Рішення від 11.06.2025 по справі 640/9807/20

Справа № 640/9807/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ» до Головного управління ДПС в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Приватне акціонерне товариство «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ» з позовною заявою до Головного управління ДПС в м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 509,08 грн.

За цією позовною заявою Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16.09.2024 року №399, цю справу скеровано для розгляду до Одеського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року ця справа прийнята до провадження, вирішено її розглядати за правилами спрощеного провадження, наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою від 24 лютого 2025 року судом замінено відповідача на належного з Головного управління ДПС в м. Києві на його правонаступника - Головне управління ДПС в м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС.

Ухвалою від 24 лютого 2025 року судом прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої позивач просить замість попередніх позовних вимоги розглядати позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року.

Уточнення позовних вимог пов'язано з тим, що податковий орган за результатами розгляду скарги позивача її частково задовольнив, скасував податкове повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року та замість нього виніс нове податкове повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року, в якому сума штрафу складає 509,08 грн.

Позов обґрунтований позивачем тим, що податковим органом при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення порушені норми податкового законодавства в частині винесення цього рішення без врахування та розгляду заперечень на акт перевірки. Також позивач зазначає, що ним своєчасно та належним чином виконаний обов'язок щодо направлення на реєстрацію податкових накладних, однак ним квитанції про прийняття або не прийняття податкових накладних не отримані в день направлення їх на реєстрацію, а тому застосування до позивача штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних є безпідставним.

Відзив обґрунтований відповідачем тим, що ним правомірно застосовані до позивача штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, оскільки вона подана до податкового органу не протягом операційного дня, визначеного Порядком №1246. А щодо не надання позивачу можливості надати заперечення на акт податковий орган зазначає, що незначні помилки в направленні податкового повідомлення-рішення не впливають на його законність.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Головним управлінням ДПС в м. Києві 29.01.2020 року проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватним акціонерним товариством «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ», за результатами якої складений акт перевірки №1113/26-15-04-05-16/5503326 від 29.01.2020 року.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних, визначених п. 201.20 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: податкова накладна №93 від 22.12.2018 року зареєстрована з порушенням строку на 1 день - 16.01.2019 року, податкова накладна №116 від 28.12.2018 року зареєстрована з порушенням строку на 1 день - 16.01.2019 року, податкова накладна №110 від 28.12.2018 року зареєстрована з порушенням строку на 1 день - 16.01.2019 року, податкова накладна №124 від 31.12.2018 року зареєстрована з порушенням строку на 1 день - 16.01.2019 року.

На підставі акту перевірки №1113/26-15-04-05-16/5503326 від 29.01.2020 року податковим органом направлено на адресу позивача податкове повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року, яким до позивача застосований штраф в розмірі 10% від суми ПДВ за вищезазначеними податковими накладними, зареєстрованими несвоєчасно, тобто - 4787,79 грн.

Позивач зазначає, що отримав акт перевірки разом з податковим повідомленням-рішенням 19.02.2020 року, що позбавило його права на подання заперечень на акт.

Позивач не погодився з правомірністю податкового повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року та подав на нього скаргу до ДПС України.

За результатами розгляду скарги, ДПС України 21.04.2020 року прийнято рішення про часткове її задоволення, скасування податкового повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року в частині застосування до позивача штрафу в розмірі 4278,71 грн., оскільки раніше за результатами документальної планової перевірки позивача (акт від 07.06.2019 року №121/26-15-14-07-02-10/05503326) вже встановлювалося порушення щодо своєчасності реєстрації податкових накладних №93 від 22.12.2018 року, №116 від 28.12.2018 року, №124 від 31.12.2018 року та виносилося податкове повідомлення-рішення в частині цих порушень.

Після скасування ДПС України податкового повідомлення-рішення №0162410405 від 14.02.2020 року, Головним управлінням ДПС в м. Києві винесено нове податкове повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року, яким до позивача застосований штраф в розмірі 10% від суми ПДВ за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №110 від 28.12.2018 року, яка фактично зареєстрована з порушенням строку на 1 день - 16.01.2019 року (сума ПДВ за податковою накладною 5090,83 грн., сума штрафу 10% складає 509,08 грн.).

Зазначені обставини стали підставою для звернення позивача до суду із заявою про зміну предмету позову, яка прийнята судом до розгляду та на цей час позовні вимоги позивача стосуються податкового повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року на суму штрафу 509,08 грн. за порушення термінів реєстрації податкової накладної №110 від 28.12.2018 року на один день.

Суд вважає висновки податкового органу про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкової накладної №110 від 28.12.2018 року, визначених п. 201.20 ст. 201 Податкового кодексу України, безпідставними, з огляду на наступне.

Відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до положень п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в податковій накладні, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Згідно з положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до положень п. 1, 2, 3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних.

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до положень п. 12, 13, 14 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронному вигляді надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Позивачем за допомогою програмного забезпечення M.e.doc., використовуючи «Єдине вікно подання електронної звітності» 15.01.2019 року о 15:36 подано на реєстрацію до Державної фіскальної служби України податкову накладну №110 від 28.12.2018 року, що підтверджується відповідним скріншотом та квитанцією №1, яка отримана позивачем 15.01.2019 року о 22:47 про не прийняття документу в зв'язку із виявленням помилки/зауваження, в якій зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 15:36.

В подальшому позивачем податкова накладна №110 від 28.12.2018 року подана на реєстрацію 15.01.2019 року о 22:52 після виправлення та ним 16.01.2019 року о 16:18 отримана квитанція №1 про прийняття документу, в якому зазначено, що документ доставлений до центрального рівня Державної податкової служби України 16.01.2019 року о 08:00.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що податкову накладну №110 від 28.12.2018 року позивачем вперше подано на реєстрацію 15.01.2019 року о 15:36, тобто в межах операційного дня, який триває з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин та в межах операційного дня податковий орган мав направити позивачу квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, а в разі не надіслання такої квитанції протягом операційного дня, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, що прямо передбачено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Квитанція №1 про не прийняття документу отримана позивачем 15.01.2019 року о 22:47 та в той же день о 22:52 позивач подав виправлену податкову накладну №110 від 28.12.2018 року, отже квитанція №1 податковим органом була направлена позивачу поза межами операційного дня, який тривав до 20:00, а тому вона, у відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.01.2019 року.

Зазначені обставини свідчать про дотримання позивачем норм податкового законодавства щодо реєстрації податкової накладної №110 від 28.12.2018 року та відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності за п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.

Слід зазначити, що Верховним Судом в своїх рішеннях неодноразова висловлював позицію про те, що у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання (рішення Верховного Суду від 28.10.2020 року у справі №620/817/19, від 24.11.2021 року у справі №200/12604/19-а, від 01.12.2022 року у справі №640/18804/19, від 14.02.2019 року у справі №809/1040/17, від 27.03.2018 року у справі №825/2411/16), які суд має врахувати у відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Податковий орган в відзиві на позовну заяву зазначає про направлення позивачем податкової накладної №110 від 28.12.2018 року до податкового органу о 22:52, тобто подання її на реєстрацію поза межами операційного дня 15.01.2019 року, отже, з порушення позивачем вимог податкового законодавства, однак суд не приймає до уваги ці доводи, оскільки вперше ця накладна подана на реєстрацію 15.01.2019 року о 15:36 та податковим органом квитанція №1 мала бути направлена позивачу до 20:00, однак вона надіслана позивачу тільки о 22:47.

Щодо доводів позивача про те, що його обмежено в поданні заперечень на акт, оскільки акт та податкове повідомлення-рішення отримано ним в одному конверті 19.02.2020 року, податковим органом ці обставини не спростовані та позивач у відповідності до положень ст. 86 Податкового кодексу України має право на подання заперечень на акт, однак суд вважає, що ці обставини не вплинули на законність податкового повідомлення-рішення, оскільки позивач в подальшому скористався правом на оскарження податкового повідомлення-рішення, направленого позивачу за результатами перевірки та було скасовано з винесенням нового, яке оскаржене в цій справі.

Таким чином, враховуючи дотримання позивачем норм податкового законодавства щодо реєстрації податкової накладної №110 від 28.12.2018 року та відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності за п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, у суду є всі підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ» (вул. Будіндустрії, буд. 9, м. Київ, 01013, код ЄДРПОУ 05503326) до Головного управління ДПС в м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0741100405 від 14.08.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в м. Києві №0741100405 від 14.08.2020 року.

Стягнути з Головного управління ДПС в м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «КИЇВОПОРЯДКОМПЛЕКТ» (вул. Будіндустрії, буд. 9, м. Київ, 01013, код ЄДРПОУ 05503326) сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА