Рішення від 11.06.2025 по справі 640/19418/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року ЛуцькСправа № 640/19418/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗМІНА» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07.07.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗМІНА» (далі - ТзОВ «ЗМІНА») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової служби України (далі - ДПС України), Головного управління ДПС у м. Києві (далі - ГУ ДПС у м. Києві) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТзОВ «ЗМІНА» складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні (далі - ПН) № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021, проте згідно з квитанціями від 12.04.2021 реєстрація вказаних ПН була зупинена.

Позивач подав до Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у м. Києві) повідомлення про подання пояснень та копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію вказаних ПН.

Проте, рішеннями Комісії ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2021 № 2670344/31351265, № 2670345/31351265, № 2670346/31351265, від 26.05.2021 № 2695777/31351265 було відмовлено у реєстрації зазначених ПН у зв'язку із тим, що платником податку не надано копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивач не погоджується із вказаними рішеннями Комісії ГУ ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації в ЄРПН зазначених ПН з тих підстав, що платник надав усі необхідні первинні документи, які підтверджували реальність здійснення господарських операцій, та були достатніми для реєстрації ПН в ЄРПН. Оскаржувані рішення не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, у них не зазначено, яких конкретно документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію спірних ПН, рішення не відповідають критеріям правомірності, встановленим частиною другою статті 2 КАС України.

Позивач просить визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2021 № 2670344/31351265, № 2670345/31351265, № 2670346/31351265, від 26.05.2021 № 2695777/31351265, та зобов'язати ДПС України зареєструвати ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а. с. 133).

Відповідачі відзиву на позовну заяву до Окружного адміністративного суду міста Києва не подали.

Станом на 15.12.2022 - день набрання чинності Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX), адміністративну справу № 640/19418/21 Окружним адміністративним судом міста Києва не було розглянуто.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Закону № 2825-ІХ (в редакції Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» від 16.07.2024 № 3863-IX) адміністративна справа № 640/19418/21 передана на розгляд Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/19418/21, постановлено судовий розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 143-144).

В поданих до Волинського окружного адміністративного суду відзивах на позовну заяву (а. с. 153-155, 163-168) відповідачі позов не визнали та просять відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваних рішень.

Ухвалою суду від 11.06.2025 замінено у цій справі відповідача ГУ ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код 43141267) на його правонаступника ГУ ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код ВП 44116011) (а. с. 176).

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Відтак, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання представника ГУ ДПС у м. Києві про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягало судом вирішенню по суті. Суд також зауважує, що правові підстави для розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження відсутні.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «ЗМІНА» складено та подано до реєстрації в ЄРПН такі ПН:

- № 1 від 01.02.2021 (покупець ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА», послуга - оренда приміщення м. Київ, Хрещатик, 23 за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 2750000,00 грн, сума ПДВ 550000,00 грн) (а. с. 52);

- № 1 від 01.03.2021 (покупець ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА», послуга - оренда приміщення м. Київ, Хрещатик, 23 за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 2750000,00 грн, сума ПДВ 550000,00 грн) (а. с. 39);

- № 2 від 31.03.2021 (покупець ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», 1) послуги - відшкодування за електричну енергію (актив) за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 133060,37 грн, сума ПДВ 26612,074 грн; 2) відшкодування за дезінсекцію за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 375,00 грн., сума ПДВ 75,00 грн; 3) відшкодування за дератизацію за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 225,00 грн., сума ПДВ 45,00 грн; 4) відшкодування експлуатаційних витрат за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 5027,19 грн., сума ПДВ 1005,438 грн; 5) відшкодування послуги водопостачання та/або водовідведення за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 1036,35 грн., сума ПДВ 207,27 грн; 6) ел. енергія реактив (реактив) за березень 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 647,71 грн, сума ПДВ 129,542 грн) (а. с. 27);

- № 7 від 28.02.2021 (покупець ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», 1) послуги - відшкодування за електричну енергію (актив) за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 190650,42 грн., сума ПДВ 38130,084 грн; 2) відшкодування за дезінсекцію за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 375,00 грн, сума ПДВ 75,00 грн; 3) відшкодування за дератизацію за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 225,00 грн, сума ПДВ 45,00 грн; 4) відшкодування експлуатаційних витрат за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 5027,19 грн, сума ПДВ 1005,438 грн; 5) відшкодування послуги водопостачання та/або водовідведення за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 951,75 грн, сума ПДВ 190,35 грн; 6) ел. енергія реактив (реактив) за лютий 2021 року, послуги згідно з ДКПП 68.20.12-00.00, обсяг постачання 554,36 грн., сума ПДВ 110,872 грн) (а. с. 64).

Згідно із квитанціями від 12.04.2021, 24.02.2021, 26.03.2021,11.03.2021 реєстрація ПН була зупинена з таких підстав: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків (а. с. 29, 41, 54, 66).

ТзОВ «ЗМІНА» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме:

- № 33 від 14.05.2021 (по ПН № 2 від 31.03.2021), кількість додатків 15, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: ТзОВ «ЗМІНА» має договірні відносини з ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», укладено договір оренди приміщення, що розташоване за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 23. Відповідно до договору оренди орендар відшкодовує комунальні послуги (електрику, опалення, воду, дезінсекцію, ератизацію та експлуатаційні витрати) (а. с. 30);

- № 30 від 14.05.2021 (по ПН № 1 від 01.02.2021), кількість додатків 10, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: ТзОВ «ЗМІНА» має договірні відносини з ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», укладено договір оренди приміщення, що розташоване за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 23. Відповідно до договору оренди орендар відшкодовує плату за оренду за комунальні послуги (а. с. 43);

- № 32 від 14.05.2021 (по ПН № 1 від 01.03.2021), кількість додатків 10, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: ТзОВ «ЗМІНА» має договірні відносини з ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», укладено договір оренди приміщення, що розташоване за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 23. Відповідно до договору оренди орендар відшкодовує плату за оренду за комунальні послуги (а. с. 55);

- № 31 від 14.05.2021 (по ПН № 7 від 28.02.2021), кількість додатків 15, а в графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено про таке: ТзОВ «ЗМІНА» має договірні відносини з ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНИ», укладено договір оренди приміщення, що розташоване за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 23. Відповідно до договору оренди орендар відшкодовує комунальні послуги (електрику, опалення, воду, дезінсекцію, ератизацію та експлуатаційні витрати) (а. с. 68).

Комісія ГУ ДПС у м. Києві прийняла такі рішення про відмову у реєстрації вказаних ПН в ЄРПН, а саме:

- від 20.05.2021 № 2670346/31351265 про відмову в реєстрації ПН № 2 від 31.03.2021 (а. с. 25);

- від 20.05.2021 № 2670344/31351265 про відмову в реєстрації ПН № 1 від 01.02.2021 (а. с. 37);

- від 20.05.2021 № 2670345/31351265 про відмову в реєстрації ПН № 1 від 01.03.2021 (а. с. 50);

- від 26.05.2021 № 2695777/31351265 про відмову в реєстрації ПН № 7 від 28.02.2021 (а. с. 62).

Вказані рішення, як вбачається із їх тексту, прийняті у зв'язку із ненадання платником копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських приміщень (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, а у графі «додаткова інформація» відомості відсутні.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10. статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 - 4 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається із оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2021 № 2670344/31351265, № 2670345/31351265, № 2670346/31351265, від 26.05.2021 № 2695777/31351265, у реєстрації ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021 відповідно відмовлено з одних і тих же підстав: ненаданням платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Суд не погоджується із вказаною підставою прийняття оскаржуваних рішень, з огляду на таке.

Так, реєстрація спірних ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021 згідно із квитанціями від 12.04.2021, 24.02.2021, 26.03.2021,11.03.2021 (а.с.29, 41, 54, 66) була зупинена виключно з такої підстави: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Разом з тим, вказані квитанції від 12.04.2021, 24.02.2021, 26.03.2021,11.03.2021 про зупинення реєстрації спірних ПН не містили конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у м. Києві для реєстрації в ЄРПН зазначених ПН.

При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 10.06.2021 у справі № 822/1886/18, відповідно до яких у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання ПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації ПН, а не довільно, на власний розсуд (вказана правова позиція підтримана в подальшому у постановах Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 600/1878/20-а, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21, від 28.06.2022 у справі № 380/9411/21, від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21, від 16.09.2022 у справі № 380/7736/21).

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено ПН, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації ПН в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена. За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації ПН, в квитанції про зупинення реєстрації ПН на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації ПН (вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.07.2022 у справі № 520/15348/20, від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20).

Отже, не зазначення у квитанціях від 12.04.2021, 24.02.2021, 26.03.2021,11.03.2021 про зупинення реєстрації ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021 чіткого та конкретного переліку документів фактично позбавило позивача можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів для реєстрації спірних ПН.

Разом з тим, при вирішенні спору суд бере також до уваги, що згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.05.2018 № 123152806 за позивачем зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 23 (а. с. 129).

10.09.2007 між ТзОВ «БУДИНОК ТКАНИН» (орендодавець) та Індустрія де дізеньо текстиль, С.А. (орендар) було укладено Договір оренди нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 23 (літера А) (а. с. 86-101), посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Заєць І.О., зареєстрований в реєстрі за № д-2017, відповідно до умов якого орендодавець зобов'язується передати, а орендар прийняти в строкове платне користування на умовах цього Договору приміщення за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 23 (літера А) (пункт 1 частини ІІ Договору).

Відповідно до пункту 3.1 Договору щомісячна плата складає 290000,00 дол. США, що є еквівалентом 1464500,00 грн за офіційним курсом НБУ на день підписання цього Договору + ПДВ в розмірі 58000,00 дол. США, що є еквівалентом 292900,00 грн за офіційним курсом НБУ на день підписання цього Договору.

Розділом 17 «Податки та інші платежі» Договору передбачено, що орендар повинен сплачувати всі податки, платежі, витрати і т.д., пов'язані з його діяльністю, а також пов'язані із експлуатацією приміщення та постачання електроенергії, води, опалення, кондиціонування і т.д.

17.03.2008 між Індустрія де дізеньо текстиль, С.А. (первісний орендар) та ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» (новий орендар) було укладено Договір відступлення прав та обов'язків за Договором оренди нежитлового приміщення від 10.09.2007, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Заєць І.О., зареєстрованого в реєстрі за № 1965 (а. с. 107-110), відповідно до умов якого первісний орендар передає, а новий орендар приймає на себе права та обов'язки за Договором оренд нежитлового приміщення, укладеного 10.09.2007 між ТзОВ «БУДИНОК ТКАНИН» та Індустрія де дізеньо текстиль, С.А.

21.03.2016 між ТзОВ «БУДИНОК ТКАНИН» (колишній орендодавець), ТзОВ «ЗМІНА» (новий орендодавець) та ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» (орендар) було укладено Договір про внесення змін та доповнень № 8 до Договору оренди нежитлового приміщення від 10.09.2007, відповідно до умов якого, в зв'язку з набуттям 11.03.2016 новим орендодавцем права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме приміщення, що знаходить за адресою: Україна, м. Київ, вул. Хрещатик, 23 А, загальною площею 1915,2 кв.м., що є предметом Договору та керуючись положеннями норми частини першої статті 770 ЦК України, сторони дійшли до взаємної згоди про таке: викласти преамбулу Договору, що стосується визначення орендодавця у новій редакції наступного змісту: ТзОВ «ЗМІНА». Внести зміни до абзацу 2 частини ІІ п.1 Договору та викласти його у такій редакції: приміщення належить орендодавцеві згідно з рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про що зроблено запис №28682304 від 11.03.2016 (а. с. 114-117).

10.10.2018 між ТзОВ ЗМІНА» та ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» було укладено Договір про внесення змін та доповнень № 10 до Договору оренди нежитлового приміщення, відповідно до умов якого сторони погодили змінити пункт 3.1 Договору та викласти його в такій редакції: «з 01.02.2019 щомісячна орендна плата становитиме 2750000,00 грн без ПДВ та ПДВ у розмірі згідно з діючим законодавством України» (а. с. 124-128).

На виконання вказаного договору, виконавцем (ТзОВ «ЗМІНА») було надано замовнику (ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА») послуги з оренди приміщення м. Київ, вул. Хрещатик, 23 за лютий 2021 року на загальну суму 3300000,00 грн, в т. ч. ПДВ - 550000,00 грн, про що складено акт наданих послуг від 28.02.2021 № 3 (а. с. 45), а ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» 01.02.2021 здійснило оплату за надані послуги, що підтверджується випискою по рахунку за 01.02.2021 (а. с. 46). Також надано послуги з оренди приміщення м. Київ, вул. Хрещатик, 23 за березень 2021 року на загальну суму 3300000,00 грн, в т. ч. ПДВ - 550000,00 грн, про що складено акт наданих послуг від 31.03.2021 № 7 (а. с. 57), які в свою чергу 01.03.2021 оплачені ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА», про що свідчить виписка по рахунку (а. с. 58).

Крім того, виконавцем надані послуги з відшкодування за електричну енергію (актив) за березень 2021 року, відшкодування за дезінсекцію за березень 2021 року, відшкодування за дератизацію за березень 2021 року, відшкодування експлуатаційних витрат за березень 2021 року, відшкодування послуги водопостачання та/або водовідведення за березень 2021 року, ел. енергія реактив (реактив) за березень 2021 року, про що складено акт надання послуг від 31.03.2021 № 6 на загальну суму 168445,94 грн, в т. ч. ПДВ - 28074,32 грн (а. с. 32), вказані послуги згідно з випискою по рахунку були оплачені ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» 15.04.2021 (а. с. 33). Також надані послуги відшкодування за електричну енергію (актив) за лютий 2021 року, відшкодування за дезінсекцію за лютий 2021 року, відшкодування за дератизацію за лютий 2021 року, відшкодування експлуатаційних витрат за лютий 2021 року, відшкодування послуги водопостачання та/або водовідведення за лютий 2021 року, ел. енергія реактив (реактив) за лютий 2021 року, про що складено акт наданих послуг від 28.02.2021 № 4 на загальну суму 237340,46 грн, в т. ч. ПДВ - 39556,74 грн (а. с. 70), послуги 15.03.2021 оплачені ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА» (а. с. 71).

Вказані первинні документи, що стосуються господарської операції між ТзОВ «ЗМІНА» та ТзОВ «ЗАРА УКРАЇНА», були подані на розгляд Комісії ГУ ДПС у м. Києві разом із повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме № 33 від 14.05.2021 (по ПН № 2 від 31.03.2021) (а. с. 30), № 30 від 14.05.2021 (по ПН № 1 від 01.02.2021) (а. с. 43), № 32 від 14.05.2021 (по ПН №1 від 01.03.2021) (а. с. 55), № 31 від 14.05.2021 (по ПН № 7 від 28.02.2021) (а. с. 68).

На підтвердження надання послуг по дезінсекції, дератизації, водопостачанню і водовідведенню, експлуатаційних витрат позивач, як до суду, так і на розгляд Комісії ГУ ДПС у м. Києві надав також копії таких документів:

1) Договір від 01.04.2016 №06-2638 (а. с. 80-81), укладений між ТзОВ «ЗМІНА» (замовник) та ТзОВ «Науково-практичний центр дезінфектології та профілактичної медицини» (виконавець), відповідно до умов якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується проводити захист від шкідників та комплекс протиепідемічних заходів на території та в будівлях ТзОВ «Зміна» (дератизація, дезінсекція, дезінфекція) за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, буд 23 (літ. А);

2) Договір від 12.06.2017 № 1653 Х експ. (а. с. 82-85), укладений між ТзОВ «ЗМІНА» та КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва», відповідно до умов якого КП забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будинку пропорційно до займаної Власником площі приміщення, а також утримання прибудинкової території;

3) Договір від 27.04.2018 № 09842/5-06СА (а. с. 72-75), укладений між ТзОВ «ЗМІНА» та ПрАТ «АК «Київводоканал», відповідно до умов якого ПрАТ «АК «Київводоканал» зобов'язався надавати послуги ТОВ «ЗМІНА», як власнику приміщення по вул. Хрещатик, 23 у м. Києві, щодо водопостачання та водовідведення.

Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах відомостей про господарську операцію.

Суд також наголошує на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі № 500/4191/22).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві від 20.05.2021 № 2670344/31351265, № 2670345/31351265, № 2670346/31351265, від 26.05.2021 № 2695777/31351265 прийняті без наявності правових та фактичних підстав, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарських операцій, по яких складені спірні ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021, та поданих після зупинення реєстрації ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірних ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів, враховуючи надані суду статтею 245 КАС України повноваження, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації ПН підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, з огляду на таке.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень, а подані позивачем документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складені спірні ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН № 1 від 01.02.2021, № 1 від 01.03.2021, № 2 від 31.03.2021, № 7 від 28.02.2021 в ЄРПН датою подання належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання цього позову (у якому об'єднані чотири самостійні позовні вимоги немайнового характеру) позивач сплатив судовий збір в сумі 9080,00 грн згідно із платіжною інструкцією від 07.07.2021 № 150 (а. с. 21).

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 9080,00 грн. При цьому, на думку суду, судові витрати необхідно стягнути саме з ГУ ДПС у м. Києві, позаяк судом задоволені самостійні позовні вимоги немайнового характеру, та саме внаслідок прийняття комісією регіонального рівня спірних рішень були порушені права позивача, а звернені до ДПС України позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії щодо реєстрації ПН є похідними від вимог про визнання протиправними та скасування рішень.

Водночас, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі у порядку статті 382 КАС України (як про це просить позивач у позовній заяві), оскільки позивач не навів та не довів обставин, які свідчать про те, що відповідачі будуть ухилятися від виконання рішення суду.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20 травня 2021 року № 2670344/31351265, від 20 травня 2021 року № 2670345/31351265, від 20 травня 2021 року № 2670346/31351265, від 26 травня 2021 року № 2695777/31351265.

Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗМІНА» (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 15/4, ідентифікаційний код 31351265) податкові накладні № 1 від 01 лютого 2021 року, № 1 від 01 березня 2021 року, № 2 від 31 березня 2021 року, № 7 від 28 лютого 2021 року датою їх фактичного надходження.

Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код ВП 44116011) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗМІНА» (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 15/4, ідентифікаційний код 31351265) судовий збір в розмірі 9080 гривень 00 копійок (дев'ять тисяч вісімдесят гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх