Іменем України
11 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/770/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області № 045550029216 від 03 квітня 2025 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з не зарахуванням до страхового стажу періоду навчання з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року згідно з дипломом серії НОМЕР_1 , оскільки період навчання перетинається з періодом проходження військової служби (25 червня 1988 року по 04 вересня 1989 року), та періоду роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 і від 25 лютого 2025 року № 15/51, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою ОК-5;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу, із зарахуванням до страхового стажу періодів навчання з 01 вересня 1987 року по 24 червня 1988 року, та з 05 вересня 1989 року по 25 червня 1993 року згідно з дипломом серії НОМЕР_2 ;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області призначити дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу, із зарахуванням до страхового стажу період роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 і від 25 лютого 2025 року № 15/51;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до стажу один місяць служби за три в період з 07 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року, за час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції: м. Старобільськ, Луганської області;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати до стажу один місяць служби за три в періоди з 01 травня 2018 року по 19 червня 2018 року, з 21 липня 2018 року по 09 вересня 2018 року, з 25 вересня 2018 року по 08 грудня 2019 року, з 24 грудня 2019 року по 29 січня 2020 року, з 04 лютого 2020 року по 20 липня 2021 року, з 26 серпня 2021 року по 30 вересня 2021 року та з 01 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року, за час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в місті Краматорську, Донецької області.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що 27 березня 2025 року він звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою та відповідними документами для призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при досягненні віку 55 років.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області № 045550029216 від 03 квітня 2025 року позивачу було відмовлено в призначені дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Пенсійний вік відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років. Вік заявника - 55 років. Необхідний страховий стаж відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж особи становить 21 рік 6 місяців 11 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період навчання з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року згідно з дипломом серії НОМЕР_1 , оскільки період навчання перетинається з періодом проходження військової служби (25 червня 1988 року по 04 вересня 1989 року); періоди роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 та від 25 лютого 2025 року № 15/51, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою ОК-5. Згідно пункту 2.1 Порядку про надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, у разі якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським відповідно до Закону, страховий стаж та заробітна плата (дохід) обчислюються
Позивачем зазначено, що відсутність даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу відбулася не з вини позивача та дана обставина не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду проходження військової служби в Управлінні СБУ в Донецькій та Луганській областях.
ГУ ПФУ в Донецькій області при розгляді документів не було взято до уваги посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 26 травня 2015 року, довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та довідку про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення
ГУ ПФУ у Донецькій області не зараховано до страхового стажу період навчання з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року згідно з дипломом серії НОМЕР_1 . Проте, відповідно до пункту «д» частини третьої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Позивачем надано усі документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі вказаного позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 21 квітня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , ГУ ПФУ в Донецькій області 07 травня 2025 року подало відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що підстав для задоволення позову немає, оскільки відповідач діяв правомірно, відповідно до вимог діючого законодавства.
Позивачем до суду надані письмові пояснення від 05 травня 2025 року, в яких зазначено, що відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 11 лютого 2025 року № 135, наказом СБ України від 31 серпня 1996 року № 514-ос позивача зараховано на військову службу в органи СБ України з 31 серпня 1996 року по теперішній час і має статус учасника бойових дій. З моменту проходження служби трудова книжка та військовий квиток зберігались в його особовій справі в ГУ СБ України в Луганській області. Проте, 06 квітня 2014 року Головне управління Служби безпеки України в Луганській області було захоплено проросійськими бойовиками. Після захоплення будівлі управління доступ до цих документів став неможливим. Таким чином, втрата зазначених документів пов'язана з бойовими діями та окупацією території.
ГУ ПФУ в Донецькій області до суду надані письмові пояснення від 30 травня 2025 року, в яких зазначено, що в матеріалах справи, долучених до відзиву та направлених через підсистему електронний суд до Луганського окружного адміністративного суду, наявна заява про призначення/перерахунок пенсії з датою 18 березня 2025 року. Відповідач повідомляє, що згідно з інформацією з підсистеми «Призначення та виплати пенсій на базі ЕПС», вищевказана заява продубльована і подана повторно заявником і зареєстрована 27 березня 2025 року, при цьому вихідна дата документа залишилась 18 березня 2025 року.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою від 18 березня 2025 року про призначення пенсії за віком, яку зареєстровано 27 березня 2025 року.
До заяви про призначення пенсії позивач, серед іншого, додав наступні документи: посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 26 травня 2015 року; диплом серії НОМЕР_2 ; виписку з залікової відомості (додаток до диплома серії НОМЕР_1 ); довідки від 04 березня 2025 року № 20-18, № 20-19, № 20-20, № 20-32,№ 20-33, № 20-34, № 20-35, № 20-36, № 20-37 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески; довідку від 25 лютого 2025 року № 15/51 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески; довідку від 04 червня 2018 року № 1653 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; довідку від 04 червня 2018 року № 1334; довідку від 25 жовтня 2018 року № 313/окпос; довідку від 11 лютого 2025 року № 135; довідку від 01 квітня 2025 року № 262 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпечення їх здійснення; заяву довільної форми про те, що він не отримував та не отримує пенсійне забезпечення в інших державах, зокрема в Російській Федерації та Республіці Білорусь.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 03 квітня 2025 № 045550029216 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування прийнятого рішення відповідач зазначив, що пенсійний вік відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 55 років. Вік заявника - 55 років. Необхідний страховий стаж відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж особи становить 21 рік 6 місяців 11 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: період навчання з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року згідно диплому серії НОМЕР_1 , оскільки період навчання перетинається з періодом проходження військової служби (25 червня 1988 року по 04 вересня 1989 року); періоди роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 та від 25 лютого 2025 року № 15/51, оскільки відсутні відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою ОК-5.
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 (для розрахунку права на пенсію за віком) станом на 27 березня 2025 року складає 21 рік 6 місяців 11 днів, а саме зараховано періоди: з 25 червня 1988 року по 04 вересня 1989 року, з 31 серпня 1996 року по 31 грудня 1998 року, з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2001 року, з 01 січня 2002 року, з 31 грудня 2003 року, з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2004 року, з 01 січня 2005 року по 31 грудня 2007 року, з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2010 року, з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року, з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року (кратність 1).
У період з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року позивач навчався в Новочеркаському Трудового Красного Знамені політехнічному інституті по спеціальності «Автоматизація технологічних процесів та виробництв», що підтверджується дипломом серії НОМЕР_1 від 25 червня 1993 року та додатком до диплому.
Позивач має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серія НОМЕР_5 від 26 травня 2016 року, виданого Службою Безпекою України.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні СБ України в Луганській області з 01 січня 2017 року по 28 грудня 2017 року та в 3 управлінні ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях з 29 грудня 2017 по 31 грудня 2019 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 803135,39 грн, СВ - 176689,79 грн, за період служби йому розраховано суми грошового забезпечення (ГЗ), які враховуються при обчислення пенсії (грн): січень 2017 року - 29352,96 грн, лютий 2017 року - 14026,20 грн, березень 2017 року - 20896,99 грн, квітень 2017 року - 20660,60 грн, травень 2017 року - 27461,95 грн, червень 2017 року - 34557,24 грн, липень 2017 року - 17623,87 грн, серпень 2017 року - 18582,45 грн, вересень 2017 року - 20660,60 грн, жовтень 2017 року - 27736,16 грн, листопад 2017 року - 20600,60 грн, грудень 2016 року - 16465,05 грн; січень 2018 року - 21406,67 грн, лютий 2018 року - 21406,67 грн, березень 2018 року - 21406,67 грн, квітень 2018 року - 21406,67 грн, травень 2018 року - 43680,15 грн, червень 2018 року - 18039,38 грн, липень 2018 року - 18207,44 грн, серпень 2018 року - 18039,38 грн, вересень 2018 року - 18258,75 грн, жовтень 2018 року - 21910,50 грн, листопад 2018 року - 35850,20 грн, грудень 2018 року - 32487,74 грн; січень 2019 року - 22729,50 грн, лютий 2019 року - 31913,38 грн, березень 2019 року - 13874,00 грн, квітень 2019 року - 15572,62 грн, травень 2019 року - 14607,00 грн, червень 2019 року - 14607,00 грн, липень 2019 року - 14607,00 грн, серпень 2019 року - 15607,00 грн, вересень 2018 року - 14607,00 грн, жовтень 2018 року - 29214,00 грн, листопад 2019 року - 21910,50 грн, грудень 2019 року - 33281,50 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2017-2019 роки.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-20 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях з 01 січня 2020 року по 31 січня 2021 року, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн.): ГЗ - 488201,34 грн, СВ - 107404 грн, за період служби йому розраховано суми грошового забезпечення (ГЗ), які враховуються при обчислення пенсії (грн): січень 2020 року - 14823,51 грн, лютий 2020 року - 67851,24 грн, березень 2020 року - 14823,51 грн, квітень 2020 року - 90568,18 грн, травень 2020 року - 27275,58 грн, червень 2020 року - 18255,89 грн, липень 2020 року - 18186,41 грн, серпень 2020 року - 19402,13 грн, вересень 2020 року - 54213,08 грн, жовтень 2020 року - 35434,69 грн, листопад 2020 року - 18811,89 грн, грудень 2020 року - 66490,92 грн; січень 2021 року - 42064,31 грн. Довідка видана на підставі: даних особистих рахунків за 2020-2021 роки.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 25 лютого 2025 року № 15/51 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески ОСОБА_1 проходив службу в 3 управлінні ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях з 30 грудня 2020 року по теперішній час, у період служби йому нараховано суми грошового забезпечення (ГЗ) та сплачено страхові внески (СВ), які враховуються при обчисленні пенсії (грн): січень 2021 року - 12988,50 грн, лютий 2021 року - 35806,50 грн, березень 2021 року - 38556,90 грн, квітень 2021 року - 38556,90 грн, травень 2021 року - 38556,90 грн, червень 2021 року - 38556,90 грн, липень 2021 року - 63589,01 грн, серпень 2021 року - 28192,14 грн, вересень 2021 року - 28556,90 грн, жовтень 2021 року - 25704,60 грн, листопад 2021 року - 38556,90 грн, грудень 2021 року - 38556,90 грн; січень 2022 року - 43028,10 грн, лютий 2022 року - 45992,49 грн, березень 2022 року - 58804,80 грн, квітень 2022 року - 58804,80 грн, травень 2022 року - 58804,80 грн, червень 2022 року - 91497,60 грн, липень 2022 року - 58804,80 грн, серпень 2022 року - 58804,80 грн, вересень 2022 року - 58804,80 грн, жовтень 2022 року - 58679,38 грн, листопад 2022 року - 58156,80 грн, грудень 2022 року - 58156,80 грн; січень 2023 року - 64118,40 грн, лютий 2023 року - 64118,40 грн, березень 2023 року - 104716,80 грн, квітень 2023 року - 64118,40 грн, травень 2023 року - 64118,40 грн, червень 2023 року - 59118,40 грн, липень 2023 року - 59118,40 грн, серпень 2023 року - 59118,40 грн, вересень 2023 року - 59118,40 грн, жовтень 2023 року - 59066,40 грн, листопад 2023 року - 59066,40 грн, грудень 2023 року - 60038,40 грн; січень 2024 року - 67780,34 грн, лютий 2024 року - 73486,68 грн, березень 2024 року - 60038,40 грн, квітень 2024 року - 60038,40 грн, травень 2024 року - 60038,40 грн, червень 2024 року - 60038,40 грн, липень 2024 року - 60038,40 грн, серпень 2024 року - 126556,80 грн, вересень 2024 року - 60038,40 грн, жовтень 2024 року - 60038,40 грн
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
- страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
- страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 115 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.
Згідно з абзацом першим пункту 4 частини першою статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають право військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до
Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Приписами підпункту «к» частини першої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба у складі Збройних сил СРСР.
Пунктом «в» частини третьої статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.
Згідно з пунктом 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393 в редакції, чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:
- військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту;
- служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу, Державному бюро розслідувань на посадах рядового і начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;
- служба як військових будівельників у військово-будівельних загонах (частинах);
- час перебування на практичній льотній підготовці призваних на військову службу осіб, які навчалися на офіцерів запасу льотного складу у навчальних організаціях Товариства сприяння обороні України;
- час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі;
- час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
- час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах внутрішніх справ, Службі безпеки, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу;
- військова служба (служба) у період до 1 січня 1992 р. у Збройних Силах, інших військових формуваннях, органах державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР зараховується до вислуги років (у тому числі на пільгових умовах) особам, які проживають в Україні, в порядку, встановленому законодавством колишнього Союзу РСР, що діяло до 1 січня 1992 р., за послужним списком особової справи особи, яка проходила військову службу (службу);
- час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки, Управління державної охорони, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, Державне бюро розслідувань, Національне антикорупційне бюро, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації, органи і підрозділи цивільного захисту, державну пожежну охорону, податкову міліцію, Бюро економічної безпеки або Державну кримінально-виконавчу службу на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затвердженими відповідно Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Державним бюро розслідувань, Національним антикорупційним бюро, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, виконання кримінальних покарань, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, затвердженим Головою Служби судової охорони;
- час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, в органах і установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт, підрозділах кримінально-виконавчої інспекції, органах та підрозділах цивільного захисту, підрозділах державної та професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, Національному антикорупційному бюро, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, начальницьким складом Національного антикорупційного бюро за переліком посад і на умовах (в порядку), затверджених відповідно центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту та Національним антикорупційним бюро;
- час роботи в органах державної влади у разі направлення (переведення) для подальшого проходження військової або державної служби до розвідувальних органів на посади, які передбачають використання знань і досвіду, набутих під час роботи в органах державної влади;
- служба в Національній поліції;
- служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- служба в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації на посадах рядового і начальницького складу;
- час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і в закладах вищої освіти із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Службі судової охорони, Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі;
- час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
До вислуги років зараховується військова служба (служба) у період з 01 січня 1992 року у Збройних Силах, органах внутрішніх справ, органах державної безпеки, поліції, інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства держав, які входили до складу колишнього Союзу РСР, якщо зарахування таких періодів до вислуги років передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у такому випадку обчислюється згідно із законодавством відповідної держави, на території якої військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проходили військову службу (службу), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За положеннями підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві ю
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (пункт 1.3 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1).
Відповідно до абзаців першого-четвертого пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (у випадках, передбачених абзацами четвертим та п'ятим пункту 1.1 цього розділу цього Порядку), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням, продовженням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, припиненням виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац сьомий пункту 1.8 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1).
Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці або відомостей про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб, а починаючи з 01 січня 2010 року - індивідуальними відомостями про застраховану особу (абзац шостий підпункту 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до абзаців тринадцятого-вісімнадцятого підпункту 6 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком:
- військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:
- документи про проходження військової служби (служби);
- довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;
- посвідчення учасника бойових дій;
- особам, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов'язаних, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»:
- посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
За положеннями пункту 2.10 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Згідно з абзацами першим-третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до абзаців першого, сьомого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 22-1 вбачається, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов'язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, при поданні особою заяви в паперовій формі перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. У разі подання заяви в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює призначення пенсії з дня прийняття заяви про призначення пенсії (перегляд розміру пенсії з дати її призначення).
Також з норм Порядку № 22-1 вбачається, що з 30 березня 2021 року органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсії будь-яким територіальним органом Пенсійного фонду України, обраним за принципом випадковості, в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
У спірних відносинах заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Донецькій області.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 01 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Абзацами першим-четвертим пункту 6 Порядку № 637 встановлено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань) (абзац п'ятий пункту 6 Порядку № 637).
Згідно з пунктом 6 Порядку № 637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:
- військові квитки;
- довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальних органів, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;
- довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань).
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).
Для підтвердження служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції приймаються довідки, які видаються в порядку, що визначається МВС (додаток № 3).
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Разом з цим, з аналізу вищенаведених положень Порядку № 637 та Порядку № 22-1 слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є саме оригінал трудової книжки, а за відсутності оригіналу трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Дослідженням зібраних документів судом установлено, що позивачем до заяви про призначення пенсії не було додано трудової книжки та військового квитку, оскільки вони зберігались в його особовій справі в ГУ СБ України в Луганській області, втрата зазначених документів пов'язана з бойовими діями та окупацією Луганської області.
Щодо незарахування до страхового стажу період навчання з 01 вересня 1987 року по 24 червня 1988 року та з 05 вересня 1989 року по 25 червня 1993 року суд зазначає наступне.
Приписами підпунктів «з», «і» та «к» частини першої, частини третьої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також період навчання в професійно-технічних училищах та служба у складі Збройних сил СРСР. При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті «з», прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Пунктами «в» та «д» частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
У статті 18 Закону України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» визначені типи закладів професійної (професійно-технічної) освіти. До закладів професійної (професійно-технічної) освіти належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійної (професійно-технічної) освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи закладів освіти, що надають професійну (професійно-технічну) освіту або здійснюють професійне (професійно-технічне) навчання.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 01 вересня 1987 року по 25 червня 1993 року навчався в Новочеркаському Трудового Красного Знамені політехнічному інституті по спеціальності «Автоматизація технологічних процесів та виробництв» та в цей же період з 25 червня 1988 року по 04 вересня 1989 року проходив військову службу, який зараховано до страхового стажу.
Позивачем надана довідка Новочеркаського Трудового Красного Знамені політехнічного інституті ім. Серго Орджонікідзе від 19 серпня 1989 року, в якій зазначено, що він у 1987 році вступив до Новочеркаського Трудового Красного Знамені політехнічного інституті ім. Серго Орджонікідзе та на теперішній час навчається на І курсі очного відділення. Строк закінчення учбового закладу - липень 1993 року.
Разом з цим, позивачем не надано довідку про періоди навчання з 01 вересня 1987 року по 24 червня 1988 року та з 05 вересня 1989 року по 25 червня 1993 року у навчальному закладі з урахуванням проходження військової служби, тому відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії правомірно не зараховано до страхового стажу період навчання, оскільки період навчання перетинається з періодом проходження військової служби.
Щодо не зарахування до страхового стажу періоди роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року (8 років 1 місяць) суд зазначає наступне.
До заява про призначення пенсії позивачем додані довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 і від 25 лютого 2025 року № 15/51, в яких зазначені відомості про нараховану заробітну плату та сплачені страхові внески за період з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року роботи позивача в Головному управлінні Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Таким чином, відповідачем протиправно не зараховано до страхового стажу періоду роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року в Головному управлінні Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Щодо незарахування до страхового стажу роботи з розрахунку один місяць служби за період з 07 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року за час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції: м. Старобільськ, Луганської області та періоди з 01 травня 2018 року по 19 червня 2018 року, з 21 липня 2018 року по 09 вересня 2018 року, з 25 вересня 2018 року по 08 грудня 2019 року, з 24 грудня 2019 року по 29 січня 2020 року, з 04 лютого 2020 року по 20 липня 2021 року, з 26 серпня 2021 року по 30 вересня 2021 року та з 01 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року за час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в місті Краматорську, Донецької області, суд зазначає.
Згідно з довідкою Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 11 лютого 2025 року № 135 ОСОБА_1 наказом СБ України від 31 серпня 1996 року № 514-ос зарахований на військову службу в органи СБ України з 31 серпня 1996 року по теперішній час та має статус учасника бойових дій (посвідчення серія НОМЕР_3 від 26 травня 2015 року, видане СБ України).
Позивач має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серія НОМЕР_5 від 26 травня 2016 року, виданого Службою безпекою України.
Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_6 від 25 жовтня 2018 року № 313/окпос ОСОБА_1 дійсно з 01 травня 2018 року по теперішній час перебуває та виконує обов'язки в районі проведення операції об'єднаних сил та бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 червня 2018 року № 1653 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України ОСОБА_2 дійсно в період з 07 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі /районах проведення антитерористичної операції: м. Старобільськ Луганської області. Підстава: накази керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 14 листопада 2014 року № 027та від 30 квітня 2018 року № 086.
Згідно з довідкою Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 червня 2018 року № 1334 ОСОБА_1 є військовослужбовцем Служби безпеки України та дійсно проходить військову службу на офіцерських посадах в структурному підрозділі (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях. Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року № 33/6/а «При визначення районів проведення АТО та термінів її проведення» вся Луганська область визначена територією проведення антитерористичної операції. Відповідно до статей 7, 12, 13 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», Положення про оперативний штаб з управління антитерористичною операцією (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2004 року № 611-11), відповідним наказом керівника АТЦ при Службі безпеки України «Про залучення про проведення антитерористичної операції співробітників СБУ» ОСОБА_1 залучений до заходів антитерористичної операції та її забезпечення щодо захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також запобігання, виявлення і припинення терористичних актів і злочинів терористичної спрямованості, розробки та реалізації попереджувальних, режимних, організаційних повноважень (передбачених статтею 6 Закону та іншими актами законодавства) в районі проведення АТО з 07 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року.
Відповідно до довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 01 квітня 2025 року № 262 про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх здійснення ОСОБА_1 дійсно в період з 01 травня 2018 року по 19 червня 2018 року, з 21 липня 2018 року по 09 вересня 2018 року, з 25 вересня 2018 року по 08 грудня 2019 року, з 24 грудня 2019 року по 29 січня 2020 року, з 04 лютого 2020 року по 20 липня 2021 року, з 26 серпня 2021 року по 30 вересня 2021 року та з 01 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів м. Крамоторськ Донецької області. Підстава: наказ Генерального штабу ЗСУ від 14 травня 2018 року № 3/ДСК; рапорт бригадного генерала ОСОБА_3 № 158/УОС/дск від 15 квітня 2022 року; витяг з наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 18 січня 2020 року № 18/дск; витяг з наказу Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 15 квітня 2022 року № 82/дск.
Статтею 8 Закону Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
17 липня 1992 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - постанова № 393).
Відповідно до абз. 1, 6, 7, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до абз. 1, 6, 7, 8 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (в редакції після внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119, станом на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Враховуючи те, що станом на дату звернення позивача зі заявою про призначення пенсії (27 березня 2025 року) діяла нова редакція Порядку № 393, суд вважає, що відсутні підстави для зарахування на пільгових умовах позивачу час проходження служби, протягом якого він брав безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпеченні їх із розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки такий період враховується тільки для визначення розміру пенсії.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постановах від 31 серпня 2023 року у справі № 200/4951/22, від 11 вересня 2023 року у справі № 480/4827/22, від 07 вересня 2023 року у справі № 560/9478/22, від 15 вересня 2023 року у справі № 380/10714/22, від 31 січня 2024 року у справі № 480/4941/22, від 10 червня 2024 року у справі № 260/4588/23 та від 04 липня 2024 року у справі № 620/4538/23.
Аналогічного висновку дійшов й Перший апеляційний адміністративний суд в постановах від 06 червня 2024 року у справі № 200/479/24 і від 18 липня 2024 року у справі № 200/1227/24.
При цьому суд не застосовує положення Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 «Про затвердження положення про організацію роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей», на які посилається позивач, з огляду на приписи частини третьої статті 7 КАС України, якою визначено, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
В цьому випадку відповідні положення Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 суперечать іншому правовому акту, який має вищу юридичну силу, - Порядку № 393.
З огляду на вказане, підстави для зарахування до пільгового стажу в розрахунку один місяць служби за три місяці часу проходження військової служби період з 07 квітня 2014 року по 30 квітня 2018 року за час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції: м. Старобільськ, Луганської області та періоди з 01 травня 2018 року по 19 червня 2018 року, з 21 липня 2018 року по 09 вересня 2018 року, з 25 вересня 2018 року по 08 грудня 2019 року, з 24 грудня 2019 року по 29 січня 2020 року, з 04 лютого 2020 року по 20 липня 2021 року, з 26 серпня 2021 року по 30 вересня 2021 року та з 01 листопада 2021 року по 24 лютого 2022 року за час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів в місті Краматорську, Донецької області.
Таким чином, рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 03 квітня 2025 року № 045550029216 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
У межах спірних правовідносин належним, достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде покладання на відповідача обов'язку повторно розглянути заяву позивача від 18 березня 2025 року, яка зареєстрована 27 березня 2025 року, про призначення пенсії за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням встановлених судом обставин справи позовні вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області призначити дострокову пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу, із зарахуванням до страхового стажу періодів навчання з 01 вересня 1987 року по 24 червня 1988 року та з 05 вересня 1989 року по 25 червня 1993 року згідно з дипломом серії НОМЕР_2 , періоду роботи з 01 січня 2017 року по 31 січня 2025 року згідно з довідками Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 04 березня 2025 року № 20-19 та № 20-20 та від 25 лютого 2025 року № 15/51 є передчасними та не підлягають задоволенню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір», то питання розподілу цих судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03 квітня 2025 року № 045550029216 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 березня 2025 року, яка зареєстрована 27 березня 2025 року, про призначення пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволення інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Кисіль