Рішення від 11.06.2025 по справі 280/2194/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року Справа № 280/2194/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69036, м. Запоріжжя, вул. Маяковського, 20-А; код ЄДРПОУ 40311343)

до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (70005, Запорізька область, Запорізький район, с. Павлівське, пр. Тихий, буд. 8; код ЄДРПОУ 32355564)

про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач, Управління) до Комунального підприємства «Павлівський сількомунгосп» (далі - відповідач, КП «Павлівський сількомунгосп»), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 674,06 грн, застосовані на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 24.12.2024 №4.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами слухання справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області 24.12.2024 прийнято рішення №4 про застосування до КП «Павлівський сіль комунгосп» адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів) у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 674,06 грн. Проте зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, що послугувало підставою для звернення до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 31.03.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвала про відкриття провадження від 31.03.2025 та адміністративний позов вручені відповідачу з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 31.03.2025 та 25.03.2025 відповідно. Крім того, копія ухвали про відкриття провадження від 31.03.2025 також вручені відповідачу в паперовому вигляді, засобами поштового зв'язку, 24.04.2025, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Протягом строків, встановлених ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відзив не подано.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі матеріалів справи суд встановив такі обставини.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань КП «Павлівський сількомунгосп» (код ЄДРПОУ 32355564) зареєстровано як юридична особа, дата запису: 23.04.2003, основним видом діяльності є (за КВЕД): 36.00 Забір, очищення та постачання води.

На підставі колективного звернення фізичних осіб - мешканців Павлівської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області від 19.11.2024, що зареєстроване в Управлінні №Вх-П-570 від 20.11.2024, погодження Управління від 26.11.2024 №15.2.2-3/24521, наказу Управління від 29.11.2024 №119, направлення на проведення перевірки від 29.11.2024 №122, 02.12.2024 посадовими особами Управління розпочато позапланову перевірку додержання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін КП «Павлівський сількомунгосп», за адресою: 70005, Запорізька область, с. Павлівське, провул. Тихий, буд. 8.

02.12.2024 в.о. директора КП «Павлівський сількомунгосп» Завгородньому P.M. вручено копію направлення від 29.11.2024 №122 на здійснення позапланової перевірки, про що свідчить відповідний запис про отримання.

Також, 02.12.2024 посадовими особами Управління о 15 год. 56 хв. вручено в.о. директора КП «Павлівський сількомупгосп» Завгородньому P.M. вимогу від 02.12.2024 №122/1 про надання інформації у термін до 10 год. 00 хв. 04.12.2024.

13.12.2024 посадовими особами Управління складено акт, за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування регульованих цін №122/05, яким зафіксовано порушення КП «Павлівський сількомупгосп» вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - тарифу на центральне водопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 та п. 4 рішення виконавчого комітету Павлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.08.2024 №351, а що передбачена відповідальність відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення» .

Листом Управління від 13.12.2024 № Вих-5.3-08.1-10/4406 запрошено керівника та/або уповноваженого представника КП «Павлівський сількомунгосп» для участі у розгляді справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення на 24.12.2024 о 14-00 год. у приміщення Управління, яке отримано уповноваженою особою КП «Павлівський сількомунгосп» 13.12.2024, що підтверджується особистим підписом про отримання на запрошенні.

На розгляд справи про порушення законодавства про ціни та ціноутворення, що відбувся 24.12.2024, уповноважена особа КП «Павлівський сількомунгосп» не з'явилась.

Розглянувши під час слухання у справі матеріали перевірки КП «Павлівський сількомунгосп", встановлено порушення підприємством вимог законодавства про ціни та ціноутворення та, керуючись п. 6 ч. 1 ст. 18, п.1 ч.1 та ч.2 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення», ч.3 ст.12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.ст. 238-241, 250 Господарського кодексу України, та прийнято рішення №4 від 24.12.2024 про застосування до КП «Павлівський сількомунгосп" адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів) у виді штрафу у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки в сумі 674,06 грн.

Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення №4 від 24.12.2024 надіслано відповідачу засобами поштового зв'язку та отримано представником КП "Павлівський сількомунгосп" 02.01.2025.

Зважаючи на несплату відповідачем у добровільному порядку штрафних санкцій в установлені законодавством строки, Управління звернулось з даним адміністративним позовом до суду на виконання наданих законом повноважень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни та ціноутворення» (далі - Закон № 5007-VI).

Частиною першою статті 2 Закону № 5007-VI обумовлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Згідно із статтею 16 Закону № 5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Відповідно до пунктів 1, 5, 6 частини 1 статті 18 Закону № 5007-VI уповноважені органи мають право:

- проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

- вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №151 (далі - Положення), ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби.

Підпунктом 11 п. 4 Положення визначено, що ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до статті 3 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначеному законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Статтею 7 Закону № 877-V встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Частиною 3 статті 6 Закону № 877-V обумовлено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 6 статті 7 Закону № 877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно положень частин 7 статті 7 цього Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно пункту 1 частини 1 статті 20 Закону № 5007-VI до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Приписами частини 2 статті 20 Закону № 5007-VI визначено, що суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.

З аналізу наведених вище положень чинних нормативно-правих актів вбачається, що позивач уповноважений на здійснення контролю у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також на застосування до суб'єктів господарювання адміністративно-господарських санкцій.

Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 5007-VI, визначається Господарським кодексом України (ч. 3 статті 20 Закону №5007-VI).

Статтею 238 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовуватись до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, серед яких і адміністративно-господарський штраф (ст. 239 ГК України).

Частиною 1 ст. 250 ГК України визначено, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Пунктом 8 статті 18 Закону № 5007-VI визначено, що уповноважені органи мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Так, матеріалами справи підтверджено, що відповідач належним чином повідомлений про накладення на нього уповноваженим органом санкцій. Відповідне рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення відповідачем, зокрема, в судовому чи адміністративному порядку не оскаржене та є чинним. У встановлені строки у добровільному порядку відповідачем санкції не сплачено, доказів іншого суду не надано.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача коштів в розмірі адміністративно-господарських санкцій, у розмірі 674,06 грн.

Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За приписами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а досліджені судом докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства “Павлівський сількомунгосп» до Державного бюджету адміністративно-господарські санкції у розмірі 674,06 грн (шістсот сімдесят чотири гривні 06 коп.), застосовані на підставі рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 24.12.2024 №4.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, місцезнаходження: 69036, м. Запоріжжя, вул. Маяковського, 20-А; код ЄДРПОУ 40311343.

Відповідач - Комунальне підприємство «Павлівський сількомунгосп», місцезнаходження: 70005, Запорізька область, Запорізький район, с. Павлівське, пр. Тихий, буд. 8; код ЄДРПОУ 32355564.

Повне судове рішення складено 11.06.2025.

Суддя М.О. Семененко