Ухвала від 11.06.2025 по справі 120/7886/25

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

м. Вінниця

11 червня 2025 р. Справа № 120/7886/25

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали:

за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005)

про: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2025 через підсистему "Електронний суд" до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:

- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови позивачці у виплаті недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (чоловіка) ОСОБА_2 у сумі 134140,71 грн, яка йому була нарахована (але не виплачена) на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у № 120/138/21-а, та у сумі 55779,68 грн на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.09.2023 у справі № 120/9799/23, а всього 189920,39 грн;

- зобов'язання відповідача виплатити позивачці недоодержану пенсію у зв'язку зі смертю пенсіонера (чоловіка) ОСОБА_2 у сумі 134140,71 грн, яка йому була нарахована (але не виплачена) на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі № 120/138/21-а та у сумі 55779,68 грн на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.09.2023 у справі № 120/9799/23, а всього 189920,39 грн.

Водночас позивачка заявила клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке обґрунтовується тим, що її єдиним джерелом доходу є пенсія, розмір якої у березні-травні 2025 року становив лише 4701,36 грн на місяць, що після сплати житлово-комунальних послуг (орієнтовно 2000 грн) залишає для існування 2313,36 грн. Відтак після сплати судового збору в розмірі 1899,20 грн, залишок становитиме лише 414,16 грн, що є меншим за встановлений законом прожитковий мінімум для працездатних осіб.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з положень частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" з 01.01.2025 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 3028,00 грн.

Позивачка ОСОБА_1 оскаржує відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області у виплаті їй сум недоодержаної пенсії в розмірі 189920,39 грн, нарахованої на виконання рішень Вінницького окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі № 120/138/21-а та від 04.09.2023 у справі № 120/9799/23. Отже, заявлені позовні вимоги мають майновий характер та загальну ціну позову 189920,39 грн.

Відтак при зверненні до суду з цим позовом судовий збір становить 1899,20 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача-фізичної особи за попередній календарний рік.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір").

Отже, в силу приписів закону суд може звільнити позивача від сплати судового збору за його клопотанням і однією з підстав для цього є майновий стан особи.

При цьому визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати судового збору.

Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити визначену суму судового збору. Тому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Разом з тим звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати належить дискреційних поноважень суду.

З наведеного висновується, що підставою для відстрочення заявника сплатити судовий збір може бути незадовільний майновий стан і обґрунтування цих обставин, що свідчать про неможливість слати судового збору, покладається саме на сторону, яка звертається з відповідним клопотанням до суду. Тобто саме заявник має переконливо довести наявність зазначених обставин та надати суду належні документи на підтвердження факту об'єктивної відсутності можливості сплатити судовий збір через свій складний майновий стан.

До позовної заяви позивачкою додано довідку про доходи № 2774 2276 8977 1729=8 від 06.06.2025, згідно з якою розмір пенсії у березні-травні 2025 року становить 4701,36 грн на місяць.

Відтак, зважаючи на те, що розмір щомісячного доходу позивачки у вигляді пенсії є незначним, а сплата судового збору в повному обсязі (1899,20 грн) істотно вплине на її матеріальний стан, зокрема залишить їй для існування після оплати комунальних послуг суму, яка є меншою за встановлений законом прожитковий мінімум для працездатних осіб, суд доходить висновку про наявність підстав для відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

Таким чином, клопотання позивачки належить задовольнити.

Інших перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 не встановлено.

Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) розглядати справу, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на викладене та беручи до уваги, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності та не потребує заслуховування усних пояснень сторін для прийняття законного і обґрунтованого рішення, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому враховується клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись ст.ст. 32, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору задовольнити та відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

3. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

4. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті розпочнеться через 30 днів з дня відкриття провадження у справі.

5. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України.

6. Встановити позивачу 3-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.

7. Встановити відповідачу 3-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.

8. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович