про залишення позовної заяви без руху
09 червня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3659/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, 9, м. Київ, 01001; РНОКПП 37508470), третя особа - Центрально-Південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України (вул. Єгорова, буд.25-а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25015; код ЄДРПОУ 45200774) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Цуцман Наталію Ярославівну, звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить:
- скасувати рішення Державної міграційної служби України від 14.05.2025 року №008017300024885 про відмову у визнанні ОСОБА_1 особою без громадянства;
- зобов'язати Державну міграційну службу України прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 особою без громадянства.
Частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пункт 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
У відповідності до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 грн.
У цій позовній заяві позивач просить суд скасувати рішення (основна вимога) та зобов'язання вчинити певні дії (похідна вимога).
Враховуючи те, що позовну заяву подано через систему «Електронний суд», керуючись частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, подаючи суду вказану позовну заяву, позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн, виходячи із розрахунку: 3028 грн. х 0,4 х 0,8.
Разом із позовною заявою представник позивача подав клопотання у якому просить суд звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору та зазначив про матеріальну незабезпеченість позивача, неможливість офіційно працевлаштуватися через відсутність паспорту, відсутність інших матеріальних джерел. Представник позивача також зазначив, що для залучення спеціалістів в галузі права на комерційній основі заявник отримує правову допомогу безоплатно відповідно до умов проекту «Захист та рішення для біженців, шукачів притулку, осіб без громадянства, осіб під ризиком без громадянства та осіб з невизначеним громадянством в Україні», який реалізується Громадською організацією «Десяте квітня» за сприяння Агентства ООН у справах біженців.
Надаючи правову оцінку вказаному клопотанню, суддя зазначає наступне.
Особа без громадянства, що перебуває на території України, має право отримувати доходи.
Особи без громадянства, які перебувають або проживають в Україні на законних підставах, можуть працювати і отримувати за це заробітною плату або інші види доходів. Правові засади працевлаштування осіб без громадянства в Україні визначаються відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю, Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Закону України «Про зайнятість населення».
Також, особи без громадянства мають право на підприємницьку діяльність та можуть отримувати доходи від свого бізнесу.
Загалом, особи без громадянства можуть отримувати доходи, якщо вони мають законні підстави для перебування в Україні та відповідно до чинного законодавства.
Особи без громадянства мають ті ж самі права і свободи, що і громадяни України, за винятками, встановленими законодавством або міжнародними договорами України.
Для отримання довідки про доходи фізична особа-іноземець або особа без громадянства може звернутися до органу ДПС за місцем свого проживання (реєстрації) або за місцем отримання доходів.
Пунктом 1 статті 29 Цивільного кодексу України встановлено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Крім того, статтею 3 Закону України від 11 грудня 2003 року №1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі - Закон №1382) визначено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.
Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання (ст. 6 Закону №1382).
Законними підставами перебування на території України для іноземців та осіб без громадянства є підстави, встановлені Законом України від 22 вересня 2011 року №3773-IV "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - Закон №3773).
Статтею 5 Закону №3773 визначено, що іноземці та особи без громадянства отримують посвідку на тимчасове (постійне) проживання.
В позовній заяві представник позивача адресою фактичного місця проживання ОСОБА_1 зазначає - АДРЕСА_1 , однак жодних доказів в підтвердження вказаного, до матеріалів позовної заяви не долучено.
Водночас, статтею 8 Закону України "Про судовий збір" перелічені умови, за яких суд може відстрочити, розстрочити або звільнити сторону від сплати судового збору, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Аналіз наведених приписів законодавства дає підстави для висновку, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є скрутний майновий стан сторони, який повинен бути доведений достовірними доказами.
Представник позивача стверджує про матеріальну незабезпеченість позивача, неможливість офіційно працевлаштуватися через відсутність паспорту, відсутність інших матеріальних джерел, натомість жодних доказів про неотримання позивачкою доходів суду не надає, відтак суддя вважає необґрунтованою заяву представника позивача про звільнення позивача від сплати судового збору.
З огляду на викладене та для усунення недоліків позовної заяви позивачу або його представнику необхідно надати суду позивача довідку про фактичне місце проживання позивача, датовану максимум за 6 місяців до дня звернення до суду з цим позовом, а також докази про відсутність у ОСОБА_1 жодних доходів протягом останнього календарного року.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
Відмовити у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити особу, що подала позовну заяву про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз'яснити особі, що подала позовну заяву, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК