанови про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з положеннями ст. 1, 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити: дата і місце складання; вантажовідправник (повне найменування), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; автомобільний перевізник (повне найменування), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;и вантажоодержувач (повне найменування), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України; транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто; пункти завантаження і розвантаження.

Порядок ведення та надання інформації з реєстру товарно-транспортних накладних визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.

Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю. Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Згідно з п. 1.4, 3.3, 3.6 «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 року №385, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.

Автомобільні перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють

періодичні інспекції.

Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що у водія мають бути в наявності, в тому числі, і інші документи, передбачені законодавством України (ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»), до яких відносяться, зокрема, протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу (п. 33 «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті»).

При цьому, автомобільний перевізник забезпечує належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами (п. 3.6 «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті») та здійснюють контроль за роботою водіїв транспортних засобів для забезпечення належного виконання покладених на них обов'язків, який включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та законодавства про працю (ст. 18 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Відповідно до ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи: за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, в разі відсутності у водія, документів, про які зазначено вище, зокрема, протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, перевізник може бути притягнутий до відповідальності за ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Непред'явлення такого документу під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Оскільки під час перевірки 24.10.2024 року транспортного засобу марки MAN TGX 16.400, державний номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом марки JANM державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 встановлено, що у водія відсутній протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, позивачем допущено порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині наявності у водія всіх документів для здійснення вантажного перевезення, за що ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність.

Таким чином, позивача правомірно притягнуто до відповідальності за постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ029794 від 12.11.2024 року.

Відповідно до п. 21, 25, 26, 27 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), у разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності). У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Суд звертає увагу, що акт перевірки є носієм доказової бази щодо виявлених фактів, а притягнення перевізника до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт здійснюється на підставі матеріалів перевірки.

В даному випадку, суд вважає, що під час складання акту перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки не допущено порушень, які б не давали можливість встановити обставини вчинення порушення, свідчили б про порушення прав перевізника при складанні акту перевірки, тобто, не допущено порушень, які можуть вплинути на його законність та скасування акту адміністративного органу.

Верховний Суд в рішенні від 14 грудня 2023 року у справі № 340/5660/22 зробив висновки, що основну інформацію для притягнення особи до відповідальності, а також для можливого наступного оскарження особою дій Укртрансбезпеки, несуть саме ті документи, які особа (водій транспортного засобу або інша компетентна особа автомобільного перевізника) подає контролюючому органу в момент виявлення порушення та/або під час безпосереднього розгляду питання про притягнення до адміністративної відповідальності.

Верховний Суд в постанові від 19.10.2023 року у справі № 640/27759/21 зазначив, що нові докази, які подають заінтересовані особи, зокрема до суду, який розглядає відповідний спір, після визначення контролюючим органом належного перевізника та його притягнення до адміністративної відповідальності мають оцінюватися з розумною критикою та із чітким застосуванням критеріїв належності, допустимості, достовірності та достатності таких нових доказів, а також їх взаємозв'язку із документами, які були надані контролюючому органу в момент перевірки. Тільки такий підхід забезпечить дотримання принципу належного виконання учасниками спірних правовідносин вимог законодавства, яке регулює перевезення пасажирів та вантажів, та реалізацію принципу правової визначеності у спорах щодо встановлення дійсного автомобільного перевізника компетентним органом, який контролює дотримання державної політики з питань безпеки на наземному транспорті. Тобто, пріоритетним є врахування саме тих документів, які були надані під час проведення перевірки та/або під час безпосереднього розгляду питання про притягнення до адміністративної відповідальності, а не надані до судового розгляду.

В акті перевірки №АР088454 від 24.10.2024 року зазначено про наявність товарно-транспортної накладної №699 від 24.10.2024 року, за якою перевізником вантажу є позивач, таку накладну надано самим водієм, водій транспортного засобу підписав акт та не висловлював будь-яких зауважень щодо встановлених під час перевірки порушень та обставин, а тому суд вважає такі обставини встановленими.

Позивач в своєму позові зазначає, що не він є перевізником вантажу в спірних правовідносинах, однак ці обставини спростовуються наявністю товарно-транспортної накладної №699 від 24.10.2024 року, в якій зазначено, що саме позивач є перевізником вантажу, замовником перевезення вантажу та його одержувачем.

Також, суд звертає увагу на фотофіксацію транспортного засобу, на якому зазначено мовою оригіналу «грузоперевозки» та телефон 050969-18-21, який позивачем зазначений в позові, як телефон ТОВ «Рона Авто».

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В цій справі відповідачем доведено порушення позивача вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів, надано докази на підтвердження цих обставин, в тому числі, товарно-транспортну накладну №699 від 24.10.2024 року, в якій перевізником зазначено позивача, а тому позивача правомірно притягнуто до відповідальності за постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ029794 від 12.11.2024 року.

Посилання позивача на не отримання запрошення та, як наслідок, порушення порядку притягнення позивача до відповідальності суд не приймає до уваги, оскільки Відділом державного нагляду (контролю) у Херсонській області, АРК Крим та місті Севастополі Державної служби України з безпеки на транспорті 05.11.2024 року направлено на адресу позивача, зазначену в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, запрошення №97438/41/24-24 від 05.11.2024 року про розгляд справи на 12.11.2024 року о 10:00, про що свідчить відповідне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повернулося відправнику в зв'язку із закінченням терміну зберігання. Таким чином, відповідачем виконано обов'язок з повідомлення позивача про розгляд справи.

Щодо тверджень про підписання оскаржуваної постанови неналежною особою, суд ці доводи не приймає до уваги, оскільки відповідно до п. 27 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, за наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, при цьому оскаржувана постанова підписана виконуючим обов'язки керівника територіального органу Укртрансбезпеки, містить печатку, що свідчить про підписання її належною посадовою особою.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскаржувана постанова відповідача №ПШ029794 від 12.11.2024 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу прийнята в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, є правомірною та не підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Рона Авто» не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Рона Авто» (Військове містечко, 23, буд. 49, кв. 3, м. Херсон, Херсонська область, 73000, код ЄДРПОУ 43749686) до Відділу державного нагляду (контролю) у Херсонській області, АРК Крим та місті Севастополі Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Залізнична, буд. 8, м Херсон, Херсонська область, 73022) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ029794 від 12.11.2024 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА

.