11 червня 2025 року місто Київ № 320/28581/25
Київський окружний адміністративний суд міста Києва в складі:
головуючого судді Білоус А.Ю.,
за участі секретаря судового засідання Петровського М.Є.,
представника позивача - Лебедєвої А.М., представника відповідача - Бондар О.О.,
розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ПОЛТАВА" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" про визнання протиправними та скасування рішень,
Товариство з обмеженою відповідальність "ТРЕЙД ПОЛТАВА" звернулось до суду з позовом в порядку статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" щодо відхилення пропозиції ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА", яке оформлене протоколом №2805-5 від 28.05.2025 за процедурою закупівлі «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)», яку оприлюднив на веб-ресурсі Уповноваженого органу за ідентифікатором №UA-2025-05-15-013240-а Лот №1;
- визнати протиправними та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" щодо відхилення пропозиції ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА", яке оформлене протоколом №3005-15 від 30.05.2025 за процедурою закупівлі «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)», яку оприлюднив на веб-ресурсі Уповноваженого органу за ідентифікатором №UA-2025-05-15-013240-а Лот №4.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/28581/25 розподілено судді Білоус А.Ю. 09.06.2025 о 14:07 год.
Підставами позову визначено протиправність рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» щодо відхилення пропозиції ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА", яке оформлене протоколом №2805-5 від 28.05.2025 за ідентифікатором №UA-2025-05-15-013240-а Лот №1 та рішення щодо відхилення пропозиції ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА", яке оформлене протоколом №3005-15 від 30.05.2025 за ідентифікатором №UA-2025-05-15-013240-а Лот №4, оскільки пропозиція ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» відповідає умовам Оголошення, зокрема, і тим, які визначені в Додатках до нього, а як наслідок не підлягала відхиленню з підстав, визначених ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 відкрито провадження в справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, запропоновано відповідачу подати відзив.
У судовому засіданні 11.06.2025 представник позивача позов підтримала з підстав, викладених у позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні з тих підстав, що ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» не надано в складі тендерної пропозиції документу відповідно до п. 2 додатку №1 Оголошення, а саме довідки у довільній формі, яка підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення, а також у зв'язку з наявністю розбіжностей у вантажопідйомності транспортних засобів, зазначених у Довідці про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 та Гарантійному листі від ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ»». Також зазначила, що Довідка про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 не відповідає формі, встановленій у п. 1 Додатку 4 Оголошення.
Представники сторін в судовому засіданні не заперечували проти подальшого розгляду справи в письмовому провадженні.
Дослідивши докази, суд установив.
На вебсторінці https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-05-15-013240-a?oldVersion=true оприлюднено Оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2025-05-15-013240-a:
найменування замовника - Державне підприємство Міністерства оборони України "Державний оператор тилу";
категорія замовника - замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони;
вид предмета закупівлі - товари;
Лот №1: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік);
очікувана вартість предмета закупівлі: 340 956 000,00 UAH;
розмір мінімального кроку пониження ціни: 1 704 780,00 UAH;
Лот №4: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік);
очікувана вартість предмета закупівлі: 557 928 000,00 UAH;
розмір мінімального кроку пониження ціни: 2 789 640,00 UAH.
Відповідно до Протоколу Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу» від 28.05.2025 №2805-5 щодо розгляду пропозиції учасника ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», поданої до участі у спрощеній закупівлі за предметом «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)» за лотом № 1 (ідентифікатор закупівлі - UA-2025-05-15-013240-a), прийнято рішення:
1. Відхилити пропозицію ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», подану для участі у Закупівлі за лотом № 1 відповідно до частини 13 статті 14 Закону та перейти до учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
2. Оприлюднити в електронній системі закупівель інформацію про відхилення пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», за лотом № 1 протягом одного дня з дня прийняття цього рішення.
Підставами прийняття такого рішення зазначено:
у складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» надано Довідку про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 та Гарантійний лист від ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ»». Проте, відповідно до наданих довідок виявлено розбіжність у вантажопідйомності транспортних засобів. Окрім того, Довідка про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 не відповідає формі, встановленій у п. 1 Додатку 4 Оголошення;
у складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» не надано документи відповідно до п. 2 додатку №1 Оголошення, а саме: документ (довідка) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення.
Відповідно до Протоколу Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу» від 30.05.2025 №3005-5 щодо розгляду пропозиції учасника ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», поданої до участі у спрощеній закупівлі за предметом «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)» за лотом № 4 (ідентифікатор закупівлі - UA-2025-05-15-013240-a), прийнято рішення:
1. Відхилити пропозицію ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», подану для участі у Закупівлі за лотом № 4 відповідно до частини 13 статті 14 Закону, та перейти до учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
2. Оприлюднити в електронній системі закупівель інформацію про відхилення пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», за лотом № 4 протягом одного дня з дня прийняття цього рішення.
Підставами прийняття такого рішення зазначено:
у складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» надано Довідку про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 та Гарантійний лист від ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ»». Проте, відповідно до наданих довідок виявлено розбіжність у вантажопідйомності транспортних засобів. Окрім того, Довідка про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 не відповідає формі, встановленій у п. 1 Додатку 4 Оголошення;
у складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» не надано документи відповідно до п. 2 додатку №1 Оголошення, а саме: документ (довідка) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення.
Не погоджуючись із вказаними рішенням Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» щодо відхилення пропозицій ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА», поданих для участі у Закупівлі за лотом №1 та лотом № 4, позивач звернувся до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Спірні відносини стосуються закупівель для потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17 липня 2020 року № 808-IX (далі - Закон № 808-IX) визначено загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.
Згідно з частиною першою статті 30 цього Закону особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року №1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості № 1275), відповідно до пункту 1 яких ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.
Пунктами 2, 4 Особливостей № 1275 передбачено, що у цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про оборонні закупівлі» від 17 липня 2020 року № 808-IX, «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII) та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.
Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.
Пунктом 7 Особливостей № 1275 закріплено, що відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.
Відповідно до пункту 8 Особливостей № 1275 державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів:
1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178;
2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями;
3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822);
4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.
У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом № 922-VIII, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом № 922-VIII, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178.
Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.
Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Істотні умови державного контракту (договору), укладеного відповідно до абзацу першого цього пункту, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, визначених пунктом 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, або якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання пункту 2 частини третьої статті 30 Закону № 808-IX.
Під час здійснення оборонних закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 року № 708, з урахуванням цих особливостей.
Таким чином, з вищевказаного вбачається, що на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей № 1275, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.
За пунктом 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Порядок проведення спрощених закупівель врегульований статтею 14 Закону № 922-VIII, згідно з частиною першою якої спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Послідовність етапів проведення спрощеної закупівлі визначена частиною другою статті 14 Закону № 922-VIII, а вимоги щодо оголошення частиною третьої цієї норми.
В силу вимог частини одинадцятої статті 14 Закону № 922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.
Відповідно до частини дванадцятої статті 14 Закону № 922-VII за результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.
У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.
Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.
Тобто основним критерієм визначення переможця є найбільш економічно вигідна пропозиція.
Згідно з частиною тринадцятою статті 14 Закону № 922-VII замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:
1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;
2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;
4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
В оскаржуваних рішеннях, оформлених протоколами №2805-5 від 28.05.2025 (Лот №1) та №3005-15 від 30.05.2025 (Лот №4) підставами відхилення пропозиції учасника ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» зазначено:
- у складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» надано Довідку про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 та Гаранійний лист від ТОВ «Українська компанія «Овочевий світ»». Проте, відповідно до наданих довідок виявлено розбіжність у вантажопідйомності транспортних засобів. Довідка про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33 не відповідає формі, встановленій у п. 1 Додатку 4 Оголошення;
- неподання ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» документів відповідно до п. 2 додатку №1 Оголошення, а саме: документ (довідка) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення.
Щодо наявності розбіжностей у вантажопідйомності транспортних засобів у довідці від 24.05.2024 № 03/05/33 та Гарантійному листі від 19.05.2025 ТОВ «УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ «ОВОЧЕВИЙ СВІТ», суд зазначає наступне.
Відповідно до пп.1.3-1.4 п.1 Додатку № 4 до Оголошення про проведення спрощеної закупівлі в складі тендерної документації учасники мали надати довідку за наведеною нижче формою, яка містить інформацію про наявність транспортних засобів, необхідних для здійснення поставки продуктів харчування, а саме:
для товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування: не менше ніж 8 окремих транспортних засобів загальною вантажопідйомністю не менше 160 т;
для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6оС): не менше ніж 11 окремих транспортних засобів, обладнаних рефрижераторами* загальною вантажопідйомністю не менше 220 т;
для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС): не менше ніж 3 окремих транспортних засобів обладнаних рефрижератором*, загальною вантажопідйомністю не менше 60 т.
Для підтвердження наявності вантажного автотранспорту учасник у складі пропозиції надає:
завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання послуг перевезень транспортним/-и засобом/-ами, або договір про надання транспортно-експедиторських послуг тощо. Договори повинні бути чинними до 31 грудня 2025 року.
У випадку, якщо учасником надається договір про надання послуг перевезень транспортним/-и засобом/-ами, або договір про надання транспортно-експедиторських послуг тощо.
Додатково у складі пропозиції надається гарантійний лист від контрагента (перевізника), яким підтверджується його згода на використання зазначених транспортних засобів, у разі визначення учасника переможцем закупівлі із зазначенням конкретного переліку транспортних засобів.
На виконання пп.1.3-1.4 п.1 Додатку 4 до Оголошення ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» надано довідку про наявність транспортних засобів від 24.05.2024 № 03/05/33, Гарантійний лист від 19.05.2025 ТОВ «УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ «ОВОЧЕВИЙ СВІТ», договір від 25.11.2024 №25/11-2024 про транспортне перевезення.
В поданій ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» довідці від 24.05.2024 № 03/05/33 зазначено про наявність транспортних засобів для перевезення товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування: 8 транспортних засобів загальною вантажопідйомністю 171,172 т.
Однак, в гарантійному листі від 19.05.2025 ТОВ «УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ «ОВОЧЕВИЙ СВІТ» загальна вантажопідйомність зазначених 8 транспортних засобів (для перевезення товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування) становить 94,62 т.
Судом встановлено невідповідність поданої інформації щодо наявності транспортних засобів вимогам пп.1.3 п.1 Додатку № 4 до Оголошення, а саме щодо подання недостатньої ватажопідйомномті транспортних засобів для перевезення товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування
Крім того, суд зазначає про відмінність інформації, яка зазначена в гарантійному листі ТОВ «УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ «ОВОЧЕВИЙ СВІТ» та довідці від 24.05.2024 № 03/05/33 щодо вантажопідйомності інших транспортних засобів.
У довідці від 24.05.2024 № 03/05/33 зазначено, про наявність транспортних засобів для перевезення товарів, для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6оС): 24 транспортних засобів загальною вантажопідйомністю 471,893 т., однак відповідно до гарантійного листа загальна вантажопідйомність зазначених 24 транспортних засобів становить 331,7 т.
У довідці від 24.05.2024 № 03/05/33 зазначено, про наявність транспортних засобів для перевезення товарів, для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС): 3 транспортних засобів загальною вантажопідйомністю 112,8 т., однак відповідно до гарантійного листа загальна вантажопідйомність зазначених трьох транспортних засобів становить 66 т.
Посилання позивача щодо подання ним документів, які повністю відповідають змісту пропозиції, а похибки в цифрах є формальними помилками, суд відхиляє, з огляду на встановлення невідповідності поданої інформації щодо наявності транспортних засобів, вимогам пп.1.3 п.1 Додатку № 4 до Оголошення, а саме щодо подання недостатньої ватажопідйомномті транспортних засобів для перевезення товарів, які не потребують особливого температурного режиму транспортування.
З огляду на вказане, пропозиція ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, зокрема, пп.1.3 п.1 Додатку № 4 до Оголошення, а тому відхилення відповідачем пропозиції із зазначених підстав є обгрунтованним.
Щодо неподання в складі пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» документу відповідно до п. 2 додатку №1 Оголошення, а саме: документу (довідки) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення, суд зазначає наступне.
Згідно з п.2 Додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі «Вимоги до учасника та перелік документів, що надаються учасником у складі пропозиції» визначено про необхідність подання документів, що підтверджують відповідність пропозиції учасника вимогам до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі згідно з Додатком №?3 до Оголошення.
Додаток №3 до Оголошення містить таблицю, в якій зазначаються «Технічні, якісні та кількісні характеристики» відповідно до наведеної таблиці.
Приміткою Замовник зазначив, що для підтвердження відповідності пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам щодо предмета закупівлі, учасник у складі пропозиції надає:
1) документ (довідка) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення;
та
2) підписаний Додаток № 3 до Оголошення.
Суд звертає увагу, що в примітці до Додатку №3 замовником не використано сполучник "або" який означав би, що учаснику можливо подати один із зазначених документів. Замовником чітко визначено вимогу про подання документа (довідка) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення та підписаний Додаток № 3 до Оголошення.
На виконання п.2 Додатку №1 Оголошення ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» подано «Технічні, якісні та кількісні характеристики» від 24.05.2025 №03/05/19 за Лотом 1 та «Технічні, якісні та кількісні характеристики» від 24.05.2025 №03/05/19 за Лотом 4.
Із сайту https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-05-15-013240-a/lots судом встановлено, що до ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» до своїх пропозицій за Лотами №1 та №4 не надано документа (довідки) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення, з огляду на що, відхилення відповідачем пропозиції ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» із зазначених підстав є обгрунтованим, оскілька така пропозиція не відповідає п.2 Додатку 1 та Додатку 3 до Оголошення.
Щодо доводів позивача в частині нерозміщення відповідачем повідомлення про усунення невідповідностей.
Пунктом 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, визначено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Оскільки ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» не було подано в складі пропозицій за Лотами №1 та №4 документа (довідки) у довільній формі, який підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником у Додатку № 3 до Оголошення, тому у замовника/відповідача не було підстав для розміщення повідомлення про усунення невідповідностей.
З огляду на викладене в сукупості та встановлення судом подання ТОВ «ТРЕЙД ПОЛТАВА» тендерної документації, яка не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі за Лотом №1 та Лотом №4, суд дійшов висновку про правомірність рішення Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" щодо відхилення пропозиції ТОВ "ТРЕЙД ПОЛТАВА", яке оформлене протоколом №2805-5 від 28.05.2025 Лот №1 та рішення, яке оформлене протоколом №3005-15 від 30.05.2025 Лот №4.
Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог, відповідно в їх задоволенні суд відмовляє.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Відомості про сторін та інших учасників справи:
позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЕЙД ПОЛТАВА" (ідентифікаційний код 43439316, місцезнаходження: 03194, місто Київ, бульвар Кольцова, будинок 14-Д, офіс 610);
відповідач - Державне підприємство Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" (ідентифікаційний код 44830311, місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 13/24).
Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Білоус А.Ю.