Рішення від 11.06.2025 по справі 160/34441/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 рокуСправа № 160/34441/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.11.2023, оформлене листом № 59312-47502/П-01/8-0400/23, про відмову в зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці періоду його роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020 на посаді водія автотранспортних засобів автоколони № 2 цеху технологічного автотранспорту, зайнятого на вивезенні гірничої маси з кар'єру глибиною 150 метрів і глибше Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу його роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020 у Приватному акціонерному товаристві «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» та здійснити перерахунок пенсії з моменту його звернення за перерахунком пенсії у січні 2021 року, із застосуванням пільгового порядку обчислення страхового стажу, передбаченого ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме із зарахуванням до страхового стажу додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму недоплати щомісячних пенсійних виплат за період з дати звернення за перерахунком пенсії по дату ухвалення судового рішення, яка виникла у зв'язку з неповним перерахунком призначеної йому пенсії внаслідок неправомірного рішення відповідача щодо незарахування до пільгового стажу роботи з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці періоду його роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020 на посаді водія автотранспортних засобів автоколони № 2 цеху технологічного автотранспорту, зайнятого на вивезенні гірничої маси з кар'єру глибиною 150 метрів і глибше Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що з 05.12.2018 йому було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії він продовжив працювати на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1. 06.01.2021 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням набутого страхового стажу після призначення пенсії. На підставі вказаної заяви було проведено перерахунок пенсії, внаслідок якої збільшився її розмір. Від своїх колег позивач дізнався, що при перерахунку пенсії працівникам комбінату не зараховується період з 14.08.2019 до 15.06.2020 у зв'язку з несвоєчасним проведенням атестації робочих місць за умовами праці. На звернення позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23 повідомлено про незарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020 у зв'язку з несвоєчасним проведенням атестації робочих місць за умовами праці. Несвоєчасне проведення атестації робочих місць роботодавцем не може бути підставою для незарахування періодів роботи до пільгового стажу. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не зараховано вказаний період до його пільгового стажу, що призвело до неправильного обчислення страхового стажу (без застосоування кратності) для розрахунку пенсії, що вплинуло на її розмір.

Ухвалою суду від 02.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано у відповідача належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача.

29.01.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Разом з відзивом відповідач надав суду копію матеріалів пенсійної справи позивача. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, відповідач зазначив, що з 05.12.2018 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У трудовій книжці позивача відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1. Згідно з довідкою № 425 від 09.12.2020, виданою ПрАТ «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ», не підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи позивача з 14.08.2019 до 15.06.2020, який не підтверджено атестацією робочих місць за умовами праці (наказ № 566 від 14.08.2014, наказ № 560 від 16.06.2020 (чергова атестація)). Про незарахування вказаного періоду позивача було повідомлено листом від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23, яким надано відповідь на його звернення від 26.10.2023. Відповідач вважає, що позивач пропустив строк для звернення до суду та не навів поважних причин його пропуску. Належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача або зарахувати стаж.

Станом на час розгляду справи відповідь на відзив та заперечення не надійшли. Частиною четвертою статті 159 КАС України передбачено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену з 05.12.2018 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, що підтверджується копією матеріалів його пенсійної справи.

Згідно з довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 425 від 09.12.2020, виданою ПрАТ «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ», ОСОБА_1 працював повний робочий день на Інгулецькому гірничо-збагачувальному комбінаті (перетвореному у приватне акціонерне товариство відповідно до протоколу № 1 від 28.04.2016) у виробництві «Гірничі роботи» з 01.12.2018 до 15.06.2020 водієм автотранспортних засобів автоколони № 2 цеху технологічного автотранспорту, зайнятим на вивезенні гірничої маси з кар'єру глибиною 150 метрів і глибше, що передбачено списком № 1 розділом І підрозділом 3, затвердженим постановою КМУ № 461 від 24.06.2016. Атестація робочого місця проведена: наказ № 566 від 14.08.2014, наказ № 560 від 16.06.2020 - список № 2.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 , заповнена вперше 25.04.1986, містить записи про його переведення 10.09.2012 у ВАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» водієм автотранспортних засобів, зайнятим повний робочий день на вивезенні гірничої маси з кар'єру цеху технологічного автотранспорту, про підтвердження права на пільгове пенсійне запезпечення за списком № 1 за результатами атестації робочих місць за умовами праці наказами № 912 від 01.09.2009, № 556 від 14.08.2014, та за списком № 2 - наказом № 560 від 16.06.2020.

Відповідно до розрахунку стажу позивача (форми РС-право) після призначення пенсії до його пільгового стажу за Списком № 1 зараховано періоди з 01.12.2018 до 30.12.2018, з 01.01.2019 до 09.08.2019, до загального страхового стажу зараховано 31.12.2018 та періоди з 10.08.2019 до 30.11.2020, з 01.12.2020 до 30.09.2022, з 01.10.2022 до 31.12.2022.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23 на звернення позивача від 26.10.2023 повідомлено, що відповідно до заяви від 06.01.2021 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV проведено перерахунок його пенсії. До пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано період роботи згідно з довідкою № 425 від 09.12.2020 з 14.08.2019 до 15.06.2020 (період перерви у проведенні атестації робочих місць). Розмір пенсії обчислено із загального страхового стажу 48 років 04 місяці 06 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 12 повних років.

Наказом ПАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» № 556 від 14.08.2014 затверджено перелік виробництв, робіт, професій посад, робітникам яких підтверджено пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 за результатами атестації робочих місць за умовами праці. До вказаного переліку включено водіїв автотранспортних засобів, зайнятих повний робочий день на вивезенні гірничої маси з кар'єру.

Відповідно до наказу ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» № 431 від 08.05.2020 «Про підтвердження права на доплати, пільги та пільгове пенсійне забезпечення», виданого через несвоєчасне завершення атестації робочих місць, у зв'язку з незмінністю докорінних умов і характеру праці, факторів виробничого середовища за професіями, визначеними в додатку до цього наказу, у порівнянні з результатами, раніше встановленими під час проведеної і затвердженої наказами №№ 556 від 14.08.2014, № 557 від 14.08.2014 атестації робочих місць за цими професіями, вважається підтвердженим право працівників на доплати, пільги та пільгове пенсійне забезпечення за списками №№ 1, 2. Термін дії атестації вважається продовженим до дати закінчення наступної атестації робочих місць. Додатком до наказу № 431 від 08.05.2020 передбачено професію водія автотранспортних засобів, зайнятого повний робочий день на вивезенні гірничої маси з кар'єру.

Наказом ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» № 560 від 16.06.2020 затверджено перелік професій і посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 2 за результатами атестації робочих місць за умовами праці. До вказаного переліку включено водіїв автотранспортних засобів, зайнятих повний робочий день на вивезенні гірничої маси з кар'єру цеху технологічного автотранспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» № 36 від 16.01.2003 (втратила чинність 03.08.2016) було затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Підпунктом 1.3-1 підрозділу 3 «Розрізи з видобування вугілля Коркинського, Вахрушівського і Вовчанського вугільних родовищ, а також розрізи (кар'єри), рудники і відвали з видобування корисних копалин заглибшки 150 метрів і глибше» розділу І «ГІРНИЧІ РОБОТИ» Списку № 1 було передбачено: працівники, зайняті повний робочий день у розрізах, кар'єрах, рудниках і відвалах, крім зайнятих на поверхні.

03.08.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» № 461 від 24.06.2016, якою затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Підрозділом 3 «Розрізи (кар'єри), рудники і відвали з видобування корисних копалин завглибшки 150 метрів і глибше» розділу І «ГІРНИЧІ РОБОТИ» Списку № 1 передбачено: працівники, зайняті повний робочий день у розрізах, кар'єрах, рудниках і відвалах на роботах із видобування корисних копалин.

Підрозділом 3 «Добування, перероблення та транспортування закладного матеріалу» розділу І «ГІРНИЧІ РОБОТИ» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016, визначено перелік таких робітників.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з незарахуванням відповідачем до пільгового стажу позивача за списком № 1 періоду його роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020.

Щодо строку звернення до суду з адміністративним позовом суд зазначає, що відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням дати листа відповідача від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23, яким на звернення позивача повідомлено про незарахування спірного періоду роботи до його пільгового стажу та підстави незарахування такого періоду, з огляду на відсутність у матеріалах справи доказів набуття позивачем раніше за отримання цього листа інформації про незарахування до його пільгового стажу вказаного періоду роботи під час перерахунку пенсії, суд дійшов висновку, що звернення позивача до суду з даним позовом відбулося з дотриманням строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно з ч. 3 ст. 24 цього Закону за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Як зазначив позивач та підтверджується копією листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23 відповідно до заяви позивача від 06.01.2021 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV відповідачем проведено перерахунок його пенсії.

Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Статтею 62 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року (далі Порядок № 637), в редакції станом на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії, було передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Видана позивачу ПрАТ «ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 425 від 09.12.2020 містить відомості, передбачені пунктом 20 Порядку № 637. У довідці зазначено інформацію щодо проведення атестації робочих місць з посиланням на відповідні документи.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок проведення атестації, постанова № 442 відповідно) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Згідно з пунктом 10 Порядку проведення атестації Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4.2 зазначеного Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Пунктом 4.4 цього Порядку передбачено, що якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові і безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Крім того, з аналізу зазначених вище правових норм слідує, що обов'язок проведення атестації робочих місць законодавством покладено, у першу чергу, на керівників підприємств (роботодавців). Порушення цього обов'язку у формі не проведення або неякісного проведення призводить до позбавлення громадян їхнього конституційного права на соціальний захист, і зокрема, на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах, що є недопустимим у правовій державі.

Також суд зазначає, що особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1, та по якій має бути проведена атестація робочого місця, відповідно до Порядку проведення атестації, не наділена будь-якими правами (повноваженнями, обов'язками), за наявності яких вона б мала можливість впливати на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великою Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

У постанові Велика Палата Верховного Суду наголошує, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.

Частинами першою та другою статті 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Сукупність правових норм, про які йшлося у параграфах 32, 34, 36, 37, 45, 50, 51, 52 постанови Великою Палати Верховного Суду України від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, дозволяє дійти висновку, що атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII - «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, суд вважає, що як факт проведення, так і своєчасність проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 01.12.2018 до 15.06.2020, у тому числі протягом спірного періоду, позивач працював повний робочий день за професією, що передбачена Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

Період з 14.08.2019 до 15.06.2020 зараховано до загального страхового стажу позивача, тобто не є спірним питання зайнятості позивача на вказаних роботах у такий період.

Враховуючи, що до проведення чергової атестації позивач працював за професією, що передбачена Списком № 1, беручи до уваги наказ № 431 від 08.05.2020, у якому зазначено про незмінність докорінних умов і характеру праці, факторів виробничого середовища за професією позивача, суд дійшов висновку, що у відповідача були наявні підстави для зарахування періоду роботи позивача з 14.08.2019 до 15.06.2020 до пільгового стажу та врахування його при призначенні пенсії, оскільки якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Відповідач не надав суду беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності незарахування до пільгового стажу позивача зазначеного періоду та неврахування наданих позивачем документів на підтвердження пільгового стажу. Віднесення професії, за якою працював позивач у спірний період, до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідачем не заперечується.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не враховано спірний період роботи позивача до його пільгового стажу за Списком № 1 під час перерахунку пенсії на підставі заяви позивача від 06.01.2021, тому позовні вимоги є обґрунтованими. Під час судового розгляду доведено наявність підстав для зобов'язання відповідача зарахувати спірний період роботи позивача до його пільгового стажу.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Листом від 28.11.2023 № 59312-47502/П-01/8-0400/23 відповідач на звернення позивача повідомив про незарахування спірного періоду роботи до його пільгового стажу та підстави незарахування такого періоду. Лист не є індивідуальним актом (рішенням) суб'єкта владних повноважень.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Беручи до уваги, що пенсію позивача з урахуванням набутого після її призначення стажу було проведено на підставі заяви позивача від 06.01.2021, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести її перерахунок і виплату з 01.01.2021 з урахуванням періодів роботи, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 - з 14.08.2019 до 15.06.2020, із застосуванням ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, та правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог в частині обрання способу захисту прушеного права позивача, оскільки відповідачем було допущено саме протиправну бездіяльність, а не вчинено дії як зазначає позивач, щодо незарахування спірного періоду до пільгового стажу роботи за Списком № 1.

Позивачем за подання позовної заяви до суду сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією № 43552852 від 27.12.2023.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, періоду роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020 під час перерахунку пенсії на підставі його заяви від 06.01.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, період роботи з 14.08.2019 до 15.06.2020, та з урахуванням зазначеного періоду роботи провести з 01.01.2021 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.

Повний текст рішення складено 11.06.2025.

Суддя В.В. Рянська