м. Вінниця
11 червня 2025 р. Справа № 120/323/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Барського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (пл. Пам'яті, 19, м.Бар, Вінницька обл., 23000)
про: визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Барського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови відповідача в анулюванні актового запису про смерть на підставі рішення Барського районного суду Вінницької області у справі №2-805/05 від 05.07.2005, яким скасовано рішення Барського районного суду Вінницької області від 08.09.2003 про оголошення позивача померлим; зобов'язання відповідача анулювати (скасувати) актовий запис про смерть позивача на підставі рішення Барського районного суду Вінницької області у справі №2-805/05 від 05.07.2005, яким скасовано рішення Барського районного суду Вінницької області від 08.09.2003 про оголошення позивача померлим.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою, в якій просив анулювати актовий запис про його смерть на підставі рішення Барського районного суду Вінницької області від 05.07.2005 у справі №2-805/05. За результатами розгляду заяви позивача, відповідач 17.12.2024 надав відмову в анулюванні вказаного запису оскільки у резолютивній частині рішення суду від 05.07.2005 відсутні відомості щодо номеру актового запису про смерть, який слід анулювати, дата його складання та орган, яким вказаний запис був складений. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 15.01.2025 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд зазначає, що ухвала суду про відкриття провадження доставлена через підсистему "Електронний суд" в електронний кабінет відповідача 15.01.2025.
Правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, відтак суд, керуючись приписами КАС України, розглядає справу за наявними матеріалами.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Рішенням Барського районного суду Вінницької області від 08.09.2003 позивач оголошено померлим.
Водночас рішенням Барського районного суду Вінницької області від 05.07.2005 у справі №2-805/05 рішення від 08.09.2003 скасовано.
У зв'язку з наведеним позивач звернувся до відповідача із заявою щодо анулювання актового запису про смерть щодо нього.
За результатами розгляду заяви, 17.12.2024 відповідач надав відмову в анулюванні вказаного запису оскільки у резолютивній частині рішення суду від 05.07.2005 у справі №2-805/05 відсутні відомості щодо номеру актового запису про смерть, який слід анулювати, дата його складання та орган, яким вказаний запис був складений.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану та відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон №2398-VI).
Згідно зі ст.ст. 2, 3 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Ч. 1 ст. 6 Закону №2398-VI закріплено, що Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За змістом ст. 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.
Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Закону №2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з ч. 3, 4 ст. 17 Закону №2398-VI державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб (ч. 6 ст. 17 Закону №2398-VI).
У відповідності до ст. 24 Закону № 2398-VI припинення дії (визнання недійсним, скасування) актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Заява про припинення дії актового запису цивільного стану подається заявником до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, дія якого підлягає припиненню.
Одночасно з прийняттям рішення щодо актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться припинення дії актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення свідоцтва, дію якого припинено, відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення свідоцтва інформація про припинення його дії оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Ч. 5 ст. 9 Закону №2398-VI визначено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України.
Так, правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила № 96/5).
Згідно із п. 1.4. розділу І Правил № 96/5 анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, - висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України.
Анулювання актового запису про розірвання шлюбу, про смерть у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану, яким було проведено державну реєстрацію цих актів.
Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України (п. 1.9 розділу І Правил № 96/5).
Розділом IV Правил № 96/5 визначено порядок анулювання актових записів цивільного стану».
Так, відповідно до п. 4.1. Розділу IV Правил № 96/5 заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню (додаток 13).
Реєстрація заяв про анулювання актового запису цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів державної реєстрації актів цивільного стану, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Пунктом 4.2. Розділу IV Правил № 96/5 разом із заявою про анулювання актового запису цивільного стану подаються: свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану, яке підлягає анулюванню; інші документи.
Відповідно до пункту 4.4. Розділу IV Правил № 96/5 актовий запис цивільного стану може бути анульований на підставі:
- рішення суду;
- висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, складеного у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, за заявою заінтересованої особи;
- висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану;
- висновку дипломатичного представництва або консульської установи України про анулювання первинного актового запису цивільного стану.
Згідно із п. 4.5. Розділу IV Правил № 96/5 анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану обов'язкове.
У відповідності до п. 4.6. Розділу IV Правил № 96/5 відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про: анулювання актового запису цивільного стану; визнання шлюбу недійсним; визнання шлюбу неукладеним; визнання розірвання шлюбу фіктивним; скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України. Актовий запис про розірвання шлюбу анулюється на підставі рішення суду про скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою у разі поновлення шлюбу за спільною заявою подружжя.
Системний аналіз наведених норм доводить, що органи реєстрації актів цивільного стану поновлюють актові записи цивільного стану та анулюють їх тільки у випадку, коли для цього наявні підстави та достатні докази. Актовий запис цивільного стану анулюється на підставі рішення суду. Анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. При цьому, заява про анулювання актового запису цивільного стану за встановленою формою подається заінтересованою особою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню.
В ході розгляду справи судом встановлено, що рішенням Барського районного суду Вінницької області від 08.09.2003 позивач оголошено померлим.
Водночас рішенням Барського районного суду Вінницької області від 05.07.2005 у справі №2-805/05 рішення від 08.09.2003 скасовано. Резолютивна частина рішення викладена в такій редакції: «Скасувати рішення Барського районного суду Вінницької області від 8.09.2023 про оголошення ОСОБА_1 померлим».
У зв'язку з наведеним позивач звернувся до відповідача із заявою щодо анулювання актового запису про смерть щодо нього.
За результатами розгляду заяви, 17.12.2024 відповідач надав відмову в анулюванні вказаного запису оскільки у резолютивній частині рішення суду від 05.07.2005 у справі №2-805/05 відсутні відомості щодо номеру актового запису про смерть, який слід анулювати, дата його складання та орган, яким вказаний запис був складений.
Суд зазначає, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, яка міститься у постановах від 14.11.2018 у справі №425/2737/17 та від 23.01.2019 у справі №807/45/17, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану, суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
З встановлених обставин справи слідує, що фактично позивачеві відмовлено в анулюванні актового запису про смерть через відсутність відповідного рішення суду.
Суд зазначає, що анулювання первинного актового запису про смерть можливе виключно на підставі чітко визначеного рішення суду, яке має містити пряме розпорядження щодо анулювання, або у випадках, прямо передбачених законом.
Зокрема, відповідно до п. 4.6 Розділу IV Правил №96/5, відділ державної реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі: рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану; скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою, але лише у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України.
У даній справі надане рішення суду від 05.07.2005 лише скасовує попереднє рішення про оголошення позивача померлим, однак не містить формулювання про анулювання актового запису про смерть, і не зазначає жодних конкретних ідентифікаційних даних про актовий запис, які є обов'язковими для вчинення реєстраційної дії (номер запису, дата, орган реєстрації).
З огляду на зазначене, суд вважає, що відсутнє належне судове рішення, яке могло б бути підставою для анулювання запису, а відтак, відмова відповідача у задоволенні заяви позивача про анулювання актового запису про смерть є обґрунтованою.
Крім того, варто наголосити, що повноваження суду у межах публічно-правового спору обмежуються перевіркою законності дій суб'єкта владних повноважень, а не встановленням змісту або формулюванням висновків, які мають бути надані у судовому порядку в межах цивільного судочинства.
З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, беручи до уваги відсутність судового рішення про анулювання (скасування) актового запису про смерть, відмова відповідача в анулюванні актового запису про смерть позивача на підставі рішення Барського районного суду Вінницької області у справі №2-805/05 від 05.07.2005 є правомірною.
Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Барського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
Відповідач: Барський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Київ) (пл. Пам'яті, 19, м.Бар, Вінницька обл., 23000)
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 11.06.2025 року.
Суддя Маслоід Олена Степанівна