Справа № 204/5642/25
Провадження № 3/204/1520/25
09 червня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Василенко В.А., за участю: прокурора - Кубаєвої В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Велика Новосілка Донецької області, громадянина України, який працював на посаді державного соціального інспектора відділу контролю та надання соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення та виплати пенсії Великоновосілківського підрозділу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючого на обліку, як внутрішньо переміщена особа та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
До Чечелівського районного суду міста Дніпра надійшов протокол про адміністративне правопорушення №203 від 19 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 , складений старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Донецькій області ДСР Національної поліції України за фактом того, ОСОБА_1 , будучи державним соціальним інспектором відділу контролю та надання соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення та виплати пенсії Великоновосілківського підрозділу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 04.02.2024 о 19:59, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2021, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги ч.1 ст.45, п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно із ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У відповідності до вимог ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.
За вимогами ст.ст. 7, 246 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Дослідивши протокол та додані матеріали, заслухавши думку прокурора та пояснення особи, яка притягується до відповідальності, приходжу до висновку про повернення справи про адміністративне правопорушення органу, який склав протокол, для направлення до належного суду за підсудністю, виходячи з наступного.
Так, як встановлено в засіданні в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідній графі місце вчинення визначено за місцем роботи ОСОБА_1 на посаді державного соціального інспектора відділу контролю та надання соціальної підтримки та нагляду за правильністю призначення та виплати пенсії Великоновосілківського підрозділу Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, що було розташоване за адресою: Донецька область, м. Волноваха, вул. Гагаріна, 36.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року №376, Волноваська міська територіальна громада Донецької області, до складу якої входить м. Волноваха, є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України з 10.03.2022 року.
Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 06.03.2022 № 1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність судових справ Волноваського районного суду Донецької області на Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська, назва якого змінилася відповідно Закону України 26 лютого 2025 року 4273-IX на Чечелівський районний суд міста Дніпра.
В судовому засіданні прокурор зазначила, що вказаний протокол поданий до Чечелівського районного суду міста Дніпра, уповноваженою особою, за зміненою підсудністю Волноваського районного суду Донецької області, оскільки місцем вчинення правопорушення є місце роботи ОСОБА_1 - Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, що розташоване за адресою: Донецька область, м. Волноваха, про що зазначено і в протоколі.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , повідомив, що оскільки м. Волноваха Донецької області окуповане з 2022 року, він як внутрішньо переміщена особа взятий на облік за місцем проживання по АДРЕСА_2 . Декларацію подавав у лютому 2024 року за місцем свого проживання у м. Дніпрі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 взятий на облік з 25.04.2022 як внутрішньо переміщена особа за адресою фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується листом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 25.04.2025 №10/2-611.
Тобто, встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та фактично проживає по АДРЕСА_2 , та з 28 серпня 2023 року не працює в управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації, тобто не перебував за місцем роботи у цій установі у м. Волноваха ні внаслідок виконання службових обов'язків, ні через окупацію м. Волноваха.
Посилання у протоколі на те, що місцем вчинення є місце роботи ОСОБА_1 , тобто адреса Управління соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації (м. Волноваха, вул. Гагаріна, 36), суд вважає помилковим, оскільки після окупації міста Волноваха у березні 2022 року вказана установа не здійснювала свою діяльність на території м. Волноваха, а ОСОБА_1 не був вже працівником цієї установи з 31 серпня 2023 року, зареєстрований та проживав з квітня 2022 року у АДРЕСА_2 , та, відповідно, не міг подати відповідну декларацію у лютому 2024 року, за місцем колишньої роботи у м. Волноваха, що узгоджується з доданими до протоку матеріалами, зокрема, листом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 25.04.2025 №10/2-611 про взяття на облік тимчасово переміщеної особи.
При цьому, належить звернути увагу, що надіслання протоколу про адміністративне правопорушення для розгляду відповідно до ст.257 КУпАП здійснюється саме органом (посадовою особою), уповноваженим (уповноваженою) складати протокол, на що звертав увагу і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП» від 11 червня 2004 року за № 11.
За даними адміністративно-територіального поділу вулиць АДРЕСА_3 , де зареєстрований та проживав ОСОБА_1 на час вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення - 04 лютого 2024 року, знаходиться на території Соборного району м. Дніпра, на який поширюється юрисдикція Соборного районного суду міста Дніпра, у зв'язку з чим вказана справа про адміністративне правопорушення не підсудна Чечелівському районному суду міста Дніпра та підлягає поверненню Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області для направлення до належного суду за підсудністю.
Керуючись ст. ст. 257, 276, 278, 283 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП направити до Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для направлення за належною підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Василенко