про закриття провадження у справі
11 червня 2025 рокуЛуцькСправа № 140/3310/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби у Волинській області, Ковельського відділу управління Державної міграційної служби у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , законний представник) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач) звернулася з позовом до Управління Державної міграційної служби у Волинській області (далі - УДМС у Волинській області, відповідач 1), Ковельського відділу управління Державної міграційної служби у Волинській області (далі - Ковельський відділ УДМС у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправною відмови Ковельського відділу УДМС у Волинській області в оформленні та видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2 ; зобов'язати Ковельський відділ УДМС у Волинській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України.
В обґрунтуванні позову законний представник зазначила, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача 2 із заявою про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України.
Листом від 17.07.2025 Ковельський відділ УДМС у Волинській області відмовив у такій видачі, оскільки у свідоцтва про народження ОСОБА_2 відсутні відомості про громадянство матері та відсутній оригінал документа, що підтверджує громадянство матері
Уважаючи такі дії відповідача 2 протиправними, позивач просила адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-3).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 17).
У відзиві на позовну заяву від 18.04.2025 представник УДМС у Волинській області позовні вимоги не визнала, мотивуючи тим, що після здійснення перевірок, органом міграційної служби встановлено, що ОСОБА_2 звертався до Центру надання адміністративних послуг Голобської ОТГ щодо виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки.
Позивачу було відмовлено у виготовленні паспортного документу в зв'язку із відсутністю у свідоцтві про народження відомостей про громадянство матері та відсутності оригіналу документа, що підтверджує громадянство матері, передбачених пунктом 35 постанови КМУ від 24.05.2024 №596 зі змінами, до постанови КМУ від 25.03.2015 №302.
Таким чином, у відповідача не було правових підстав для оформлення Позивачу паспорта громадянина України у формі ID-картки.
ОСОБА_2 18.04.2025 звернувся відповідача 2 повторно, після усунення недоліків, щодо виготовлення паспорта громадянина України у формі ID-картки вперше по досягненню 14-річного віку.
За відомостями Єдиної інформаційно-аналітичної системи УМП ДМС 18.04.2025 сформовано заяву-анкету №11696246 для внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.
Звертає увагу суду, що Ковельським відділом УДМС у Волинській області позивачу надано адміністративну послугу щодо оформлення та, в подальшому, видачі паспорта громадянина України у формі картки, що підтверджує відсутність предмету спору. Станом на день подання цього відзиву спір в даній справі відсутній (арк. спр. 21-23).
Інших заяв по суті справи, передбачених КАС України до суду не надходило.
Суд перевіривши доводи позивача та представника відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, приходить висновку, про закриття провадження у справі з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьком є ОСОБА_3 (Україна), а матір'ю - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (арк. спр. 6).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк. спр. 11) та відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (арк. спр. 12).
Виконавчий комітет Турійської селищної ради Волинської області рішенням від 07.11.2024 №294 надано неповнолітньому ОСОБА_2 статус дитини-сироти (арк. спр. 9).
Рішенням виконавчого комітету Турійської селищної ради Волинської області від 17.12.2024 №327 призначено ОСОБА_1 піклувальником над дитиною-сиротою ОСОБА_2 (арк. спр. 10).
Листом від 17.01.2025 №0717-40/0717.1-25 Ковельський відділ УДМС у Волинській області повідомив про відмову у видачі паспорта громадянина України, у зв'язку із відсутністю у свідоцтва про народження відомостей про громадянство матері та відсутності оригіналу документа, що підтверджує громадянство матері (арк. спр. 13).
ОСОБА_1 , як законний представник неповнолітнього ОСОБА_2 , не погоджуючись із такою відмовою відповідача звернулася із даним позовом до суду
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Як убачається із матеріалів справи, позивач просить зобов'язати відповідача 2 оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України.
Відповідно до пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» від 25.03.2015 №302 (далі - Порядок №302), (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: 1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто; 2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники); 3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи чи закладу (далі - уповноважена особа).
Разом із тим, як убачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 подав до відповідача 2 заяву-анкету №11696276 від 18.04.2025, на підставі здійснено виготовлення паспорта громадянина України від 29.04.2025 №011818356 та його видачу, яка відбулася 22.05.2025 (арк. спр. 33).
Відповідно до пунктів 1-3 Порядок №302 паспорт громадянина (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 реалізував своє право щодо подання заяви-анкети та виконав свій обов'язок щодо отримання паспорту, а тому порушення були виправлені відповідачем як суб'єктом владних повноважень, і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання оскаржуваного рішення протиправним після такого виправлення, тому провадження у цій частині позовних вимог належить закрити на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України.
Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 19-20, 241, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Провадження за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби у Волинській області, Ковельського відділу управління Державної міграційної служби у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії закрити.
Роз'яснити позивачу, що згідно із частиною другою статті Кодексу адміністративного судочинства України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.І. Смокович