г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/1683/25
Номер провадження 2-а/213/17/25
10 червня 2025 року місто Кривий Ріг
Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі головуючого судді - Мазуренко В.В., за участю секретаря судового засідання - Гусарової О.С., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом, в обгрунтування якого зазначає, що він зареєстрований та мешкає в Інгулецькому районі міста Кривого Рогу та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також він працює в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та у нього є право на бронювання. З 24.02.2025 року по 04.03.2025 року він знаходився на лікарняному, що підтверджується випискою з медичної карти. 05 березня 2025 року він здав кров для потреби лікарні, та після здачі крові 06 березня у нього був вихідний день. З 07.03.2025 року по 16.03.2025 року та з 17.03.2025 року по 30.03.2025 року по 30.03.2025 рок увін знаходився у щорічній відпустці. Зазначає, що жодних повідомлень від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що він викликався за повісткою, йому не надходило. Також, повідомлення з роботи про те, що його викликає ТЦК та СП йому не надходило. 31.03.2025 року він вийшов на роботу та йому керівництвом була вручена повістка для явки в ІНФОРМАЦІЯ_4 27.02.2025 року, про що він розписався та поставив дату отримання, а саме, що повістку отримав 31.03.2025 року. Не приступаючи до роботи, він поїхав в ІНФОРМАЦІЯ_4 , де в цей день офіцером відділення військового обліку та бронювання лейтенантом ОСОБА_2 було відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення. В цей же день, ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 майором ОСОБА_3 було винесено постанову №72 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст.210 КУпАП. Підставою для складання протоколу відповідач вказав, що він не з'явився по повістці 27.02.2024 року. Тоді як вказану повістку він отримав тільки 31.03.2025 року, що підтверджується відміткою на корінці повістки. Засобами зв'язку повістка йому не надходила, поштарка до нього додому не приходила, у дверях повістки не було, тем більше, що будинок знаходиться рядом з поштою. Не зважаючи на викладене, відносно нього складено протокол про адміністративне правопорушення. З вказаним протоколом не погоджується. Вважає постанову незаконною та такою, що грунтується тільки на припущеннях відповідача, як і протокол про адміністративне правопорушення. Просить визнати постанову №72 незаконною та її скасувати, закрити провадження у справі.
Ухвалою суду від 14 квітня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представником відповідача - Ліщишиною О.Я. надано відзив, в якому зазначено, Положення Кодексу адміністративного судочинства України передбачає не лише обов'язок суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі) щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності (частини 2 статті 77 КАС України), але й обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення (частини 3 статі 73 КАС України). Відповідно до п.1 ст.1 ЗУ «Військовий обов'язок і військову службу» (далі- ЗУ «Про ВО і ВС») - захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України конституційним обов'язком громадян України. Згідно п.7 ст.1 ЗУ «Про ВО і ВС» - виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - ТЦК та СП). Відповідно до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» (далі - Положення про ТЦК та СП), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Пунктом 79 Положення про ТЦК та СП , - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів). Відповідно до статті 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до п.3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженої постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 р.(далі- Порядок), - Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий періодПунктом 4 Порядку визначено завдання військового обліку, а саме:-утворення військового резерву людських ресурсів, накопичення військово-навчених людських ресурсів, необхідних для укомплектування Збройних Сил, інших військових формувань у мирний час та в особливий період; -проведення аналізу кількісного складу та якісного стану призовників, військовозобов'язаних та резервістів для їх ефективного використання в інтересах оборони та національної безпеки держави; -своєчасне оформлення військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних та резервістів;- організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; -забезпечення контролю за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях; -забезпечення контролю за дотриманням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку; -забезпечення громадян України інформацією щодо виконання ними військового обов'язку. Позивач зазначає, що оскаржувальна постанова є незаконною та такою, що ґрунтується тільки на припущеннях Відповідача, а не належних та допустимих доказах. Підставою для складання протоколу стало, що Позивач не з'явився за повісткою 27.02.2024 року, вказану повістку він отримав тільки 31.03.2025 року, що підтверджено відміткою на корешку повістки та за отриману повістку він не розписувався , засобами поштового зв'язку не вручалась. ІНФОРМАЦІЯ_6 не погоджується з позицією Позивача та вважає, що постанова винесена з додержанням чинного законодавства.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів. Відповідно до п.10 ст. 1 ЗУ «Про ВО і ВС» - громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
19.02.2025 року за вих.№ 4/1230 на підприємство де працює Позивач ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» було надано розпорядження (копія додається) начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 про виклик військовозобов'язаних (в тому числі і ОСОБА_1 за №2 даного розпорядження) до ІНФОРМАЦІЯ_7 на 27.02.2025 року об 09:00 год. за адресою: м.Кривий Ріг, вул.Панаса Мирного,32. Відповідно до п.47 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою №1487 від 30 грудня 2022 р. (далі-Постанова №1487),- у разі отримання розпоряджень районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (додаток 13, для призовників - додаток 17 до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки керівники (голови) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій зобов'язані: -видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення у частині, що стосується їх прибуття до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів; -вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам повістки про явку за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу (занаявністю); -письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні; -забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу. Механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період та процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, визначається відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої Постановою КМУ № 560 від 16 травня 2024 р.(далі-Постанова №560). Відповідно до п. 13 ( Постанова №560)- керівники підприємств, установ, організацій з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування: -видають наказ керівника підприємства (установи, організації) про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, у якому зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який надіслав розпорядження, відповідальні особи за здійснення оповіщення, порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов'язаних, інші питання; -організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників підприємства (установи, організації) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис; -здійснюють на підприємстві (в установі, організації) інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації; -повідомляють письмово у триденний строк районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства; -забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин чи звільнення їх від виконання обов'язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та у разі потреби часу на зворотній шлях; -невідкладно інформують відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.
Пунктом 37 Постанови №560 зазначено, що за місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов'язані можуть бути оповіщені:
-представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює;
-представниками закладу освіти, у якому він навчається;
-представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
-групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), підприємства (установи, організації), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.
Так, відповідно до вище зазначеного законодавства з ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» було надано наказ №137 від 20.02.2025 року «Про оповіщення працівників щодо виклику до ТЦК та СП» та список (додаток 1 до наказу №137) військовозобов'язаних, які викликаються до ІНФОРМАЦІЯ_7 в якому під №44 зазначений ОСОБА_1 , 1977 р.н. та дата прибуття на 27.02.2025 року. Також, 28.02.2025 року за вх.№ 2377 було надано інформацію з ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» де за під №7 зазначений ОСОБА_1 та в колонці «інформація щодо оповіщення» вказано: Відправлено опис укрпоштою, лікарняний з 24.02.2025 року.
14.03.2025 року за вх.№ 2817 від ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» надійшов лист, щодо оповіщення військовозобов'язаних до розпорядження від 19.02.2025 року №41230, де було додано Опис відправлення оповіщення за №0505266804371, в якому зазначено найменування вкладення: копія розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_7 вих.№ 4/1230 від 15.02.2025 року та копія наказу №317 від 20.02.2025 року. Тобто, на виконання п.47 Постанови КМУ №1487 підприємством було направлено працівнику ( ОСОБА_1 ), який знаходився на лікарняному засобами поштового зв'язку копію наказу для доведення йому до відома про виклик останнього до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Дане відправлення доводить те, що Позивач дійсно був оповіщений про прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відповідно до ч.1 ст.22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»- громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Отже, ІНФОРМАЦІЯ_6 вважає, що постанова № 72 винесена за належних, допустимих та достатніх доказів винуватості Позивача у вчинені інкримінованого йому правопорушення, з визначенням всіх фактичнихобставин та відповідно до вимог матеріального законодавства норм КУпАП.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 вважає позовні вимоги Позивача необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Мотрук В.І. надав відповідь на відзив, у якому зазначив, що відповідач передруковує правові норми, однак не надав суду доказів того, що позивачеві була вручена судова повісткка, не спростував той факт, що позивач на коренці судової повістки розписався саме в день її отримання. На наданий поштовий конверт, на якому було видно відмітки представника пошти, немає поштового повідомлення про вручення повістки. У своєму відзиві відповідач посилається на те, як повинні діяти представники підприємства, але не надає жодного доказу про повідомлення позивача про те, що йому поступила повістка, та докази вручення повістки позивачеві в інший день, а не 31.03.2025 року. Таким чином, відзив відповідача не підтверджений жодним доказом, базується тільки на припущеннях відповідача.
Дослідивши усі докази по справі і оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.
Згідно із ч.1ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
В силуст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 2статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу статті 7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує особі право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється КУпАП.
Статтею 235 КУпАП передбачено, що Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 3 статті 210 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в особливий період.
Вказана норма права є бланкетною, тобто закріплює лише загальні ознаки правила поведінки, а для встановлення цих ознак необхідно звертатися до норм іншого нормативного акту.
Згідно з ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до пп. 2 п.1 Додатку 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р., призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Із постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 31.03.2025 року встановлено, що позивача притягнуто до відповідальності за порушення вимог абзацу 2 частини 1 та 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: 31.03.2025 року посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_7 встановлено факт порушення вимог чинного законадавства, військовозобов'язаним, якому належним чином вручено повістку під особистий підпис на прибуття на 09:00 27.02.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_7 для проходження медичного огляду. На вказані в повістці дату та час військовозобов'язаний не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_7 без поважних причин.
Позивачем суду надано Довідка ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», у якій зазначено, що робітник Пат «АрселорМіттал Кривий Ріг» ОСОБА_1 знаходився у відпустці: з 07.03.2025 по 16.03.2025; з 17.03.2025 по 30.03.2025; Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, згідно якої ОСОБА_1 знаходився на л/л з 24.02.2025 - 04.03.2025 з діагнозом -R74ГРВІ; Довідка №022248 щодо надання донором крові та/або компонентів крові пільг, згідно якої ОСОБА_1 05 березня 2025 року здійснив донацію донорської крові; Розписка про одержання ОСОБА_1 31.03.2025 повістки №2528072 про виклик для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_8 , АДРЕСА_1 27.02.2025 о 09:00 годині.
За наявності вказаних документів, судом встановлена поважність причини неявки позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 за повісткою на 27.02.2025 р., оскільки позивач в цей час знаходився у відпустці та на лікуванні, та отримав повістку 31.03.2025 року, доказів сповіщення ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку відповідачем не надано, у зв'язку з чим суд вважає доведеним відсутність складу адміністративного правопорушення за вказаною статтею.
Відповідно до вимог ст.293 КУпАП і роз'яснень, викладених в п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 24.06.1988 року «Про практику розгляду судами скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення» зі змінами та доповненнями, орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови. Суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані пом'якшуючі обставини, майновий стан винного, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на те, що позивач не з'явився за повісткою до відповідача з поважних причин, тобто відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, суд дійшов висновку, що така постанова підлягає скасуванню.
Слід зауважити, що вимоги ч.3ст. 286 КАС України передбачають, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог. Судові витрати понесені позивачем підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.2,5,9,72-79,90,122,242-246,262,286 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справ, -задовольнити.
Скасувати постанову ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_4 від 31.03.2025 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП- закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 и на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605, 60 грн.
Апеляційна скарга на судові рішення у справах, визначених ст.286 КАС України, у відповідності до ч.4 цієї статті, може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Суддя: В. В. Мазуренко